Pokud je mi známo, důchodová reforma se u nás připravuje od 90.let. Zatím vše, co bylo schváleno, je zaměřeno proti lidem s vyššími platy. Holanďané mají samozřejmě výhodu, že u nich důchodový systém funguje již dlouho, a tak si všichni mohli od prvního zaměstnání připojistit. U nás střední a starší generace bude vždycky bita.
Pokud je mi známo, v zemích EU máme jeden z nejnižších důchodů ve srovnání s předchozím výdělkem. Nedosahuje ani hranici 45 procent. Jsem pro zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, ale musí být kompenzováno prosperujícími penzijními fondy.
Nejsem žádná fanatická odborářka, ale přes 20 let jsem tančila ve sboru velkého divadla. Nyní je mi přes 40, plat v divadle byl mizerný a z vyměřeného důchodu nezaplatím ani nájem. Ne každá z nás může být choreografkou, proto bych přivítala nějakou výjimku pro naši profesi, stejně jako si ji zaslouží třeba policisté nebo piloti.
Proč by měly být tanečnice nějakou zvýhodněnou skupinou? Kratší dobu platí, déle pobírají a ještě by se jim mělo přidat?
Nevidím jediný důvod. Věděly, když si toto povolání vybraly, že to nebudou moci dělat věčně.
Piloti mají dost velký plat na to, aby si mohli tvořit rezervy, souhlasil bych s těmi policisty (na to jsou ty výsluhy, ne?).
Na ukor ostatnich? Asi jako nenazrani bankeri, jejichz prusvihy v bankovnictvi sanuji staty, zatimco oni si uzivaji sve astronomicke platy a odstupne? Takhle si predstavuji zit na ukor.
Co se tyce tanecnic v duchodu, v souvislosti s nimi me napada solidarita.
Stačí, když platí, na rozdíl od některých "černých pasažérů", řádně daně a další srážky z platu. Platili-li by všichni poctivě, nemáme tu takové propady ve financích. "Nejsou peníze" jsme už slýchávali za socialismu a ten se kvůli tomu svrhnul. A pak se ony vybrané peníze nesmí nechat vytunelovat či obětovat na různé arbitráže či zahraniční výlety našich přestavitelů a armády.
Myslím, že by někoho docela překvapilo, kdyby se podíval na to, na čem stojí náš státní rozpočet.
Hlavním pilířem je DPH, potom sociální pojištění. Daň z příjmů fyzických osob má "postradatelný podíl".
Kdyby se např,. uzákonilo, že lidé s příjmem nad milión nebudou platit vůbec žádné daně, tak by to náš státní rozpočet ani nepoznal.
To, co ho vysává jsou právě takovéto drobné částky. Sice drobné, ale je jich moc. Každý příspěvek, přídavek, podpora na kterou mají nárok deseti nebo statisíce lidí (nebo dokonce miliony) je doslova bombou pro státní rozpočet. Pár daňových úniků (i když jsou třeba v milionech) je proti tomu úplně nepodstatných.
Samozřejmě to neznamená, že by neměly být stíhány, určitě stíhat a trestat dle zákona, jen že to není to, proč je náš státní rozpočet "na huntě".
Nejsou peníze? Nic takového ze socializmu nepamatuji. Naopak, průměrný důchod byl cca 65 % průměrného platu a do důchodu se odcházelo u mužů v 60-ti u žen v 57 letech. Dále zde byla důchodová zvýhodnění pro ženy s dětmi, manuálně a zdravotně náročné profese (havíři v I důchodové kategorii odcházeli v 55 letech, II kategorie v 57. letech). Pochopitelně policajti a vojáci měli stejně jako dnes mimořádné výhody proti ostatním. Ale to je za každého režimu. Kupodivu za socializmu jsem nikdy neslyšel, že nebude na důchody, nebo, že je nutno zvyšovat věk odchodu do důchodu o tom se neuvažovalo ani náhodou, dost se diskutovalo spíše další možné zkracování pracovní doby. Navíc, každá fabrika byla ráda, když důchodce ppracoval dál, v dělnických profesích bez omezení, u úředníků omezeno nadvýdělkem 22 tis.ročně. Je faktem, že současný důchodce se oproti tomu socialistickému hodně propadl a jeho životní úroveň (je-li důchod jediným příjmem) je objektivně nižší než za reálného socializmu. A tuto situaaci soukromé důchodové fondy ještě jen zhorší.
Záleží na tom s čím tu životní úroveň budeme srovnávat, jestli s průměrnou mzdou nebo sumou výrobků a služeb, kterou ten důchodce spotřebovává.
Stačí se podívat na vybavenost domácnosti dnešních důchodců a je výrazně vyšší než před 20 lety, stejně jako vybavenost ostatních domácností. Ano socialismus je o rovnosti - rovnosti v bídě. To co dneska většinu lidí štve není to, že by neměli na jídlo, ale to že soused má 10 x tolik co oni a ani se to nesnaží skrývat.
Jen si vytáhněte nějakou statistickou ročenku a uvidíte kolik před 20 lety připadalo na 1 rodinu televizorů, automobilů, obytné plochy, atd.
Presne, co treba my ITaci? Budete solidarni i s nami? Az prijdu ve 40 o zrak? Bude nejaky prispevek alespon na nove bryle? :)
Takhle to vazne nejde. Vyberme si, jestli chceme socialismus ci kapitalismus. O takove davky by se za chvili hlasili vsichni. A uprimne jsou tu mnohem pocetnejsi skupiny, ktere vytvorili nejake hodnoty a pri tom trpelo jejich zdravi (co treba zednici, slevaci, sklari, ridici z povolani?). Tim samozrejme nic proti umeni, jenze napr. zednika, potazmo bydleni potrebuje kazdy na tanec-balet pujde tak 10% naroda.
Par mych znamych se profi tanci ci baletu venovali. Je pravda, ze vsichni na tom byli financne dost bidne. Pritom vedeli, ze si nevydelaji, ale tanec byl pro ne "droga" - vasen. Taky bych sel delat neco co by me cely den bavilo a pak zadal po statu (tj ostatnich obcanech) at me vyzivuji. Takhle to proste nejde. Clovek se o sebe musi v prvni rade postarat. Vasene a konicky pestovat po praci. A nebo si nestezovat. Ale ono je to tezke, vsichni umelci i "umelci" maji absolutne pokrivene vnimani reality a schopnosti se o sebe postarat. Asi az na jednu vyjimku. Tim je jeden z mych znamych, docela uznavany malir. Co dela? Na zakazku kresli (dle jeho slov) "sracky na zakazku aby se uzivil". A kdyz me zavedl do druheho atelieru, tam mel vystavene svoje nadherne obrazy, verim, ze vskutku umelecke hodnoty, ale to si kresli jen tak pro sebe.
co chces je to, aby nekdo kdo musi pracovat az do 65 vytahl penize ze sve kapsy a platil ti neco. Nechapu proc bych to delal. Nutil te nekdo tancovat? Tvuj pozadavek se mi zda byt nehorazny. Bez pracovat.
Někdo zase udělá nějaký tunel, tu nějaká arbitráž, nějaké neochránění investic, chybné a dvojsmyslné zákony, vydržování rekreantů na zahraničních misích atp. a stát, potažmo soukromé penzijní fondy opět nebudou mít peníze a tak se vymyslí zákon na nové srážky - a ty občane opět plať nové poplatky za cokoliv. K tomu se prodlouží věk odchodu do důchodu na 70 let a kategorie důchodců může pomalu přestat existovat, zbyde jen pár bohatých, co uměli oč*rat zbytek národa a ten si může po celoživotním nicnedělání penze užívat stylem, jak vábí některé reklamy (šampíčko, kaviárek, mladá milenka v posteli ...)
je mi teprve 28 let, takže mám do důchodu hodně daleko. Platím si penzijní připojištění od šestadvaceti, ale když si odhadnu inflaci, přidám k tomu nestabilní kurz koruny a nedej bože vytunelované banky, tak se radši toho důchodu nechci dožít.
Nejdřív si spočítejte kolik budete v důchodu potřebovat a pak si vyberte vhodný investiční nástroj. Pepř je dobrej tak leda na příspěvek zaměstnavatele při vašem věku. Budete rád když vámi vložené peníze si udrží reálnou hodnotu za těch 32 let kdy vám patrně pepř končí. Dobrej kalkulátor je na penize.cz.
Proboha a jak mam odhadnout financni potreby za cca 30-40 let?
Kdybych takhle premyslel v roce 1970 (tedy zhruba pred 30-40 lety), tak bych si rekl, ze s 3.000,- mesicne si budu zit jak kral.
Je absolutni nesmysl uvazovat v horizontu 30ti a vice let. Takovou prognozu nikdo neudela. Alespon ne takovou ktera by vystihovala skutecnost.
A vzhledem k jiste virtualite tech zelenych papirku, kterym rikame penize a systememu sporeni ve fondu je asi lepsi usetrene prostredky investovat do nemovitosti, drahych minci ci kovu, proste do neceho, co bude mit trvalou hodnotu. A nebo nejlepe do sveho vzdelani.
Hm, tak s tím nesouhlasím, spočítejte si kolik utratíte dnes, připočtěte k tomu inflaci za x let a budete baj voko vědět kolik potřebujete v důchodu.
co se týče vašich alternativních investic, taková investice do nemovitosti může být pěkně ztrátová, viz současnou krizi. Drahé mince nebo kovy můžou vynést slušné peníze.
Nemovitost jako spatna investice? Tak toto slysim uz asi deset let. Kecy o bublinach na trhu a podobny zvasty. Jenze bydleni je jednou ze zakladnich zivotnich potreb. Proto na zajisteni na duchod jde o idealni investici. Napr. 1+1, kterou ted pronajimam a ke stari prodam svuj velky byt a prestehuju se do 1+1. A nebo taky pronajmu vetsi.
Nebo alespon pomuzu svym detem. Moznosti je spousta
A za tech deset let vzrostla cena nemovitosti (vetsinou) asi o 200%.
Nemovitost je alespon trvala a hmotna hodnota, narozdil od virtualniho "investicniho nastroje" jakesi virtualni nejistene meny.
Vite jak vypada nemovitost, to je plocha na zemi, nebo barak na zemi. To vam nikdo nevezme. Penezenku mi vzit muzou, ale nemovitost ne! :)
Dalsi, ktery precenuje svoje schopnosti a podcenuje svoje stesti (to je na ten 200% narust nemovitosti) ;-)
Jo, to bude prima, az tady bude 5 milionu pracujicich a 5 milionu duchodcu kazdy s tremi byty ktere bude pronajimat a privydelavat si tak k duchodu. Akorat nevim, komu je bude pronajimat :-) Tim chci rict, ze nemovitost ma mozna nejakou "realnou" hodnotu, ale to neznamena, ze je vetsi nebo rovna te, za kterou se da koupit.
Nemovitost vam nevezmou, ale reknou vam, ze mate vic bytu nez potrebujete a nastehuji vam tam potrebneho neplaticiho najemnika. I to uz tady bylo.
"Nastehuji vam tam potrebneho neplaticiho najemnika. I to uz tady bylo." Snad chcete říct, že v případě regulovčíků to tu ještě 20 let po revoluci je, dokonce se stále dědičnými dekrety.
Pokud se budou prohlubovat majetkové rozdíly, tak na jedné straně tu budou jedinci s několika domy a byty, a na druhé straně pro řadu lidí bude slušné bydlení nedostupné a bude se tísnit několik generací v 2+1.
Dokud tady bude nesoulad mezi poptávkou a počtem bytů skutečně určených pro bydlení /ne spekulace/, tak tady bude panovat bordel s předraženým bydlením.
Za bordel s předraženým bydlením poděkujte všem vládám po r. 1989 a jejich (ne)ochotě problém řešit. Jinak stačí projít centra měst a podívat se, kolik bytů se po r. 1989 změnilo na kanceláře, obchody, větší byty. Pravda, zase se hodně bytů opravilo a zrekonstruovalo (komunisti se kdysi capili počty, kolik nových domů postavili, ale nikdy neuvedli, kolik se jich za jejich vlády zdevastovalo. Centra měst by mohla povídat).
Dneska se staví bytů, že to není hezké, jsou ale prázdné. Jsem jen zvědavá, kdo v nich bude bydlet, nájemníci na nájmy nemají (nehledě na to, že nájem se většinou rovná hypotečním splátkám, takže nájemní bydlení se prakticky nestaví, proč taky) a na koupi teprve ne.
Vy budete vědět, kolik za 30 - 40 let bude stát houska, benzin atp? Baj voko? To jste teda King, když tohle netuší ani odborníci. A co mnohdy (při pohledu do historie) předpovídali "odborníci" a jak rozdílná pak byla realita...
Pamatuji, jak nám nedávno jistý knírkatý obrýlený "odborník" sliboval, že mzda bude přes 20 tisíc. Všichni jásali. Při zachování stávajících cen byl plat 20 tisíc supr. Nikdo však nebral v potaz, jak stoupnou ceny a jak ve skutečnosti vyletěly nahoru nejen díky přesunu řady zboží z nižší sazby DPH do vyšší..
Milý hnidopichu, to vskutku nevím. Zato ale vím kolik měsíčně utratím teď a na základě toho můžu extrapolovat kolik asi utratím za 30 let. Tím pádem si ze svého rozpočtu odložím určitou sumu, tuto určitou sumu každoročně navýším na základě svého příjmu a toho o kolik poskočily ceny. Jestli vás zajímá ještě nějaké moje moudro, klidně napište.
Když nevíte, koli bude za 30 - 40 let stát houska či benzín, nemůžete ani tušit, kolik skutečně utratíte.
Dnešní důchodci taky když počítali s tehdejšími socialistickými důchody, tak se domnívali, jak budou zabezpečeni a že hlady neumřou, pak však přišel ekonomický zázrak p. Klause a rázem se řada důchodců ocitla na hranicích chudoby. A stovečka, kterou si ukládali na horší časy a která by jim v éře socialismu vytrhla trn z paty, dnes nic neznamená, mnohdy nepokryje ani rozdíl v ceně u dvou obchodníků u stejného zboží.
Ach jo, Bože zač mě trestáš. Vycházím z průměrné ceny spotřeby dnes a tuto navyšuji do budoucna, třeba na základě historie. Problém že Vám uniká možnost navyšování úspor, takže dneska stovku, za rok sto pět a za dvacet let sto padesát.
Mimochodem i za komunistů se zdražovalo a jen tak na okraj, pokud si přepočtete tehdejší průměrné ceny vůči průměrnému platu či důchodu a porovnáte to s dneškem zjistíte že řada věcí brutálně zlevnila.
"I za komunistů se zdražovalo a jen tak na okraj, pokud si přepočtete tehdejší průměrné ceny vůči průměrnému platu či důchodu a porovnáte to s dneškem zjistíte že řada věcí brutálně zlevnila."
Zatímco řada jiných věcí brutálně zdražila.
Zlevnily jen věci zbytné, hlavně elektronika a podobné krámy. Věci k životu skutečně nutné, jako bydlení, energie, voda, potraviny, léky a celé zdravotnictví a školství, veřejná doprava - výhradně jen brutálně zdražily a to v některých případech až 50x (voda). Dokonce ani auta nejsou levnější vztaženo k dnešnímu "průměrnému" platu na který 2/3 pracujících nedosáhne.
Myslíte, že z uspořené stovky při úroku (počítám s běžným úrokem z vkladu, ne se "zázračně rostoucími" akciemi a fondy) kolem 1 % budu mít ze stovky 105 korun a za dvacet let stopadesát Kč?
Mohu vás ujistit, že ještě možná před rokem, kdy nás krmili rekordním růstem ekonomiky, nikdo nedokázal odhadnout, že houska bude stát mezi 2 - 3 korunami, litr mléka ke dvacce a kilo nezdravého vepřového skoro dvě stovky. A nikdo není schopen odhadnout, kolik bude stát uvedené za dalších 20 - 40 let. Pokud někdo takové odhady provozuje, je to jen manipulace s lidským myšlením s pokusem ho ovlivnit, hlavně v dobách před volbami.
Za komunistů se zdražovalo, ano, taky jsem to zažila. Ale ke zdražení následovalo zase i zlevnění některých věcí (nemám tím teď na mysli lokomotivy či jadernou elektrárnu).
Nevšimla jsem si, která z životně důležitých věcí tak brutálně zlevnila, až bych z toho zbrunátněla. Možná chlebíčky v poslanecké závodce ...
Nevím, kde nakupujete, ale já jsem v sobotu koupil litr polotučného mléka za deset a kilo vepřové pečeně za 100. Za dvě stě měli panenku, ale to si běžně nekupuji. Kolik stojí rohlíky nevím, ty nekupuji, já jím chleba. A to nejsem náruživý čtenář reklamních plátků, kupuju, co potřebuju a když to potřebuju.
Mám oba rodiče v důchodu, a pochvalují si, že se jako důchodci mají lépe než jako socialističtí pracovníci. Víte, asi to chce přestat věřit oranžovému a červenému lhaní a podívat se, jak to je doopravdy.
To jsme na tom podobně :)
A to moji rodiče nejsou ani podnikatelé ani ředitelé čehokoliv. Matka zdravotní sestra a otec stavební technik. Jenom prostě všechno neprochlastali, neprokouřili nebo jinak bezúčelně neutratili a taky si pochvalují, že tak dobře jako teď se v životě neměli.
Mí rodiče i manželčiny taky celý život poctivě pracovali, nic neprochlastali, neprokouřili nebo jinak bezúčelně neutratili a vyskakovat si nemohou. A co až jeden z nich odejde ...
Investovat do ... do čeho? Nikde nemáte záruku, že ekonomové něco nepřehodnotí a z lukrativního bude prodělečné a naopak. Zlato bylo kdysi dobré, pak přišel pád cen, nyní je zase dobré - takhle je to u všeho. Nedávno jsem četl tuším že v Hospodářských názory různých odborníků na investování do toho či onoho. Ani u jednoho nebyli všichni zajedno, u stejné věci se diametrálně rozcházeli. Jeden radil koupit, druhý držet a třetí prodat. A pak tady na Měšci čteme chytré povídačky o tom, co dobré je a co není. Že některé z vás už neangažovali v Americe, abyste jim ukázali, jak zatočit z krizí ...
Ani vzdělání nic nezaručí. Vystudoval jste něco kolem aut? Brzy možná (nejsem takový "odborník", abych tvrdil, že zcela jistě, na 100 %) budete klientem ÚP. Není co do úst, je potřeba zemědělských odborníků. Tak jdete kolchozničit, aby se vzápětí ukázalo, že ani to všechny neuživí. Tak půjdete studovat práva, ale ani tam dlouho nepochodíte. Tak by se dalo pokračovat donekonečna. Nic nebude mít trvalou hodnotu. Bohužel. Doba jistot bývala kdysi
Minula doba nam ukazala, ze vzdelani se muze i "hrube nevyplatit" :) To mate pravdu, ale to byla doba myslim hodne pokrivena. Ta uz se snad nevrati.
Jenze tady si spousta lidi mysli, ze se neco nauci a s tim vydrzi do konce zivota. Omyl. Je treba se neustale a prubezne vzdelavat.
Navic dnes nikdo neobsahne svym mozkem jeden obor. Obory se deli na "podobory" a mezi nimi lze prechazet... zacinal jsem v IT a samozrejme se prubezne vzdelaval. To v praxi znamenalo prejit na skoro uplne jiny obor, delat uplne jine veci a projit jakousi rekvalifikaci. Az prestane tahnout IT mam dost alespon povsechnich znalosti ruznych technickych disciplin, ze nebude takovy problem se rekvalifikovat na pribuzny obor, po kterem zrovna bude shanka.
Na druhou stranu nektere profese se opet vraceji zpet. Nejsou lidi. Napr. obrabeci na CNC strojich jsou v posledni dobe vyborne placeni. (puvodne jsem strojar, muzu se zas k tomu vratit).
Krásné grafy a prezentace vás lákají na spoření do penze. Ale ouha. Fondy sice dosahovaly nějakého zhodnocení, ale ukrajovala rovněž inflace. Zhodnotí-li se mi tedy vložených dnešních 500 (přepočtem na 4 kg masa, aby to mělo lepší vypovídající schopnost) dejme tomu o 2,5 % a infalce z toho 7 % ukrojí, tak nebýt státního příspěvku, tak vlastně tratím (nyní udávaná oficiální inflace je ve skutečnosti teorie - pitomina - skutečnost je mnohem vyšší) a až nastane výplata penze, tak zase budu brát oněch dnešních 500, v novém vyjádření to bude třeba milion, ovšem ve valorizované podobě, za který si koupím možná jen 2,5 kg masa. Takže vlastně tratím.
A to neuvažuji s různými krizemi, které nás budou odírat o poctivě naškudlené penízky. Sice snad dle současné právní úpravy nemohou jít penzijní fondy do mínusu - prodělek musí uhradit vlastník penzijního fondu - ale tato "jistota" nemusí trvat věčně, stačí nějaký přílepek k nějakému jinému, nedůležitému zákonu ... A co pojištění fondů - domnívám se, že pojištěny nejsou a nějaký dozor nad nimi ... Už jsme zažili ještě "zdravější" banky a pojišťovny - a kde dnes jsou?
Máte pravdu ale pořád je to lepší než dnešní systém kdy dostanete v lepším případě tak polovinu peněz odvedených do důchodového pojištění. A to včetně inflace. Tzn. nestěžovat si na připojištění ale pojištění :)
Viz zde: Co kolik stojí průměrného zaměstnance
Zrušte penzijní připojištění a kupujte zlato (vyplatí se spíš čtvrtletně, větší množství vyjde levněji). Zlato vám žádná inflace nesežere, žádný politik nevytuneluje, žádný manažer nezpronevěří. Hodnota zlata sice kolísá, ale zdaleka ne tak zběsile jako hodnota bezcenných papírů. Zlato může ležet doma ve spíži v bedničce. Zlato nerezaví. Hezky krugerrand ke krugerrandu, dokud jsme mladí... a až přijde důchod, bude jich dost na zaopatřený život až do smrti smrťoucí. Ať si státní mafie se svými virtuálními jakože-penězi vytře zadek.
Hm, hm, a kam s tím zlatem? Do banky, co když ji někdo vykrade? Doma, ten samý problém? Co když někdo vykoumá způsob jak těžit zlato z mořské vody, popřípadě se najdou nová naleziště nebo sem spadne meteorit ze zlata ( viz J. Verne ). A tak dále, a tak dále. Mimochodem, jaké je zhodnocení zlata za dejme tomu posledních 30 let?
Jednak v naší zemi nikdy nic nefungovalo déle než 30 let, vidíš současnou finanční krizi, které dokazuje, že všechny finanční instituce přinášejí užitek pouze svým šéfům Zruš to připojistění, to má tak cenu od 45-50 letDej si raději stavební spoření..
....přesně tak..!! Zdravé náhledy!! Myslím si, že nebude dlouho trvat .. a příjde opět k převratu.. Vládu by měl převzít do rukou opravdu pracující lid.. nikoliv opak. .. Prominenti, kteří zastávají funkci ve vládě si otáčejí vlastním kolečkem tak aby nemusel ani jeden z nich opustit sladké křeslo třepající penízky, důchodová hranice tedy stoupá a stoupá...
Vyřešeno není stále ... nic snad jen jedno, ( zdravé řešení.. že by až 80 let???)důchodová hranice!!
Ostatní záležitosti vyřešeny nejsou, protože nikdo nemá zájem ani vlastní názor.. odkazuji se jeden na druhého.. nikdo kompetentní!!
Ostuda sama.. že by naše VŠ nebyly až tak dobré ..bo co?? Hmm.. EU s naší vládou trošku zacloumala... snad to bude mít hloubější efekt.. když už nic!! Pěkný den , E.
Proč čekat jen na starobní důchod? jJděte do důchodu dříve,třeba ve třiceti. Aspoň budete mít čas na svoje koníčky a rodinu a pracovat můžete v oblasti,která vám dělá radost a kde nečekáte jen na výplatu.
Doporučuji knihu ,,Do důchodu mladý a bohatý" od R.Kiyosakiho a možná najdete možnosti jak si toto splnit.Samozřejmě je to jen pro ty mladší třiceti let,ostatní už v socialismu tuto šanci propasli a opravdu jim nezbude než ten žalostný státní důchod.
Kiyosaki, jo? :-) Tomu radši moc nevěřte. Je to takový kouč. Trošku umí povzbudit, ale jinak lže, jako když tiskne. Sám zbohatl jen psaním těch lživých knih o tom, jak údajně zbohatl na realitách.
Kiyosaki nejvíce zbohatnul psaním motivačních finančních knih a předtím se zabezpečil na realitách,také podporuje Amway. A co má být? Z jeho knih se dá řada věcí použít i u nás,ovšem kdo nechce,ten si vždy najde důvod proč to neudělat. To je ale jen problém každého z nás,co si z této knihy vybere a co zavrhne.Myslím ale, že je to pořád lepší,neý naříkat nad současným důchodem.Aspoň mladá generace má možnost sama se sebou něco udělat než jen v hospodě nadávat nad neblahým životem.
Neberte to tak, že bych naříkal. Jsem finančně naprosto zabezpečen. Ale Kiyosaki mi přijde, že je trošku podvodník. Stačí si o něm vygooglovat pár stránek, kde jsou konkrétní data a fakta.
Neberu tedy ,nemusí se někomu líbít jeho činnost ani názory. Ale lidé se rádi na někoho vymlouvají za svoji neschopnost a hledají chybu v jiných a hlavně úspěšnějších.Ještě tady podobné názory uvidíme.
Kiyosaki nejvíce zbohatnul psaním motivačních finančních knih a předtím se zabezpečil na realitách
Omyl, on na investování do realit těžce dojel - de facto k bankrotu. A pak dostal spásnou myšlenku, že by mohl začít psát knížky - a na těch vydělal.
Teprve, když začal investovat řádově jiné peníze (vydělané prodejem knížek), začaly mu investice vycházet.
On není hloupý, ani náhodou, spíš vychytralý. Přirovnal bych ho k Rowlingové. Oba si vydělali psaním knížek velké jmění (ona víc :) ), ale to, o čem se v nich píše se z nich nenaučíte (čarovat/investovat).
Bohužel se najdou duševně slabší jedinci, kteří podlehnou klamu a opustí zaměstnání s vidinou toho, že z nich budou milionáři. Ale těch co opravdu uspějí je jen pár.
Být podnikatelem není samospasitelné a automaticky to neznamená vyšší příjem, než být zaměstnancem (někomu jde líp to, někomu ono).
Kyiosaki? Zalevno nakupte a zadraho prodejte. Když neumíte ani to, vymyslete nějaké MLM letadlo. To vše rozepsáno do pěti užvaněných knih na celkem asi tisíci stranách. Kyiosaki nezbohatl na svých myšlenkách ale na prodeji svých "knih" - což není špatně, ale je to signifikantem tržní hodnoty tech myšlenek. (na prodej dobrý, hodnota nula)
V čeětině už vyšlo jeho knížek minimálně deset,takže máte poloinformace. Hodnota může být nulová,zřejmě pro vás,pro řadu mých známých ne. Kdo chce ,najde na všem negace,kdo chce najde na všem i něco pozitivního-to pak rozhoduje o vašem životě.
MLM není letadlo,to jste zaměnil s nelegální pyramidovou hrou.MLM je systém podnikání a je legální,ovšem ne každému je pochuti -nutno pracovat velmi dlouhou dobu bez odměňování.Proto u nás ani podnikat klasicky lidé něchtějí.Ptají se Kde jsou mé peníze,vždyť jsem pracoval?Podnikatel je očekává až později,až odmění ostatní,hlavně zaměstnance.Pokud to nedělá,je to vydřiduch a nemá zde co pohledávat.
Co je to podnikat klasicky?
MLM je pitomost, sám jsem organizovanej v něčem podobném a jediným důvodem jsou peníze. To je to pozitivní.
To, co tady, recitujete, jsou meganesmysly, kterými se musí krmit člověk vnitřně nejistý.
Učila jsem 40 let a teď mám důchod necelých 12 tisíc korun, včetně pár korun vdovského. Kdybych si nepřivydělávala výukou cizích jazyků, neušetřila bych si ani na pohřeb. Vůbec nezávidím svým vnoučatům, všichni si platí důchodové připojištění, ale nikdo jim nezaručí, že jim vynese na krásný život ve stáří, jak nám nabízejí v reklamách usměvaví důchodci. I já jim proto radím, dávejte peníze do jiných komodit, které mají do budoucna možnost se zhodnotit. Slušné stáří vám nezajistí žádná vláda.
No no! V roce 1998 jsem nastupoval jako asistent na univerzite a mel jsem nastupak 6100 hrubeho. To bylo neco kolem 4800 v cite ruce. Na tech 12 tisic v jak pise pani, jsem se dostal az nekdy kolem roku 2001 a to zejmena diky 17% navyseni, co zaridili socialni demokrati. Duchod 12 tisic je mirne nadprumerny a prestoze mam uz plat nekde uplne jinde, musim casto mesicne vyzit i s castkou mensi. Ovsem prace po vecerech, preklady z cizich jazyku a zahranicni vyuka je standardem, nic, co bych neznal. A to ma pani jako ucitelka patrne pouze pajdu, ja mam samozrejme technicky doktorat z Prahy. Ale o duchody se musi kazdej postarat sam. Stat uz neni zaopatrovaci ustav minimalne tech 20 let od revoluce. Jistot jsme se tehdy zrekli vymenou za sance.
"Jistot jsme se tehdy zrekli vymenou za sance." Kdo se zřekl? Mne se nikdo neptal, zda nechci být zaopatřen. A pokud vím, tak to nechtěla naprostá většina občanů, bylo nám to vnuceno tehdejšími zbohatlíky a mocnými, pro něž a pro výkon moci se slovo z ulice stalo opět nežádoucí.
Lidi chtěli svobodu, nikoli nejistotu!!!! nikdo se nezříkal jistot a důchodů výměnou za nějakou nejistou a nerovnou šanci !! Jakou šanci? Si děláte legraci, ne??!!!
Jenže to nejde oddělit. Buďto svoboda a zodpovědnost za své činy (a tedy i nejistota), nebo jistota plné misky žrádla a nechat se vodit jako loutky. Dělat si svobodně, co chci a co mě baví, s tím, že to někdo jiný zaplatí, je nesmysl. Bohužel ale takto nesmyslně u nás chápe svobodu 100% oranžových a rudých voličů.
No jo, jenže při převratu a nastolování kapitalismu, který tady nikdo nechtěl, nám bylo slibováno právě cosi jiného - jistoty! Do 20ti let doženeme Rakousko, nebude se platit u doktora, nezaměstnanost tu taky žádná nebude ...
Těmto modrototalitním kydům věří stále dost imbecilů, nicméně skutečný počet jejich sympatizantů se nějak snižuje ... Nesmíme dát na předvolební průzkumy, které se ukázaly jen jako manipulující ...
A do čeho by měla Vaše vnoučata investovat, aby z nich jednou byli usměvaví důchodci?
Proč si Vaše vnoučata neukládají vyšší částky na PP, aby z nich jednou byli usměvaví důchodci?
Antirejpale, jak víš, kolik si ti mladí ukládají? Já dávám na PP měsíčně dvě tisícovky, což zase není tak málo, když většina lidí ukládá 500 korun, ale že by mě čekalo usměvavé a spokojené stáří, to si vůbec nemyslím.
Nevím, na co si stěžujete, jsem prodavačka, mám odpracovaných 27 let a dělám za minimum, to je 7000, a z toho důchod budu mít asi 5500. Takže vy jásejte, že k Vám byl stát tak štědrý, ať už při výplatách, anebo teď výší důchodu.Ne každý se má tak dobře, jak učitelky.Já mít plat 12000, tak se cítím jak boháč!
Pro antirejpala: "Proč si Vaše vnoučata neukládají vyšší částky na PP" - tady na paní prodavačce vidíte, proč ... Bohužel ony důvody nevidí současná totalitní moc a lidem by ráda ještě více vše zdražila, zavedla další nové platby a snížila výdělky s tím, že po celoživotní dřině a placení daní by jim nejraději nic nedala s tím, že si přece měli spořit? Ale z čeho? Z oné minimální mzdy? Rád bych viděl, aby současní papaláši předvedli veřejnosti, jak by se takto dalo žít v praxi. Bez chlebíčků v práci, bez dopravy do práce luxusní limuzínou, bez členství ve správních radách všemožných firem, bez rautů atp.
Někdo bude tvrdit, že není schopen vyžít např. s 30titisícovým platem. Kolegyně manželky s manželem berou právě po 30 tisících měsíčně, na hypoteku si ale netroufnou, prý by nevyžili. Tak raději bydlí ve firemním bytě vedeném jako kancelář, kde mají vše zdarma, čili z firemního, a odsuzují komunisty, jak ti mívali všemožné požitky. A bydlení zdarma není požitek?
Na druhé straně mám známého (dělňas) ze státního sektoru, bere pár šprdů a jeho manželka je prodavačka, taky za ninimální mzdu. Koupili starší RD, který dle možností opravují. Pravda, nemohou si vyskakovat a kvalita jejich žití nebude nejoptimálnější (řada lidí třeba hodně ušetří na jídle - studené obědy i večeře ve formě rakovinotvorných levnějších uzenin nebo přecházením nemocí) a nechci jim nic zlého přát, ale třeba se ani té penze nedožijí, protože budou po šedesátce pěkně vyřízení. Domnívám se, že někteří představitelé moci to mají dobře vymyšleno - lidé se důchodů ani nedožijí - stát ušetří i na těch almužnických penzích a penzijní fondy nebudou muset vyplácet. Odpadne rovněž nákladná zdravotní péče. Vše výborně zapadá do konceptu ziskovosti fondů, nemocnic, pojišťoven.
Proč v článku autor neuvede, kolik stát vybere od zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů na důchody. Kam všude ty peníze zašantročí a proč je tak tolerantní k miniaturním odvodům živnostníků?
Proč uvádí pouze jednu zemi Nizozemsko, proč nezmíní všechny země EU a jak tam se počítají důchody a jaký je skutečný věk odchodů lidí do důchodu? Prostě musel by napsat, že nižší než u nás.
Karle, nevím kde jste přišel na to, že v EU je skutečný odchod lidí do důchodu nižší než u nás. Podívejte se na Eurostat a uvidíte. A co se týká živnostníků, čím méně odvádějí, tím méně dostanou. To je logické, ne?
Je vůbec smutné, že ve starším věku, kdy se vrší nemoci a má to člověk za pár se musí ještě trápit počítáním drobných v peněžence. Můj případ je, že jsem šla do předčasného starobního důchodu, nyní mám důchod něco málo kolem 3.700 Kč včetně přídavku od nového roku 2009 - považte co mi přidali- plných 71 Kč. Jenže náklady na topení, bydlení, stravu a hlavně léky vzrostly nesrovnatelně víc. Já přeji všem důchodcům i velmi vysoké přídavky, ale je asociál ní nepomyslet na ty nejnižší důchody, kdy my také máme nějaké životní náklady a tato částka je opravdu nedostatečná. I kdyby to měl být trest za to, že se někomu nechtělo v mladším věku pracovat. I tehdy by měl mít ve stáří zajištěn trochu slušný standard. Já jsem ztratila práci brzy po sametové revoluci, předtím jsem nepřetržitě pracovala a nebyla jsem žádná fluktuantka, zrušili mi podnik a pro své handicapy jsem už nic pořádného nenašla, živil mě manžel, spořit jsme si nemohli, protože nás zase vyssávala zdravotní pojištovna, kdy vlastně on platil zdravotní pojištění nejen za sebe, ale i mně musel na toto dávat - vedli mě jako ženu v domácnosti a poslední dobou před důchodem jsem už musela měsíčně ze svého nulového příjmu a z podprůměrného platu manžela platit zdravotní pojištovně kolem 1.100 Kč měsíčně. Jak si tedy má člověk na stáří našetřit, když to nejde - ono se to snadno řekne těm, kdo žádné potíže nemají a neznají. Zajímalo by mě, kolik je u nás starobních důchodců s velmi nízkými důchody jako je ten můj. A také, jestli nás vůbec někdy tento stát má v úmyslu lépe zajistit. Stačilo by přece mít troschu sociální soudnosti a nám s nejnižšími důchody stanovit jiná pravidla pro každoroční přidávání na důchodu - totiž přidávání stabilní částky všem důchodcům např. s důchodem do 5.000 Kč přiznat měsíčně přídavek např. 400 Kč od letošního nového roku- nebylo by to sice mnoho, ale bylo by znát, že o nás také někdo ví a má zájem na našem životě a dožívání. Tento stát se mi jeví úplně asociální a to mi věřte-nejsem z komunistické rodiny, ani jsem k tomu neinklinovala, za starého režimu naopak rodiče dost zkusili a nic jsme nerestituovali - jen chtěli na svých malých pozemcích pracovat a to bylo bývalému režimu proti mysli. Ale jak to já vidím nyní - ani nechtějte vědět. Všude se píše a mluví o průměrných důchodech - ale copak my, kdo jsme hluboko pod tímto průměrem , nemáme právo žít tak, abychom nestrádali? Asi to nikoho v tomto státě nezajímá. Je to hodně smutné.