je mi teprve 28 let, takže mám do důchodu hodně daleko. Platím si penzijní připojištění od šestadvaceti, ale když si odhadnu inflaci, přidám k tomu nestabilní kurz koruny a nedej bože vytunelované banky, tak se radši toho důchodu nechci dožít.
Nejdřív si spočítejte kolik budete v důchodu potřebovat a pak si vyberte vhodný investiční nástroj. Pepř je dobrej tak leda na příspěvek zaměstnavatele při vašem věku. Budete rád když vámi vložené peníze si udrží reálnou hodnotu za těch 32 let kdy vám patrně pepř končí. Dobrej kalkulátor je na penize.cz.
Proboha a jak mam odhadnout financni potreby za cca 30-40 let?
Kdybych takhle premyslel v roce 1970 (tedy zhruba pred 30-40 lety), tak bych si rekl, ze s 3.000,- mesicne si budu zit jak kral.
Je absolutni nesmysl uvazovat v horizontu 30ti a vice let. Takovou prognozu nikdo neudela. Alespon ne takovou ktera by vystihovala skutecnost.
A vzhledem k jiste virtualite tech zelenych papirku, kterym rikame penize a systememu sporeni ve fondu je asi lepsi usetrene prostredky investovat do nemovitosti, drahych minci ci kovu, proste do neceho, co bude mit trvalou hodnotu. A nebo nejlepe do sveho vzdelani.
Hm, tak s tím nesouhlasím, spočítejte si kolik utratíte dnes, připočtěte k tomu inflaci za x let a budete baj voko vědět kolik potřebujete v důchodu.
co se týče vašich alternativních investic, taková investice do nemovitosti může být pěkně ztrátová, viz současnou krizi. Drahé mince nebo kovy můžou vynést slušné peníze.
Nemovitost jako spatna investice? Tak toto slysim uz asi deset let. Kecy o bublinach na trhu a podobny zvasty. Jenze bydleni je jednou ze zakladnich zivotnich potreb. Proto na zajisteni na duchod jde o idealni investici. Napr. 1+1, kterou ted pronajimam a ke stari prodam svuj velky byt a prestehuju se do 1+1. A nebo taky pronajmu vetsi.
Nebo alespon pomuzu svym detem. Moznosti je spousta
A za tech deset let vzrostla cena nemovitosti (vetsinou) asi o 200%.
Nemovitost je alespon trvala a hmotna hodnota, narozdil od virtualniho "investicniho nastroje" jakesi virtualni nejistene meny.
Vite jak vypada nemovitost, to je plocha na zemi, nebo barak na zemi. To vam nikdo nevezme. Penezenku mi vzit muzou, ale nemovitost ne! :)
Dalsi, ktery precenuje svoje schopnosti a podcenuje svoje stesti (to je na ten 200% narust nemovitosti) ;-)
Jo, to bude prima, az tady bude 5 milionu pracujicich a 5 milionu duchodcu kazdy s tremi byty ktere bude pronajimat a privydelavat si tak k duchodu. Akorat nevim, komu je bude pronajimat :-) Tim chci rict, ze nemovitost ma mozna nejakou "realnou" hodnotu, ale to neznamena, ze je vetsi nebo rovna te, za kterou se da koupit.
Nemovitost vam nevezmou, ale reknou vam, ze mate vic bytu nez potrebujete a nastehuji vam tam potrebneho neplaticiho najemnika. I to uz tady bylo.
"Nastehuji vam tam potrebneho neplaticiho najemnika. I to uz tady bylo." Snad chcete říct, že v případě regulovčíků to tu ještě 20 let po revoluci je, dokonce se stále dědičnými dekrety.
Pokud se budou prohlubovat majetkové rozdíly, tak na jedné straně tu budou jedinci s několika domy a byty, a na druhé straně pro řadu lidí bude slušné bydlení nedostupné a bude se tísnit několik generací v 2+1.
Dokud tady bude nesoulad mezi poptávkou a počtem bytů skutečně určených pro bydlení /ne spekulace/, tak tady bude panovat bordel s předraženým bydlením.
Za bordel s předraženým bydlením poděkujte všem vládám po r. 1989 a jejich (ne)ochotě problém řešit. Jinak stačí projít centra měst a podívat se, kolik bytů se po r. 1989 změnilo na kanceláře, obchody, větší byty. Pravda, zase se hodně bytů opravilo a zrekonstruovalo (komunisti se kdysi capili počty, kolik nových domů postavili, ale nikdy neuvedli, kolik se jich za jejich vlády zdevastovalo. Centra měst by mohla povídat).
Dneska se staví bytů, že to není hezké, jsou ale prázdné. Jsem jen zvědavá, kdo v nich bude bydlet, nájemníci na nájmy nemají (nehledě na to, že nájem se většinou rovná hypotečním splátkám, takže nájemní bydlení se prakticky nestaví, proč taky) a na koupi teprve ne.
Vy budete vědět, kolik za 30 - 40 let bude stát houska, benzin atp? Baj voko? To jste teda King, když tohle netuší ani odborníci. A co mnohdy (při pohledu do historie) předpovídali "odborníci" a jak rozdílná pak byla realita...
Pamatuji, jak nám nedávno jistý knírkatý obrýlený "odborník" sliboval, že mzda bude přes 20 tisíc. Všichni jásali. Při zachování stávajících cen byl plat 20 tisíc supr. Nikdo však nebral v potaz, jak stoupnou ceny a jak ve skutečnosti vyletěly nahoru nejen díky přesunu řady zboží z nižší sazby DPH do vyšší..
Milý hnidopichu, to vskutku nevím. Zato ale vím kolik měsíčně utratím teď a na základě toho můžu extrapolovat kolik asi utratím za 30 let. Tím pádem si ze svého rozpočtu odložím určitou sumu, tuto určitou sumu každoročně navýším na základě svého příjmu a toho o kolik poskočily ceny. Jestli vás zajímá ještě nějaké moje moudro, klidně napište.
Když nevíte, koli bude za 30 - 40 let stát houska či benzín, nemůžete ani tušit, kolik skutečně utratíte.
Dnešní důchodci taky když počítali s tehdejšími socialistickými důchody, tak se domnívali, jak budou zabezpečeni a že hlady neumřou, pak však přišel ekonomický zázrak p. Klause a rázem se řada důchodců ocitla na hranicích chudoby. A stovečka, kterou si ukládali na horší časy a která by jim v éře socialismu vytrhla trn z paty, dnes nic neznamená, mnohdy nepokryje ani rozdíl v ceně u dvou obchodníků u stejného zboží.
Ach jo, Bože zač mě trestáš. Vycházím z průměrné ceny spotřeby dnes a tuto navyšuji do budoucna, třeba na základě historie. Problém že Vám uniká možnost navyšování úspor, takže dneska stovku, za rok sto pět a za dvacet let sto padesát.
Mimochodem i za komunistů se zdražovalo a jen tak na okraj, pokud si přepočtete tehdejší průměrné ceny vůči průměrnému platu či důchodu a porovnáte to s dneškem zjistíte že řada věcí brutálně zlevnila.
"I za komunistů se zdražovalo a jen tak na okraj, pokud si přepočtete tehdejší průměrné ceny vůči průměrnému platu či důchodu a porovnáte to s dneškem zjistíte že řada věcí brutálně zlevnila."
Zatímco řada jiných věcí brutálně zdražila.
Zlevnily jen věci zbytné, hlavně elektronika a podobné krámy. Věci k životu skutečně nutné, jako bydlení, energie, voda, potraviny, léky a celé zdravotnictví a školství, veřejná doprava - výhradně jen brutálně zdražily a to v některých případech až 50x (voda). Dokonce ani auta nejsou levnější vztaženo k dnešnímu "průměrnému" platu na který 2/3 pracujících nedosáhne.
Myslíte, že z uspořené stovky při úroku (počítám s běžným úrokem z vkladu, ne se "zázračně rostoucími" akciemi a fondy) kolem 1 % budu mít ze stovky 105 korun a za dvacet let stopadesát Kč?
Mohu vás ujistit, že ještě možná před rokem, kdy nás krmili rekordním růstem ekonomiky, nikdo nedokázal odhadnout, že houska bude stát mezi 2 - 3 korunami, litr mléka ke dvacce a kilo nezdravého vepřového skoro dvě stovky. A nikdo není schopen odhadnout, kolik bude stát uvedené za dalších 20 - 40 let. Pokud někdo takové odhady provozuje, je to jen manipulace s lidským myšlením s pokusem ho ovlivnit, hlavně v dobách před volbami.
Za komunistů se zdražovalo, ano, taky jsem to zažila. Ale ke zdražení následovalo zase i zlevnění některých věcí (nemám tím teď na mysli lokomotivy či jadernou elektrárnu).
Nevšimla jsem si, která z životně důležitých věcí tak brutálně zlevnila, až bych z toho zbrunátněla. Možná chlebíčky v poslanecké závodce ...
Nevím, kde nakupujete, ale já jsem v sobotu koupil litr polotučného mléka za deset a kilo vepřové pečeně za 100. Za dvě stě měli panenku, ale to si běžně nekupuji. Kolik stojí rohlíky nevím, ty nekupuji, já jím chleba. A to nejsem náruživý čtenář reklamních plátků, kupuju, co potřebuju a když to potřebuju.
Mám oba rodiče v důchodu, a pochvalují si, že se jako důchodci mají lépe než jako socialističtí pracovníci. Víte, asi to chce přestat věřit oranžovému a červenému lhaní a podívat se, jak to je doopravdy.
To jsme na tom podobně :)
A to moji rodiče nejsou ani podnikatelé ani ředitelé čehokoliv. Matka zdravotní sestra a otec stavební technik. Jenom prostě všechno neprochlastali, neprokouřili nebo jinak bezúčelně neutratili a taky si pochvalují, že tak dobře jako teď se v životě neměli.
Mí rodiče i manželčiny taky celý život poctivě pracovali, nic neprochlastali, neprokouřili nebo jinak bezúčelně neutratili a vyskakovat si nemohou. A co až jeden z nich odejde ...
Investovat do ... do čeho? Nikde nemáte záruku, že ekonomové něco nepřehodnotí a z lukrativního bude prodělečné a naopak. Zlato bylo kdysi dobré, pak přišel pád cen, nyní je zase dobré - takhle je to u všeho. Nedávno jsem četl tuším že v Hospodářských názory různých odborníků na investování do toho či onoho. Ani u jednoho nebyli všichni zajedno, u stejné věci se diametrálně rozcházeli. Jeden radil koupit, druhý držet a třetí prodat. A pak tady na Měšci čteme chytré povídačky o tom, co dobré je a co není. Že některé z vás už neangažovali v Americe, abyste jim ukázali, jak zatočit z krizí ...
Ani vzdělání nic nezaručí. Vystudoval jste něco kolem aut? Brzy možná (nejsem takový "odborník", abych tvrdil, že zcela jistě, na 100 %) budete klientem ÚP. Není co do úst, je potřeba zemědělských odborníků. Tak jdete kolchozničit, aby se vzápětí ukázalo, že ani to všechny neuživí. Tak půjdete studovat práva, ale ani tam dlouho nepochodíte. Tak by se dalo pokračovat donekonečna. Nic nebude mít trvalou hodnotu. Bohužel. Doba jistot bývala kdysi
Minula doba nam ukazala, ze vzdelani se muze i "hrube nevyplatit" :) To mate pravdu, ale to byla doba myslim hodne pokrivena. Ta uz se snad nevrati.
Jenze tady si spousta lidi mysli, ze se neco nauci a s tim vydrzi do konce zivota. Omyl. Je treba se neustale a prubezne vzdelavat.
Navic dnes nikdo neobsahne svym mozkem jeden obor. Obory se deli na "podobory" a mezi nimi lze prechazet... zacinal jsem v IT a samozrejme se prubezne vzdelaval. To v praxi znamenalo prejit na skoro uplne jiny obor, delat uplne jine veci a projit jakousi rekvalifikaci. Az prestane tahnout IT mam dost alespon povsechnich znalosti ruznych technickych disciplin, ze nebude takovy problem se rekvalifikovat na pribuzny obor, po kterem zrovna bude shanka.
Na druhou stranu nektere profese se opet vraceji zpet. Nejsou lidi. Napr. obrabeci na CNC strojich jsou v posledni dobe vyborne placeni. (puvodne jsem strojar, muzu se zas k tomu vratit).
Krásné grafy a prezentace vás lákají na spoření do penze. Ale ouha. Fondy sice dosahovaly nějakého zhodnocení, ale ukrajovala rovněž inflace. Zhodnotí-li se mi tedy vložených dnešních 500 (přepočtem na 4 kg masa, aby to mělo lepší vypovídající schopnost) dejme tomu o 2,5 % a infalce z toho 7 % ukrojí, tak nebýt státního příspěvku, tak vlastně tratím (nyní udávaná oficiální inflace je ve skutečnosti teorie - pitomina - skutečnost je mnohem vyšší) a až nastane výplata penze, tak zase budu brát oněch dnešních 500, v novém vyjádření to bude třeba milion, ovšem ve valorizované podobě, za který si koupím možná jen 2,5 kg masa. Takže vlastně tratím.
A to neuvažuji s různými krizemi, které nás budou odírat o poctivě naškudlené penízky. Sice snad dle současné právní úpravy nemohou jít penzijní fondy do mínusu - prodělek musí uhradit vlastník penzijního fondu - ale tato "jistota" nemusí trvat věčně, stačí nějaký přílepek k nějakému jinému, nedůležitému zákonu ... A co pojištění fondů - domnívám se, že pojištěny nejsou a nějaký dozor nad nimi ... Už jsme zažili ještě "zdravější" banky a pojišťovny - a kde dnes jsou?
Máte pravdu ale pořád je to lepší než dnešní systém kdy dostanete v lepším případě tak polovinu peněz odvedených do důchodového pojištění. A to včetně inflace. Tzn. nestěžovat si na připojištění ale pojištění :)
Viz zde: Co kolik stojí průměrného zaměstnance
Zrušte penzijní připojištění a kupujte zlato (vyplatí se spíš čtvrtletně, větší množství vyjde levněji). Zlato vám žádná inflace nesežere, žádný politik nevytuneluje, žádný manažer nezpronevěří. Hodnota zlata sice kolísá, ale zdaleka ne tak zběsile jako hodnota bezcenných papírů. Zlato může ležet doma ve spíži v bedničce. Zlato nerezaví. Hezky krugerrand ke krugerrandu, dokud jsme mladí... a až přijde důchod, bude jich dost na zaopatřený život až do smrti smrťoucí. Ať si státní mafie se svými virtuálními jakože-penězi vytře zadek.
Hm, hm, a kam s tím zlatem? Do banky, co když ji někdo vykrade? Doma, ten samý problém? Co když někdo vykoumá způsob jak těžit zlato z mořské vody, popřípadě se najdou nová naleziště nebo sem spadne meteorit ze zlata ( viz J. Verne ). A tak dále, a tak dále. Mimochodem, jaké je zhodnocení zlata za dejme tomu posledních 30 let?
Jednak v naší zemi nikdy nic nefungovalo déle než 30 let, vidíš současnou finanční krizi, které dokazuje, že všechny finanční instituce přinášejí užitek pouze svým šéfům Zruš to připojistění, to má tak cenu od 45-50 letDej si raději stavební spoření..
....přesně tak..!! Zdravé náhledy!! Myslím si, že nebude dlouho trvat .. a příjde opět k převratu.. Vládu by měl převzít do rukou opravdu pracující lid.. nikoliv opak. .. Prominenti, kteří zastávají funkci ve vládě si otáčejí vlastním kolečkem tak aby nemusel ani jeden z nich opustit sladké křeslo třepající penízky, důchodová hranice tedy stoupá a stoupá...
Vyřešeno není stále ... nic snad jen jedno, ( zdravé řešení.. že by až 80 let???)důchodová hranice!!
Ostatní záležitosti vyřešeny nejsou, protože nikdo nemá zájem ani vlastní názor.. odkazuji se jeden na druhého.. nikdo kompetentní!!
Ostuda sama.. že by naše VŠ nebyly až tak dobré ..bo co?? Hmm.. EU s naší vládou trošku zacloumala... snad to bude mít hloubější efekt.. když už nic!! Pěkný den , E.