Nejsem žádná fanatická odborářka, ale přes 20 let jsem tančila ve sboru velkého divadla. Nyní je mi přes 40, plat v divadle byl mizerný a z vyměřeného důchodu nezaplatím ani nájem. Ne každá z nás může být choreografkou, proto bych přivítala nějakou výjimku pro naši profesi, stejně jako si ji zaslouží třeba policisté nebo piloti.
Proč by měly být tanečnice nějakou zvýhodněnou skupinou? Kratší dobu platí, déle pobírají a ještě by se jim mělo přidat?
Nevidím jediný důvod. Věděly, když si toto povolání vybraly, že to nebudou moci dělat věčně.
Piloti mají dost velký plat na to, aby si mohli tvořit rezervy, souhlasil bych s těmi policisty (na to jsou ty výsluhy, ne?).
Na ukor ostatnich? Asi jako nenazrani bankeri, jejichz prusvihy v bankovnictvi sanuji staty, zatimco oni si uzivaji sve astronomicke platy a odstupne? Takhle si predstavuji zit na ukor.
Co se tyce tanecnic v duchodu, v souvislosti s nimi me napada solidarita.
Stačí, když platí, na rozdíl od některých "černých pasažérů", řádně daně a další srážky z platu. Platili-li by všichni poctivě, nemáme tu takové propady ve financích. "Nejsou peníze" jsme už slýchávali za socialismu a ten se kvůli tomu svrhnul. A pak se ony vybrané peníze nesmí nechat vytunelovat či obětovat na různé arbitráže či zahraniční výlety našich přestavitelů a armády.
Myslím, že by někoho docela překvapilo, kdyby se podíval na to, na čem stojí náš státní rozpočet.
Hlavním pilířem je DPH, potom sociální pojištění. Daň z příjmů fyzických osob má "postradatelný podíl".
Kdyby se např,. uzákonilo, že lidé s příjmem nad milión nebudou platit vůbec žádné daně, tak by to náš státní rozpočet ani nepoznal.
To, co ho vysává jsou právě takovéto drobné částky. Sice drobné, ale je jich moc. Každý příspěvek, přídavek, podpora na kterou mají nárok deseti nebo statisíce lidí (nebo dokonce miliony) je doslova bombou pro státní rozpočet. Pár daňových úniků (i když jsou třeba v milionech) je proti tomu úplně nepodstatných.
Samozřejmě to neznamená, že by neměly být stíhány, určitě stíhat a trestat dle zákona, jen že to není to, proč je náš státní rozpočet "na huntě".
Nejsou peníze? Nic takového ze socializmu nepamatuji. Naopak, průměrný důchod byl cca 65 % průměrného platu a do důchodu se odcházelo u mužů v 60-ti u žen v 57 letech. Dále zde byla důchodová zvýhodnění pro ženy s dětmi, manuálně a zdravotně náročné profese (havíři v I důchodové kategorii odcházeli v 55 letech, II kategorie v 57. letech). Pochopitelně policajti a vojáci měli stejně jako dnes mimořádné výhody proti ostatním. Ale to je za každého režimu. Kupodivu za socializmu jsem nikdy neslyšel, že nebude na důchody, nebo, že je nutno zvyšovat věk odchodu do důchodu o tom se neuvažovalo ani náhodou, dost se diskutovalo spíše další možné zkracování pracovní doby. Navíc, každá fabrika byla ráda, když důchodce ppracoval dál, v dělnických profesích bez omezení, u úředníků omezeno nadvýdělkem 22 tis.ročně. Je faktem, že současný důchodce se oproti tomu socialistickému hodně propadl a jeho životní úroveň (je-li důchod jediným příjmem) je objektivně nižší než za reálného socializmu. A tuto situaaci soukromé důchodové fondy ještě jen zhorší.
Záleží na tom s čím tu životní úroveň budeme srovnávat, jestli s průměrnou mzdou nebo sumou výrobků a služeb, kterou ten důchodce spotřebovává.
Stačí se podívat na vybavenost domácnosti dnešních důchodců a je výrazně vyšší než před 20 lety, stejně jako vybavenost ostatních domácností. Ano socialismus je o rovnosti - rovnosti v bídě. To co dneska většinu lidí štve není to, že by neměli na jídlo, ale to že soused má 10 x tolik co oni a ani se to nesnaží skrývat.
Jen si vytáhněte nějakou statistickou ročenku a uvidíte kolik před 20 lety připadalo na 1 rodinu televizorů, automobilů, obytné plochy, atd.
Presne, co treba my ITaci? Budete solidarni i s nami? Az prijdu ve 40 o zrak? Bude nejaky prispevek alespon na nove bryle? :)
Takhle to vazne nejde. Vyberme si, jestli chceme socialismus ci kapitalismus. O takove davky by se za chvili hlasili vsichni. A uprimne jsou tu mnohem pocetnejsi skupiny, ktere vytvorili nejake hodnoty a pri tom trpelo jejich zdravi (co treba zednici, slevaci, sklari, ridici z povolani?). Tim samozrejme nic proti umeni, jenze napr. zednika, potazmo bydleni potrebuje kazdy na tanec-balet pujde tak 10% naroda.
Par mych znamych se profi tanci ci baletu venovali. Je pravda, ze vsichni na tom byli financne dost bidne. Pritom vedeli, ze si nevydelaji, ale tanec byl pro ne "droga" - vasen. Taky bych sel delat neco co by me cely den bavilo a pak zadal po statu (tj ostatnich obcanech) at me vyzivuji. Takhle to proste nejde. Clovek se o sebe musi v prvni rade postarat. Vasene a konicky pestovat po praci. A nebo si nestezovat. Ale ono je to tezke, vsichni umelci i "umelci" maji absolutne pokrivene vnimani reality a schopnosti se o sebe postarat. Asi az na jednu vyjimku. Tim je jeden z mych znamych, docela uznavany malir. Co dela? Na zakazku kresli (dle jeho slov) "sracky na zakazku aby se uzivil". A kdyz me zavedl do druheho atelieru, tam mel vystavene svoje nadherne obrazy, verim, ze vskutku umelecke hodnoty, ale to si kresli jen tak pro sebe.
co chces je to, aby nekdo kdo musi pracovat az do 65 vytahl penize ze sve kapsy a platil ti neco. Nechapu proc bych to delal. Nutil te nekdo tancovat? Tvuj pozadavek se mi zda byt nehorazny. Bez pracovat.