Hlavní navigace

Investujte v Německu snadno a rychle

29. 12. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Každý, kdo se rozmýšlí, jak naložit se svými úsporami, by se neměl zaměřovat pouze na české prostředí – vyplatí se mu pohlédnout i za naše hranice. Hned na západ od nás je v posledních měsících o investiční příležitosti postaráno. Řeč je o frankfurtské burze.

Přednedávnem vyšel na stránkách Měšce článek o skupině Deutsche Börse. V něm byla popsána struktura celé skupiny, do níž patří i obchodní platforma Xetra, které především je věnován i následující text.

Obchodní platforma Xetra existuje od roku 1997. Jejím zavedením došlo k radikální přeměně frankfurtské burzy cenných papírů, která tak přešla k elektronickému způsobu obchodování – a to umožnilo obchodování na ní investorům z celého světa. V současnosti se tak obchodů v systému Xetra účastní 269 subjektů, přičemž 2 z nich jsou i z ČR (Fio, burzovní společnost, Wood & Company Financial Services). Největší podíl mají účastníci z Německa (45 %), dále pak z Velké Británie (38 %), z Francie (9 %) a zbytek si rozdělují účastníci z ostatních zemí.

Účastníci burzy

Zdroj: DB AG

Prostřednictvím obchodního systému Xetra se v současné době realizuje 98 % obchodů s cennými papíry na frankfurtské burze a zbylá dvě procenta připadají na původní burzovní parket. Jednou z největších předností Xetry jsou zejména nízké explicitní náklady, které při realizování obchodů investorům vznikají. Výše explicitních nákladů je ve srovnání s ostatními evropskými trhy nejnižší.

Náklady na DB

Poznámka: Stav k 1. 1. 2005
Zdroj: DB AG

Výše explicitních nákladů se při příkazu v hodnotě 40 tisíc eur pohybuje na Xetře kolem 3,08 EUR, na pařížském Euronextu 3,45 EUR a na londýnské LSE 4,13 EUR. Vedle explicitních nákladů je však nutné sledovat i náklady implicitní určené rozdílem mezi prodejní a nákupní cenou cenného papíru. Jejich výši se DB pokouší snižovat posilováním likvidity na trhu. Za tímto účelem zavedla i tzv. systém centrálního kontrahenta, který umožnil snížit implicitní náklady během dvou let o více jak 60 % dosažením o téměř 50 % vyšší likvidity.

V současnosti se vedle akcií v segmentu Xetra obchoduje i více než 8000 pevně úročených cenných papírů, 77 indexových fondů a aktivně řízených fondů a více než 45 000 různých certifikátů a opcí.

Během třetího čtvrtletí došlo ke zvýšení obchodní aktivity v Xetře na celkových 21,8 miliónu transakcí (od počátku roku 60,672 miliónu transakcí), což představuje nárůst oproti stejnému období o více jak 39 %. Tržby segmentu Xetra tak vzrostly o 38 %.

S obchodním systémem Xetra se investor nesetká pouze ve Frankfurtu, nýbrž i na některých dalších trzích, mezi které patří například největší čínská burza v Šanghaji či burza ve Vídni. Obě totiž v minulosti zakoupily od skupiny DB licenci k systému Xetra.

Světová jednička Eurex

Je-li řeč o skupině DB, nelze nezmínit segment Eurex, v němž skupina drží 50% majetkový podíl. Ten je vedoucím světovým trhem pro obchodování a clearing termínových produktů. V roce 2004 realizovaly zákazníci Eurexu rekordní počet kontraktů, který přesáhl hodnotu jedné miliardy kontraktů.

V některých segmentech trhu dosahuje Eurex až 98% podíl na evropském trhu. Eurex se ovšem neomezuje pouze na evropský kontinent, nýbrž od roku 2004 lze obchodovat i s produkty denominovanými v amerických dolarech, a to prostřednictvím nově založené burzy s termínovými obchody Eurex US se sídlem v Chicagu, která se stala zároveň první burzou pro úrokové deriváty denominované v dolarech v USA. Podíl Eurexu na světovém trhu s produkty kapitálového trhu v roce 2004 dosáhl 55 %.

Entry Standard

25. října tohoto roku přišla skupina DB s další novinkou. Je jí takzvaný Entry Standard v oblasti Open Market, tzv. otevřeného trhu, který je primárním trhem určeným zejména pro malé a střední rychle rostoucí podniky. Od klasického kapitálového trhu se odlišuje zejména nižšími regulatorními nároky.

Po vzoru AIM z Velké Británie a Alternextu z Francie tak ve Frankfurtu vzniká nový segment trhu, který investorům pravděpodobně nabídne slibné výnosy, pochopitelně s ohledem na vyšší riziko. Entry Standard, respektive Open Market, totiž není organizován na veřejnoprávní bázi, nýbrž na bázi soukromoprávní. Tím nevzniká například žádná zákonná povinnost na zveřejňování vnitřních informací, což může akcionáře značně znevýhodnit. Výhodou pro emitenty je i skutečnost, že své účetnictví nemusí vést podle mezinárodních účetních standardů (IFRS).

Anketa

Chystáte se investovat v zahraničí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).