Hlavní navigace

Novinky v červnu: sdílená elektrokola, příspěvky na očkování a vyšší úroky na spořicích účtech

2. 7. 2019
Doba čtení: 22 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jaké novinky se udály v oblastní financí během června? Na některých spořicích účtech nově získáte více peněz. V Praze můžete využít sdílená elektrokola. A některé pojišťovny částečně odstranily alkohol z výluk u cestovního pojištění.

Pojišťovnictví

Allianz: nabízíme autoasistenci k cestovnímu pojištění

Allianz pojišťovna začala nabízet k cestovnímu pojištění nové doplňkové pojištění, a to automobilovou asistenci. Tu je možné si sjednat na cesty po Evropě. V případě nehody či poruchy pak dostanete náhradní vozidlo, opravu či odtah zpátky do České republiky.

Při poruše vozidla vám asistenční služba zajistí náhradní vozidlo, pokud nebude oprava možná do 8 hodin od vyžádání asistence. Zajistí rovněž odtah porouchaného vozidla do servisu, včetně odvozu posádky z místa nehody do 25 km.

Pokud nebude možné vozidlo opravit do 3 dnů, máte nárok na dopravení posádky do místa bydliště. U vzdáleností do 750 km máte nárok na dopravu vlakem či autobusem 1. třídy, nad 750 km pak letecky.

AXA ASSISTANCE: plníme i přes požití alkoholu na dovolené

Pokud si na dovolené dáte alkohol a následně se zraníte nebo se vám udělá špatně, standardně máte ošetření ve výlukách a pojišťovny za vás nic neuhradí. Pojišťovna AXA ASSISTANCE ale začala klientům nabízet připojištění krytí léčebných výloh v zahraničí do výše 0,8 promile alkoholu.

To odpovídá přibližně čtyřem pivům či panákům, ale je to samozřejmě vždy individuální. Připojištění nese název Drink povolen. Cestovní pojištění navíc aktuálně AXA nabízí s 50% slevou.

Mezi další nová připojištění patří Pojištění půjčeného vozidla, které se vztahuje na auto či skútr, který si půjčíte na dovolené. V případě autonehody nebo pokud vrátíte vozidlo poškozené vám pojišťovna proplatí spoluúčast až do výše 30 000 Kč.

Zatím poslední novinkou je připojištění Autoasistence na cestách, kterým si pojišťujete vlastní auto. Pojištění se nevztahuje jen na zahraničí, ale také na události, k nimž dojde na cestě na dovolenou nebo z ní na území ČR.

RBP: dětem přispějeme i na pobyt s cestovní kanceláří

RBP zdravotní pojišťovna se rozhodla změnit podmínky, za jakých jsou poskytovány ozdravné přímořské pobyty pro děti. Učinila tak na základě negativních zkušeností s kvalitou hromadně organizovaných přímořských pobytů, kterým čelily některé zdravotní pojišťovny.

Od letošního roku tak můžete pro své děti využít alternativní nabídku. Ta spočívá v tom, že k ozdravným pobytům svých dětí u moře mohou rodiče využít kterýkoliv zájezd zakoupený v cestovní kanceláři v délce nejméně 14 pobytových dnů. V tomto případě mohou pro každé dítě získat finanční příspěvek až 10 000 Kč. Pobyty u moře navíc nejsou omezeny pouze prázdninami, ale tento program je celoroční, uvedl Antonín Klimša, výkonný ředitel RBP zdravotní pojišťovny.

Příspěvek mohou čerpat děti ve věku 8–15 let s opakujícím se onemocněním horních cest dýchacích, alergiemi a dermatózami. Pobyt v tomto programu pak může být individuální s cestovní kanceláří, nebo organizovaný, např. letní tábor, případně v doprovodu rodičů či blízké rodiny.

Termín pro podávání žádostí o příspěvek pojišťovna prodloužila do konce září 2019.

VZP: přispíváme na očkování proti spalničkám

Všeobecná zdravotní pojišťovna začala přispívat na očkování proti spalničkám. Pokud patříte mezi klienty pojišťovny a je vám mezi 25 a 50 lety, máte nárok zažádat si o příspěvek ve výši 500 Kč. Očkování ale muselo proběhnout od 3. června 2019 dále.

Kromě příspěvku na očkování proti spalničkám zavedla VZP od června také příspěvek až 10 000 Kč ročně na nízkobílkovinnou dietu. Ten je určen dětem ve věku do 18 let a studentům do 26 let se statusem nezaopatřené dítě s diagnózou těchto dědičných metabolických onemocnění:

 • E70.0 Klasická fenylketonurie,
 • E70.1 Jiné hyperfenylalaninemie,
 • E70.2 Poruchy metabolismu tyrosinu,
 • E71.0 Nemoc javorového sirupu (leucinóza),
 • E71.1 Jiné poruchy metabolismu aminokyselin s rozvětveným řetězcem,
 • E72.1 Poruchy metabolismu aminokyselin nesoucích síru,
 • E72.2 Poruchy metabolismu cyklu močoviny,
 • Poruchy metabolismu lyzinu a hydroxylyzinu.

Příspěvek slouží na nákup bezlepkových, bezlaktózových a nízkobílkovinných potravin (označeno PKU), zakoupených v období 1. 1. – 31. 12. 2019. Nevztahuje na potraviny přirozeně nízkobílkovinné, bezlaktózové nebo bezlepkové, jako je třeba zelenina apod. Vyplácen bude zájemcům dvakrát ročně, vždy jednou za pololetí, a to maximálně ve výši 5000 Kč. Podrobnosti o podmínkách pro čerpání příspěvku najdete na webu pojišťovny.

YOUPLUS: nabízíme první produkty

Životní pojišťovna YOUPLUS spustila ke konci června nabídku svého prvního produktu. je jím životní pojištění 4U, které je čistě rizikové a bez investic. V rámci něj si můžete zvolit ze 40 připojištění a na jednu smlouvu můžete pojistit až 10 lidí. 

Zajímavostí je, že při sjednání pojištění bude pojišťovna zohledňovat pouze vyléčené nemoci a úrazy 5 let zpětně a v případě chirurgického zákroku či hospitalizace pak 10 let zpětně. V pojištění je za standardní cenu zahrnuto i krytí pro případ jednorázových rizikových sportovních a zážitkových aktivit a pro pravidelně provozované běžné sporty.

V případě pojištění pro případ smrti pak pojišťovna vyplatí 50 % pojistné částky v situaci, kdy by se váš zdravotní stav zhoršil do terminálního stadia onemocnění.

Distribuční strategie pojišťovny je postavená na konceptu B2B.

Bankovnictví

Banka CREDITAS: Richee umí napojit další dvě banky

Multibankovní aplikace Richee umí nově napojit účty od dalších dvou bank, a to  Raiffeisenbank a Wüstenrot.

Aktuálně tak do aplikace můžete připojit účty Banky CREDITAS, České spořitelny, Komerční banky, ČSOB (vč. Poštovní spořitelny), MONETA Money Bank, Fio banky, Air Bank, Equa bank a již zmíněných Raiffeisenbank a Wüstenrot. Banka plánuje postupně napojit účty všech bank na českém trhu a časem také vybraných slovenských bank. 

Nově také mohou využívat mobilní platby Google Pay a aplikaci Richee také Slováci žijící v Česku. Upravili jsme proces onboardingu tak, že Richeeho mohou používat i slovenští občané s daňovou rezidencí v ČR. Registraci lze provést na telefonní číslo se slovenskou předvolbou, stejně tak je možné poslat aktivační platbu ze slovenského účtu, říká Kamil Rataj, místopředseda představenstva Banky CREDITAS.

Další platformy, jako jsou Apple Pay a Garmin Pay, plánuje aplikace Richee zprovoznit v dohledné době.

Česká spořitelna: George umí posílat informace o účtu na mobil

Internetové bankovnictví České spořitelny s názvem George prošlo aktualizací. Nově umí na mobilní telefon zasílat automatická oznámení o příchozích a odchozích platbách, platbě kartou nebo o změně zůstatku.

Zasílání upozornění si ale musíte sami nastavit, není to automatické. Po aktivaci se vám upozornění budou zobrazovat okamžitě po provedení transakce přímo na displeji telefonu ve formě automatického oznámení. Případně si můžete nastavit, že informace dostanete SMS zprávou či e-mailem.

Zasílání informačních zpráv si můžete nastavit po přihlášení v internetovém bankovnictví. V nastavení stačí zvolit typ oznámení a potvrdit tlačítkem „Aktivovat“.

Nastavení oznámení o pohybech na účtu v internetovém bankovnictví George. Autor: Česká spořitelna

Nastavení oznámení o pohybech na účtu v internetovém bankovnictví George.

ČMSS: stavební spoření si sjednáte i jen online

Českomoravské stavební spořitelny si od června 2019 můžete sjednat stavební spoření i čistě přes internet bez nutnosti návštěvy obchodního zástupce.

Pro uzavření smlouvy online je nutný sken nebo fotografie občanského průkazu a jednoho dalšího dokladu totožnosti a bankovní účet, ze kterého klient pošle první platbu pro ověření totožnosti, vysvětluje vedoucí online marketingu ČMSS Tomáš Peterka.

Při uzavření stavebního spoření elektronicky platí stejné podmínky jako pro standardní smlouvy uzavřené u obchodního zástupce. Aktuální maximální výnos dosahuje 3,8 % ročně.

ČSOB: bonusy za platby a účty, ale konec Priority Pass

Pokud máte platební kartu od ČSOB, ať už Mastercard, či Visa, získáte za každou platbu kartou v Chorvatsku 5 % zpět.

Akce platí do 31. července 2019 a v případě, že platíte v kamenných obchodech a v chorvatských kunách.

Akce se vztahuje na soukromé platební karty, ať už kreditní, či debetní. Naopak se nevztahuje na:

 • platby na internetu,
 • MO/TO transakce,
 • cashback transakce,
 • výběry hotovosti (bankomaty i cash advance),
 • služební karty Mastercard Business a Visa Business.

Maximální výše bonusu je 1000 KčUšetřenou částku uvidíte srpnu na svých bankovních účtech. Nárok na slevu vám zanikne, pokud svůj účet zrušíte před připsáním odměny.

Další novinkou je konec služby Priority Pass, kterou banka zrušila ke konci června, o čemž informovala na svém webu. Od 1. července 2019 vstupy do letištních salonků zajišťuje pomocí služby Lounge Key (která má stejného majitele jako Priority Pass, tj. Collinson International Limited se sídlem ve Spojeném království).

Nově držitelům vybraných karet od ČSOB, jejich součástí je i služba Lounge Key (viz níže), přibudou 4 bezplatné vstupy ročně do letištních salonků tohoto programu. Každý další vstup stojí 32 USD.

Přehled karet ČSOB se službou Lounge Key:

Novinky si ale banka připravila i pro děti. Ke každému nově založenému dětskému kontu totiž nabízí finanční bonus.

Pokud dítěti založíte účet Plus Konto s platební kartou, bude na něj banka půl roku každý měsíc posílat 100 Kč jako příspěvek na kapesné. Podmínkou však je, že platební karta bude využívána. Kapesné vyplácíme každý měsíc proto, aby děti poznaly hospodaření s vlastním pravidelným příjmem, uvedl Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za oblast Retail.

Účet Plus Konto je do 26 let bezplatný, přičemž je možné si k němu zřídit 2 platební karty. V rámci akce je také možné si bezplatně vybrat na platební kartu i vlastní obrázek.

Akce platí pro všechny děti ve věku od osmi až do nedovršených 18 let v období od začátku června do konce srpna 2019.

A zvýšily se i úroky na termínovaných vkladech. Tato změna se však týká jak ČSOB, tak Era/Poštovní spořitelny. V programu Duo Profit se nově založené termínované vklady na 6 měsíců úročí sazbou 0,9 %, na 12 měsíců pak sazbou 1,3 %.

Od 1. června 2019 do 31. srpna 2019 navíc můžete na vklad ve výši investované částky získat zvýhodněnou sazbu 3 % na spořicím účtu na 1 rok.

Era/Poštovní spořitelna: poukázky na nákup za sjednání dětských produktů

Novinky pro děti si pak připravila i ERA/Poštovní spořitelna. Za sjednání produktů pro děti nabízí bonusy v celkové výši až 1500 Kč.

Za každý nově zřízený dětský produkt získáte odměnu ve výši 500 Kč. To se týká:

 • stavebního spoření,
 • penzijního spoření,
 • dětského životního pojištění Maxík nebo Fortík.

Za každý takový produkt získáte bonus ve výši 500 Kč, celkem tedy maximálně 1500 Kč na 1 dítě. Akce je určena všem rodičům, kteří v průběhu června sjednají či sjednali svému nezletilému dítěti některý z uvedených produktů. Jednotlivé odměny je možné vzájemně kombinovat a lze je využít i všechny naráz.

U penzijního spoření dostanete bonus i v případě, že jej dítěti sjednáte online.

Odměna však automaticky neznamená peníze na váš účet. V případě penzijního spoření a životního pojištění sice za sjednání dostanete 500 Kč, ale formou poukazu na nákup na Mall.cz. Pouze u stavebního spoření dostanete při sjednání prémii ve výši 500 Kč.

V případě, že sjednáte dítěti do konce června spořicí účet Spoření s bonusem, získáte bonusovou úrokovou sazbu 0,5 % ročně.

Pro všechny klienty je pak připravena jako pozornost figurka skřítka Spořilky.

Equa bank: vyšší úroky na spořicích účtech a sjednání pojištění i přes mobil

Equa bank zvýšila úrokové sazby na spořicích účtech. Spořicí účet HIT tak nově úročí sazbou až 1,3 % p.a. Základní úrok zůstává na 0,2 %, ale bonusová sazba se zvýšila z 1 na 1,1 % p.a. Tento bonus získáte za tři platby kartou v měsíci, nebo pokud u banky investujete alespoň 50 000 Kč. Banka zvýšila i pásmo pro bonusovou sazbu, a to z 200 000 Kč na 300 000 Kč.

Ke zvýšené sazeb došlo i u běžného Spořicího účtu, a to v pásmu nad 500 000 Kč. Nová úroková sazba je 1,2 % p.a. V pásmu do 500 000 Kč zůstala sazba stejná, tedy 0,2 % p.a.

Equa bank: Přehled aktuálních úrokových sazeb na spořicích účtech Autor: Equa bank

Přehled aktuálních úrokových sazeb na spořicích účtech.

Další novinkou je krátkodobé cestovní pojištění, které banka spustila pro své klienty. Pojištění s názvem Pojištění na cestu je možné sjednat i čistě přes mobilní aplikaci. Sjednat si jej navíc můžete i ve chvíli, kdy už se nacházíte v zahraničí. Cena pojištění začíná na 29 Kč za den. Pokud si pojištění sjednáte až v zahraničí, má platnost až hodinu od sjednání.

Maximální délka cesty je stanovena na 30 dnů, a to jak na pracovní, tak turistické cesty. Po sjednání se vám v aplikaci zobrazí detail pojištění včetně asistenční kartičky a také vám přijde e-mail s detailním rozpisem sjednaného pojištění a s asistenční kartičkou. Pojištění je dostupné v několika variantách:

Varianty cestovního pojištění. Autor: Equa bank

Varianty cestovního pojištění.

V případě varianty Rodina není nutné vyplňovat jména a ani počet spolucestujících rodinných příslušníků. Kdo je rodinný příslušník, je definováno přímo v aplikaci a v rámcové smlouvě.

Součástí pojištění je také pojištění pro případ zrušení cesty. Rámcovou pojistnou smlouvu má banka uzavřenou s pojišťovnou BNP Paribas Cardif.

Zatím poslední novinkou, kterou si banka připravila, je snížení úrokových sazeb u hypoték. Banka snížila úrokové sazby o 0,1 % ročně u fixací na 3 a 5 let. Nižší sazba platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték.

Úrokové sazby Equa bank. Autor: Equa bank

Úrokové sazby Equa bank.

Dále banka nabízí bonus ve výši 5000 Kč k refinancování hypotečních úvěrů. Ten získáte v případě refinancování účelových a neúčelových hypoték s fixací na tři nebo pět let. Minimální částka refinancování z jiné banky je 700 000 Kč. Akce platí pro žádosti podepsané do 31. 8. 2019 a smlouvy sjednané do 14. 9. 2019.

Při refinancování za vás banka uhradí vklad zástavního práva ve prospěch banky, výpis z katastru nemovitostí k čerpání hypotéky a výpis z katastru nemovitostí po vyčerpání hypotéky.

Další novinkou je pak změna podmínek u Minutové půjčky. Nově si můžete půjčit maximálně 700 000 Kč. Dosud činila maximální výše půjčky 600 000 Kč.

Ostatní podmínky Minutové půjčky zůstávají beze změny. Úroková sazba půjčky je pevná, a to 4,8 % ročně. RPSN pak činí 4,9 % ročně.

Expobank: nabízíme investice do zlata a vyšší úročení vkladů

Expobank v červnu inovovala svůj NEO účet. Na své platformě spustila možnost investovat do zlata, a to přes Českou mincovnu. Pravidelným investováním můžete u bank do zlata měsíčně ukládat částku v rozmezí 500 až 7000 Kč, a to ve formě zlatých mincí či zlatých slitků.

Klienti, kteří si do konce září letošního roku uzavřou Zlaté spoření alespoň na pět let a budou měsíčně spořit minimálně 1500 Kč, od nás navíc získají 500 Kč ve zlatě jako vstupní bonus, uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace a tisková mluvčí Expobank CZ.

Zlato si pak můžete bezplatně uložit v trezorech České mincovny, nebo si jej nechat doručit přímo do ruky.

U NEO účtu pak banka zvýšila i úrokovou sazbu, a to na 1,6 % ročně. Založení a vedení NEO účtu je bez poplatku. Účet dále umožňuje bezplatné výběry peněz z jakéhokoliv bankomatu na celém světě.

Fio banka: zlevňujeme hypotéky a inovujeme bankovní aplikaci

Fio banka v červnu snížila a sjednotila úrokové sazby hypoték. Všechny tak začínají na 2,38 % ročně. Změnou prošla také mobilní aplikace, kterou banka nabízí, má nový design a nové funkce.

Nová aplikace umožňuje vytváření a úpravu trvalých příkazů a zobrazuje plánované a neprovedené platby. Změnou prošly i QR kódy, které lze nyní načítat také z galerie nebo iCloudu. Zjednodušení posílání peněz mezi kamarády a známými představuje funkce Zaplať mi, kterou můžete vytvářet QR kódy pro platby na vlastní účet.

Fio Smartbanking je určený pro telefony s operačním systémem iOS 11 a vyšším. Nějakou dobu ještě bude v obchodě k dispozici i stará verze aplikace, kterou ale banka časem stáhne. Dočasně lze tedy používat obě verze Smartbankingu. Zároveň už nyní vytváří novou verzi pro Android.

Komerční banka: podporu pro Windows Mobile ukončíme

Komerční banka brzy zruší podporu mobilní aplikace pro mobilní telefony s Windows 10 Mobile. Od soboty 10. srpna 2019 aplikace Mobilní banka nebude funkční. 

Mobilní aplikace "Mobilní banka" pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019 Autor: Dalibor Z. Chvátal

Mobilní aplikace „Mobilní banka“ pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019

Mobilní aplikace "Mobilní banka" pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019 Autor: Dalibor Z. Chvátal

Mobilní aplikace „Mobilní banka“ pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019

Alternativou je přejít na mobil s operačním systémem Android, iOS, případně použít přihlášení pomocí mobilního prohlížeče. Internetové bankovnictví Komerčky ale není pro mobilní prohlížeč optimalizované, takže ovládání nebude nijak příjemné.

Internetové bankovnictví Komerční banky přes mobilní prohlížeč Edge ve Windows 10 Mobile (Microsoft Lumia 950XL) (06/2019) Autor: Dalibor Z. Chvátal

Internetové bankovnictví Komerční banky přes mobilní prohlížeč Edge ve Windows 10 Mobile (Microsoft Lumia 950XL) (06/2019)

Vážení klienti,

ukončujeme podporu aplikace Mobilní banka pro Windows 10.

Omlouváme se, ale aplikace Mobilní banka na vašem telefonu se systémem Windows 10 nebude od 10. 8. 2019 funkční. Využijte přihlášení do Mobilní banky na telefonech či tabletech s operačním systémem Android či iOS.

Komerční banka.

Mobilní aplikace "Mobilní banka" pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019 Autor: Dalibor Z. Chvátal

Mobilní aplikace „Mobilní banka“ pro Windows 10 Mobile od Komerční banky. Její podpora skončila 10. 8. 2019

MONETA Money Bank: nabízíme investování do Applu, Amazonu a dalších

MONETA Money Bank začala klientům nabízet možnost investovat do Applu, Facebooku, Microsoftu a dalších společností. Umožňuje to skrze podílový fond AXA Selection Global Equity. Sjednat si jej můžete buď sami přes internetové bankovnictví, nebo na pobočkách banky. Fond za posledních 10 let přinášel průměrné zhodnocení 8,09 % ročně.

Kromě již zmíněných firem jsou v podílovém fondu zastoupeny i další globální společnosti, a to Amazon, SAP, Johnson & Johnson, Alphabet (Google), Facebook, JPMorgan Chase, Berkshire Hathaway a Siemens. Celková skladba zahrnuje až 3000 titulů.

Kromě toho banka začala nabízet další dva fondy, a to AXA Selection Opportunities a AXA CEE Dluhopisový fond.

AXA Selection Opportunities obsahuje také alternativní investice a je určen klientům, kteří chtějí investovat na trhu se zlatem a dalšími komoditami, dále pak do akcií a do netradičních typů dluhopisů.

Podílový fond AXA CEE Dluhopisový je konzervativní a obsahuje měnový mix s převahou české koruny jako zdroje potenciálu nadvýnosu v časech nízkých výnosů. Je určen těm, kteří důvěřují spíše lokálnímu trhu a preferují dlouhodobý horizont v délce minimálně 3 let.

Do všech fondů lze investovat od 300 Kč měsíčně.

Provident: k půjčce nabízíme i pojištění

Provident Financial nabízí svým klientům k půjčkám také Pojištění KOMPLEX. To nabízí ve spolupráci s pojišťovnou MetLife a je zaměřeno na ochranu před výpadkem příjmu při nenadálé události.

Zřídit si jej můžete v případě, že si u Providentu sjednáte novou půjčku nebo refinancujete stávající půjčku. Doba platnosti pojištění pak odpovídá době splatnosti půjčky. Pojištění stojí 129 Kč měsíčně, platí celosvětově a chrání před výpadkem příjmů při nenadálých událostech, jako je pracovní neschopnost, hospitalizace (včetně dětí), zlomenina či úmrtí.

Raiffeisenbank: inovujeme mobilní bankovnictví

Raiffeisenbank inovovala své mobilní bankovnictví. Hlavní změnou je možnost odesílat i platby v eurech do zahraničí. Kromě toho se v nové verzi zobrazují čekající, provedené i neprovedené zahraniční platby a platby k podpisu.

Další novinkou je zobrazení PINu platebních karet, možnost online aktivace kreditní karty a také chytré zabezpečení.

U kreditních karet nově přibyla online aktivace karty a možnost převést si peníze z kreditní karty na běžný účet s rozložením do splátek s výhodnější úrokovou sazbou, než je sazba na kreditní kartě. V detailu kreditní karty se nově objevuje i možnost stažení PDF výpisů.

Změnou prošlo také ovládání mobilního bankovnictví, kdy si nově můžete pomocí posunutí (tzv. swipe) rychle zobrazit seznam dostupných akcí, které je možné provést. Například zopakovat platbu nebo ji upravit. V nastavení si dále můžete zvolit, zda se vám v aplikaci bude zobrazovat aktuální nebo disponibilní zůstatek na běžných účtech.

Poslední novinkou je rozšíření zabezpečení Promon shield a Antimalware. Pokud vyhodnotí, že máte na svém zařízení nainstalovanou potenciálně nebezpečnou aplikaci, zobrazí vám upozornění se seznamem takových programů a doporučením, abyste ji odinstalovali.

RIS: nabízíme podílové fondy bez poplatků

Raiffeisen investiční společnost nabízí od 26. června 2019 možnost investovat u ní bez vstupního poplatku, a to do tří hlavních fondů společnosti:

 • Raiffeisen strategie konzervativní,
 • Raiffeisen strategie balancovaná,
 • Raiffeisen strategie progresivní.

Všechny tři fungují jako klasický podílový fond. Nákupem klient získá portfolio diverzifikované do konzervativních i rizikovějších instrumentů, říká Jaromír Sladkovský, ředitel Raiffeisen investiční společnosti.

Fond Raiffeisen strategie konzervativní je určen pro opatrnější investory, kteří své prostředky nechtějí příliš vystavovat riziku. Převážnou část investic zde tvoří státní i podnikové dluhopisy důvěryhodných společností. Balancovaná strategie je o něco rizikovější. Investiční portfolio zde mimo jiné tvoří akcie a dluhopisy. Nejvíce rizikový je pak fond progresivní strategie.

Revolut expanduje do Austrálie a spustil Apple Pay

Technologická společnost Revolut začala svým klientům nabízet možnost platit i přes Apple Pay. Tato možnost je aktuálně k dispozici v:

 • Británii,
 • Francii,
 • Polsku,
 • Německu,
 • České republice,
 • Španělsku,
 • Itálii,
 • Švýcarsku,
 • Irsku,
 • Belgii,
 • Rakousku,
 • Švédsku,
 • Dánsku,
 • Finsku,
 • na Islandu.

Platby probíhají bezkontaktně prostřednictvím zařízení iPhone, Apple Watch nebo prohlížeče Safari. Do Apple Pay si kartu Revolut můžete přidat buď prostřednictvím aplikace Revolut, nebo aplikace Wallet. Pokud zatím plastovou platební kartu nemáte, můžete v aplikaci Revolut do Apple Pay přidat tu virtuální.

Kromě toho začal Revolut nabízet své služby také v Austrálii. Prozatím jde jen o betaverzi, ale rozšíření trhu, na kterém Revolut působí, umožní v rámci aplikace provádět převody mezi Velkou Británií, Evropou a Austrálií okamžitě a bezplatně.

Revolut bude v rámci betaverze postupně nabírat vybraný počet zákazníků každý den. Všichni noví zákazníci pak budou umístěni na dočasnou čekací listinu.

Jako místo pro své australské sídlo si Revolut vybral Melbourne. Bude však hledat i menší týmy v ostatních městech, včetně Sydney a Perthu.

Sberbank: vyšší úročení spořicích a profesních účtů

Sberbank zvýšila úrokovou sazbu spořicích profesních účtů. Nově založené účty tak začala úročit sazbou 0,8 % ročně. Tyto účty využívají především notáři a advokáti, a to ve více než třetině případů. Dále si pak účty zakládají také správci konkurzní podstaty a insolvenční správci. Účet je bez omezení výše vkladů, je bezplatný včetně všech transakcí a je možné jej vést v CZK, EUR a USD.

Kromě toho banka zvýšila úrokové sazby i na spořicích účtech, a to až na 1,5 % ročně. Výše úrokové sazby je ale podmíněna tím, že máte u banky i jiný produkt. Čím více si klient u nás uloží, tím větší úrok získá. Každý klient, který si k osobnímu či firemnímu FÉR kontu AKTIV, OPTIMAL nebo PODNIKATEL založí nové FÉR spoření PLUS, získá výhodnější sazbu, popisuje Aleš Karo, šéf retailu Sberbank.

Úročení na spořicích účtech. Autor: Sberbank

Úročení na spořicích účtech.

Spořicí účet se sjednává bez omezení výše vkladu. 

SSČS nabízí předschválený úvěr. Nemovitost můžete vybírat rok

Stavební spořitelna České spořitelny nabízí hypoteční úvěr, který si můžete sjednat v případě, že ještě nemáte vybranou nemovitost. Ve chvíli, kdy si ji vyberete, pak máte peníze okamžitě k dispozici k čerpání.

Hypoúvěr od Buřinky GARANT je předem schválený úvěr, který vám spořitelna umožní sjednat na základě prověření vašich příjmů. V okamžiku podání žádosti o úvěr tak není nutné mít vyhlédnutou nemovitost ke koupi. Na to, abyste ji vybrali, pak máte 12 měsíců od uzavření smlouvy o hypotečním úvěru.

Ve chvíli, kdy máte nemovitost vybranou, můžete vzhledem k předem schválenému úvěru okamžitě zahájit čerpání. Se stavební spořitelnou pak musíte sepsat dodatek ke smlouvě, ve kterém budou upřesněny všechny podmínky čerpání.

Pro získání úvěru není nutné mít uzavřenou smlouvu o stavebním spoření.

Dále spořitelna prodloužila akci na prémii při založení stavebního spoření. Pokud si do 31. července 2019 uzavřete smlouvu o stavebním spoření, dostanete bonus ve výši zaplacené ceny za uzavření do výše 2000 Kč.

Pro získání prémie musíte do 4 měsíců od uzavření smlouvy vložit nebo naspořit alespoň 3000 Kč. Následující měsíc po splnění této podmínky vám bude na nové stavební spoření připsána prémie.

Twisto: připravujeme virtuální karty

Společnost Twisto chce do konce roku 2019 spustit podporu virtuálních platebních karet. Chce tak přispět k ochraně životního prostředí tím, že nebude vydávat plastové karty. Virtuální karty bude možné nahrát do Apple Pay.

Cílem Twista je do roku 2025 zcela nahradit platební karty mobilními platbami a dalšími metodami šetrnými k životnímu prostředí, protože plná recyklace karet není možná kvůli vloženým čipům a anténě.

Wüstenrot: levnější hypotéky a nový web

Řadu novinek si pro klienty připravila také Wüstenrot hypoteční banka. Ta snížila úrokové sazby u hypoték v pásmu 80–90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), a to o jednu desetinu procentního bodu. Zlevnění se týká všech fixací u Hypotéky pro vlastní bydlení a Hypotéky Refin.

Wüstenrot u hypoték nabízí stejné sazby pro fixace na tři, pět nebo sedm let, řekl Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot. Tyto sazby jsou však platné pouze v případě, že si sjednáte životní pojištění Allianz s minimální výši měsíčního pojistného 500 Kč.

Současně vám Wüstenrot u Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky na cokoliv odpustí do 30. června 2019 částku 2400 Kč pro všechny doby fixace úrokové sazby.

Úrokové sazby platné od 17. 6. 2019
Poznámka: sazby platné při sjednání životního pojištění Allianz a minimální výši měsíčního pojistného 500 Kč Autor: Wüstenrot hypoteční banka, a. s.

Úrokové sazby platné od 17. 6. 2019.

Do konce září pak banka nabízí nezajištěný překlenovací úvěr Půjčka ProBydlení se slevou 0,5 procentního bodu. To se týká úvěru do 1 milionu korun se splatností 11 až 22 let.

FIN21

Současně Wüstenrot upravuje úročení Půjčky ProBydlení zajištěné nemovitostí. Úvěry nad 1,5 milionu Kč můžete získat za pevnou sazbu 2,89 %. Ovšem půjčky, které nepřesáhnou 1,5 milionu Kč , budou úročeny 3,39 % ročně.

Wüstenrot Půjčka ProBydlení Autor: Wüstenrot hypoteční banka a.s.

Wüstenrot Půjčka ProBydlení

Zatím poslední novinkou je pak nová verze internetových stránek, kterou banka spustila. Vzhled stránek se přizpůsobí vašemu zařízení podle toho, jestli vlastníte smartphone, nebo tablet. 

Další novinkou je změna systému pásmového úročení na spořicích účtech. Došlo totiž ke zrušení minimální hranice 30 000 Kč, která byla nutná pro získání základní úrokové sazby 0,5 % na Wüstenrot Spořicím účtu. Úspory tak jsou zhodnocovány úrokovou sazbou 0,50 % až do výše 1,5 milionu korun. Změna se projevila u všech spořicích účtů uzavřených před i po 1. červenci 2019

Změna pásmového úročení. Autor: Wüstenrot

Změna pásmového úročení.

Spotřebitel

V Praze můžete využívat i elektroRekola. Parkovat ale musíte jen v rámci Prahy 7

Bikesharingová společnost Rekola zahájila provoz elektroRekol. V prvotní fázi jich poskytuje 70, a to na území Prahy 7. S elektrokolem samozřejmě můžete jezdit po celé Praze, ale parkovat ho budete moci jen ve vyznačených zónách. A prozatím bude jediná taková zóna Praha 7. Postupem času ale dojde k rozšíření zón do dalších městských částí.

ElektroRekola mají středový motor o výkonu 250 W a kolo napájí až do rychlosti 25 km/h, tedy do maximální rychlosti povolené zákonem. V praxi však může být rychlost větší, pokud sami vyvinete větší úsilí při šlapání. Elektrokola mají pouze jeden přídavný stupeň rychlosti a není možné jej regulovat ani vypnout. To se však do budoucna může změnit.

Všechna kola mají vyjímatelnou a výměnnou baterii, takže společnost bude měnit baterie přímo na ulici a nebude kola nikam svážet k nabíjení. V praxi by kolo mělo ujet 50–70 kilometrů. Záleží však na tom, jakým terénem s kolem pojedete. Pokud se budete pohybovat po městě, budete nejspíše často zastavovat a znovu se rozjíždět, což baterii vyčerpává nejvíce. Pak je možné, že elektrokolo ujede spíše okolo 50 kilometrů.

Pokud máte předplatné v rámci aplikace Rekola, zaplatíte do konce července 2019 za půjčení elektrokola jen minutovou sazbu, která činí 2 Kč/min. Pokud předplatné nemáte, platíte kromě minutové sazby i 15 Kč jako nástupní sazbu.

A pokud jste si od dubna 2019 sjednali dodávky elektřiny nebo plynu u společnosti innogy, máte nárok na 500 volných minut jízdy na elektrokole a 4měsíční předplatné na jízdy na klasických kolech. O tento benefit si však musíte aktivně říct, společnost jej k nově uzavřeným smlouvám nenabízí automaticky.

PRE: platit u nás můžete i QR kódem v rámečku

Pokud patříte mezi zákazníky Pražské energetiky nebo eYello CZ (YelloEnergy), můžete nově platit pomocí speciálního QR kódu v rámečku (platforma IL QPay QR kódu). Pomocí zmíněného kódu je možné zaplatit platební kartou z chytrého telefonu nebo z počítače.

V praxi vypadá platba následovně. QR kód v rámečku budete mít vytištěný na faktuře. Mobilním telefonem si jej načtete, případně kliknete na kód zobrazený v elektronickém platebním dokumentu. Dále potvrdíte předvyplněné platební údaje a pak zaplatíte online skrze ČSOB platební bránu. Pokud vše půjde jak má, měla by platba podle společnosti trvat 30 vteřin.

Systém nových plateb spustily energetické společnosti ve spolupráci s českou fintechovou společností RedEggs.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).