Hlavní navigace

Nemáte u sebe mince? Zaplaťte v nápojovém automatu kartou

29. 3. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Po automatech na kávu a čaj můžete platit platební kartou i za nealkoholické nápoje. Bez hotovosti tak už žízní trpět nebudete. Alespoň někde.

Placení nápojů z automatu jiným způsobem než mincemi jsme si už kdysi vyzkoušeli. V roce 2004 společnost Visa Europe ve spolupráci se společností T-Mobile provozovali podobný projekt. Coca-Colu jste si mohli koupit a zaplatit mobilem za pomoci Premium SMS z prostředí menu SIM Toolkit. Museli jste si najít automat Coca-Coly podporující platby mobilem, z menu SIM Toolkit zadat požadavek pro výdej nápoje a během pár vteřin vám vypadla chlazená Coca-Cola. K objednávce jste potřebovali 4místné číslo automatu Coca-Coly. Alternativně bylo možné Coca-Colu objednat a zaplatit i hovorem na číslo 4455 nebo přes WAP. Služba ale po dvou letech skončila.

V současné době však provozuje společnost Coca-Cola HBC v České republice a na Slovensku přibližně 6000 nápojových automatů. Z nich je 880 vybaveno přístrojem od Československé obchodní banky, prostřednictvím které je možné na těchto automatech platit bezkontaktně. Technické řešení zajišťuje ČSOB, Ingenico a T-Mobile.

Jak placení probíhá?

Pokud si nyní budete chtít zakoupit nápoj z automatu provozovaného společností Coca-Cola HBC a zaplatit jej bezkontaktní platební kartou, postupujete následovně:

 • Na prodejním automatu zmáčknete tlačítko START.
 • Na číselníku zadáte kód vámi zvoleného nápoje.
 • Přiložíte platební kartu.

Následně automat vaši platbu zpracovává. Délka zpracování závisí na síle mobilního signálu a na způsobu, jak jste nápoj zaplatili. Pokud přiložíte platební kartu, platba se zpracovává 4 až 5 sekund. Pokud použijete platební nálepku, můžete si počkat až 12 sekund. Po zpracování vám automat vydá nápoj stejným způsobem, jako kdybyste platili mincemi.

Nejen vendingové automaty Coca-Coly nabízejí bezkontaktní platby. Už dva roky můžete platit občerstvení na mnoha automatech společnosti Delikomat.

Vendingový automat Coca-Coly s bezkontaktním snímačem platebnách karet. Návod na platbu kartou.
Autor: Coca-Cola HBC Česká republika, s.r.o.

Vendingový automat Coca-Coly s bezkontaktním snímačem platebních karet. Návod na platbu kartou.

Pozor na limit

Bezkontaktní platební karty ale mají své sublimity. O nich jsme psali v článku Kdo vám vrátí peníze ze zneužité bezkontaktní karty? Jedná se o mechanismus, kterým se banky snaží držitele karet chránit před případným zneužitím. Někde je tento sublimit nastaven na určitou částku, někde na počet bezkontaktních transakcí jdoucích po sobě. Po dosažení sublimitu je nutné kartu autorizovat, tedy zadat PIN, a to i v případě, že platíte částku nižší než 500 Kč.

Tyto limity nám téměř žádná banka nesdělila, ale například Zuno Bank nám prozradila, že její sublimit činí 1500 Kč. A zde nastává onen kámen úrazu. Přijdete k nápojovému automatu, zvolíte si nápoj a zaplatíte kartou. Bohužel byste ale bezkontaktním zaplacením nápoje překročili tento sublimit. V nápojovém automatu není možnost zadat PIN, tudíž vaše platba neproběhne a vy musíte zvolit jednu z následujících možností:

 • Zaplatit mincemi.
 • Autorizovat kartu (provedete platbu se zadáním PIN kódu někde, kde je to možné, nebo vyberete peníze z bankomatu).

Kde automaty najdete?

Konkrétní seznam míst, kde jsou bezkontaktní nápojové automaty umístěny, není bohužel k dispozici, ale v zásadě se soustřeďují do následujících míst:

 • Zaměstnání.
 • Veřejný prostor.
 • Školství.

Společnost Coca-Cola HBC umístila tyto automaty do nejrůznějších společností, kde na ně můžete natrefit coby zaměstnanci, ať už v rámci placených firemních benefitů, nebo jako na klasické automaty.

Kromě toho jsou umístěny ve veřejném prostoru, kde se pravidelně pohybuje mnoho lidí, jako jsou například různá sportoviště, obchodní centra, autobusová nádraží a další místa.

A v neposlední řadě se s nimi setkají i studenti vysokých škol, a to přímo v prostorech školy.

Vendingový automat Coca-Coly s bezkontaktním snímačem platebnách karet. Technické řešení je od ČSOB, Ingenico a T-Mobile.
Autor: Coca-Cola HBC Česká republika, s.r.o.

Vendingový automat Coca-Coly s bezkontaktním snímačem platebních karet. Technické řešení je od ČSOB, Ingenico a T-Mobile.

Jak na reklamace

Může se také stát, že si nápoj zakoupíte, ale láhev nevypadne z automatu. Zmíněný přístroj od ČSOB, který se v automatu nachází, umí kromě aktuálního technického stavu a naplněnosti automatu zjistit i to, jakým způsobem proběhl váš nákup. V případě, že vám tedy nápoj nevypadne, zavoláte na bezplatnou telefonní linku, která je uvedena na automatu, a nahlásíte:

Tip do článku - účto fakturace duben

 • Na jakém místě se nacházíte.
 • Poslední 3 číslice z vaší platební karty.

Na infolince budou následně schopni dohledat, zda a jak platba proběhla a že automat nápoj nevydal. A nabídnou vám 2 možnosti, jak situaci vyřešit:

 • Peníze vám vrátí na účet, který nadiktujete do telefonu (platby se vrací denně).
 • Přijde technik a zaplacený nápoj vám vydá (týká se uzavřených objektů, jako jsou školy, továrny atd.).

Nápoj a internet

Kromě výše zmíněného umožňuje přístroj od ČSOB ještě jednu funkci, a to vytvořit z automatu Wi-Fi hotspot. V blízkosti automatu se tak můžete i lokálně připojit na Wi-Fi síť.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).