Hlavní navigace

Názor k článku Navrhované vyšší odvody pro OSVČ dopadnou nejhůř na ty nejmenší od ViR - Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 2. 2020 0:18

  ViR

  Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití čehokoli výrazně převýšila ceny nových věcí, průmyslově vyráběných v zemích třetího světa (občas dětmi za odměnu ekvivalentní dolaru na den).... Pár lidí z vyšší, případně vyšší střední třídy, by sice s takovými cenami nemělo problém, ale většina těch dnešních plus minus samostatných švadlen by skončila na ÚP a na sociálních dávkách.

  Konkrétně švadlen dost funguje jako OSVČ proto, že po zhroucení tuzemského textilního průmyslu byly sice vyučené v oboru a "uměly", ale stejně nesehnaly zaměstnání a roky vytloukají klín klínem.

  Třeba v takovém Milevsku byla pobočka Jitexu, která zaměstnávala v osmdesátých a na počátku devadesátých let 800 - 1200 švadlen dle období. Pak to převzal Pleas a pak fabriku zavřeli. Jako zaměstnanec si dnes neškrtne ve městě vyrostlém na vzduchotechnice a textilu ani jedna švadlena. Řádově menší desítky, tak do třiceti, dojíždějí do dvou sousedních vesnic, kde šijí místo košil triček či jiného prádla pracovní oděvy a pomůcky.

  Pravda je, že mnohé si časem našly jinou práci. Ale ve městě, které se během nějakých 40 let co do počtu obyvatel zpětinásobilo, a jádrem toho růstu byly dvě továrny, to nebylo vůbec lehké. (Navíc během padesátých a šedesátých let v místě "tradiční" výroby, jako byla keramika, zpracování dřeva či "kohinorka" zanikly, takže udržet pak desetitisícové město ekonomicky nad vodou byl docela problém..)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).