Hlavní navigace

Názory k článku Navrhované vyšší odvody pro OSVČ dopadnou nejhůř na ty nejmenší

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2020 7:12

  bez přezdívky

  Tento hon na OSVC uz presahuje vsechny meze. Babisovi se fakt povedl husarsky kousek, ta genialita je primo meciarovska. Jedine to mu vyhralo volby - ze zatocil s tema svinema zlodejskejma hospodskejma.
  Ale k veci: nikde se mi nepodarilo dohledat, ani na OSSZ mi to nebyli schopni rici - jak je rozdelen u zamestnancu odvod na socialni pojisteni - t.j. na tzv duchodove a nemocenske?
  Vetsina OSVC si nemocenske pojisteni neplati, samozrejme taky nema narok na davky v nemoci. Obavam se, ze pokud by si OSVC platila dobrovolne nemocenske pojisteni ve vysi primerene naslednym pripadnym davkam, pak by nepochybne odvadela nejmene tolik, co odvadi zamestnanec i zamestnavatel!
  Proc se o tomhle vsude mlci?

 • 17. 2. 2020 12:55

  bez přezdívky

  To je divna historka, Jehovisto. Pokud si budu jako OSVC platit dobrovolne nemocenske pojisteni ve vysi 2,1 %, tak v pripade nemoci obdrzim asi tak 800,- Kc za mesic. Kdybych chtel v neschopence kasirovat jako zamestnanec, musel bych si dobrovolne platit setsakra vyssi pojistne.

 • 17. 2. 2020 16:15

  Jenda

  Já na té odkazované stránce taky nevidím, kolik jde na důchody a spol., a kolik na dávky v nemoci. To, že někdo vysmrkal nějaká procenta na příjmové straně, nemusí souviset s výdaji.

 • 17. 2. 2020 17:14

  ViR

  Prostě to je tak, že nemocenské pojištění OSVČ je "na tvrdo" svázáno s vyměřovacím základem pro důchodové pojištění (respektive je jím omezeno). To je původní a současný stav.

  Jednu dobu to tak nebylo, a bylo možné si nemocenské pojištění (a tím i nemocenské dávky) navýšit podle potřeby. Jenže po krátké době fungování "soudruzi z akvária MPSV" s překvapením zjistili, že ti proklatí živnostníci si pojistné "účelově" navyšují, například caca čvrt roku před plánovanou oeprací s dlouhodobou pracovní neschopností (umělé klouby a pod.), případně ženy podnikatelky v případě těhotenství, aby měly vyšší mateřskou... No považte, co je to za lumpy!!! No, vzhledem k tomu, že systém to umožňoval, protože nemocenská se počítala tuším z posledních tří měsíců pojistného před vznikem nároku (stejně jako u zaměstnanců), tak se tomu prostě OSVČ přizpůsobily. Čili se s vaničkou následně vylilo i dítě a celé se to vrátilo zpět. (Samozřejmě by stačilo, kdyby se u OSVČ nemocenská počítala například dle odvodů z posledního roku, A za kratší dobu placení, třeba při začátku podnikání, se přiměřeně redukovala. Jenže to byl holt pro "ministerské" příliš složitý duševní proces...)

  Jinak je možno se nemocensky pojistit komerčně. To je ale vhodné zejména pro delší nemoci, protože na rozumné pojistné se dosáhne hlavně tehdy, pokud je sjednán např. první měsíc marození bez dávek...

 • 17. 2. 2020 7:27

  bez přezdívky

  Podnikám od roku 1990. Odvádím minimum, přiznávám. Ale odvádím to poctivě každý měsíc. Tedy i v měsících, kdy mě podrazil společník a vše co jsem vydělal šlo na splátky (finančák se neptal) a musel jsem se spolehnout na pomoc rodiny.
  Odvádím i v měsících, kdy jsem dlouhodobě marodil, nic nevydělal a přesto jsem vychoval 3 děti a udržel je na studiích. Nemám 4 týdny placené dovolené, žádný paragraf...a jiné finanční benefity. Nikdo mi nikdy nic nedal.
  Za celý život jsem od státu nechtěl ani korunu, ve svých 60 letech jsem neměl ani jeden den "na pracáku", žádné dávky...
  Nyní se dozvím, že možná dostanu 8.000,- důchod?
  A soused, který od revoluce nikde nepracuje, stále na pracáku.... bude mít důchod vypočítaný z průměrné mzdy ?
  A pokud by náhodou měl méně, dorovnají mu to na dávkách ze sociálky?
  To jako fakt?
  Milá paní ministryně, milá vládo. Nezlobte se, já sociální cítění mám, ale tohle ?

  17. 2. 2020, 07:27 editováno autorem komentáře

 • 17. 2. 2020 9:22

  bez přezdívky

  Když darujete svůj majetek svým třem dětem, budete bydlet v podnájmu, tak snad by se tam ještě i jedna dávka pro Vás našla.

  Tak když platíte minimální odvody, tak to bylo Vaše rozhodnutí, že s penězi, které jste neutratil za vyšší pojistné, jste například podpořil své tři děti ve studiu. Až opravdu půjdete do důchodu, tak s minimálním důchodem budete těžit z faktu, že vláda více podporuje růst těch nejmenších důchodů, kde je aktuální roční růst kolem 8% !

 • 17. 2. 2020 12:36

  bez přezdívky

  Koukám, že ten "blábol" o důchodu spočítáneím z průměrné mzdy, stále žije....

  prozradím vám jednu věc, tajemství .. žádný důchod, z žádné průměrné mzdy, nedostane.

 • 17. 2. 2020 13:25

  bez přezdívky

  Když odvádíte minimum, tak přece musíte tak nějak čekat, že pak dostanete důchod minimální. Proč by to mělo být jinak? A co vlastně děláte se zbylými penězi, co tímto způsobem ušetříte? Ty byste měl investovat, abyste si k důchodu přilepšil. Všude se to tom píše.

  Jsem zaměstanec, odvody musím platit oproti vám několikanásobné. Co já bych za to dal, kdybych nemusel. Zbylé peníze bych investoval a zhodnotily by se mi více, než v průběžném systému, který z definice nic nezhodnocuje, jen přerozděluje.

 • 18. 2. 2020 19:20

  bez přezdívky

  Podnikal jsem s manželkou od roku 1990. Proto že nám oběma příroda nenadělila to, že bychom mohli sedět v parlamentu jako Kalousek nebo Benda. Bylo nám jasné, že se o sebe a o naše dvě děti budeme muset postarat sami. Rozjeli jsme činnost, která nám zajišťovala příjem za který, se dalo skromně a slušně žít. První mou starostí tehdy bylo jaký bude jednou můj důchod. Tehdy jsem zašel na sociální úřad pro informace. Potkal tam na chodbě samotnou ředitelku, které jsem položil otázku. Jak byste se zachovala vy ohledně plateb na sociální pojištění. Odpověď zněla. Jste-li zodpovědný tak plaťte to co je vaše povinnost. Až půjdete do důchodu nikdo neví jak se bude důchod počítat. Raději si šetřete částku kterou si v době důchodu budete přilepšovat. Tak se taky stalo. Dnes si na nedostatek peněz stěžovat nemusím. Ale znám mnoho takzvaný podnikatelů kteří si platili malé zálohy a ostatní peníze rozfofrovali, a dneska volají po návratu komunistů.

 • 17. 2. 2020 11:43

  bez přezdívky

  Každá normální OSVČ ví, že důchod, který jednou z povinného státního pilíře dostane, nebude nic moc, a tudíž se na důchod připravuje jinak. Někdo rozšíří podnikání, přesune se do s.r.o., má zaměstnance a vykonává vedoucí funkci. Někdo si pořídí investiční byty na pronájem, ale ani to není bezpracný zisk, byty je třeba udržovat, občas rekonstruovat, je třeba hlídat nájemníky, popř. při odchodu jedněch hledat jiné. Opět práce jako každá jiná. Takže OSVČ obvykle pracuje i při důchodu. Zaměstnanec tuto volbu ale nemá, musí brát, což jest mu dáno.

 • 17. 2. 2020 12:47

  bez přezdívky

  Dovolím se podívat na celou problematiku komplexnějším pohledem, ze kterého by mělo být vidět, jak velké rozdíly jsou v metodikách výpočtů sociálního pojištění mezi zaměstnanci a OSVČ . Myslím si, že právě proto existuje tak nejasný pohled na příspěvky obou skupin do důchodového systému .
  Například zaměstnanec, který si vydělá měsíčně 30 000 Kč hrubého, odvádí na sociální pojištění měsíčně 1950 Kč. Za rok tak zaplatí celkem 23 400 Kč z jeho hrubého výdělku 360 000 Kč. Jen pro úplnost je asi dobré uvézt, že v daném případě zaměstnanec ještě samozřejmě zaplatí ročně 16 200 Kč zdravotní pojištění a 47 520 Kč daň ze mzdy ( po odpočtu daňové slevy). Čistá roční mzda bude tedy 272 880 Kč.
  Aby si OSVČ vydělal „ hrubého“ 360 000 Kč- z čehož se pak počítá důchod, musí např. při 60 % paušálu mít roční příjem 900 000 Kč, což představuje měsíční tržby 75 000 Kč. V tom případě pak bude platit měsíční sociální pojištění 5 665 Kč, to je ročně 67 980 Kč. Prakticky se ale většina malých OSVČ přibližuje k platbě minimálních záloh, např. v roce 2020 tedy zaplatí na sociálním pojištění 12 x 2544 Kč – tedy 30 528 Kč. Ve srovnání se zaměstnancem je vidět, že pokud OSVČ platí minimální zálohu na soc.pojištění, tak ve své podstatě zaplatí ročně více , než zaměstnanec s platem 30 000 Kč. Podstatné ale je, že v tom případě vykáže OSVČ „ hrubý roční příjem“ jen ve výši 8600*12- tedy 103 200 Kč, ze kterého se pak počítá skutečně tristní nárok na důchod.
  Je potřebné ale ještě poznamenat, že v případě zaměstnance platí do sociálního fondu ještě další peníze zaměstnavatel, v daném případě 30 000 hrubé mzdy tedy dalších 7 440 Kč, to je ročně 89 280 Kč. V součtu tak stát obdrží za zaměstnance celkem 89 280 +23 400=112 680 Kč. To je oproti OSVČ v případě platby minimální zálohy o 112 680 -30 528 Kč = 82 152 Kč více.
  Podle mého názoru je zde hlavní problém v tom, že zatímco u zaměstnance dostává stát do rozpočtu peníze od zaměstnavatelů, tak v případě OSVČ „ jen“ vlastní sociální pojištění. V podstatě je určitou výhodou zaměstnanců právě to, že téměř 80 % platby na sociální pojištění putuje do SR od zaměstnavatelů.
  Kdybych se snažil dopočítat, jak velký by musel být příjem OSVČ, aby odvedla do SR sociální pojištění např. ve výši 112 680 Kč ( 9 390 Kč měsíčně) , pak mi vychází měsíční tržby ( při 60 % paušálu) zhruba 138 700 Kč , což je ročně 1 664 400 Kč. To je částka, na kterou velká část živnostníků prostě nedosáhne ( pominu li další fakt, že by museli být v podstatě všichni plátci DPH).
  Není tedy vůbec jednoduchá odpověď, jak dostat a zda vůbec od OSVČ podobné peníze do SR , aby mohli mít srovnatelné důchody. Jediný důvod dnešní situace si vysvětluji tak, že OSVČ tady tvoří určitou část občanů, kteří vyplňují určitou infrastrukturu služeb , kterou stát potřebuje a tím pádem je ochoten ji svým způsobem důchodově dotovat , protože postavit OSVČ na úroveň plateb zaměstnanec+za­městnavatel je zjevně zřejmě pro velkou část OSVČ likvidační. Schopnost zaměstnat sám sebe není také pro stát zanedbatelná. Abych se snažil zachovat určitou objektivitu, otázkou ale je , jak velký je skutečný čistý příjem OSVČ a zdali není schopen kompenzovat rozdíl v důchodu mezi zaměstnancem a OSVČ vyšší schopnosti oproti zaměstnancům tvořit průběžné úspory.

 • 17. 2. 2020 13:36

  bez přezdívky

  Příklad v článku nepřímo odhaluje, kde je zakopaný pes. Švadlena s obratem 30 000 Kč měsíčně? Co to jako je? To je produktivita na úrovni rozvojové země.

  Takový živnostník je fakticky dotován státem, protože od státu čerpá služby o dost dražší, než sám odvede (je nutno započítat i ten důchod, který bude pobírat, ačkoliv odváděl málo, zdravotní pojištění, kdy je péče stejná pro všechny, ale on platí pojistné nízké, ale i v3echny takov0 v2ci jako dotovan0 skoly, školky, MHD, atd.).

  Je v zájmu ČR, aby takoví živnostníci, místo dotování státem, prostě zkrachovali a zapojili se do ekonomiky na pracovním místě s vyšší produktivitou. Vždyť u ta pokladni v Lidlu má vyšší produktivitu než taková švadlena!

 • 17. 2. 2020 15:23

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Když to čtu, tak nevím zda se smát nebo brečet. Kdyby jste byl někdy opravdu živnostníkem, tak zjistíte, že skoro nic nečerpáte a zrovna ty vaše školy, školky, mhd a další to snad nemyslíte vážně.
  To je služba veřejnosti bez podmínek kterou stejně tak čerpají zaměstnanci za minimální mzdu, nezaměstnaní, cizinci nebo třeba lidé zaměstnaní na dotovaném pracovním místě.

 • 17. 2. 2020 15:48

  bez přezdívky

  Aha, takže vy vlastně stejně jako já považujete tu švadlenu za dotované místo, když to obhajujete těmito slovy.

  Pak se nemáme o čem hádat.

  Pokud má naše země bohatnout, potřebujeme vyšší produktivitu práce. To je nutná podmínka pro celkově vyšší mzdy a životní úroveň.
  Tu ale ta paní bude mít spíš jako ta pokladní v Lidlu, ne jako švadlena.
  Udržovat ji v současné neefektivní pracovní pozici je plýtvání.

 • 17. 2. 2020 16:16

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Švadlena není dotovaná nijak, protože je to osvč, dotovaný je někdo, na koho si firma nechá vyplácet dotaci na zřízení pracovního místa. Už vidím jak vám prodavačka v lídlu zašije kabát :)

  Mě přijde, že jste se trochu shlédl v roce 39-45 ne? To je taková rétorika podobná táborům, z každého "nepohodlného" vytěžit maximum do úmoru duše.

 • 17. 2. 2020 16:37

  bez přezdívky

  Švadlena není dotovaná nijak


  Je dotovaná nepřímo. Což vynikne ve srovnání s tou pokladní v Lidlu. Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou a uvědomte si, co to je ta supehrubá mzda. Je to důležité k pochopení.

  BTW, kabát mi někdo zašije, pokud dobře zaplatím. Zjevně si tuto službu lidi dost necení, když švadlena utrží jen 30tisíc. Jo, až bude mít tržby 100 tisíc, neřeknu ani popel.

 • 18. 2. 2020 0:18

  ViR

  Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití čehokoli výrazně převýšila ceny nových věcí, průmyslově vyráběných v zemích třetího světa (občas dětmi za odměnu ekvivalentní dolaru na den).... Pár lidí z vyšší, případně vyšší střední třídy, by sice s takovými cenami nemělo problém, ale většina těch dnešních plus minus samostatných švadlen by skončila na ÚP a na sociálních dávkách.

  Konkrétně švadlen dost funguje jako OSVČ proto, že po zhroucení tuzemského textilního průmyslu byly sice vyučené v oboru a "uměly", ale stejně nesehnaly zaměstnání a roky vytloukají klín klínem.

  Třeba v takovém Milevsku byla pobočka Jitexu, která zaměstnávala v osmdesátých a na počátku devadesátých let 800 - 1200 švadlen dle období. Pak to převzal Pleas a pak fabriku zavřeli. Jako zaměstnanec si dnes neškrtne ve městě vyrostlém na vzduchotechnice a textilu ani jedna švadlena. Řádově menší desítky, tak do třiceti, dojíždějí do dvou sousedních vesnic, kde šijí místo košil triček či jiného prádla pracovní oděvy a pomůcky.

  Pravda je, že mnohé si časem našly jinou práci. Ale ve městě, které se během nějakých 40 let co do počtu obyvatel zpětinásobilo, a jádrem toho růstu byly dvě továrny, to nebylo vůbec lehké. (Navíc během padesátých a šedesátých let v místě "tradiční" výroby, jako byla keramika, zpracování dřeva či "kohinorka" zanikly, takže udržet pak desetitisícové město ekonomicky nad vodou byl docela problém..)

 • 18. 2. 2020 14:43

  bez přezdívky

  "Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití čehokoli výrazně převýšila ceny nových věcí, průmyslově vyráběných v zemích třetího světa"

  Budíček. To už se přece dávno stalo. Kdo si nechává opravovat elektroniku?

  "Pár lidí z vyšší, případně vyšší střední třídy, by sice s takovými cenami nemělo problém"

  To je ale nevyhnutelný důsledek bohatnutí společnosti. Individuální služba poskytnutá místním pracovníkem bude drahá. Na Západě to taky tak je. Pokud to chcete zvrátit, pak nezbohatneme.

  "většina těch dnešních plus minus samostatných švadlen by skončila na ÚP a na sociálních dávkách."

  Vážné si myslíte, že při dnešním hladu pro pracovnících prakticky jakékoliv úrovně a kvalitifkace by skončily na sociálních dávkách?

 • 18. 2. 2020 14:46

  bez přezdívky

  Jako zaměstnanec si dnes neškrtne ve městě vyrostlém na vzduchotechnice a textilu ani jedna švadlena.


  Stejně jako si v celé ČR neškrtne už ani jedna telefonní spojovatelka. Vývoj. Zaměstnání vznikají a zanikají.
  Kdysi byl kovář běžné zaměstnání. Vyráběl předměty denní potřeby. Dneska je to spíše umělecká profese. Totéž se stane se švadlenami. Využije je jen fajnšmekr.

 • 18. 2. 2020 19:21

  larry61

  Vážený turisto, asi cestujete po jiných zemích, ne po ČR. Švadlena, která si bude účtovat částky na 100 000 měsíčně velmi brzy skončí a v lepším případě půjde šít do fabriky za 18 000,- měsíčně - asi tak!

 • 20. 2. 2020 9:39

  bez přezdívky

  Obávám se, že jsme mě stále nepochopil.

  Švadlena, která není tak dobrá, aby si mohla účtovat dost, jednoduše skončí v oboru. A najde si jiné zaměstnání. Ne jako švadlena ve fabrice, proč jako? Nějaké úplně jiné. Svět se vyvíjí. Statisíce lidí už změnily obor, proč ne ona?

  Uváděl jsem příklad té pokladní. Že si vydělá víc, než taková švadlena a to je přitom nekvalifikovaná práce a zdaněná vysokými odvody. Což nejlépe naznačuje, že doba levných švadlen už (v ČR) skončila.

  Pokud si budeme lidské práce stále cenit tak málo, nezbohatneme. Budem stále montovna. Chápete?

 • 17. 2. 2020 15:27

  xls

  Jo, to už bureš nebo někdo z téhle garnitury navrhl: živnostníky zlikvidovat a nahnat k pásu. V podstatě nic nového, to už komančové dovedli k dokonalosti.

  Problém je, že podstatná část lidí (hlavně manuálně pracujících, kteří nejsou žádní géniové) má nízkou produktivitu, vytvoří tedy produkt, ze kterého by mohli zaplatit vysoké daně a odvody na přebujelý státní aparát. Z druhé strany já spíš ocením práci trafikantky nebo hospodského, který mi na rozdíl od Maláčové poskytne něco užitečného.

 • 17. 2. 2020 15:44

  bez přezdívky

  Milý "turisto" a ostatní.
  Zkoušel jste sehnat nějakého řemeslníka, nebo švadlenu na výměnu zipu v bundě?
  Znám spoustu řemeslníků, kteří praštili s řemeslem a šli do "komunálu". Dělají tu samou práci, ale dostanou každý měsíc výplatu, mají dovolenou...
  Pokud jste četl můj první příspěvek, posteskl jsem si, že byť odvádím pouze minimum, musím je odvést i v měsících, kdy jsem nic nevydělal. Pokud jsem odvedl práci, na kterou jsem nekoupil materiál a odběratel nezaplatí, jdou všechny ztráty za mnou. A přestože nic nedostanu, odvody platím.

  Ale ani to mi tolik nevadí, s tím by se dalo počítat dopředu (jak všichni radí). Mě nejvíc vadí to, že ačkoliv jsem za celý život od státu "na dávkách" nechtěl ani korunu, a poctivě odvedl vše co jsem měl, tak soused, který NIKDY legálně nepracoval, do systému NEODVEDL ani korunu, střídavě byl NA PRACÁKU, dostane vyšší důchod než já. Přečtěte si prosím tuto poslední větu ještě jednou.

  Že se důchod nepočítá z průměrné mzdy mám asi jako hoax z médií, nicméně pokud někdo nikdy nikde nepracoval, tak by neměl mít důchod žádný? Nechci radu, abych si to nastudoval. Stejně mi to k ničemu není.
  Nechme argumentů OSVČ/Zaměstnanec, já četl studie, že ve finále OSVČ nejsou zátěží pro systém....
  Možná by se dalo použít rčení W.Churchila - Věřím jen statistikám, které si sám zfalšuji.

 • 17. 2. 2020 16:32

  bez přezdívky

  "který NIKDY legálně nepracoval, do systému NEODVEDL ani korunu, střídavě byl NA PRACÁKU, dostane vyšší důchod než já"


  To není pravda. Neopakujte tady tento hoax. Už vám to tu psali jiní. Nedostane důchod žádný. Ve stáří bude brát sociální dávky, stejně jako je bere dnes.

 • 17. 2. 2020 16:43

  Jehovista

  Pokud nekdo nepracoval, tak se mu zadny duchod pocitat nebude, protoze na nej kvuli chybejici dobe pojisteni nema narok. S dovrsenim duchodoveho veku bude pobirat ty same sociallni davky jako dosud. Ze si ve vysledku treba prijde na vetsi penize, nez clovek co cely zivot pracoval, je vec dalsi.

 • 17. 2. 2020 20:45

  bez přezdívky

  A taky je celkem běžné, že zejména důchodci, kteří žijí sami v podnájmu, tak nějaké další sociální dávky krom důchodu také dostávají.
  Takový příspěvek na bydlení je asi nejčastější podporou, ale u důchodců jsou to i slevy na léky apod.

  V tom Vašem případě, kdy závidíte sousedovi, že si nakonec přijde navíc, než Vy, ikdyž poctivě pracujete již 30let, tak budete se cítit lépe, když ho nahlásíte ? Pokud Vám to za to nestojí, tak si hleďte nadále svého a v příších volbách hlasujte pro takovou stranu, která změní podmínky ve Váš prospěch.

 • 18. 2. 2020 8:04

  bez přezdívky

  Vážený Anonyme (a ostatní).
  Přiznávám, že tak, jak jsem to popisoval: "..... a on bude mít vyšší důchod" bylo nesprávné. Mělo to být:".....a on se bude mít v důchodu lépe". On je totiž mazaný, celoživotně je zocelen žádostmi o dávky...
  Víc bych to nerozváděl, stejně je tu zákopová verze diskuze a každý si hájí svůj názor.
  Měl jsem to napsat takto:
  Já za celý život odvádím, od státu jsem nikdy nedostal ani korunu
  "On" nikdy nic neodvedl, celý život čerpal od státu a v důchodu se bude mít lépe než já.
  Já jsem podle Maláčové parazit a chtěl bych dojit systém, proto mi seberou nárok na alespoň zaručený důchod.
  Od školy jsem byl v zaměstnání a vím, jaké to bylo krásné přijít z práce a mít zbytek dne pro sebe a rodinu. Zahrada, kolo, koupání lyžování čistá hlava... Od revoluce jsem OSVČ. 7 dní v týdnu mít strach o zakázky, faktury, finančák, hygiena a vše okolo toho. Kdo nepodnikal nechápe a nikdy nepochopí.
  Humorně se s manželkou škádlíme, když říkám, že nepochopí, jaké jsem to měl na vojně. Já zase samozřejmě nepochopím, jak jí bylo v porodnici.
  Já se v podstatě těm ministerským úředníkům nedivím. Jsou tam na chvíli, mnozí se chopili politiky a v praxi nikdy nepracovali a o praxi se dozvídají od koho? (viz Ano pane ministře).
  A že si mám jít stěžovat? Mám zákulisní informace ze sociálky. Interní praxe je necitovatelná. Já s tím systémem nepohnu. Takže mi zbývá vaše rada. Hleďte si svého a příště volte ty, kteří to změní ve váš prospěch.
  Takto to začalo v roce 1933.
  Proč se radikalizuje celá Evropa a uchyluje se k extrémizmu? Normální lidi jsou naštvaný. Netěší mě to, ale nedivím se tomu. A že mám volit "někoho jiného"? Propánakrále koho?
  Máme od revoluce 20 ministrů dopravy, proto se staví méně dálnic než v Africe. Na ostatních postech je to obdobné. Každý chce udělat reformu, začne jí dělat a všechno překope. Za 2 roky ho vymění, přijde nový, všechno překope...

 • 17. 2. 2020 16:43

  ViR

  Kdo nikdy nepracoval, nikdy mít důchod nebude (výjimkou jsou invalidé z mládí). Na řádný starobní důchod je podmínkou dosažení důchodového věku a nejméně 35 let důchodového pojištění včetně náhradníc dob (mateřská, vojna...), nebo alespoň 30 let placeného pojištění (práce, dobrovolný plátce). Je možné získat také tzv. "dílčí důchod" , a to ve věku o pět let vyšším, než je důchodový věk muže stejného data narození, za předpokladu, že bylo pojištění placeno alespoň 15 let (a v tom tuším rok práce, odpracovaný v ČR). Dílčí důchod, vzhledem k poněkud symbolické procentní výměře, samozřejmě není žádné terno....

 • 18. 2. 2020 17:31

  bez přezdívky

  Kdo nikdy nepracoval, nějaký usmolený důchod nepotřebuje. je totiž celoživotně zocelen získáváním kdejakých sociálních dávek, které jsou vyšší, než všechny možné důchody dohromady. Dobře je to občas vidět v pořadu Výměna manželek (byla tam např. romská rodina, která měla tuším 6 dětí, ale na sociálních dávkách si přišli na 40.000,- Kč. Když šel otec z oné rodiny do práce, přinesl domů ani ne polovic). Proč by proboha pracovali, když na těch dávkách mají víc?
  Dobře to bylo vidět také v doku-seriálu Paterčata. Když tedy pracovnice porušila kdejaké zákony a vyběhala pro babičku, že bude placenou pečovatelkou vlastních vnoučat, tak ta to odmítla, protože na sociálních dávkách měla víc. Tak o čem se tu proboha diskutuje? kdo z vás by pracoval, kdyby měl celoživotně na dávkách víc? To by pracovala snad jen osoba mentálně nedostatečná.

 • 19. 2. 2020 8:23

  bez přezdívky

  Jarmilo to by se mělo vytesat.

  Já "jsem darebák a je třeba mě potrestat "

  Oni "Jsou chudáci (umějí v tom chodit) a je potřeba se o ně postarat"

  To byl záměr mého úplně prvního příspěvku.
  Že já jako živnostník vlastně dojím stát, protože odvádím málo a potom bych od státu něco chtěl a je třeba to změnit (sebrat mi to)

  "Oni" jsou na tom špatně, a je třeba je podpořit. Jen na okraj! Nemluvím o maminkách, starých, nemocných!
  Mluvím o těch, kteří přijdou na úřad s Iphonem v ruce za 25.000,- a už bych se opakoval - nikdy nic státu neodvedli. To bych byl zase na začátku diskuze.

 • 19. 2. 2020 20:01

  bez přezdívky

  Hlavně, že se stát diví, že přibylo vyloučených lokalit (https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/bydleni-penize-miliardy-mpsv-vyloucene-lokality-davky.A180319_074918_domaci_linv). Na to nemusím mít ani maturitu z matematiky, abych si spočítala, že rodina, která má 8 dětí, nebude věčně rodinou s 8 dětmi, ale že ty děti vyrostou a založí nových 8 rodin. To snad ví i traktorista Lojza z Horních Kotěhůlek, co měl na základce z matiky kouli. Jediný, kdo to neví a ani netuší, která bije, je naše slovutná vláda. ma čem teda tak makají, až se z nich kouří? Vždyť ve státě není pro samé školky a nemocnice kam šlápnout!

 • 19. 2. 2020 21:53

  L.

  Ale blbost. Ty sociální dávky nejdou v důsledku potřebným, ale "sociálním podnikatelům", co někde koupí za levno dům a pak rejžují na nájmech proplácených sociálkou. A protože tihle lidi mají napojení i na současné vládce, tak se všichni tváří, že se nic neděje a tenhle byznys a tedy vyloučené lokality "úspěšně" rostou.

 • 20. 2. 2020 7:36

  bez přezdívky

  Oběma názorům nade mnou dávám +
  Ale oba problémy jsou opět dílem vlády. Vláda tohle zařídila, resp tyto dávky vyplácí. Porodnost "asi nezařídila ;-)", ale toleruje třeba to, že babička která žije s dcerou v jednom bytě si adoptuje (nebo osvojí, tomu nerozumím) vlastní vnouče, protože ve finále na tom rodina vydělá. A že jich mívají víc!
  Můj syn si chtěl vzít miminko z kojeneckého domova. 2 roky ho lustrovali, "prý se kšeftuje s příspěvky". On chtěl podepsat klidně u notáře, že nikdy nic od státu chtít nebude, že finančně s tím problém nemají. Po 2 letech "prošli" a máme doma krásného vnuka.
  Jeho zázemí je myslím nad standardem. Přesto po dalších dvou letech chtěli druhé miminko a znovu vše dokola. Lustrace, školení psichotesty, majetkové poměry, opět řekli, že vytáhnou dítě z ústavu a postarají se o něj. Uleví státu, nic nechtějí - nezájem úředníků, musíme "si být jisti, že..."
  Jediné co mě napadá, že paní kurátorce se raději chce jít do voňavého nového domku, než jít do Chánova, kde se štítí sáhnout na kliku. V čí pravomoci toto je? Že by paní Maláčové?

 • 20. 2. 2020 11:33

  bez přezdívky

  Tak tady se teda musím těch tzv. "sociálních podnikatelů" zastat. Opět je to něco, co stát neřešil a nevyřešil. Vysoké nájmy jsou jen důsledkem nezodpovědného chování nezodpovědných osob. Uvedu příklad: pronajímatel pronajme byt. Po nějaké době přestane nájemník platit, ale vystěhovat ho legálně nelze. I kdybychom odečetli ztrátu na nájmu, tak nájemník dál spotřebovává energie, a někdy i dost. Pokud ho vystěhujete, nemáte šanci mu dlužnou částku vyúčtovat! Elektřinu byste možná zvládnul, vodu třeba taky, ale fakturu za otop dostanete 1x za rok. Pokud dostanete fakturu v květnu a nájemníka vystěhujete v červenci, můžete mu dlužné energie vyúčtovat prakticky až za rok!! Proto si normální pronajímatel radši řekne o vyšší zálohy na služby a popř. vrátí přeplatek, než aby na to doplácel. Proč myslíte, že ubytovny podobných lidí už jednou v režimu nájemní smlouvy na měsíc? Nezaplatíš, nebydlíš. Odpovím Vám: je to levnější než dlouholeté soudní tahanice a aspoň něco slouží jako hrozba lidem, co jsou schopni vybydlet jakýkoli byt do podoby Chánova nebo Luníku IX.
  No, a u těchto lidí jsou opět vyšší náklady na údržbu, nutnosti dezinsekce, deratizace, vyšší náklady na opravy... Pokud má stát dojem, že soukromí pronajímatelé drazí, tak proč to nedělá ve své režii? Kolik měst těsně před privatizací mělo miliónové nedoplatky na nájemném? No protože jsou mezi námi lidi, co mají dojem, že peníze rostou na stromech a dům se udržuje a opravuje sám.

 • 20. 2. 2020 12:28

  L.

  > Pokud má stát dojem, že soukromí pronajímatelé drazí, tak proč to nedělá ve své režii?

  Vždyť jsem to psal. Tak ještě jednou, třeba to teď zaklapne: Tihle "podnikatelé" mají dobré politické krytí. Není to žádný omyl nebo neefektivita, je to úmyslný tunel.

 • 18. 2. 2020 10:05

  bez přezdívky

  Obě strany (zaměstnanci,OSVČ) mají výhody a nevýhody v tomto systému, všichni víme jaké. Pravdou je, jak už tu někdo napsal, že k odvodům zaměstnance se musí přičíst i odvody za zaměstnance placené zaměstnavatelem = celkové mzdové náklady. Stát od zaměstnanců vybere celkem více. Řeči typu "já nemarodím, nic od státu nechci, proto platím jen minimum" neberu. Většina z nás má někoho v rodině, kdo neplatí žádné odvody (např. děti, rodiče v důchodu). Někdo musí za tyto osoby daně zaplatit vzhledem k tomu, že sociální systém je průběžný. Každý z nás nebo rodinných příslušníků může onemocnět těžkou chorobou (velmi drahá léčba), někdo musí platit důchody našim blízkým. To si bohužel někteří podnikatelé nechtějí uvědomit. Případnou kvalitní léčbu by chtěl ale každý. Samotnou kapitolou jsou ti, kteří pracovat nechtějí a nikdy nebudou.

 • 18. 2. 2020 10:07

  bez přezdívky

  Chápu, že živnostníky poměrně štve, kolik platí, a že za to nic nedostávají, ale my jako zaměstnanci na tom nejsme o nic lépe, platím opravdu vysoký násobek zde zmíněných částek co platí živnostníci, a možná se nějakého důchodu dočkám, ale k poměru k mým platbám opravdu miniaturního.

  Kdybych dělal "na švarc" tak mi v kapse zůstane o tolik více, že bych si z toho mohl dovolit platit hypotéku na barák, takže jsem asi první na ráně, kdo by si mohl na stát stěžovat, protože i když budu nemocný, tak díky různým stropům atd. dostanu opravdu prd.

  Jsem denně svědkem toho, že živnostníci nedaní ani to málo (účtenky od kadeřnice, trenéra dostanete jednou, dvakrát, pak už nikdy), chápu sleva se dostává logicky ke mě, živnostníkům mnoho nezávidím, vím že většina z nich tak tak přežívá, pokud si běžný živnostník vyúčtuje 500 Kč / hodina čistá ruka + nějaké náklady, odvody, reálně prodá 5 hodin denně + dovolená, je to v Praze na přežití, není to snadný život.

  Druhá věc je, když vidíte v IT lidi dělat na švarc za 200.000 Kč měsíčně, kdy z toho platí poměrně minimální daně a domů jdou čistá ruka 150k. Opět, má to svoje výhody, nevýhody.

  Co osobně vnímám za problém je nastavení naší vlády, kdy z důchodců, kteří mají často majetek v milionech dělá sociální případy. Ve svém okolí vím o mnoho důchodcích s majetkem 5-10 mio. a vláda nám je furt předhazuje jako jakýsi sociální případ, na který mi všichni se musíme skládat, a to je 50% rozpočtu ČR. Osobně mám problém s tím, že člověk s majetkem 100 mio. může v dnešní době platit na daních méně než běžný zaměstnanec.

  Vadí mi keci typu "solidarita" když se bavíme spíše o "kupování hlasů voličů". Vadí mi keci Babiše ve stylu "dali jsme důchodcům", když Babiš důchodcům nic nedal, pouze vzal mě a ostatním pracujícím a přerozdělil, z jeho peněženky na to nešla ani koruna. Ale tak to prostě je, můžeme si na to stěžovat, ale nic s tím neuděláme.¨

  Osobně bych byl rád, kdyby se náš daňový systém přiblížil západu, a danili se opravdu bohatí lidé, teď nemyslím ředitel ČEZu s 500.000 Kč měsíčně, teď myslím lidi jako Babiš s příjmy 100 mio. měsíčně. Bohužel i když jsem slyšel keci od ČSSD jak chtějí zdanit bohaté, tak se bavili o lidech s příjmy ve stovkách tisíc, miliardáři jsou i pro ČSSD pravděpodobně naši chudí příbuzní.

 • 18. 2. 2020 12:32

  bez přezdívky

  Njn. Pravdou ovšem je to, že i po navýšení odvodů by umělecký kovář na sociálním odvedl stejně jako zaměstnanec s hrubou mzdou 25 000. To je (u mužů) někde na úrovni prvního tercilu (tj. 2/3 mužských zaměstnanců mají více než 25 000).

  Pokud má třeba tento kovář čistý zisk 40 000, tak z čisté mzdy 40 000 je sociální odvod 17 247, pokud 55 000, tak z identicky vysoké čisté mzdy už je to 24 000 tis.

  Samozřejmě jde o součet soc. pojištění odváděného zaměstnancem i zaměstnavatelem. Nicméně v součtu je víceméně jedno - zaměstnanec si musí svou prací vydělat na oba druhy soc. pojištění.

 • 18. 2. 2020 19:09

  larry61

  Další debilní názor jednoho chytráka- "co děláte se zbytkem peněz, když platíte minimum?"Platit minimum nevyplývá z rozhodnutí platit málo, ale z výpočtu pro SSZ! Jako zaměstnanec platíte mnohem méně a nezatahujte do toho odvody zaměstnavatele. Žádný malý soukromník si nemůže dovolit účtovat za svou práci tolik jako velká firma!

 • 20. 2. 2020 9:50

  bez přezdívky

  "Jako zaměstnanec platíte mnohem méně"

  To není pravda, je to naopak. Jinak by se nevyplatil švarc systém.

  <hr />

  "nezatahujte do toho odvody zaměstnavatele"

  Odvody zaměstnavatele nelze oddělovat od odvodů zaměstnance. Je to jedna částka. Zaměstnavatel ji dokonce posílá úřadu najednou. Je pouze uměle rozdělena na dva kusy, z čistě politických důvodů. A na neinformované jedince tento trik stále funguje, jak je vidět na vás. Zaměstnanec musí pro zaměstnavatele odvést práci v hodnotě superhrubé mzdy, včetně všech daní a odvodů. Nejméně. Jinak by se nevyplatilo ho zaměstnávat.

  20. 2. 2020, 09:55 editováno autorem komentáře

 • 20. 2. 2020 14:34

  bez přezdívky

  Slovo "podnikat" ve stručnosti znamená vykonávat výdělečnou činnost za účelem dosažení zisku. Kdo není schopen dosáhnout alespoň přiměřeného zisku a z toho platit poctivě daně, neměl by podnikat. Někteří platí minimum právě proto, že vykazují v daňovém přiznání menší zisk, než ve skutečnosti. SSZ provádí výpočet pouze z toho, co jim dodáte vy, nebo správce vašich daní. Polemizovat o celkových mzdových nákladech nemá cenu. Existují i malé firmy, které vyrábějí jako subdodavatelé pro velké firmy, a musí za své zaměstnance odvádět sociální a zdravotní pojištění. Kdyby zaměstnanci pracovali na "švarc", tak stát zkrachuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).