Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Navrhované vyšší odvody pro OSVČ dopadnou nejhůř na ty nejmenší od anonym - Příklad v článku nepřímo odhaluje, kde je zakopaný...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 2. 2020 13:36

  bez přezdívky

  Příklad v článku nepřímo odhaluje, kde je zakopaný pes. Švadlena s obratem 30 000 Kč měsíčně? Co to jako je? To je produktivita na úrovni rozvojové země.

  Takový živnostník je fakticky dotován státem, protože od státu čerpá služby o dost dražší, než sám odvede (je nutno započítat i ten důchod, který bude pobírat, ačkoliv odváděl málo, zdravotní pojištění, kdy je péče stejná pro všechny, ale on platí pojistné nízké, ale i v3echny takov0 v2ci jako dotovan0 skoly, školky, MHD, atd.).

  Je v zájmu ČR, aby takoví živnostníci, místo dotování státem, prostě zkrachovali a zapojili se do ekonomiky na pracovním místě s vyšší produktivitou. Vždyť u ta pokladni v Lidlu má vyšší produktivitu než taková švadlena!

 • 17. 2. 2020 15:23

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Když to čtu, tak nevím zda se smát nebo brečet. Kdyby jste byl někdy opravdu živnostníkem, tak zjistíte, že skoro nic nečerpáte a zrovna ty vaše školy, školky, mhd a další to snad nemyslíte vážně.
  To je služba veřejnosti bez podmínek kterou stejně tak čerpají zaměstnanci za minimální mzdu, nezaměstnaní, cizinci nebo třeba lidé zaměstnaní na dotovaném pracovním místě.

 • 17. 2. 2020 15:48

  bez přezdívky

  Aha, takže vy vlastně stejně jako já považujete tu švadlenu za dotované místo, když to obhajujete těmito slovy.

  Pak se nemáme o čem hádat.

  Pokud má naše země bohatnout, potřebujeme vyšší produktivitu práce. To je nutná podmínka pro celkově vyšší mzdy a životní úroveň.
  Tu ale ta paní bude mít spíš jako ta pokladní v Lidlu, ne jako švadlena.
  Udržovat ji v současné neefektivní pracovní pozici je plýtvání.

 • 17. 2. 2020 16:16

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Švadlena není dotovaná nijak, protože je to osvč, dotovaný je někdo, na koho si firma nechá vyplácet dotaci na zřízení pracovního místa. Už vidím jak vám prodavačka v lídlu zašije kabát :)

  Mě přijde, že jste se trochu shlédl v roce 39-45 ne? To je taková rétorika podobná táborům, z každého "nepohodlného" vytěžit maximum do úmoru duše.

 • 17. 2. 2020 16:37

  bez přezdívky

  Švadlena není dotovaná nijak


  Je dotovaná nepřímo. Což vynikne ve srovnání s tou pokladní v Lidlu. Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou a uvědomte si, co to je ta supehrubá mzda. Je to důležité k pochopení.

  BTW, kabát mi někdo zašije, pokud dobře zaplatím. Zjevně si tuto službu lidi dost necení, když švadlena utrží jen 30tisíc. Jo, až bude mít tržby 100 tisíc, neřeknu ani popel.

 • 18. 2. 2020 0:18

  ViR

  Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití čehokoli výrazně převýšila ceny nových věcí, průmyslově vyráběných v zemích třetího světa (občas dětmi za odměnu ekvivalentní dolaru na den).... Pár lidí z vyšší, případně vyšší střední třídy, by sice s takovými cenami nemělo problém, ale většina těch dnešních plus minus samostatných švadlen by skončila na ÚP a na sociálních dávkách.

  Konkrétně švadlen dost funguje jako OSVČ proto, že po zhroucení tuzemského textilního průmyslu byly sice vyučené v oboru a "uměly", ale stejně nesehnaly zaměstnání a roky vytloukají klín klínem.

  Třeba v takovém Milevsku byla pobočka Jitexu, která zaměstnávala v osmdesátých a na počátku devadesátých let 800 - 1200 švadlen dle období. Pak to převzal Pleas a pak fabriku zavřeli. Jako zaměstnanec si dnes neškrtne ve městě vyrostlém na vzduchotechnice a textilu ani jedna švadlena. Řádově menší desítky, tak do třiceti, dojíždějí do dvou sousedních vesnic, kde šijí místo košil triček či jiného prádla pracovní oděvy a pomůcky.

  Pravda je, že mnohé si časem našly jinou práci. Ale ve městě, které se během nějakých 40 let co do počtu obyvatel zpětinásobilo, a jádrem toho růstu byly dvě továrny, to nebylo vůbec lehké. (Navíc během padesátých a šedesátých let v místě "tradiční" výroby, jako byla keramika, zpracování dřeva či "kohinorka" zanikly, takže udržet pak desetitisícové město ekonomicky nad vodou byl docela problém..)

 • 18. 2. 2020 14:43

  bez přezdívky

  "Pak by ovšem nejspíš cena opravy nebo ušití čehokoli výrazně převýšila ceny nových věcí, průmyslově vyráběných v zemích třetího světa"

  Budíček. To už se přece dávno stalo. Kdo si nechává opravovat elektroniku?

  "Pár lidí z vyšší, případně vyšší střední třídy, by sice s takovými cenami nemělo problém"

  To je ale nevyhnutelný důsledek bohatnutí společnosti. Individuální služba poskytnutá místním pracovníkem bude drahá. Na Západě to taky tak je. Pokud to chcete zvrátit, pak nezbohatneme.

  "většina těch dnešních plus minus samostatných švadlen by skončila na ÚP a na sociálních dávkách."

  Vážné si myslíte, že při dnešním hladu pro pracovnících prakticky jakékoliv úrovně a kvalitifkace by skončily na sociálních dávkách?

 • 18. 2. 2020 14:46

  bez přezdívky

  Jako zaměstnanec si dnes neškrtne ve městě vyrostlém na vzduchotechnice a textilu ani jedna švadlena.


  Stejně jako si v celé ČR neškrtne už ani jedna telefonní spojovatelka. Vývoj. Zaměstnání vznikají a zanikají.
  Kdysi byl kovář běžné zaměstnání. Vyráběl předměty denní potřeby. Dneska je to spíše umělecká profese. Totéž se stane se švadlenami. Využije je jen fajnšmekr.

 • 18. 2. 2020 19:21

  larry61

  Vážený turisto, asi cestujete po jiných zemích, ne po ČR. Švadlena, která si bude účtovat částky na 100 000 měsíčně velmi brzy skončí a v lepším případě půjde šít do fabriky za 18 000,- měsíčně - asi tak!

 • 20. 2. 2020 9:39

  bez přezdívky

  Obávám se, že jsme mě stále nepochopil.

  Švadlena, která není tak dobrá, aby si mohla účtovat dost, jednoduše skončí v oboru. A najde si jiné zaměstnání. Ne jako švadlena ve fabrice, proč jako? Nějaké úplně jiné. Svět se vyvíjí. Statisíce lidí už změnily obor, proč ne ona?

  Uváděl jsem příklad té pokladní. Že si vydělá víc, než taková švadlena a to je přitom nekvalifikovaná práce a zdaněná vysokými odvody. Což nejlépe naznačuje, že doba levných švadlen už (v ČR) skončila.

  Pokud si budeme lidské práce stále cenit tak málo, nezbohatneme. Budem stále montovna. Chápete?

 • 17. 2. 2020 15:27

  xls

  Jo, to už bureš nebo někdo z téhle garnitury navrhl: živnostníky zlikvidovat a nahnat k pásu. V podstatě nic nového, to už komančové dovedli k dokonalosti.

  Problém je, že podstatná část lidí (hlavně manuálně pracujících, kteří nejsou žádní géniové) má nízkou produktivitu, vytvoří tedy produkt, ze kterého by mohli zaplatit vysoké daně a odvody na přebujelý státní aparát. Z druhé strany já spíš ocením práci trafikantky nebo hospodského, který mi na rozdíl od Maláčové poskytne něco užitečného.

 • 17. 2. 2020 15:44

  bez přezdívky

  Milý "turisto" a ostatní.
  Zkoušel jste sehnat nějakého řemeslníka, nebo švadlenu na výměnu zipu v bundě?
  Znám spoustu řemeslníků, kteří praštili s řemeslem a šli do "komunálu". Dělají tu samou práci, ale dostanou každý měsíc výplatu, mají dovolenou...
  Pokud jste četl můj první příspěvek, posteskl jsem si, že byť odvádím pouze minimum, musím je odvést i v měsících, kdy jsem nic nevydělal. Pokud jsem odvedl práci, na kterou jsem nekoupil materiál a odběratel nezaplatí, jdou všechny ztráty za mnou. A přestože nic nedostanu, odvody platím.

  Ale ani to mi tolik nevadí, s tím by se dalo počítat dopředu (jak všichni radí). Mě nejvíc vadí to, že ačkoliv jsem za celý život od státu "na dávkách" nechtěl ani korunu, a poctivě odvedl vše co jsem měl, tak soused, který NIKDY legálně nepracoval, do systému NEODVEDL ani korunu, střídavě byl NA PRACÁKU, dostane vyšší důchod než já. Přečtěte si prosím tuto poslední větu ještě jednou.

  Že se důchod nepočítá z průměrné mzdy mám asi jako hoax z médií, nicméně pokud někdo nikdy nikde nepracoval, tak by neměl mít důchod žádný? Nechci radu, abych si to nastudoval. Stejně mi to k ničemu není.
  Nechme argumentů OSVČ/Zaměstnanec, já četl studie, že ve finále OSVČ nejsou zátěží pro systém....
  Možná by se dalo použít rčení W.Churchila - Věřím jen statistikám, které si sám zfalšuji.

 • 17. 2. 2020 16:32

  bez přezdívky

  "který NIKDY legálně nepracoval, do systému NEODVEDL ani korunu, střídavě byl NA PRACÁKU, dostane vyšší důchod než já"


  To není pravda. Neopakujte tady tento hoax. Už vám to tu psali jiní. Nedostane důchod žádný. Ve stáří bude brát sociální dávky, stejně jako je bere dnes.

 • 17. 2. 2020 16:43

  Jehovista

  Pokud nekdo nepracoval, tak se mu zadny duchod pocitat nebude, protoze na nej kvuli chybejici dobe pojisteni nema narok. S dovrsenim duchodoveho veku bude pobirat ty same sociallni davky jako dosud. Ze si ve vysledku treba prijde na vetsi penize, nez clovek co cely zivot pracoval, je vec dalsi.

 • 17. 2. 2020 20:45

  bez přezdívky

  A taky je celkem běžné, že zejména důchodci, kteří žijí sami v podnájmu, tak nějaké další sociální dávky krom důchodu také dostávají.
  Takový příspěvek na bydlení je asi nejčastější podporou, ale u důchodců jsou to i slevy na léky apod.

  V tom Vašem případě, kdy závidíte sousedovi, že si nakonec přijde navíc, než Vy, ikdyž poctivě pracujete již 30let, tak budete se cítit lépe, když ho nahlásíte ? Pokud Vám to za to nestojí, tak si hleďte nadále svého a v příších volbách hlasujte pro takovou stranu, která změní podmínky ve Váš prospěch.

 • 18. 2. 2020 8:04

  bez přezdívky

  Vážený Anonyme (a ostatní).
  Přiznávám, že tak, jak jsem to popisoval: "..... a on bude mít vyšší důchod" bylo nesprávné. Mělo to být:".....a on se bude mít v důchodu lépe". On je totiž mazaný, celoživotně je zocelen žádostmi o dávky...
  Víc bych to nerozváděl, stejně je tu zákopová verze diskuze a každý si hájí svůj názor.
  Měl jsem to napsat takto:
  Já za celý život odvádím, od státu jsem nikdy nedostal ani korunu
  "On" nikdy nic neodvedl, celý život čerpal od státu a v důchodu se bude mít lépe než já.
  Já jsem podle Maláčové parazit a chtěl bych dojit systém, proto mi seberou nárok na alespoň zaručený důchod.
  Od školy jsem byl v zaměstnání a vím, jaké to bylo krásné přijít z práce a mít zbytek dne pro sebe a rodinu. Zahrada, kolo, koupání lyžování čistá hlava... Od revoluce jsem OSVČ. 7 dní v týdnu mít strach o zakázky, faktury, finančák, hygiena a vše okolo toho. Kdo nepodnikal nechápe a nikdy nepochopí.
  Humorně se s manželkou škádlíme, když říkám, že nepochopí, jaké jsem to měl na vojně. Já zase samozřejmě nepochopím, jak jí bylo v porodnici.
  Já se v podstatě těm ministerským úředníkům nedivím. Jsou tam na chvíli, mnozí se chopili politiky a v praxi nikdy nepracovali a o praxi se dozvídají od koho? (viz Ano pane ministře).
  A že si mám jít stěžovat? Mám zákulisní informace ze sociálky. Interní praxe je necitovatelná. Já s tím systémem nepohnu. Takže mi zbývá vaše rada. Hleďte si svého a příště volte ty, kteří to změní ve váš prospěch.
  Takto to začalo v roce 1933.
  Proč se radikalizuje celá Evropa a uchyluje se k extrémizmu? Normální lidi jsou naštvaný. Netěší mě to, ale nedivím se tomu. A že mám volit "někoho jiného"? Propánakrále koho?
  Máme od revoluce 20 ministrů dopravy, proto se staví méně dálnic než v Africe. Na ostatních postech je to obdobné. Každý chce udělat reformu, začne jí dělat a všechno překope. Za 2 roky ho vymění, přijde nový, všechno překope...

 • 17. 2. 2020 16:43

  ViR

  Kdo nikdy nepracoval, nikdy mít důchod nebude (výjimkou jsou invalidé z mládí). Na řádný starobní důchod je podmínkou dosažení důchodového věku a nejméně 35 let důchodového pojištění včetně náhradníc dob (mateřská, vojna...), nebo alespoň 30 let placeného pojištění (práce, dobrovolný plátce). Je možné získat také tzv. "dílčí důchod" , a to ve věku o pět let vyšším, než je důchodový věk muže stejného data narození, za předpokladu, že bylo pojištění placeno alespoň 15 let (a v tom tuším rok práce, odpracovaný v ČR). Dílčí důchod, vzhledem k poněkud symbolické procentní výměře, samozřejmě není žádné terno....

 • 18. 2. 2020 17:31

  bez přezdívky

  Kdo nikdy nepracoval, nějaký usmolený důchod nepotřebuje. je totiž celoživotně zocelen získáváním kdejakých sociálních dávek, které jsou vyšší, než všechny možné důchody dohromady. Dobře je to občas vidět v pořadu Výměna manželek (byla tam např. romská rodina, která měla tuším 6 dětí, ale na sociálních dávkách si přišli na 40.000,- Kč. Když šel otec z oné rodiny do práce, přinesl domů ani ne polovic). Proč by proboha pracovali, když na těch dávkách mají víc?
  Dobře to bylo vidět také v doku-seriálu Paterčata. Když tedy pracovnice porušila kdejaké zákony a vyběhala pro babičku, že bude placenou pečovatelkou vlastních vnoučat, tak ta to odmítla, protože na sociálních dávkách měla víc. Tak o čem se tu proboha diskutuje? kdo z vás by pracoval, kdyby měl celoživotně na dávkách víc? To by pracovala snad jen osoba mentálně nedostatečná.

 • 19. 2. 2020 8:23

  bez přezdívky

  Jarmilo to by se mělo vytesat.

  Já "jsem darebák a je třeba mě potrestat "

  Oni "Jsou chudáci (umějí v tom chodit) a je potřeba se o ně postarat"

  To byl záměr mého úplně prvního příspěvku.
  Že já jako živnostník vlastně dojím stát, protože odvádím málo a potom bych od státu něco chtěl a je třeba to změnit (sebrat mi to)

  "Oni" jsou na tom špatně, a je třeba je podpořit. Jen na okraj! Nemluvím o maminkách, starých, nemocných!
  Mluvím o těch, kteří přijdou na úřad s Iphonem v ruce za 25.000,- a už bych se opakoval - nikdy nic státu neodvedli. To bych byl zase na začátku diskuze.

 • 19. 2. 2020 20:01

  bez přezdívky

  Hlavně, že se stát diví, že přibylo vyloučených lokalit (https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/bydleni-penize-miliardy-mpsv-vyloucene-lokality-davky.A180319_074918_domaci_linv). Na to nemusím mít ani maturitu z matematiky, abych si spočítala, že rodina, která má 8 dětí, nebude věčně rodinou s 8 dětmi, ale že ty děti vyrostou a založí nových 8 rodin. To snad ví i traktorista Lojza z Horních Kotěhůlek, co měl na základce z matiky kouli. Jediný, kdo to neví a ani netuší, která bije, je naše slovutná vláda. ma čem teda tak makají, až se z nich kouří? Vždyť ve státě není pro samé školky a nemocnice kam šlápnout!

 • 19. 2. 2020 21:53

  L.

  Ale blbost. Ty sociální dávky nejdou v důsledku potřebným, ale "sociálním podnikatelům", co někde koupí za levno dům a pak rejžují na nájmech proplácených sociálkou. A protože tihle lidi mají napojení i na současné vládce, tak se všichni tváří, že se nic neděje a tenhle byznys a tedy vyloučené lokality "úspěšně" rostou.

 • 20. 2. 2020 7:36

  bez přezdívky

  Oběma názorům nade mnou dávám +
  Ale oba problémy jsou opět dílem vlády. Vláda tohle zařídila, resp tyto dávky vyplácí. Porodnost "asi nezařídila ;-)", ale toleruje třeba to, že babička která žije s dcerou v jednom bytě si adoptuje (nebo osvojí, tomu nerozumím) vlastní vnouče, protože ve finále na tom rodina vydělá. A že jich mívají víc!
  Můj syn si chtěl vzít miminko z kojeneckého domova. 2 roky ho lustrovali, "prý se kšeftuje s příspěvky". On chtěl podepsat klidně u notáře, že nikdy nic od státu chtít nebude, že finančně s tím problém nemají. Po 2 letech "prošli" a máme doma krásného vnuka.
  Jeho zázemí je myslím nad standardem. Přesto po dalších dvou letech chtěli druhé miminko a znovu vše dokola. Lustrace, školení psichotesty, majetkové poměry, opět řekli, že vytáhnou dítě z ústavu a postarají se o něj. Uleví státu, nic nechtějí - nezájem úředníků, musíme "si být jisti, že..."
  Jediné co mě napadá, že paní kurátorce se raději chce jít do voňavého nového domku, než jít do Chánova, kde se štítí sáhnout na kliku. V čí pravomoci toto je? Že by paní Maláčové?

 • 20. 2. 2020 11:33

  bez přezdívky

  Tak tady se teda musím těch tzv. "sociálních podnikatelů" zastat. Opět je to něco, co stát neřešil a nevyřešil. Vysoké nájmy jsou jen důsledkem nezodpovědného chování nezodpovědných osob. Uvedu příklad: pronajímatel pronajme byt. Po nějaké době přestane nájemník platit, ale vystěhovat ho legálně nelze. I kdybychom odečetli ztrátu na nájmu, tak nájemník dál spotřebovává energie, a někdy i dost. Pokud ho vystěhujete, nemáte šanci mu dlužnou částku vyúčtovat! Elektřinu byste možná zvládnul, vodu třeba taky, ale fakturu za otop dostanete 1x za rok. Pokud dostanete fakturu v květnu a nájemníka vystěhujete v červenci, můžete mu dlužné energie vyúčtovat prakticky až za rok!! Proto si normální pronajímatel radši řekne o vyšší zálohy na služby a popř. vrátí přeplatek, než aby na to doplácel. Proč myslíte, že ubytovny podobných lidí už jednou v režimu nájemní smlouvy na měsíc? Nezaplatíš, nebydlíš. Odpovím Vám: je to levnější než dlouholeté soudní tahanice a aspoň něco slouží jako hrozba lidem, co jsou schopni vybydlet jakýkoli byt do podoby Chánova nebo Luníku IX.
  No, a u těchto lidí jsou opět vyšší náklady na údržbu, nutnosti dezinsekce, deratizace, vyšší náklady na opravy... Pokud má stát dojem, že soukromí pronajímatelé drazí, tak proč to nedělá ve své režii? Kolik měst těsně před privatizací mělo miliónové nedoplatky na nájemném? No protože jsou mezi námi lidi, co mají dojem, že peníze rostou na stromech a dům se udržuje a opravuje sám.

 • 20. 2. 2020 12:28

  L.

  > Pokud má stát dojem, že soukromí pronajímatelé drazí, tak proč to nedělá ve své režii?

  Vždyť jsem to psal. Tak ještě jednou, třeba to teď zaklapne: Tihle "podnikatelé" mají dobré politické krytí. Není to žádný omyl nebo neefektivita, je to úmyslný tunel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).