Hlavní navigace

Nákupy z Číny: Několikatýdenní čekání na nejasný výsledek? To už dávno neplatí

11. 6. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Obliba Čechů nakupovat v Číně roste každým rokem. Stále se objevují případy, kdy realita neodpovídá objednávce, ale situace se v mnohém zlepšila. Na co dát při nákupu z Číny největší pozor?

Pohodlnost online nákupů si uvědomuje stále více Čechů. V roce 2018 se prodalo v České republice online zboží za 135 miliard korun. Český zákazník se ale také stále častěji obrací na zahraniční trhy. Ve velkém roste obliba nákupů z Číny. Loňský průzkum společnosti Eset ukázal, že v Číně nakupuje téměř polovina Čechů.

Před Čínou už je jen USA

Ze statistických údajů Celního úřadu Praha Ruzyně vyplývá, že Čína je, co se do počtu zásilek zboží, na které bylo vystaveno celní prohlášení pro jejich hodnotu vyšší, než je 22 EUR, týká, na druhé pozici. Před ní jsou už jen Spojené státy americké. Pro představu, za rok 2018 bylo takových zásilek zboží v celkovém počtu 37 690, z jiných zemí, jako je například Thajsko, Kanada nebo Japonsko, se počty pohybují v řádu tisíců.

Jaké jsou výhody a nevýhody nákupu z Číny?

Část peněz z nákupů zpět?

Chcete dostat část peněz z nákupů v Číně zpátky? Využijte cashback portál Tipli.cz. Platinový účet Tipli.cz získáte na tomto odkazu

Nákupy z Číny představují pro zákazníka výhodu v širokém výběru zboží, které je za přijatelné ceny. V porovnání s českými obchody nebo například Aukrem patří mezi ty nejnižší. Další výhodou je cena za poštovné, ve většině případů se za něj totiž neplatí. Některé obchody nabízí také pojištění proti nedodání, stejně tak se tato možnost nabízí při platbě PayPalem.

Na druhé straně nákupy z Číny mají celou řadu nevýhod. Zboží se k zákazníkovi dostane za relativně dlouhou dobu. Dodací lhůta je obvykle několik týdnů. Další nevýhodou, která může radost z nákupu kazit, je návod v anglickém jazyce. Případná reklamace zboží je vždy o něco komplikovanější než při nákupu na české e-commerce. Od určité ceny za zásilku je nutné zboží dodanit a uhradit clo.

Které zboží nakupovat a které raději ne?

Nejčastějším dovozním artiklem z Číny je elektronika, především smartphony, dále obuv, oděvy, náramkové hodinky, sportovní příslušenství (hokejky, golfové hole) a zboží „renomovaných“ značek (kabelky, tašky, opasky nebo parfémy). Na dovoz některého zboží však existují různé zákazy a omezení. „Například na léky a léčiva, zvířata a rostliny, fyto-sanitární podmínky, veterinární podmínky, omamné a psychotropní látky, látky s anabolickým účinkem, zbraně, nacistické symboly, padělky a napodobeniny atd.,“ vyjmenovává pro server Měšec.cz Šárka Miškovská, mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně. 

Nejznámější čínské obchody (e-shopy)

Čínských obchodů, které český zákazník může využít, je hned několik. Nejoblíbenější je však AliExpress. Což také potvrzuje SEO cashbackového portálu Tipli.cz Michal Hardyn: „Uživatelé přes Tipli za běžný měsíc uskuteční zhruba 50 000 nákupů na AliExpressu, nicméně je důležité zdůraznit slovíčko ‚běžný‘. Například AliExpress Day je nákupní svátek pravidelně 11. listopadu, tento den dokáží uživatelé Tipli uskutečnit za jediný den 40 000 nákupů.“

Clo a DPH

Pokud je cena za zboží vyšší než 22 EUR, je nutné zboží dodanit. V případě cla jde o zboží nad 150 EUR. U většiny zásilek se jedná jen o vyměření DPH, které se vztahuje na zásilky zboží od 22 EUR. Zásilek zboží nad 150 EUR, na které se vztahuje clo, je dle dostupných informací také velmi malé procento, potvrdila Miškovská.

Na zásilky nad 150 EUR se kromě DPH vztahuje i příslušné clo, záleží na konkrétním druhu zboží (clo je ve výši dle kombinované nomenklatury celního sazebníku, např. oděvy 12–15 %, mobilní telefon 0 % atd.). Průměrná hodnota celního dluhu je dle údajů celního úřadu ve výši 1000 Kč, která je za DPH, nikoliv za clo.

FOTOGALERIE: Na jakých e-shopech v Číně nejvíc nakupují Češi

Počet poštovních zásilek zboží do hodnoty 22 EUR, které jsou osvobozeny od dovozních poplatků, stoupá. V loňském roce bylo poštovní přepravě doručeno více než 27 milionů. V letošním roce je to, již dle informací České pošty s.p., více než 12 mil. 99,5 % všech zásilek je do hodnoty 22 EUR a není nutno za tato zboží uhradit celní dluh (DPH, clo). Jsou osvobozeny od dovozních poplatků.

V případě podezření na podhodnocenou zásilku celní úřad koná a vyžaduje důkazy. Když vzniknou pochybnosti o deklarované celní hodnotě, tj. deklarovaná hodnota zboží je výrazně nižší než hodnota u obdobných dovozů, celní úřad přistupuje k vydání výzvy k odstranění pochybností, tzn. požaduje doložit dodatečný důkaz o ceně skutečně placené. Cena skutečně placená za dané zboží se dá ověřit např. dle nabídky prodejce, u kterého si příjemce zásilky zboží objednal, popisuje postup Miškovská.

Zkušenosti spotřebitelů? Většinou vadí jen dodací lhůta

Měšec.cz oslovil několik spotřebitelů, kteří mají zkušenost s nákupem z Číny. Většina se shoduje, že poměr cena/kvalita je dostačující. Když si koupím za 100 korun hodinky, tak od toho neočekávám žádné extra zázraky. Co se týká oblečení, s tím mám jen tu nejlepší zkušenost. Jediné, co je trochu na škodu, je to čekání. V mém případě to byly vždy alespoň dva týdny. Ale to se na českém e-shopu může stát také, potvrdila uživatelka obchodu AliExpress Zdeňka Šantrůčková.

Zkušenost s nákupem v obchodu Wish.com popisuje další ze spotřebitelek.: Z Číny nakupuju hlavně oblečení, dle zkušenosti už jsem schopná odhadnout, který kousek bude dobrý a který ne. Ve většině případů jsem spokojená. Mám zkušenost, že jsem na zboží čekala i 6 týdnů, ale na druhou stranu některé dorazilo už za 14 dní. Špatnou zkušenost mám ale s nákupem difuzéru, který se hned po pár dnech rozbil. Na druhou stranu při reklamaci mi byly peníze okamžitě vráceny, popisuje Zdeňka Hlaváčková.

dan_z_prijmu

Reklamace zboží z Číny

Pokud zboží dorazí zničené, nekvalitní nebo vůbec nedorazí, je na místě reklamace. Jak potvrzuje Michal Hardyn, právě jeden z nejvyužívanějších čínských internetových obchodů AliExpress v tomto udělal velký posun: U nás se snažíme uživatelům pomoci především v získávání informací. Jedná se o články v magazínu s informacemi ohledně DPH, recenzemi nebo návody. Dále nabízíme aktivní pomoc formou online chatu na webu nebo emailem, popisuje možnosti pomoci, které nabízí cashbackový portál Tipli.cz.

Při nákupech z Číny je dobré ověřovat si recenze. K tomuto účelu je například na Facebooku hned několik profilů, kde se spotřebitelé se svými zkušenostmi svěřují. Kupující by si měl před nákupem také přečíst obchodní podmínky jednotlivých obchodů.

Větší cashback u nákupů z čínských e-shopů?

Chcete dostat část peněz z nákupů v Číně zpátky? Měšec.cz se domluvil s cashback portálem Tipli.cz a díky tomu vám nabízíme speciální podmínky. Platinový účet Tipli.cz získáte na tomto odkazu

Autor článku

Redaktorka sesterského serveru Podnikatel.cz. Občas si ale napíše i něco pro Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).