Hlavní navigace

Názor k článku Na pracovní cestě téměř oslepl, ale odškodnění se nedočkal od Jan Slanina - Před časem bylo judikováno "Poškození zdraví, které zaměstnanec...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 5. 2012 16:47

  Jan Slanina

  Před časem bylo judikováno "Poškození zdraví, které zaměstnanec utrpěl v rámci tzv. team-buildingu během některé z plánovaných aktivit, jejichž smyslem a účelem bylo prohloubení vzájemných interpersonálních vazeb zaměstnanců, jejich schopnosti vzájemné kooperace a schopnosti spolupráce s ostatními zaměstnanci, lze posoudit jako pracovní úraz". Tady se ovšem bavíme o aktivitách, které neorganizuje zaměstnavatel, takže tento judikát nelze beze zbytku použít.

  Pokud farmaceutická firma pošle obchodníka na lékařský kongres navazovat kontakty s lékaři a on se zraní na doprovodné akci, kde se snažil navazovat kontakty s lékaři, tak to podle mne pracovní úřad je, byť tu akci sám zaměstnavatel neorganizoval.

  Pokud se naopak lékař zraní na večírku, který na lékařském kongresu zorganizovala farmaceutická firma, aby bavila lékaře, tak to podle mne pracovní úraz není. Nechat se bavit farmaceutickou firmou nemá s plněním pracovních úkolů lékaře nic společného.

  Problém nastává u zaměstnanců ve vedoucí funkci, jejichž součástí pracovní náplně je i získávání nových perspektivních pracovníků pro zaměstnavatele, takže mohou více či méně legitimně tvrdit, že plněním pracovních úkolů je i účast na jakémkoli profesním večírku, protože jim to dává možnost neformálně kontaktovat pro zaměstnavatele "talenty".

  Další otázka je, zda neučast na společenských aktivitách není "obvykle spojena" s plněním pracovních úkolů při účasti na konferenci. Zde vidím určitou analogii se zákazem požívání alkoholu v pracovní době, který se nevztahuje na situace, kdy je konzumace alkoholu s plněním pracovních úkolů obvykle spojena (a při výuce se dávali za příklad pracovníci podniků zahraničního obchodu).

  Obecně bych si ale tipnul, že soud to v pochybnosti spíše za plnění pracovních úkolů považovat nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).