V česku jsou nějací finanční poradci?
Ujasněme si jednu podstatnou věc - poradce je placen klientem za poskytnutí poradenství, prodejce je placen z provize produktů, které prodá. S ohledem na tuto skutečnost 99% tzv. poradců ve skutečnosti žádní poradci nejsou, jedná je čistě o přeprodej finanční produktů za účelem provize, nejčastěji IŽP, kde je zcela očekávatelně provize nejvyšší :-)
Finančními poradci se to jen hemží. Je jich snad víc než mravenců. Školení o finančním poradenství si může udělat každý, kdo si za to zaplatí. A pak chodí a nabízí své služby. Vlastně teď už nechodí, ale sbírá někde telefony a telefonuje a nabízí. Je to, např. mladý hoch, ze stavební spořitelny, který mi několikrát volal a nabízel mi, ať tu svou trošku, kterou jsem si na stavebku uškudlila, ať ji vložím, do "čehosi". Má nějakou naučenou řeč, které sám nerozumí, ani nemůže, protože k tomu nemá patřičné vzdělání, a na otázky většinou nedokáže odpovědět. Když by moje peníze s mým souhlasem vložil, tedy on říká investoval, za mne jako za dušičku dostane provizi. Z toho žije. Co z toho budu mít já, to ho celkem nezajímá. Dva "finanční poradci" z jednoho stavebního spoření, manželský pár, který mi neustále nabízel produkty banky, ke kterému stavebko patřilo, jsou, mimo jiné, v osobní insolvenci. Oni sami všem produktům věřili, vzali si kreditní karty, úvěry a nevím, co ještě, no a dostali se do velkých finančních potíží a následně požádali o osobní exekuci. Jak může být finančním poradcem šedesátiletý člověk, který celý život pracoval u železnice? Anebo bývalá prodavačka?
Ja teda nevim, ale vazne potrebujeme nejake "financni poradce"? Beztak jsou to jen podvodnicci co se jinak neuzivi, nebo jinak zivit nechteji (protoze je to prace).
Tedy krome tech par vyjimek kteri pracuji pro lidi co si muzou dovolit dobre zaplatit cloveka ktery jim bude finance spravovat a jim se to nechce delat, protoze maji zajimavejsi veci na praci...
Nechapu jaky to ma smysl. Tihle poradci by to meli vzdat... Bud je proste naky produkt tak dobry ze ho lidi chteji. A nebo je spatny (a tech je vetsina). Jedine koho se jim povede nachytat je par blbounu co si ani neprectou jake podminky podepisuji.
Jakmile to musi nekdo nekomu vnucovat a vysvetlovat (ano, slozite "podminky" jsou znakem toho spatneho produktu), je jasne o ktery z tech dvou pripadu jde.
Potřebujeme poradce? Jde o to, jakým způsobem se chceme o daném finančním produktu dovědět. V životě jsou věci (i pojistky, spoření, investice), na které vidíme reklamy v televizi, v tisku, na internetu apod. Na druhé straně, na některé takové produkty reklama není. Majitel toho produktu se prostě rozhodl místo reklamy šířit osvětu přes síť dealerů či jak to chcete nazývat. V současné době mám 3 finanční produkty, o kterých bych se jinak než od jiné osoby nedověděl, protože to nejsou pultové produkty - jakože si zajdu na Poštu nebo do České spořitelny a tam je u pultu uzavřu. Zatím jsem se všemi třemi produkty spokojený a jsem rád za to, že mi o nich někdo řekl a přeji mu i tu provizi. Ta televize si taky bere provizi v podobě ceny reklamy, zadarmo to nedělá.
Když jsme hledali nové pojištění pro celou rodinu (tj. výborný kšeft pro každého poradce), zkusili jsme tři různé poradce. Každý z nich s námi pohovořil a připravil pojistný model, který nám podrobně vysvětlil. Potud vše v pořádku, seriózní jednání. Po bližším pohledu jsme ale ve všech třech modelech zjistili jednoznačné nesmysly a chyby ve prospěch pojistky, tj. i poradce - vždycky byla pojistka přeceněna o cca třetinu v náš neprospěch (pokaždé jinde), zatímco chyběly pojistky pro agenta méně výhodné, i když pro nás zásadní. Například, dětem, které jsou v mateřské škole, navrhovali přikoupit připojištění pro případ zvlášť těžkých nemocí. Jenže když jsem si přečetla pojištěné diagnózy, byly to choroby, které se typicky vyskytují u lidí starších 40 let, třeba diabetes typu B - kdy, předpokládám, už moje děti budou dávno samostatné, a tudíž si pořídí vlastní pojištění. Nebo tam byla pojistka na život u dítěte - což je vůbec tak trochu nesmysl (když to vezmeme fakticky, smrtí dítěte rodič neztratí kromě emocionální ztráty nic než pohřební výlohy, naopak celkem výrazně ušetří na výdajích budoucích, a vyplacení pojistky jako odškodného za život dítěte mi připadá poměrně nemorální).
Nakonec se nám velmi ulevilo, když nás kontaktovala dlouholetá pracovnice mé stávající pojišťovny, která nám nabídla standardní produkt, a i ten jsme proškrtali, abychom neplatili za nesmysly.
Vážení,
tak jako všude v životě, je i poradenství o lidech, kteří jsou někde lepší, někde horší. Já jsem finančním poradcem 8 let, a stal jsem se jím i po velkém varování od známých, kteří měli negativní zkušenosti s rádoby poradci, kteří opravdu prodávali jen " IŽP". Poradcem jsem se stal ve velmi zralém věku a poznal spousty kolegů. Věřte, že ty, kteří to dělají poctivě, snadno poznáte, snaží se totiž o dlouhodobou spolupráci s každým klientem, už jen z toho důvodu, že je snazší klienta udržet než získat.
Ti hodně poctiví se permanentně vzdělávají a to není snadné, existuje vrchol poradenství, který sjednocuje jejich práci na evropské standardy. Pokud opravdu chcete poradce, hledejte ty, kteří mají za jménem EFA.
Ti nastaví pojistku tak, aby odpovídala plně potřebám klientů, zařídí financování bydlení a ochrání vaše investice. A to lépe než ,,paní z banky" Oni totiž znají i produkty konkurence, které mohou být právě pro klienta výhodnější.
A provize ? Kvalitní poradenské společností mají provizní systém nastaven tak, aby neupřednostňoval jednu instituci před druhou. to i v IŽP.
Psal jsem, že všechno je o lidech. Kšeft to je a ne malý, pokud o tom něco víte, tak ne pro jednu firmičku. Ovšem EFPA je evropská organizace a certifikace u ní Vám dá minimálně jednu informaci. Ujistíte a dokážete si díky finanční matematice, pojistné matematice a metodice určení pojistného spočítat, jak produkty bank a pojišťoven fungují a v jaké podobě jsou výhodné. V příspěvku jsem psal, že je lehčí si klienta udržet než získávat pracně nového (a podle reakcí na tento článek i oprávněně nedůvěřivého). A udržíte si ho jen kvalitní smysluplnou službou, ze které profituje klient. Pak samozřejmě profitujete taky. Jsou "poradci", kteří klienta chtějí oholit na první schůzce a není jich málo, ale kteří z nich provedou s klientem důkladnou analýzu a zjistí jejich potřeby a dále, kolik z těchto zlatokopů má odvahu se svému klientovi ozvat znovu a udělat refresh svých služeb ? Za svou kariéru jsem zajistil mnoha klientům potřeby jejich bydlení právě proto, že střelci nedokázali zafinancovat jejich záměry, mám pod správou dost desítek milionů klientských peněz, které chráním proti ztrátě hodnoty a stejně tak chráním i hodně lidem jejich stávající majetky díky pojištění. A v naší firmě nejsem sám. A mám vystudovanou EFA. Těžké zkoušky a nemalý peníz za kurz.. Ale chci svou práci dělat dobře a dlouho. Výhodně pro klienty a tím i sebe.
Mnohem upřímnější a lépe sumarizující článek:
http://financni-negramota.blogspot.com/2017/04/proc-nemam-rad-financni-poradce.html
Finanční poradce je samozřejmě od toho, aby poradil, jak množit nakumulované peníze - pojištění je přece peněžní hra, kdy pojišťovna spekuluje na tom, že všichni pojištění v celku zaplatí více na pojištění než pojišťovna na všech pojistných událostech, zatímco pojištěnec věří, že na pojistce vydělá. Na své pojištění nepotřebuji finančního poradce, to si přece vyřídí každý sám s vybranou pojišťovnou. A to, že každý se má něčím živit... To snad nemůžete myslet vážně - živit se tím, že někoho napálíte zamlčováním a polopravdami! A své peníze si klidně množte, do toho nám nic není.
Nepotřebuju, aby mi poradce radil, jak rozmnožím peníze. V důsledku je sice rozmnožím - ale v jeho peněžence. Já hlavně potřebuju, abych o peníze mnou vydělané nepřišla, a pokud se pojistím, tak aby pojišťovna platila to, co má, a nevymlouvala se, že to nebyla povodeň, ale záplava, načež si ponechala zaplacené peníze, ale já v případě pojistné události utřu.
Ale finanční poradce nemá mít jako hlavní úkol rozmnožování peněz. Má poradit, proti jakým rizikům se zabezpečit a jak, poradit jak si půjčit na nemovitost - a to vše s dlouhodobým výhledem. A třeba i poradit s výběrem běžného účtu či kreditky, když člověk potřebuje něco extra.
Rozmnožení peněz slibují investiční poradci - a tam často je ta otázka na místě, kolik v tom mají svých peněz a proč žijí z provizí. Ale i tam to může být ok, např. mají jiný vztah k riziku, než klienti.
Jasně, když za mnou přijde finanční poradce s IŽP, že je to výhodná investice, tak takový má leteť ven ze dveří obloukem.
Je vidět, že o práci finančního poradce nevíš zhola nic. Hlavní účel není ani tak o rozmnožení peněz ale spíš o finanční plánování a zabezpečení finančních tokú. Ono totiž nic takového jako rozmnožení peněz bez rizika neexistuje. Jde spíše o to, naučit klienta s penězi nakládat, naučit ho vytvářet finanční rezervy a zabezpečení příjmu v případě problémú.
I já mám doma finančního poradce,mnoha lidem pomohla,některým dokonce fatálně .
Práce s lidmi ji baví .klienti za ní chodí do kanceláře,někteří k nám domů,k některým domů dojede ona,klienti za ní také dojíždějí z jiných okresních měst a i z Prahy do našeho okresního města,právě ti dojíždějící z větší vzdálenosti jezdí na doporučení.
Nyní pracuje pro dvě společnosti,příští rok půjde do důchodu,přál bych vám všem,kteří zde negativně píšete o finančním poradci aby jste alespoň jednou potkali takového jako je moje žena.