Zákoník práce v § 157 a násl. primárně počítá s tím, že zaměstnanec vyjíždí na pracovní cestu veřejnou dopravou. (Kupodivu zákon počítá spíše s možností využití taxíku než s cestou vlastním nebo služebním vozem, ale možná měli zákonodárci na mysli jen situaci, když zaměstnanec jede taxíkem třeba z vlakového nádraží někam na odlehlé místo, kam je mimo ranní a odpolední špičku dobré spojení hromadnou dopravou.)
Proplacené plné ceny jízdenky dálkové i městské dopravy
Zákoník práce předepisuje, že náhrada jízdních výdajů za použití určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy a taxislužby přísluší zaměstnanci v prokázané výši. Zaměstnanec má tedy samozřejmě nárok na proplacení plné ceny jízdenky za autobus nebo vlak.
Vedle dálkové dopravy může samozřejmě zaměstnanec použít městskou hromadnou dopravu. Náhrada jízdních výdajů za použití místní hromadné dopravy přísluší zaměstnanci v prokázané výši, tedy na základě předložení jízdenky.
Prokazovat cenu jízdného místní dopravy zaměstnanec nemusí, pokud jde o pracovní cestu v rámci obce, ve které má sjednáno místo výkonu práce. Takže když cestujete z pravidelného místa výkonu své práce na další pracoviště, nemusíte předkládat jízdenku. Ostatně třeba cestujete na nějaký svůj předplacený kupon.
Pozor na slovíčka
Vyjedete-li tedy po dohodě se zaměstnavatelem nebo na jeho příkaz na pracovní cestu vlastním vozidlem, máte nárok na náhradu výdajů s tím spojených, tedy na cestovní náhrady, a to na proplacení ceny pohonných hmot a na amortizační příspěvek.
Zákoník práce ovšem v § 157 odst. 2 říká, že: Použije-li zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy jiný dopravní prostředek, včetně silničního motorového vozidla, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem, přísluší mu náhrada jízdních výdajů ve výši odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek.
Jinak řečeno, i když zaměstnanec pojede vlastním vozem, má nárok jen na cenu jízdenky, jako kdyby jel veřejnou dopravou.
Je totiž třeba odlišovat situaci, kdy zaměstnavatel jenom souhlasil s tím, že namísto veřejnou dopravou pojedete vlastní vozidlem. Pak máte nárok jen na peníze odpovídající ceně jízdenky veřejné dopravy. (Řekněme, že zaměstnavatel vám dá pokyn, abyste jel do spolupracující firmy v jiné obci vlakem nebo autobusem, a vy se zeptáte, jestli můžete jet raději vlastním vozem. Pokud zaměstnavatel jen mávne rukou a svolí bez bližší dohody zhruba ve smyslu „ano, jeďte si svým autem“, máte bez výslovného příkazu nebo dohody, že pojedete svým vozem, v takové situaci nárok jen na náhradu ve výši jízdného v rámci veřejné hromadné dopravy).
K tomu, abyste získali nárok na cenu pohonných hmot a na amortizační příspěvek, musíte mít příkaz zaměstnavatele nebo výslovnou dohodu s ním o použití vlastního vozu pro účely pracovní cesty.
Náhrada opotřebení vozidla a úhrada pohonných hmot
Pokud vás tedy zaměstnavatel výslovně požádá, abyste použili svůj vůz, přísluší vám v plné výši za každý ujetý 1 km jízdy základní náhrada (to je onen amortizační příspěvek) a náhrada výdajů na spotřebovanou pohonnou hmotu.
Za použití jednostopého vozidla měl zaměstnanec v roce 2023 nárok na náhradu za 1 km jízdy, která činí nejméně 1,40 Kč. Za použití osobního silničního motorového vozidla měl nárok na 5,20 Kč za každý ujetý kilometr jízdy. Při použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu se sazba základní náhrady za 1 km jízdy zvyšuje nejméně o 15 %, takže přinejmenším na 5,98 Kč. Základní náhrada za použití nákladního automobilu, autobusu nebo traktoru činí dvojnásobek sazby pro osobní auto, takže v roce 2023 byla ve výši 10,40 Kč.
Vyhláška č. 398/2023 Sb. tyto náhrady pro rok 2024 valorizuje. Sazba základní náhrady za 1 km jízdy činí nově pro rok 2024 nejméně:
- 1,50 Kč u jednostopých vozidel a tříkolek,
- 5,60 Kč u osobních silničních motorových vozidel,
- 6,44 Kč s 15% navýšením za použití přívěsu,
- 11,20 Kč za použití nákladního auta, autobusu nebo traktoru.
Pokud použijete firemní vozidlo a kupujete za vlastní peníze pohonné hmoty, máte nárok jen na náhradu jejich ceny. Pokud však použijete firemní kartu na nákup benzínu či nafty do firemního vozidla, poskytování jízdních náhrad samozřejmě odpadá.
Náhrada za spotřebované pohonné hmoty podle vyhlášky nebo podle účtenky
Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu určí zaměstnavatel násobkem ceny pohonné hmoty a jejího spotřebovaného množství. Cena benzínu, nafty, popř. elektřiny při použití elektromobilu může vyjít ze skutečné nákupní ceny, nebo z průměrné ceny předepsané vyhláškou.
Cenu pohonné hmoty totiž prokazujete dokladem o nákupu na čerpací stanici, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Musí tedy jít o účtenku za nákup pohonných hmot relativně krátce předcházející pracovní cestě nebo z doby pracovní cesty.
Prokazujete-li cenu pohonné hmoty více doklady, ze kterých je patrná souvislost s pracovní cestou, protože jste něco natankovali dopředu před cestou a něco až při cestě, vypočítá se cena pohonné hmoty pro určení výše náhrady aritmetickým průměrem vámi prokázaných cen.
Jestliže hodnověrným způsobem cenu pohonné hmoty zaměstnavateli nákupním dokladem neprokážete, použije ten pro určení výše náhrady průměrnou cenu příslušné pohonné hmoty stanovenou vyhláškou.
V posledních letech se vyhláškové ceny mění i v průběhu roku
Takovou vyhlášku s průměrnými cenami pohonných hmot (i náhrad za použití vozidla) vydává každoročně s novou účinností od 1. ledna kalendářního roku Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud však ceny vzrostou, popř. i klesnou rovněž v průběhu roku, a to o více než 20 %, vyhlásí ministerstvo ve Sbírce zákonů nové ceny.
V dřívějších letech postačilo vyhlášení cen vždy jen jednou ročně od počátku roku a ceny pak také po celý rok vydržely ve stejné výši, aspoň v rámci vyhlášky.
V posledních letech se však vyhláškové ceny pohonných hmot mění i v průběhu kalendářního roku. Pro rok 2023 platí, resp. platila vyhláška č. 467/2022 Sb., ve znění pozdějších novel, a to vyhlášek č. 83/2023 Sb. a č. 191/2023 Sb.
Pro rok 2024 platí nová vyhláška č. 398/2023 Sb., jak už jsme ji zmínili.
Pokud kupujete pohonné hmoty, můžete volit mezi skutečně placenou cenou a vyhláškovou
Vůbec tedy není nutné se řídit vyhláškovými cenami. Můžete požadovat proplacení pohonných hmot v cenách, za jaké jste je skutečně zakoupili, pokud k vyúčtování pracovní cesty připojíte doklad o nákupu, z něhož je patrná souvislost s pracovní cestou (zejména časová, tedy nákup v přiměřené době před pracovní cestou nebo během ní).
Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu pak určí zaměstnavatel násobkem ceny pohonné hmoty a množství spotřebované pohonné hmoty. Spotřeba pohonných hmot bude počítána podle údajů o spotřebě uvedených v technickém průkazu použitého vozidla nebo v osvědčení o registraci použitého vozidla, které jste povinni zaměstnavateli předložit.
Jestliže tyto údaje technický průkaz ani osvědčení o registraci vozidla neobsahují, přísluší vám náhrada výdajů na pohonné hmoty, jen pokud spotřebu pohonné hmoty prokážete technickým průkazem vozidla nebo osvědčením o registraci vozidla shodného typu se shodným objemem válců.
(Možnost vypočítat spotřebu pohonné hmoty silničního motorového vozidla nejen z údajů o spotřebě uvedených v technickém průkazu použitého vozidla, ale i z osvědčení o registraci přinesla novelizace § 158 odst. 4 ZP zákonem č. 432/2022 Sb. s účinností od 1. ledna 2024.)
Vyhláškové ceny loňské a aktuální
Vyhláškové průměrné ceny pohonných hmot v roce 2023 činily, a to od 1. ledna:
- 41,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,
- 45,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,
- 44,10 Kč za 1 litr motorové nafty, ale od 1. července poklesla cena jen na 34,40 Kč za litr,
- 6,00 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny, ovšem od 1. dubna 2023 to bylo 8,20 Kč za kilowatthodinu.
Výše průměrné ceny pohonné hmoty podle vyhlášky pro rok 2024 činí nově od 1. ledna:
- 38,20 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,
- 42,60 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,
- 38,70 Kč za 1 litr motorové nafty,
- 7,70 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny.
Jak vyúčtovat cestovní náhrady
O tom jak se postupuje při vyúčtování cestovních náhrad a jejich vyplácení, jsme na Měšci už psali.
Stejně jako o tom, že se nevyplácí podvádět.
Jak zaokrouhlovat
Sazba základní náhrady a průměrné ceny pohonných hmot se zaokrouhlují na desetihaléře směrem nahoru (§ 189 odst. 3 ZP).
Jde o zaokrouhlování pro účely normotvorby – výpočet pro vyhlášku a stanovení v ní, tedy pro legislativu při stanovení sazeb cestovních náhrad. Nejde o zaokrouhlování pro výpočet vyplácené náhrady.
Pokud jde o zaokrouhlování v praxi při poskytování cestovních náhrad, to je upraveno v § 183 odst. 3 věty druhé ZP. Částka cestovní náhrady, kterou máte zaměstnavateli na základě jím provedeného vyúčtování poskytnuté zálohy vrátit v české měně, se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru.
Dále se zaokrouhlování týká § 183 odst. 5 věty druhé ZP, podle něhož se částka cestovní náhrady nebo zálohy, kterou vám má zaměstnavatel poskytnout v české měně, zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru.