Hlavní navigace

Názor k článku Myslet na důchod včas se vyplatí od anonym - Zvyšování kvalifikace je mnohdy kontraproduktivní. Pokud si zvýšíte...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 6. 2009 10:01

    anonymní
    Zvyšování kvalifikace je mnohdy kontraproduktivní. Pokud si zvýšíte kvalifikaci, očekáváte, že se to projeví i nějak finančně. Neprojeví, pokud nezastáváte vyloženě nějakou VIP pozici. Stanete se pro zaměstnavatele drahým. Takže buď zůstanete za stávající plat nebo přijme někoho, kdo sice toho tolik neumí, ale bude ochoten pracovat za stejných či horších mzdových podmínek. Pokud by vám totiž zaměstnavatel přidal, stane se jeho výrobek či služba dražší. Pokud funguje konkurence ve smyslu, že komu se podaří vyrobit či prodat co nejdráže a ostatní konkurenti toto kopírují, je to v pořádku. Pokud by však fungovala opravdová konkurence, neměl by se svojí drahotou obstát.
    Zářným případem, kam vedlo zvyšování kvalifikací, je zdravotnictví. Na mytí zadků nestačila maturita, sestričky se musely dále vzdělávat. Samozřejmě, že s vyšší kvalifikací chtěly více peněz a už nechtějí mýt zadky. Jejich požadavky jsou oprávněné, ale neufinacovatelné. Aby si více vydělaly, musí jít pracovat mimo obor /4 roky na zdrávce a pak další vzdělávání považuji za vyhozené peníze/. Nebo musí dělat za stávající mzdu, i když mají vyšší kvalifikaci. Na jejich místa nastoupí méně kvalifikovaní, kteří si časem taky kvalifikaci zvýší. Kde najdou všichni ti kvalifikovaní uplatnění?
    Dnes je v nemocnicích více pracovníků - jeden s nižší kvalifikací meje zadky, druhý s vyšší kvalifikací ovládá složité přístroje. Tzn., že dříve stačil jeden pracovník, dnes tam musí být pracovníci dva, s celkovými náklady vyššími než byly původně na onoho jednoho pracovníka, který dělal vše. Zjednodušeně řečeno.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).