Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Myslet na důchod včas se vyplatí od anonym - Bože lidi s čeho si mám spořit na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 6. 2009 17:51

  anonymní
  Bože lidi s čeho si mám spořit na důchod když je mi 55let a jsem nezaměstnaný.Poradí mě někdo (myslím těch chytrých.)
 • 18. 6. 2009 18:00

  Paly (neregistrovaný)
  Řekl bych, že na spoření na důchod je dost pozdě :(. 10 let je docela málo i kdyby jste měl vysoké příjmy.
 • 19. 6. 2009 11:39

  anonymní
  Divím se, že vám tu ještě některý z chytrolínů neporadil, že jste si měl zvyšovat kvalifikaci, studovat cizí jazyky, pracovat 25 hodin denně bez oběda nebo abyste se vystěhoval ven z této republiky. Takové rady spolu s urážkami těch, co mají jiný názor, tu frčí.
 • 19. 6. 2009 17:41

  Paly (neregistrovaný)
  o práci 25 hodin denně nebo vystěhování nemluvím - to je rozhodnutí každého. Ale o zvýšení kvalifikace (u někoho do toho zapadá studování cizích jazyků) není debat. Pán má 10 let do důchodu. Takže je mu něco přes 50. Revoluce ho zastihla jako mladíka (něco přes 30). Dneska je docela pozdě brečet. Je to smutné, ale co k tomu dodat?
 • 22. 6. 2009 10:01

  anonymní
  Zvyšování kvalifikace je mnohdy kontraproduktivní. Pokud si zvýšíte kvalifikaci, očekáváte, že se to projeví i nějak finančně. Neprojeví, pokud nezastáváte vyloženě nějakou VIP pozici. Stanete se pro zaměstnavatele drahým. Takže buď zůstanete za stávající plat nebo přijme někoho, kdo sice toho tolik neumí, ale bude ochoten pracovat za stejných či horších mzdových podmínek. Pokud by vám totiž zaměstnavatel přidal, stane se jeho výrobek či služba dražší. Pokud funguje konkurence ve smyslu, že komu se podaří vyrobit či prodat co nejdráže a ostatní konkurenti toto kopírují, je to v pořádku. Pokud by však fungovala opravdová konkurence, neměl by se svojí drahotou obstát.
  Zářným případem, kam vedlo zvyšování kvalifikací, je zdravotnictví. Na mytí zadků nestačila maturita, sestričky se musely dále vzdělávat. Samozřejmě, že s vyšší kvalifikací chtěly více peněz a už nechtějí mýt zadky. Jejich požadavky jsou oprávněné, ale neufinacovatelné. Aby si více vydělaly, musí jít pracovat mimo obor /4 roky na zdrávce a pak další vzdělávání považuji za vyhozené peníze/. Nebo musí dělat za stávající mzdu, i když mají vyšší kvalifikaci. Na jejich místa nastoupí méně kvalifikovaní, kteří si časem taky kvalifikaci zvýší. Kde najdou všichni ti kvalifikovaní uplatnění?
  Dnes je v nemocnicích více pracovníků - jeden s nižší kvalifikací meje zadky, druhý s vyšší kvalifikací ovládá složité přístroje. Tzn., že dříve stačil jeden pracovník, dnes tam musí být pracovníci dva, s celkovými náklady vyššími než byly původně na onoho jednoho pracovníka, který dělal vše. Zjednodušeně řečeno.
 • 22. 6. 2009 15:17

  guest (neregistrovaný)
  Tohle je opravdu kvalitní příspěvek. A to nemyslím ironicky. Je dobře, že to sem někdo napsal. Znám z praxe případ, kdy si někdo udělal postgraduální studium a bohužel je to pro něj spíše nevýhoda. Řada firem si řekne: "On bude chtít hodně peněz, mě stačí někdo s menším vzděláním a menšími nároky na plat."
  A takový člověk těžko hledá práci. Je to smutné.
 • 22. 6. 2009 21:21

  Paly (neregistrovaný)
  A ten člověk by u někoho takového chtěl pracovat? Já určitě ne. On určitě také ne - postgraduál má dávat záruku nadprůměrných schopností a takového člověka průměrné zaměstnání nemůže uspokojovat.
  Pak tu jsou ještě možnosti, že neměl nadprůměrné schopnosti(pak se nemá čemu divit) a nebo má opravdu nadhodnocené nároky (pak se nemá čemu divit). nebo je jiná možnost? No vlastně ano - snad každý vlastník titulu PhD. by měl být schopný se zaměstnat sám.
 • 23. 6. 2009 7:59

  guest (neregistrovaný)
  To už se dostáváme do úplně jiné roviny. Já reagoval na předchozího pisatale, který správně uvedl, že zvyšování kvalifikace je mnohdy kontraproduktivní, v lepším případě ničemu nepomůže (vyššímu platu). To co píšete Vy na této věci nic nemění.

  Vidím to i na sobě. Pracoval jsem ve firmě, kde byla práce dost náročná na bednu, ale šéf platil stejně odborníky jako třeba účetní nebo dělníky. Protože účetní měla dvě děti a on to bral tak, že potřebuje peníze na to, aby je uživila, kdežto řada nás odborníků nižšího věku ještě děti neměla, tak šéf si řekl: "Ale jim to bude stačit, oni bydlí u rodičů, nepotřebují tolik peněz, dám jim jen tolik, aby mi neutekli jinam..." Nejvíc peněz (kromě šéfa) v té firmě měl prý člověk, který měl děti 3... Za těchto podmínek a uvažování šéfa by mi bylo zvyšování kvalifikace platné jako mrtvému opasek. Našel jsem si práci jinou, ani ne tak náročnou "na bednu" a kvalifikaci s vyšším platem. Z toho plyne ponaučení, že pro velikost platu není až tak důležitá kvalifikace, jako spíše to, jakou konkrétní práci a firmu si člověk najde.

  A nějak nechápu proč by měl být vlastník titulu PhD schopen se zaměstnat sám, to mi jaksi uniká. Je řada oborů, kde člověk sám neznamená nic, pracuje se v odděleních a týmech aby se dospělo k nějakému výsledku. Sám může člověk opravovat boty nebo šít kalhoty, ale vyrábět auta, ponorky nebo letadla jeden člověk nemůže. Fotbal hraje 11 hráčů a i ten nejlepší fotbalista světa kdyby hrál sám by si proti týmu 11 hráčů ani neškrtnul.
 • 23. 6. 2009 8:36

  Petr B. (neregistrovaný)
  "A nějak nechápu proč by měl být vlastník titulu PhD schopen se zaměstnat sám, to mi jaksi uniká. Je řada oborů, kde člověk sám neznamená nic, pracuje se v odděleních a týmech aby se dospělo k nějakému výsledku. Sám může člověk opravovat boty nebo šít kalhoty, ale vyrábět auta, ponorky nebo letadla jeden člověk nemůže. Fotbal hraje 11 hráčů a i ten nejlepší fotbalista světa kdyby hrál sám by si proti týmu 11 hráčů ani neškrtnul."

  Vy jste to asi trochu nepochopil:D Paly určitě nemyslel pracovat sám, ale založit firmu a zaměstnat nejen sebe ale i další lidi;)
 • 23. 6. 2009 8:53

  Paly (neregistrovaný)
  Děkuji za pochopení - tak jsem to myslel - protože vidím k čemu posgraduál je. Je to o naučení se práce v týmu. O naučení se vedení týmu. O kvalitní znalosti cizího jazyka (nechápu dokrorandy, kteří nevycestují aspoň na 1/2 roku za prací do zahraničí). A jde také o odbornou praxi.
  S takovými znalostmi se firmy musí přát o to abych u nich pracoval - protože sám si dokážu dobře poradit a špatně se mít nebudu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).