Hlavní navigace

Názor k článku Myslet na důchod včas se vyplatí od Leo - No to je jasný, že politici nechtějí zlato,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 6. 2009 11:08

  Leo (neregistrovaný)
  No to je jasný, že politici nechtějí zlato, resp. krytou měnu. Zlato se nadá pohodlně natisknout v libovolném množství a je tak baví si peníze tisknout - je to jednodušší, než zvyšovat daně, při tom lidé občas protestují. Inflaci nakonec vždy mohou svést na někoho jiného, i když nechápu, jak jim to někdo může baštit. Kdyby nevznikaly nové peníze, inflace by být nemohla (zejména při růstu HDP) - jak je to dávno, co nejvyšší bankovkou byla stovka, pak pětistovka, ... Sakra kde se nyní vzaly ty kopy dvou a pětitisícovek? Kdopak to má monopol na jejich tisk?

  Stejně tak bankovní korporace nechtějí návrat k normálním časům, kdy se nesmělo podvádět, tedy kdy banky směly půjčovat jen tolik, kolik si u nich někdo jiný uložil. Raději mají současný systém, kdy s požehnáním státu mohou podvádět, půjčovat násobky toho, co si u nich jiní uložili. Sice tím s požehnáním státu způsobují bubliny a krize, ale zase mají úroky z daleko většího počtu úvěrů a hlavně se nemusí spořivým lidem podbízet levnými poplatky a slušnými spořícími úroky, protože peníze mohou mít levněji od jinud (natištěné centrální bankou) (zjednodušeně řečeno).

  Nicméně to všechno má další důsledky:
  1) Jsou to jen další důvody pro nás obyčejné lidi, abychom zlato chtěli a abychom v něm měli část úspor
  2) Současný systém není dlouhodobě udržitelný a musí zákonitě zbankrotovat. Až se ke státnímu bankrotu dostanou místo malých ekonomik jako ta Islandská i ekonomiky podstatně větší, nikdo nebude mít na to, aby je zachránil.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).