Hlavní navigace

Může zaměstnavatel vyplácet mzdu v cizí měně nebo v naturáliích?

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste chtěli dostávat plat v eurech nebo jiných valutách? Vždyť by to mohlo být výhodné i pro vašeho zaměstnavatele, pokud spolupracuje s cizinou.
Tomáš Zilvar 4. 7. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pro zahraničního zaměstnavatele působícího v České republice nebo firmu, která vyváží do zahraničí a dostává zaplaceno v cizí měně, zpravidla eurech, by jistě nebyl problém platit svým zaměstnancům v jiné měně, než jsou české koruny. Šlo by to? Třeba ne všem zaměstnancům, ale jenom těm, kteří by to chtěli, protože upřednostňují zahraniční rekreaci před tuzemskou nebo nakupují v zahraničních e-shopech?

Zákoník práce nařizuje zaměstnavatelům vyplácet zaměstnancům ze jejich práci mzdu (tu v soukromém sektoru) nebo plat (který se vyplácí ve státní a veřejné správě a službách) v zákonných penězích a přímo odkazuje na zákon o České národní bance. A ten zase říká, že zákonnými penězi při všech platbách na území České republiky jsou ve své nominální hodnotě bankovky a mince vydané Českou národní bankou a že peněžní jednotkou v České republice je koruna česká. Proto musíte dostávat výplatu v českých korunách.

Tip na článek:

Kromě základní minimální mzdy na 13 350 Kč se zvyšuje i jiná, a to na 26 700 Kč.

Výjimky existují, ale…

Od leckterých pravidel určených zákoníkem práce se lze odchýlit ve prospěch zaměstnance, ale je otázka, zda by byla výplata v eurech místo českých korunách vždy výhodou, třeba s ohledem na kurzové riziko, a tak se právníci většinou shodnou na tom, že změna korun na euro při výplatě není možná, ani kdybyste o ni požádali. Tím spíš takovou výplatu nemůže určit sám zaměstnavatel. Zaměstnavatel je tak povinen vyplácet mzdu nebo plat v korunách českých.

Asi to v praxi nijak závažný problém pro naše, české občany, nepředstavuje. Ale i české firmy mnohdy zaměstnávají zahraniční manažery a ti by jistě výplatu v cizí měně, například měně státu, odkud pocházejí, uvítali. Ale mají smůlu.

Můžete zákon obejít?

Výše zmíněné omezení se obchází jak v případě cizinců, tak i českých občanů, sjednáním jiné než pracovní smlouvy, kterou nesvazují pravidla zákoníku práce, tedy smlouvy podle občanského zákoníku. Jenže pak hrozí riziko za postih švarcsystému, když dochází k zastírání pracovně-právních vztahů. Někteří zaměstnavatelé problém řeší tak, že se dohodnou se zaměstnancem sice na pracovní smlouvě, ale sjednané podle zahraničního práva, nejčastěji slovenského nebo německého. Ty výplatu v eurech umožňují. Jenže to zase může přinést jiné obtíže, třeba při rozvazování pracovního poměru. Pokud k němu nedochází dohodou, ale jednostranným jednáním jedné ze stran, přičemž druhá strana s ukončením zaměstnání nesouhlasí a dochází ke sporu.

Jedině když pracujete v zahraničí

Je tu ovšem výjimka. Jestliže je vaše místo výkonu práce v zahraničí, je podle zákoníku práce možné s vašim souhlasem poskytovat mzdu nebo plat nebo jejich část v dohodnuté cizí měně, pokud je k této měně vyhlašován Českou národní bankou kurz. Pro přepočet mzdy nebo platu nebo jejich části na cizí měnu se podle zákoníku práce použije kurz vyhlášený Českou národní bankou platný v den, ve kterém zaměstnavatel nakupuje cizí měnu pro účel výplaty mzdy nebo platu.

Naturální mzda – výrobky nebo služby

Další výjimku z povinnosti zaměstnavatele vyplácet mzdu v zákonných penězích nalezneme zákoníku práce, který umožňuje vyplácet naturální mzdu (nikoliv plat). Jako naturální mzda mohou být v podnikatelském sektoru poskytovány výrobky (s výjimkou lihovin, tabákových výrobků nebo jiných návykových látek), dále výkony práce a služby. Naturální mzdu může zaměstnavatel poskytovat jen s vašim souhlasem a za podmínek, na kterých se s ním dohodnete, a to v rozsahu přiměřeném vašim potřebám. Naturální mzda přitom může představovat jen část celkové mzdy. Zaměstnavatel je povinen vám vyplatit v penězích, tedy českých korunách, mzdu nejméně ve výši příslušné sazby minimální mzdy nebo příslušné sazby nejnižší úrovně zaručené mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).