Hlavní navigace

Jak se vyhnout vysokým účtům za teplo, i když není topná sezóna?

3. 7. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Peníze, které utratíte za teplo, nemusí ovlivňovat jen to, kolik během zimních měsíců protopíte. Jestliže ve svém bytě neumožníte odečet měřiče, připlatíte si často až několik tisíc. Řešení ale existuje.

Rozúčtování nákladů za teplo podle vyhlášky, která platí od roku 2016, vytváří spravedlivější systém placení v bytových domech. Více platí ti, kteří protopí hodně. Připlatí si také obyvatelé bytů, kteří vůbec nebo skoro netopí. A to bez ohledu na to, zda v bytě skutečně bydlí, nebo v něm například v zimních měsících provádí rekonstrukci a žijí jinde, takže mají kohoutky radiátorů zatažené. Díky prostupností zdí je v takovém bytě mnohem tepleji, než by tomu bylo v nevytápěném rodinném domě, takže vlastně čerpají teplo sousedních bytů a měli by za to zaplatit.

Zmíněná vyhláška přitom pamatuje speciálním koeficientem výpočtu i na obyvatele rohových bytů domů, tedy těch, kteří mají ze dvou stran venkovní zeď, a jsou proto mnohem intenzivněji vystaveny venkovnímu chladu a musí se v nich více topit. Majitelé bytů však patrně nepotěší, že s touto vyhláškou vzrostla také sankce za neumožnění odečtu naměřených hodnot u měřidel tepla.

Jak se počítá účet za teplo?

Účet za teplo tvoří:

  • Základní složka
  • Spotřební složka

Účet za teplo v sobě obsahuje dvě položky. V první řadě jde o základní složku, která není závislá na spotřebě konkrétní domácnosti (započítává se do ní velikost bytu a podíl na vytápění společných prostor domu), a pak spotřební složku, kterou si má každý nájemník možnost ovlivnit regulací topení ve svém bytě.

Základní složka přitom v celkové spotřebě tvoří 30 % až 50 % částky účtu za teplo. Zbytek se určuje podle skutečné spotřeby. Spotřební složka se ale musí pohybovat v rozmezí 80–200 % průměrné ceny tepla na m2 v daném domě. Tedy i v bytech, kde se vůbec netopí, zaplatíte 80 % průměrné ceny tepla.

Kolik protopíte neboli takzvanou spotřební složku zjišťuje měřidlo, které má každá domácnost v bytovém domě. V domech, u nichž nejsou měřidla ze zákona povinná, může určit způsob rozúčtování tepla písemná dohoda všech vlastníků. Měřidla mohou být instalována přímo v jednotlivých bytech, nebo také mimo ně ve společných prostorách domu.

Hlídejte si termíny

Může se vám teoreticky stát, že pokud máte měřidlo přímo v bytě, kde žijí nájemníci, kteří zapomenou být v době odečtu měřidla doma, hrozí vám pokuta. Stejně tak se můžete sankci nevědomky vystavit sami, pokud přehlédnete leták oznamující odečet, třeba kvůli tomu, že jste na dovolené nebo svůj byt využíváte jen příležitostně.

Odečet naměřených hodnot se provádí vždy po oznámení, aby se s termínem měli možnost seznámit všichni obyvatelé domu. Termín by měl být stanoven s dostatečným předstihem, abyste si mohli zařídit, že budete doma. Máte však nárok ještě na jeden termín odečtu měřidla, a jestliže ani tehdy nebudete doma, můžete využít i další, placený termín. Pokud tyto zmíněné tři možnosti nevyužijete, a tím pádem neumožníte odečet měřidla, bude vám vyměřena sankce. Ta je stanovená na trojnásobek spotřební složky. Tedy průměrná spotřeba jednotlivých domácností v domě je vynásobena třikrát.

Příliš drahé topení

Účet za teplo se vám tím může pěkně prodražit, bez ohledu na to, že topíte jen průměrně a vaši spotřebu plně pokrývá měsíčně stanovená výše záloh. S vyúčtováním bytu můžete zjistit, že máte nedoplatek až v řádu deseti a více tisíc, což může být pro řadu domácností problém.

Pokud sankci zavinil nájemník, který u vás v bytě žije, patrně mu ji naúčtujete jako nedoplatek. Dá se ale předpokládat, že ani on z částky v řádu několika tisíc, které musí zaplatit navíc, nebude nijak nadšený. Může navíc argumentovat tím, že zálohy za teplo řádně platí v nájmu, žádného plánovaného odpočtu si nevšiml, a pokuta tudíž není jeho starostí. I bez toho ale může požadavek být v určitý čas doma kvůli odpočtům pro někoho obtížně splnitelný.

Spotřebu tepla vám odečtou na dálku

Právní normy, které mají vliv na váš účet za teplo

  • Vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Je účinná od 1. 1. 2016.
  • Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty v platném znění – novela s účinností od 1. 1. 2016.
  • Zákon o hospodaření energií

Řešením jsou měřidla, která jsou umístěna mimo bytové jednotky ve společných prostorách domu. Takzvané měřiče tepla s rádioodečtem, které jsou zajištěny proti případné manipulaci. Ostatně Evropská komise vydala návrh novely Směrnice „o energetické účinnosti“, která plánuje zavést výrazné změny v oblasti měření spotřeby energií a rozúčtování tepla a vody v bytových domech.

skoleni_29_6

Připravovaná novela pravděpodobně zavede povinnost instalovat pouze přístroje umožňující dálkový odečet, a to od 1. 1. 2020. Měřidla osazená před 1. 1. 2020 budou muset být (do)vybavena dálkovým odečtem nebo vyměněna do 31. 12. 2026. Vyúčtování tepla by podle chystané novely také mělo být v příštích letech častější než jednou ročně. Od 31. 12 2021 minimálně dvakrát ročně, uvažuje se i o měsíčním odpočtu. Vyúčtování nákladů a vyrovnání případných nedoplatků či přeplatků by nadále mělo probíhat jednou ročně.

Měřič s dálkovým odečtem si ale ve svém bytovém domě můžete instalovat už nyní. Vyhnete se tak zbytečným starostem a případným nečekaným výdajům za pokuty. Vzhledem k tomu, že není topná sezóna, máte k tomu ideální příležitost. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).