Hlavní navigace

Minimální zdravotní pojištění podraží

17. 12. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minimální výše zdravotního pojištění se pro živnostníky od ledna 2008 zvýší. Pojištění zvyšuje daňovou zátěž. Navíc roste v době zavedení přímých plateb u lékaře, které šplhají až k 90 korunám za návštěvu pohotovosti. Zdá se tedy, že z toho živnostníci nevyjdou vzhledem ke své peněžence nejlépe.

Od ledna příštího roku se opět zvyšuje minimální výše pojistného na veřejné zdravotní pojištění, kterou musí každý měsíc odvést všichni živnostníci či drobní podnikatelé. Své zdravotní pojišťovně nově zaplatí 1 456 Kč měsíčně. V letošním roce přitom činí zdravotní pojištění pouze 1 360 Kč. Současně musí každý občan v případě zdravotních komplikací počítat s nově zavedenými poplatky v našem systému zdravotnictví.

Minimální výše zdravotního pojištění

Povinné odvody na zdravotním pojištění stojí trošku stranou všeobecné diskuze a mnohdy není tento povinný odvod zahrnován do některých statistik. Přitom výrazně zvyšují naše zdanění a v Česku je výše zdravotního pojištění poměrně vysoká. Navíc o skutečných odvodech má mnoho živnostníků a zaměstnanců pouze matnou představu.

Minimální výše zdravotního pojištění je 13,5 % z částky 10 780 Kč (tato částka je 50 % průměrné mzdy stanovené nařízením vlády č. 257/2007 Sb. ze dne 24.9.2007). Minimální odvody sociálního a zdravotního pojištění tak budou pro každou osobu samostatně výdělečně činnou ještě vyšší zátěží než doposud.

Každý živnostník a podnikatel musí nejpozději do 8 dnů od zahájení samostatné výdělečné činnosti o tom informovat svou zdravotní pojišťovnu na příslušném formuláři Oznámení pojištěnce. V prvním roce podnikání platí OSVČ měsíční zálohy v minimální zákonné výši. Tato záloha musí být zaplacena do osmého dne následujícího měsíce (tj. za leden do 8. února).

V dalším roce podnikání platí OSVČ zálohu, která vyjde po propočítání z odevzdaného Přehledu o příjmech a výdajích. Pokud je vypočítaná záloha nižší, musí platit i v dalším roce minimální výši zálohy. To platí i v případě, že byl živnostník ve ztrátě. Za každý den prodlení si zdravotní pojišťovny účtují 0,05 % z dlužné částky. Zdravotní pojištění se prostě musí uhradit vždy.

Na jaké poplatky se můžeme těšit

S růstem minimální výše zdravotního pojištění vstupují v příštím roce v platnost také poplatky za zdravotní péči:

  • 30 korun za návštěvu u lékaře
  • 30 korun za výdej léku na předpis
  • 90 korun za návštěvu pohotovosti
  • 60 korun za den pobytu v nemocnici

Všechny nedoplatky budou vymáhat s největší pravděpodobností zdravotní pojišťovny, které v mnoha případech spolupracují se soukromými exekutory a mají s vymáhání pohledávek dlouholeté zkušenosti. Tak se klidně může stát, že z dluhu několika set korun se stane několikatisícový závazek. Důvodem jsou náklady spojené s exekucí, které musí hradit dlužník.

Jedná se o odměnu za provedení exekuce (nejméně 3 000 Kč) a náhradu hotových výdajů exekutora (nejméně 3 500 Kč). Další odměna roste s výší dlužné částky a pohybuje se většinou okolo 15 % (až u částek v řádech desítek milionů korun je procento nižší). V souhrnu bývá odměna exekutora několikanásobně vyšší než vymáhaná částka, což platí především u částek do 2 000 Kč.

Tip do článku - účto fakturace duben

Maximální vyměřovací základ

Současně se změnou minimálního vyměřovacího základu dochází od příštího roku i ke změně maximální výše vyměřovacího základu. Tentokrát opačným směrem. Ještě v letošním roce činí vyměřovací základ u OSVČ 486 000 Kč a od příštího roku se zvyšuje na 1 034 880 Kč. U zaměstnanců budou od zdravotního a sociálního pojištění poprvé osvobozeny příjmy nad čtyřnásobek průměrného platu. Ještě v letošním roce nebyly žádné limity zavedeny. Právě neexistence těchto limitů výrazně zvyšovala zdanění mzdy nadprůměrně ohodnocených občanů.

Stropy sociálního a zdravotního pojištění jsou zavedeny ve většině zemí Evropské unie. Jejich výše se ovšem v průměru pohybuje okolo dvojnásobku průměrné mzdy (například v Německu je to dokonce 1,6 násobek průměrné mzdy).

Anketa

Myslíte si, že na tom budou živnostníci v roce 2008 lépe než v roce 2007?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).