Hlavní navigace

Nákupy v Evropě ušetří vaší peněžence

18. 12. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Každý rok před Vánoci nastává období shonu a velkých nákupů. Z toho mají radost především obchodníci, kterým v této době výrazně stoupají tržby. Ušetřit a zároveň poznat nové zážitky můžete nákupem v zahraničí.

Pro Čechy už nejsou nákupy v zahraničí ničím výjimečným. Přes 31 % Čechů loni nakupovalo v zahraničí, 18 % se pak vypravilo na speciální zahraniční nákupní zájezd. Nejčastější období nákupů jsou kromě období dovolených právě vánoční nákupy. I pro nákupy v zahraničí jsou platební karty stále využívanějším nástrojem. Obzvlášť před Vánoci – ve čtvrtém čtvrtletí roku – narůstá počet zahraničních transakcí platební kartou až dvojnásobně oproti ostatním obdobím roku.

„Češi už pro nákupy v zahraničí nevyhledávají pouze ´tradiční´ místa jako jsou levné polské tržnice nebo oblíbené vánoční trhy ve Vídni. Neváhají se za nákupy vánočních dárků vypravit do kamenných obchodů za hranicemi,“ soudí Charlie Coode, předseda představenstva a generální ředitel společnosti GE Money Multiservis. „Oblíbenými destinacemi se stávají města jako Londýn, kde lze levněji než v ČR pořídit značkové oblečení, nebo Paříž, vyhlášená pro své parfémy, opět levnějšími než u nás. Do Německa či Rakouska Češi jezdí například za levnější elektronikou,“ dodává Charlie Coode.

V blízké budoucnosti mohl stát preferovanou destinací vánočních nákupů i Madrid. Nejenže se jedná o turisticky zajímavé místo na jihu Evropy, ale jde také o nejlevnější evropskou metropoli, co se nákupů týče. Dokládá to průzkum Evropského spotřebitelského centra sídlícího v Dublinu. Například Praha podle tohoto průzkumu patří k dražším evropským městům a rozdíl v cenách může být oproti Madridu až dvojnásobný, obzvláště pak u módních doplňků či oblečení mladých návrhářů.

Tipy na (nejen) vánoční výlety

Madrid i pro labužníky

Nejzelenější hlavní město z evropských států láká svoji polohou, ovšem o slovo „zelené“ se zasazuje i používáním ekologických paliv v hromadné dopravě. Do Madridu je to jen necelé tři hodiny letu. Po příletu můžete zapomenout na půjčovnu aut, madridské letiště je jen pár minut od centra, je snadno dostupné veřejnou dopravou, a tu můžeme jen doporučit. Madridské metro má důmyslně naplánovanou 230km dlouhou trasu, kterou doplňují veřejné autobusy s dvěma sty linkami, takže nevyužít tyto možnosti znamená strávit den na rušných křižovatkách a zácpách. Věděli jste, že metro v Madridu je druhým největším evropským metrem? Pohybovat se po městě můžete prostřednictvím autobusů poháněných na zemní plyn a etanol a chcete-li si užít dovolenou i na sněhu, stačí se přesunout do hor, které jsou vzdáleny asi hodinu cesty.

Třímilionový Madrid je pro turisty lákadlem. Madridští obchodníci žijí hlavně odpoledním životem a v kouzelných zákoutích romatických uliček a náměstích najdete dostatek inspirací pro originální dárky. Pro fotbalové fanoušky může být inspirací návštěva značkového obchodu s klubovými předměty fotbalového klubu Real Madrid, který je přímo na slavném madridském stadiónu. Podrobné informace o tipech pro nákupy a na volný čas vám zdarma zprostředkuje madridské turistické centrum.

Chcete originální dárek? Věnujte svým blízkým předplacenou kartu Visa s unikátním designem. Tyto karty koupíte ve španělské bance la Caixa.

Ve spojení s ubytováním ve stylovém hotelu Puerta de America, ve kterém je každé patro unikátním návrhem vybraného světového architekta, strávíte v Madridu nejen o Vánocích příjemné chvíle, které pro vás budou pro zdroji dalších inspirací. A motorističtí nadšenci mohou ve dnech 13. – 22. ledna 2008 navštívit mezinárodní motoristický veletrh IFEMA Motor.

Do Madridu létá z Prahy španělská letecká společnost Iberia a České aerolinie. Zpáteční letenka od společnosti Iberia začíná na 2 170 korunách. Labužníci si s Iberií v business třídě mohou vychutnat speální jídelní menu připravené proslulým španělským kuchařem Sergi Arola, ve kterém je kladen důraz na chuť a kvalitu středomořské kuchyně. Vinný lístek této letecké společnosti má na seznamu nejlepší španělská vína a dezerty jsou připravovány kuchařem Paco Torreblanca, cukrářským mistrem, který je uznávaný v celé Evropě.

Do Ameriky s Němci

Na speciální vánoční tarify do 24 severoamerických destinací láká německá Lufthansa. Můžete se takto dostat nejen do lyžařských středisek ve Skalistých horách a v Kanadě, na kalifornské a floridské pláže, ale i vychutnat si povánoční nákupní horečku v New Yorku nebo vyzkoušet své štěstí v Las Vegas, ráji hazardních her. Ceny zpátečních letenek v letošní vánoční nabídce začínají na 15 190 korunách včetně poplatků a letištních tax. Za tuto cenu je možné navštívit například právě zimní New York. Levněji (18 790 Kč) lze nově letět i do proslulého lyžařského střediska v Aspenu. Koloradský Aspen je známý především kontrastem mezi historickým rázem města a jeho pověstí luxusního letoviska vyhledávaného především movitými a slavnými hosty.

Vánoční sleva si našla i letenky do dalších velkoměst Severní Ameriky, jako jsou Chicago (od 17 290), Washington (od 16  290) či Vancouver (od 21 790 Kč). Do atraktivního lyžařského střediska Colorado Springs je možné letět za 18 790 Kč, za sluncem se můžete vypravit do Orlanda nebo Miami za 18 890 a do Los Angeles za 20 890 korun.

Vánoční trhy v Německu

Vyberte si a navštivte jeden z největších a nejkrásnějších vánočních trhů v Německu. Tyto vánoční trhy vám představí Německo tak, jak ho ještě neznáte. Ve všech koutech země se koná na 2500 vánočních trhů, které vám zpříjemní advent a navodí tu pravou sváteční atmosféru. Večer se trhy rozzáří miliony světel, svíčky žhnou na adventních věncích a vánoční vůně prosytí vzduch. Svařené víno, pražené mandle, vánoční koření – nastal čas nákupů na trhu.

Vánoční trh v Dortmundu se svými 300 stánky je největší v celém Německu. Jeho největším lákadlem je obří vánoční strom – největší svého druhu na světě. Tento strom zdobí tisíce ozdob a světel, které vytváří ten pravý duch Vánoc. Na trhu naleznete snad úplně všechno. Santa Claus a jeho pomocníci zavedou děti do vánoční vesničky, kde si mohou vyrobit dárky a upéct vánoční cukroví. Dospělí si mohou v klidu obejít všechny stánky na trhu, který se koná již po stodeváté, a při tom si vychutnat voňavý svařák nebo punč. Ty se podávají ve speciálních sklenicích, jejichž design se každoročně mění a jsou oblíbeným sběratelským kouskem. Již tradičně dortmundský vánoční trh nabídne celou řadu pochoutek, jako jsou klobásky, vestfálské grilované maso, pražené mandle, palačinky a podobné dobroty. Z Prahy do Dortmundu létá easyJet a cena jednosměrné letenky je od 729 Kč včetně všech tax a poplatků.

Švýcarsko v elektrikářském obloženi

Ženeva, obklopena zasněženými vrcholky Alp, je skutečně kouzelným místem s nádechem tradic v období vánočních svátků. Vůně čerstvého perníků vábí davy lidí na jeden z nejkrásnějších vánočních trhů ve Švýcarsku na náměstí Place de la Fusterie. Nikdo neodejde domů s prázdnou, protože dřevěné stánky jsou plné roztomilých drobností a dřevěných hraček, které se budou krásně vyjímat pod vánočním stromkem. Na ty, co si potrpí na sladké, čeká mikulášské cukroví, ručně vyráběné čokoládové bonbony a perníčky. Při obcházení stánků vás báječně zahřeje svařené víno.

Stejně jako mnohá jiná města i Ženeva má své venkovní zimní kluziště, které je oblíbeným místem trávení volného času na konci roku. Nachází se v samém srdci města na náměstí Place du Rhone poblíž Ile Rousseau a řeky Rhony a je otevřeno až do 17. února 2008. Celková plocha činí 500m² a rádi si tam chodí zabruslit mladí i staří, celkem na třicet tisíc lidí za sezónu. Často se tam konají i různé akce jako krasobruslařské a hokejové exhibice, stavění soch z ledu, bruslení se Santa Clausem, apod.

Festival stromů a světel

Velké množství umělců každoročně promění stovky stromu ve skutečná umělecká díla v samotném centru města. Příprava této jedinečné a oblíbené výstavy zabere 25 000 hodin práce, zaměstná spoustu zahradníků i elektrikářů, ale výsledek stojí za to. Můžete si ji vychutnat až do 8. ledna 2008.

Do Ženevy se dostanete s leteckou společností easyJet, cena jednosměrné letenky od 729 Kč včetně všech tax a poplatků.

Za povánočními nákupy do Anglie

Fakt, že vzdálenost Londýna je necelé dvě hodiny letu od Prahy a ceny letenek v posledních letech výrazně klesly, z něj činí ideální destinaci pro vánoční nákupy. Každoročně o Vánocích se londýnské ulice rozsvítí blyštivými světly a vytvoří jedinečnou atmosférou. Vánoční světla na Regent´s Street jsou tradičně ta nejúžasnější ze všech, a to již od roku 1954. Každý rok se oficiálně zahajují předvánoční nákupy rozsvícením těchto světel, které lemují tuto téměř dva kilometry dlouhou nákupní zónu, na které se nachází například proslulé hračkářství Hamleys. Světla rozsvítí vždy nějaká známá osobnost a následuje velkolepá oslava, kterou pořádá londýnský starosta. Celá ulice je uzavřena pro dopravu od 16 hodin, takže si návštěvníci mohou skutečně užít tuto akci a světla zdobí ulici až do nového roku.

FIN21

Oxford Street, hlavní nákupní ulici v centru Londýna, také každoročně zdobí vánoční světla již od roku 1959, aby nezaostávala ze sousední Regent´s Street. Poté, co vybraná celebrita rozsvítí světla, začíná bujaré veselí! Při návštěvě Londýna nezapomeňte ani na Bond Street a Trafalgar Square, kde se tyčí obrovský vánoční strom, dárek od obyvatel Osla v Norsku.

Přímé lety z Prahy do Londýna stojí od 819 Kč za jednosměrnou letenku včetně tax a poplatků. Do Londýna se dostanete s leteckými společnostmi British Airways, ČSA, easyJet a SkyEurope.

Anketa

Kam chodíte nejčastěji na zahraniční nákupy?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).