Pro me je to poslední krok, že mám skončit. Mam restauraci na venkově. Holky (věk nad 40 let) u me dělají tak, aby mohli být ve 14 hod doma a vyzvednout děti z družiny, stihnout třídní schůzky, dětské besídky, postarat se o vydělávající manžely. Pracují za minimální mzdu. Zvysi se mzdy a odvody. Propouštět nejde, méně nás být nemůže. Zvýším tedy ceny a když lidi přestanou chodit, tak to zavřu a půjdu do předčasného důchodu. Ale co nechápu, kde je ten přínos a co z toho bude mit stát... zákaz kouření, eet, kontrolní hlášení, datova schranka, zvyšení mezd, paní z finančního úřadu ostrá jak břitva, nezávidím mladým co se rozhodnou podnikat a co dalšího ještě přijde.
Vesměs odmítám u podnikatelů stesky na EET (platit daně by mělo být normální), mne se netýká, ale zkušenosti s ní mám - partnerka je drobná živnostnice a nemá s tím problém a náklady jsou minimální. Stesky na zákaz kouření v hospodě, to už je zcela mimo - byli jsme posledním kuřáckým skanzenem v Evropě, kde menšina - kuřáci diktovala většině nekuřáků, kde jenom takoví libertariánští úchylové jako Kubera tvrdí, že plíce zanesené dehtem jsou chráněny před nemocemi... (A takovýhle demagog by chtěl být prezidentem republiky.) V létě jsem si mohl vzít pivo ven, ale třeba v únoru to opravdu není příjemné a pokud z hospody vypadne naopak kuřák na chvíli na vzduch, jen mu to prospěje. Nicméně zcela souhlasím s kritikou zvýšení minimální mzdy, naprosto absurdní. Cenu práce musí určovat trh a ne předvolební zájmy ČSSD. Minimální mzda strašlivě narůstá. V posledních letech skokově. Takovou částku si opravdu drobný zaměstnavatel mnohdy nemůže dovolit každému platit, a to už vůbec nemluvím o nejnižších sazbách zaručené mzdy (dříve tzv. minimální mzdové tarify), které budou navíc rozšířeny od 1. 1. 2018 i na dohodáře pracující mimo pracovní poměr, tedy brigádníky. A k tomu ještě odvody, které platí zaměstnavatel! To se státu před volbami přidává státním zaměstnancům, stát peníze neprodukuje, jen bere daňovým poplatníkům, ale podnikatel si musí na mzdu svých zaměstnanců vydělat, a to není legrace.
Fajn - jsou podnikatelé a živnostníci - já se bavím o těch druhých.
Podnikám od roku 92 a prdel si vozím ve Fordu combi z roku 2005 - můj přepych je barák, zděděný po předcích, který postupně opravujeme. Pracuju se svými zaměstnanci a když oni mají padla, já teprve jezdím zařizovat nové zakázky - protože lidi chodí do práce a čas mají až po 16 hod - no a návrhy a kalkulace mi taky nikdo nedělá - účetní platím jen za "mzdy".
Máš pravdu - ty bys podnikat nemohl - už jen proto, že tu papouškuješ, co ti jistí politici narvali do hlavy a na podnikání je třeba, abys měl i vlastní názor...
Víš, je dost lidí, kteří se rozhodli raději pro živnost, než aby trčeli na pracáku - třeba takoví, co vystudovali a pak v regionu nesehnali práci v oboru, ani příbuzném oboru - po letech by už tu práci našli - jenže to už ze svého oboru vypadli na cca 10 i více let a bez praxe je v jejich věku zaměstná jedině blázen...takže dál pokračují v tom, co si sami dostudovali a čím se už řadu let víceméně úspěšně živí...
Námitky, že přece mohli opustit region a vydat se za prací jinam - si odpusť - ne vždycky to jde.
Rozlišuj mezi podnikatelem a živnostníkem - to za 1.
Za 2. - každý slušný podnikatel a živnostník jednou začínal - většina z 0 - takže "počítání každé koruny" nám není cizí - naopak - ještě totiž musíš taky investovat do firmy - když to neuděláš, brzo skončíš...takže se nečerti.
Upřímně - kolikrát sis půjčil třeba na spotřební zboží (televize apod.) na dovolenou, na Vánoce, atd. - my nikdy - podnikáme oba, zhruba od téhož roku - prostě jsme se obešli, dokud jsme si na to nevydělali, takže zklidni hormon - pokud je ti 20 - 35, tak máš život před sebou a můžeš ho změnit ve svůj prospěch. Pokud je ti nad 35, tak se vážně zamysli, co jsi až do teď dělal špatně, že jsi na tom tak, jak jsi - a nezačni mlít o tom, že máš smůlu, nebo že se stát nepostará - proč by měl...pokud nejsi nemohoucí nebo snědý...
Podnikatel(i třeba bývalý) nemusí jít makat za "ubohých" 12000,-Kč, protože většinou umí dobře makat a najde si lepší, kvalifikovanou práci.....takže vy, co tu tak brečíte, že se z 12 000,-Kč nedá vyžít, tak holt jste se měli líp učit a tím pádem mít šanci na kvalifikovanější a lépe placenou práci nebo sebrat ödvahu a začít podnikat a vydělat si, kolik chcete:-)
Ano, to je ale úplně jiná situace - mít k podnikání ještě zaměstnání je jedna věc a živit se pouze podnikáním - druhá. V některých oborech je to nemožné. Když máte tu možnost - proč ji nevyužít, ale potom byste měl být opatrný při hodnocení lidí, kteří se živí výhradně podnikáním - jsou totiž proti Vám ve značné nevýhodě...zvláště když ještě živí zaměstnance.
Jestli reagujete na mne, tak jsem vlastně nepochopil, zda se mnou souhlasíte, anebo ne. Můj první příspěvek do této diskuse, od kterého se odvíjí veškeré další, byl ten názor, že stát, ale především ne (před)volební zájmy ČSSD by neměly určovat výši mzdy, měla by to být věc trhu, nabídky a poptávky po práci. Pokud regulace, spíše bych to viděl na určité vyjednávání zaměstnavatelských svazů a odborů, zohledňující i regionální a odvětvovou situaci, ne že politik, který nikdy nepodnikal, ale vlastně ani nepracoval jako zaměstnanec (takový pan Sobotka je profesionální politik už od školy, o životě normálního živnostníka, podnikatele, zaměstnance ví totální houbeles) bude určovat výši mzdy. Na jednu stranu uznávám, že je těžké vyžít z minimální mzdy, na druhou stranu pro drobného zaměstnavatele (já se teď nebavím o Škodovce, mobilních operátorech, velkých podnicích atp., ale opravdu malých firmičkách) je problém ty peníze zaměstnancům každý měsíc zajistit - považte, že nejde jen o minimální mzdu, ale mnohem vyšší tzv. nejnižší úrovně zaručené mzdy + odvody, tedy superhrubou mzdu, kterou zaměstnanec dostat prostě musí, protože na něj nejde přenášet hospodářské riziko. Prostě tohle nepřísluší určovat politikům, kteří práci neznají ani z pohledu zaměstnavatele, ani zaměstnance, jen kecají a kupují si voliče za jejich peníze, které jim předtím sebrali. (Svou soukromou situaci zde rozebírat nebudu, nikomu do ní nic není, ale když jsem to nakousl: skutečně pracuji za méně než je minimální mzda, natož mé práci odpovídající zaručená mzda nebo obvyklá mzda. Samozřejmě je formálně kvůli případné kontrole respektována sazba minimální mzdy na hodinu, ale těch pracovních hodin je jaksi více, takže některé nejsou placené. Má situace to umožňuje, i když nepodnikám, v žádném případě to nedávám za vzor, uvádím to jen jako příklad, že cenu práce nemůže určovat vláda od stolu, pan Sobotka nebo paní Marxová, zaměstnavatel mi prostě více nedá, asi skutečně více nemá, já to respektuji, tu práci chci dělat. Nicméně analogicky to platí právě pro regionální odlišení výše mzdy, prostě v Praze, Plzni, Brně, Mladé Boleslavi pošlou zaměstnavatele s minimální mzdou do háje, ale v chudém regionu půjde člověk do práce rád i za méně. Nehledě na to, že opravdu může chtít někdo pracovat za méně, než předepisuje stát. I tohle může vést k rozvoji švarc-systému. Člověk zapojený ve švarc-systému minimální mzdu resp. ty nejnižší úrovně zaručené mzdy garantovány nemá, takže mu může zaměstnavatel event. nabídnout švarc-systém a ještě ušetří na odvodech.)
Myslím, že reagujete na mně - ten systém tady je poněkud nepřehledný.
V některých věcech s Vámi souhlasím a v jiných ne.
Regulace mzdy vypadá logicky, ale v praxi je to nesmysl - protože jak konkrétně definujete například "pomocné práce" - v každém oboru to může znamenat trochu něco jiného - jak to přesně konkretizovat a hlavně - jak za to vybírat peníze, že.
Podnikám v oboru, kde "pomocné práce" dominují - bohužel. Ale já těmto lidem za dobře odvedenou práci dávám odměnu navíc, kterou si neodečtu ze základu daně - je to špatně? a pokud ano, tak v čem?
Kdyby mzda byla věcí trhu tak zaměstnanci chcípnou hlady a ty budeš velmi bohatý tupoune. Češi jsou vůči svým lidem hamižný, nenažraný a sobečtí. Hlavně že mám já a na ostatní kašlu. Je to v naší mentalitě. Tady se vůbec nemělo dovolit podnikání. Lidé jsou k sobě horší jak doby-ek.
Když máš zaměstnance, musíš platit jim i státu, i když zrovna nemáš zakázku a doufám, že ti je jasné, jaký je rozdíl mezi hrubou a superhrubou mzdou....jak bys nazval zákazníka, který ti hned na první schůzce řekne, že "to chce bez papíru" a tedy levněji aspoň o DPH...a když to odmítneš, najde si jiného, který na to přistoupí...jenže pokud máš legálně zaměstnance a nejsi plátcem DPH, tak ti nějaké "bez papíru" je stejně pendrek platné. Právě zákazníci vřeští nejvíc, že cena práce je vysoká - a kde ty prachy má člověk vzít, když ne za odvedenou práci, to už ti nikdo nepoví - leda jako ty - když na to nemáš, tak nepodnikej...jen abys se jednou nedostal do situace, že pro tebe ta minimálka, poctivě placená každý měsíc, i když zrovna nebude do čeho píchnout, bude všechno, co budeš mít - frajere!
Plně souhlasím. Lidem stejně z vyšších mezd nic nezůstane. Zvýší se odvody na soc. a zdravotní pojištění, ti co neplatili daň z příjmu ji platí. V návaznosti na zvýšení mzdy se zvedly úplně všechny ceny obchodech, vzrostly ceny energii a nájmů. V důsledku jsou na tom stejně jako před třemi roky. Vydělává na tom jen stát vyšším výběrem odvodů a daní. Ty pak může použít na zvýšení dávek pro dlouhodobě nezaměstnané. Znám takové, kteří 20 let ani nehrábli a jejich děti se ani nenaučily pracovat. Zvykly si, že se o ně postará stát. A to z peněz které jim my všichni pošleme.
Ano - zaměstnanec si polepší řádově ve stovkách a stát v tisících...nejvíc to odskáčou ti, kteří svým zaměstnancům platí poctivě - ti, co zaměstnávají načerno, mají výhodu - zákazník slyší na nižší cenu a nezajímá ho, jak ta "sleva" vznikla...to ho zajímá až na těchto diskuzích, kde z plných plic řve, jaké bestie jsou ti zaměstnavatelé...
podnikat je svobodná vůle každého. Když je tak těžké podnikat, tak se na to vykašlete a běžte dělat do fabriky na linku za dvojnásobek a máte klid. Víte, dnes při 3% nezaměstnanosti není zas takový problém sehnat práci, takže výmluvy na stěhování, nedostupnosti pracovních míst atd. jsou už dneska liché. To platilo v době krize. Obzvlášť pro Vás bude brnkačka sehnat práci, protože vy jste zvyklý na to, jak s vámi každý akorát vymetá, a že v práci musíte trávit nesmyslné hodiny, takže i na lince ve fabrice Vám to nebude vadit. Občas si fouknete šestnáctku, občas si dáte víkend, občas Vás vyšlou na měsíc na montáž, zruší dovolenou, přehodí směny a jsem zvědavý, jak moc si budete libovat, že se máte lépe, než se mají živnostníci. Souhlasím s tím, že EET je bič na "podnikatele", ale nezazznělo tu, že jen na ty nepoctivé a neúspěšné. Pokud podnikatelský záměr "má koule" a nechá se na něm vydělat, tak se podnikatel má dobře i přes EET. Pokud jen něco dělá, aby něco vydělal, tak je EET bič a je lepší se na to vybodnout. EET není od toho, aby buzerovala lidi (jak tu mnozí brečí), ale od toho, aby zpřehlednila výběr daní a hlavně aby "oddělila zrno od plev" - úspěšné poctivé od neúspěšných nepoctivých.
Předpokládám, že reaguješ na mně - přečti si příště všechny příspěvky, než budeš někoho takto školit.
Kdybys četl všechno, tak bys věděl, že pro mně nebylo před 25 lety po VŠ uplatnění v oboru - to znamenalo vystudovat další obor, ve kterém 20 let podnikám - takže rady, ohledně fabriky, se mě netýkají - stejně jako ty, ani já nebudu se svým vzděláním dělat za minimálku.
To, že se v podnikání jednou daří a podruhé ne - to ti potvrdí každý, kdo si to aspoň chvíli zkusil. Uvádím tu jen fakta, jak to doopravdy chodí.
Za nesmyslné považuji hodiny, které strávím u zákazníka, který si poté vybere toho, který má výrazně nižší cenu, protože má většinu lidí načerno, takže jeho cena je logicky někde jinde - ale to je podle tebe asi ten borec s těma správnýma koulema...paradoxně mně EET nevadí - stejně už roky nedělám "bez papíru" a platím daně - ale za buzeraci to považuji i tak, protože ve většině případů to prostě buzerace je.
A konečně na závěr: je mi líto, že jsi strávil mládí zahrabaný v knihách - ono se při dobré organizaci dalo stihnout studium, brigády i zábava - pravda - mimo zkouškové....mám univerzitu (nikoli humanitní obor) a vím, o čem mluvím.
P.S. děkuji za kázání - v mém případě se 100% minulo účinkem - ale snad se najde blbec, kterému to pomůže prohlédnout :D
Ok, nevím, že se známe a tykáme si. Nepamatuji si, že bychom spolu pásli husy.
To, že se jednou daří a jednu ne, to nezpochybňuji. Nicméně většina kamarádů živnostníků má práci zajištěnou minimálně na 2 - 3 měsíce dopředu a zakázky odmítají, protože nestíhají, takže ty časy, kdy se nedaří jsou minimální. Stačilo si na začátku udělat dobré jméno a teď se jim daří dobře. Já psal o těch, kteří se neměli kde upíchnout a celé roky, co podnikají, jen ojebávají co se dá a spíš živoří. Takoví by opravdu měli jít od válu, ti jsou zbyteční. EET pomohlo společnosti podobné "podnikavce" alespoň malinko motivovat k tomu, že je nejvyšší čas se na to vybodnout. Mnohdy ani ti "podnikavci" neumí to, čím se živí. O tom neumětelství jsem se přesvědčil bohužel na vlastní kůži, když jsem topenářovi se 35 letou praxí musel radit, jak mi má zapojit topení. Nakonec jsem to po něm musel z větší části předělat, protože fungovala jen ta část, do které jsem mu kecal. Zapojil to tak, že krbová vložka by během 2 let buď prorezla, nebo by se při prvním přetopení roztrhla. Ano, a takoví "podnikavci" o sobě tvrdí, že jsou podnikatelé a že jim stát s tím EET strašně škodí.
Ano, s tím, že černota stále funguje, s tím musím taky souhlasit, ale už to není, co to bývalo. Lidi už konečně začínají chápat, že když dělají na černo, dostanou prd v případě nemoci, na pracáku jim taky dají kulové a v důchodu budou dřít bídu s nouzí. Té černoty je čím dál nižší procento, ale nezmizí nikdy, pořád je hromada lidí, kteří jsou přesvědčeni, že práce na černo je ten nejlepší způsob, jak ošidit stát a zbohatnout. Ano, dokud je člověk mladý, zdravý a má dost práce, platí to. Mladí a zdraví ale nebudeme donekonečna.
A teď budu zase pitomce chvíli dělat já z Vás. Kde jsem psal, že jsem si nenašel čas na brigády? Na střední škole jsem měl jednu přes školní rok a poměrně velké množství volného času, protože jsem se prakticky nemusel učit. Přes celé prádniny jsem měl brigády dvě, většinou jsem po jedné šel na druhou. Asi jste přehlédl, že jsem psal, že jsem VŠ studoval při práci, tzn. plný úvazek, 40 hod týdně, do toho jeden den v týdnu ta škola. V práci jsem většinou trávil čas od 6 do 18 hod, do školy jsem jezdil v 6 a vracel se ve 21 hod. Kdy jindy se učit a dělat projekty do školy, než o víkendech a po práci? Pokud jste měl lepší systém na učení, tak šup sem s ním, rozhodně to všem dálkařům hodně pomůže. Neznám jediného, který by to neměl přinejmenším podobné jako já. Tohle "deňák" nezná. Možná jste jen ve své zahleděnosti nepochopil, proč jsem o tom studiu psal. Ne proto, abych se chlubil, že mám VŠ, ale proto, abych jen malinko popsal důvody, proč jedni berou minimální mzdu a druzí berou klidně trojnásobek a více.
Chápu, že můj příspěvek Vám nic nedá, jako většina podnikatelů jen odsuzujete stát, že Vám hází klacky pod nohy, konkurenci, že Vám ničí ceny a zákazníky, že chtějí vše udělat co nejlevněji. Zkuste se vžít do role zákazníka a nakonec půjdete k tomu řemeslníkovi, který Vám práci udělá za nejnižší cenu.
Já po svých zkušenostech jsem došel k tomu, že nejlepší řemeslník je žádný řemeslník, a na co mám vybavení, to si radši udělám sám.
AŤ NEPODNIKAJÍ...? co je to za názor?
Něco podobného jsem slyšela ve spojení s řemesly- pokud si někdo dovolí postěžovat "chytrák" (kterými se to tu hemží) řekne, že se měl líp učit a mohl být jinde, nebo kancelářská práce - opět nikdo nikoho nenutí... to je přeci demagogie. Bez vyučených řemeslníků - instalatérů, kominíků, zedníků, pekařů apod. počínaje - se neobejdeme, bez středoškolského kádru také ne a úplně v háji bychom byli bez vysokoškolsky vzdělaných lidí jako jsou vědci, vynálezci, lékaři , inženýři apod. Podnikatelé ? Myslím, že kdo blbě tlachá NEVÍ NIC - pokud mají zaměstnance, mají odpovědnost nejen za svou rodinu, ale také za rodiny svých zaměstnanců a to je něco o čem ti diskutéři tady nemají ani ponětí, když melou pořád dokola o vilách a kárách a jachtách apod. Ve zkratce : KAŽDÝ má své místo. A pokud je někdo tak arogantní a řekne o druhém "tak to nedělej , nikdo Tě nenutí" a to jen proto, že si ten člověk dovolí poukázat na skutečnosti, které mu práci znepříjemňují, a jde za dveře a dá si pár facek - dělá to pro sebe. Pane "astra" Vám tleskám za trpělivost, ale marníte čas - někteří lidé jsou tak naplněni vztekem z vlastnímu neúspěchu, že jediné co umí je kritizovat ostatní.
Souhlasím, že každý má své místo, ale dovolím si podotknout že také platí pořekadlo " Jaký si to uděláš takový to máš...." . Už jsem párkrát Vámi kritizovanou větu použil, většinou v situaci kdy si dotyčný neúměrně stěžoval na pracovní/platové podmínky a zvrhávalo se to v sebelítost nad tím jak mu celý svět ubližuje... Překvapivě je v mém okolí větší zastoupení takovýchto stěžovatelů mezi "podnikateli/podnikavci" kteří nejsou dostatečně "úspěšní neboť stát je vysává až na kost".. Že si jezdí ročně 3x na dovolenou za 100kKč že krom auta k podnikání vlastní další dvě v domácnosti a že si odepisují i toaleťák kterým si utírají zadek, jim tak nějak nevadí. Pravidelně se hroutí v době placení daní a dalších položek terým se nedokážou vyhnout...
Osobně přeju každému úspěch takový jaký si díky svým schopnostem zaslouží a ještě něco navíc, ale jsou situace kdy bych některé lidi s chutí nakopal do zádele protože si nevidí do huby.
Však vás nikdo nenutí, abyste pracoval za minimální mzdu. (pracovní smlouva je svobodna dohoda dvou stran)
Proč ale chcete zakazovat ostatním, aby se na práci za minimální mzdu dohodli? Pokud nekvalifikovany zamsestnanec nedoakze vyprodukovat hodnotu SUPERHRUBE minimalni mzdy, pak ho zamestnavatel rposte propusti. tecka. Socani jen urychli automatizaci a robotizaci ceska, takze jim muzeme zatleskat. Otazka je. jestli jim zatleskaji ti propusteni negramotove.
S tím propuštěním neschopného zaměstnance to není tak horké - i takovému musí zaměstnavatel zaplatit řádné odstupné.
Jinak souhlasím s tím, že při podpisu pracovní smlouvy jsou dva - a oba podepisují dobrovolně.
Těžko může někdo očekávat více než minimálku, pokud je sjednáván na pomocné práce - ostatně je na zaměstnavateli, aby ho odměnil nad rámec mzdy, pokud je s jeho prací spokojen.
Ztrátový může být i ve chvíli, kdy nejsou zakázky - za to pochopitelně nemůže, ale to je jiná situace.
Pokud se budeme bavit o smlouvě na neurčito, bude to jiné, než u smlouvy na dobu určitou - což jsou téměř všechny sezónní práce - pak se spíš vyplatí takového zaměstnance nechat až do konce, i za cenu stálého dozoru, než ho nechat odejít vysmátého s odstupným...u smlouvy na neurčito nezbývá, než ho propustit co nejdřív.
To jako poslat domů bez výpovědi? To mu budu až do konce platit mzdu včetně všech odvodů...není to tak jednoduché - v tom případě - pokud by byl až tak nepoužitelný - je lepší mu dát výpověď a odstupné - jedině, že by ten problém nastal cca měsíc, max 2 před koncem smlouvy. Stejně i tak tahám za kratší konec.
Co je to neschopný zaměstnanec? Hodně lidí se ve zkušební době snaží, protože ví, že jinak odejde bez odstupného - jenže když se jedná o sezónní práci na cca 6 - 8 měsíců, pak se někomu vyplatí 3 měsíce makat a 3 měsíce brát peníze za NIC. Nebavím se o profesích, kde je třeba prokázat konkrétní znalosti a schopnosti - v tom případě to nemusí trvat ani tři měsíce.
No já to vidím ůplně jinak , ten kdo nemá na to zaplatit pořádně za vykonanou práci tak ať si zaměstná svoji rodinu, ona mu to potom spočítá. A když dáte lidem více peněz tak budou více utrácet a tím se bude mít i stát dobře, že .Jinak spokojený zaměstnanec spokojený továrník (zaměstnavatel) to už říkával Baťa.
Už to tu bylo jednou napsáno, ale ještě jednou - každý zaměstnavatel a zaměstnanec podepisují pracovní smlouvu, ve které je uveden rozsah požadované práce, počet hodin a mzda. Nikdo zaměstnanci nedrží pistoli u hlavy - podepisuje dobrovolně. Od této chvíle je pro zaměstnavatele závazné dodržet smlouvu ve všech bodech. Minimální mzda náleží lidem, kteří vykonávají pomocné práce, protože nic jiného neumí. Co je na tom nejasného? Například - co byste chtěla dělat Vy, se svou očividnou neznalostí pravopisu...sekretářku ředitele těžko...bez urážky :)
Když někdo nezvládá ani učivo základní školy - jak ho mám tedy nazvat? Kdo z těchto lidí na nás podle vás maká a jak...to mně zajímá...proč mám k těmto lidem mít úctu - proč? Protože mají v hlavě s odpuštěním "nasráno" a celý jejich život se odvíjí od toho, že se o ně má někdo starat, aby nezdechli hlady - kde berou tu jistotu, že na to mají právo - aby se o ně někdo staral ! To jste na to přišel sám, nebo vám někdo za tyto pitominy platí?
Je pravidlo, že největší i-d-ot je největší podnikatel. Proč ? Protože sám neumí nic a ostatní to musí udělat za něho a pan podnikatel shrábne peníze a lidem dá minimum a blbě ještě remcá. To je český podnikatel vizitka po Sametu. Největší podnikatelé, největší šizuňkové, to je snad jasné.
já bych za minimální mzdu ani nevstával. Ale ne kvůli tomu, že by mi přišla nízká. Pro lidi bez vzdělání nebo s nízkým vzděláním mi přijde adekvátní. Většina z nich se mohla věnovat v dětství a v mládí škole a mohla to někam dotáhnout. Z vlastní blbosti to nikam nedotáhli a teď musí být rádi za minimální mzdu. Ti, kteří na sobě celý život pracují a v mládí nebyli hloupí a učili se, ti získali vyšší vzdělání. Ti minimální mzdu rozhodně nemusí řešit. To, co je teď minimální mzda, to jsem měl na studentských brigádách. Ne proto, že bych dělal za nadstandardní peníze, ale proto, že jsem v práci trávil víc času proto, abych měl víc peněz. A stesky některých, že vzdělání je výsadou těch co na to mají? Ano, je to tak, ale každý se musíme starat. Taky jsem studoval při práci - ráno do práce, večer z práce, každý týden jednou ráno do školy a večer za školy, probdělé noci nad knížkami, občas i víkendy v knížkách. Ti, kteří teď závidí vyšší platy jiným, ti se toulali s partičkami venku, věnovali se automatům a alkoholu v době, kdy my jsme učili a museli ležet v knížkách. Kdyby většina z nich jen trochu projevila snahu někam to dotáhnout, přenechali by možnost pracovat za minimální mzdu jiným.
ja si myslim ze 12200 hrubeho je mzda nedustojna i pro nekvalifikovaneho zamestnance.Myslim ,ze cely system je nastaven spatne,ze by mely byt minimalni nebo zadne odvody za zamestnance pro drobne OSVČ do treba 5 zamestancu.A vetsi zamestnavatele a firmy si jiste mohou dovolit zaplatit vice.Vidime majitele ruznych podniku,kde lide berou minimalni mzdu,jak si zijou na vysoke noze-viz treba pan Babis.Nezavidim nikomu,ale zamestancum je potreba zaplatit tak,aby mohli dustojne zit.Koneckoncu to bez nich nejde..
Jistě, svým způsobem máte pravdu, všichni chceme blahobyt a život je dost drahý, ale - vezměte prosím, že minimální mzdu odpovídající nejnižšímu stupni zaručené mzdy mají pobírat opravdu jen ty nejméně kvalifikované profese (koukněte na mé starší články, kde to vysvětluji, že minimálních mezd je vlastně 8, dříve jich bývalo 12), takže třeba nádvorní metař (my jsme ve velkém podniku, kde jsem pracoval, opravdu 2 takové lidi měli), dovolte tento triviální příklad. Opravdu mi jako zaměstnavateli v malé firmě dá metař takovou hodnotu své práce - superhrubá minimální mzda (minimální mzda plus povinné odvody)? To je oč tu běží. Opravdu se zvýší ze dne na den z 31. 12. 2017 na 1. 1. 2018 hodnota jeho práce tak, jak rozhodla vláda? Jsem sociálně cítící člověk, přeji lidem sociálně důstojný život, ale sociální systém je věcí státu a mně tak trochu připadá, že ho stát neustálým zvyšováním minimální mzdy hází na bedra zaměstnavatelů. Velký podnik to unese, ale já mám na mysli drobné firmy např. o 3 až 10 zaměstnancích... Všechno se dělá bez uvážení, jen kvůli volbám, třeba několikeré zvýšení platů státním zaměstnancům, přeji to hasičům a sestřičkám, ale řadoví úředníci berou u tak dost dost. Řekněme, že ty své státní zaměstnance si stát sám zaplatí, i když z peněz, které předtím sebere svým občanům, ale to několikeré zvýšení mzdy musí pokrýt zaměstnavatel sám. Souhlasím s mírným trendem navyšovat minimální mzdu, ale v poslední době to nabralo přílišnou rychlost - frekvenci a o příliš velké částky, je to moc rychlé, skokové, neuvážené, nepromyšleny důsledky.
Tak to je naprosté nepochopení. Nejprve ironicky: Jestliže je metař nedostatečně produktivní, což je jiným slovy "nevydělá si na sebe", s platem 12 200, tak ať nádvoří zametá ředitel s platem dvacetinísobným. Problém produktuivity je vyřešen.
Ona to ale příliš ironie není. Problém není v metaři, že si an sebe nevydělá, ale v neproduktivitě firmy, že si na sebe nevydělá. Ani na vlastní režii. A to není chyba metaře, ani daňového poplatníka co je NUCEN nepřímo DOTOVAT neschopnou firmu prostřednictvím různých sociálních dávek doplňujících bídný plat metaře. Tohle je problé a chyba majitele firmy. Pokud není schopen fungovat bez DOTACÍ z kapsy schopnějších podnikatelů a zaměstnanců, tak ať nepodniká.
Minimální mzda musí být taková, aby umožňovala alespoň skromné přežívání, bez šahání do kapes daňového poplatníka.
Tedy já zvýšení minimální mzdy vnímám jako změnšení podpory neschopných firem. Nebude žádná škoda, když uvolní místo na trhu schopnějším.
Nerozumím tomu ,že zaměstnaný chodí na sociálku pro ,,doplatek ke mzdě'' . Dumpingové ceny výrobků a služeb .Druhý pohled na minimální mzdu .Ta dohání platy řemeslníků a ostatních kvalifikovaných lidí.Firmy totiž nikomu jinému, kromě svých manažérů plat dobrovolně nezvedá, nebo minimálně.Takže ,až bude minimální plat těch 24400 korun a platy budou vesměs stejné ,tak vše zdraží a to i voličům ČSSD ,důchodců ubude ( umřou hlady) a konečně se tady budeme mít jak v padesátých letech- stejné platy, stejné ceny a snad příjde i lístkový systém.Přece z podstaty věci se podnikatel a zaměstnanec nikdy nemohou shodnout. Příklad, lékaři chtějí zavést poplatky ve zdravotníctví- zvednou se jim platy o desítky procent.Při své hospitalizaci na tom celkově budou vždy lépe, no a důchodci atd. ať solí. A to jsou vysokoškoláci s nadstandardními příjmy.Asociálové? Kdepak! Někdo to hold musí korigovat.
"Tak nezaměstnavejte metaře a uklizečky a jiné meně jvalifikované lidi! jak to bude u vas vypadat?"
Jak to bude brzo vypadat? Jednoduše - po nádvoří bude jezdit a zametat automat (robot). Už dneska se dá pořídit za roční mzdové náklady toho lidského metaře a pak už jde o čistou úsporu (finanční - nehledě na administrativní nebo sociální náklady při komunikaci s lidským "automatem").
Jakmile tohle pochopí většina firem, to bude teprve v diskusích nas...áno...
Vsak zaměstnanci čekali na vaše daně,nebo poctivé mzdy vice jak 25let,proto může být př edvolebnim tématem konec nevolnicke práce.Máme právo žít důstojné a ne se nechat stále okrádat.Čtyřicet procent rodin žije na pokraji chudoby,jediné řešení vidí mladi v opuštění republiky,už nyní chybí lidé a nahrazují se z východu,ale i ti utečou na západ pokud je nezaplatíte
Srovnáváte nesrovnatelné - živnostníky a Babiše....
Víte, co to je nekvalifikovaný zaměstnanec? Pracák vám dodá člověka, který má dvě ruce a dvě nohy - o mozku se nebavíme - k čemu takové individuum použijete - budete rád, když mu vysvětlíte, že nemá srát klientovi po dvoře...
Nevstávej - určitě to nebude stát za to. Mám zkušenost, že lidé, kteří si tak velmi zakládají na vzdělání, většinou měli nějaký problém toho vzdělání dosáhnout - třeba studovali za extrémních podmínek, které nemohli ovlivnit, nebo měli nějaký jiný problém - třeba s učením... v každém případě si takoví jedinci na svém vzdělání velice zakládají a všude to zdůrazňují - je to pochopitelné a stejně tak pochopitelné je, že já z toho mám srandu...
Přátelé,problém je v tom,že byly cíleně 25 let drženy mzdy na žebrotě,všude.Malí podnikatelé
žijí z oběhu peněz.Když měl národ hlad,neměl vám čím platit a proto máte problémy přežít.
Myslete na to u voleb a hlavně k nim běžte i s rodinou,babičkami a všemi oprávněnými volit.
Nebo se z bídy nevyhrabete.Jedině oběh peněz - vyšší mzdy v průmyslu a následně všude -
vám přivedou zákazníky.Taky to zlepší příjem daní,soc.pojištění a zdravotního taky.Je to
koloběh,ale to všichni víte,tak se nehádejte,kdo podniká a má nebo nemá na to.Je to mimo vás.
Letmo jsem to zde pročetl a přidám svoje zkušenosti , aby jste si udělali obrázek třeba o mých zkušenostech. Podnikám (nechci uvádět obor) , jsem plátce DPH , ale u většiny mých nákupů nelze uplatnit DPH , kdežto každý prodej musím zatížit o DPH . Tudíž už v tuto chvíli odvádím 21% státu ze ,,svého´´ , jelikož konkurence je veliká a nelze promítnout DPH do konečné ceny , alespoň ne celé . Dále mám několik zaměstnanců , kteří pracuji nikoli za minimální mzdu . A zde je další věc , když chci dát člověku , který nemá děti alespoň 15000,- čistého na ruku tak celkově mě toto stojí cca 27000,- , protože cca 12000,- v závislosti na měsíci odvedu každý měsíc ještě státu . Takže to není jen o tom , že zaměstnavatel nechce zvýšit plat zaměstnanci , ale že ty odvody jsou tak veliké , že je to problém . Byl bych také radši kdybych mohl dát zaměstnanci třeba 22000,- a státu 5000,- , ale tak to bohužel není . Nebudu zde brečet , že nemám placenou dovolenou , o EET , o silničních daních , nájmech atd . Ale po tom všem , kdy se snažím uživit sebe i své zaměstnance pak poslouchám jaký jsem zloděj .... přitom živým X lidí , sebe ,nemarodím a platím daně . Nějak tomu nerozumím .
Faktická poznámka k výši a skokovému zvyšování:
- Skokové zvyšování se děje proto, že v letech 2006 - 2013 minimální mzda stagnovala (no dobrá, mezi 06-2006 a 01/2007 byla zvýšena o 45 Kč).
- Minimální mzda se tak dostala pod úroveň okolních států. Polska, Slovenska, Maďarska. Co se týče Německa, tak ani po budoucím zvýšení nebude dosahovat ani 1/3 jejich dnešní úrovně.
Záleží na tom, v čem partnerka podniká - je rozdíl, jestli má provozovnu, nebo jezdí po celém kraji - já nemám nic proti EET - je mi to jedno - už roky vystavuju zákazníkům příjmové doklady a leckdy i proti jejich vůli - zvažuju, jestli nezrušit všechny hotovostní platby, jenže i dnes je ještě spousta lidí, kteří nemají účet v bance, takže jak by mi to tito lidé poslali na účet...
EET jsem vyřešila celkem elegantně. A vlastně ono se mi to řešení nabídlo samo. Vloni jsem zahájila živnost a zjistila, že mi zákaznící (prodávám své výrobky hlavně na stánku, internetový obchod zanedbatelný) zdrhají pod záminkou nutnosti si vybrat drobné z bankomatu. Koncem roku jsem zjistila, že dělám vlastně jen na odvody státu a nákup materiálu. Na pracák jít nemůžu, chyběly by mi roky na důchod, minimálně pětiletku vydržet musím. Tak jsem mezi Vánoci a Silvestrem oběhla banky, jestli nepronajímají terminál na baterky. Že bych eliminovala ty zdrhače k bankomatu. A v jedné bance se mne rovnou zeptali, jestli chci terminál s EET nebo bez. Zatím mám bez, protože čtvrtá vlna. Smlouvu mám tak, že rozšíření o EET a uložení dat a další v aplikacích zpoplatněné capiny už nebudou stát nic. Platím tři stovky měsíčně nájem, (srovnejte s denním nájmem kasy pro stánkaře od Dotykačky) dvě procenta z karetní transakce (použití platební brány u internetového obchodu je pět procent) a sedmdesát korun měsíčně datové připojení - robustní, po telefonní "lince". V ceně je vzdálená podpora, servis, 7/24 přístup (přes internet) ke kontrole proběhlých plateb, jednou měsíčně e-výpis dat. Jo, ceny jsou s DPH. Jediné mínus je, že musím dál psát ručně paragony. Protože jsem měla už v dubnu letošního roku obrat ve výši loňského celoročního, tak "nejni vo čem". Netrápím se, jestli EET bude pokračovat nebo ne, trend k bezhotovostním platbám je zřejmý.
Mě to teda nepříjde jako supr nabídka, něco podobného řešila žena s obchůdkem a sice dostala bezkontaktní terminál bez paušálu a ještě s menším procentem, ale nějak se unáhlila při podpisu smlouvy s T-mobile a platí 450kč/měs. za internet který je třeba jen na terminál + EET. Prostě drahá sranda a zanedbatelný užitek.
Procenta jsou podle obratu, tohle je nejdražší sazba pro losery :-) Při porovnání nákladů provozu terminálu a různých aplikací do tabletů a androidů to nevychází až tak tragicky. Jasně, apka je zdarma. Ale archivace dat a další nezbytnosti se už celkem zdatně platí a když krachne poskytovatel, tak jsou data v háji zelenym. Odpadá mi lovení wifiny a její placení na místě - ne všude je připojení free. A když je, tak síla signálu je značně kolísavá. Navíc potřebuji aby zařízení fungovalo od -30°C do +50°C, při vzdušné vlhkosti 30 - 100%, mělo IPx 4. Neobjevila jsem na trhu žádnou přenosnou "kasu", která by zvládala celoroční venkovní prodej v podmínkách běžných pro naše klimatické pásmo. Všechny řeší jen letní provoz na hospodských zahrádkách. SIMku od banky jsem brala s vědomím, že levněji nepořídím, protože množstevní sleva. Sedm pětek měsíčně i s daní mi přijde jako slušný tarif. Jasně, mít provozovnu, snížím požadavky na kvalitu HW. EET bych řešila přes počítač a terminál by byl díky tomu, že by byl konstrukčně jednodušší také levnější. Plus by nejspíš odpadla i ta SIMka.
Nevýhodné řešení? Já nevím. Mé požadavky na robustnost systému a stabilitu přenosu to splňuje, klimatickým podmínkám je to dostatečně odolné, zatím vyzkoušena vlhkost, skropení vodou a vysoká teplota, zvýšená prašnost. Nízké teploty uvidíme jak kateřinský trh a vánoční jarmark ve skanzenu :-) Třeba bude nad nulou. A oproti loňsku se mi v daných lokalitách tržby pětkrát až osmkrát znásobily. Zboží mám stejné. Hotovostní platby jsou také plus mínus srovnatelné s loňskem. A osobně jsem i ráda, že mi větší část tržby jde rovnou na účet. Jen s minimální hotovostí se cítím líp.
Jsem si technikem celkem dlouho dopisovala, co a proč chci, než jsem podepsala smlouvu a převzala terminál do nájmu. Zatím mi to vydrží běžet deset hodin v kuse, s prvním zákazníkem zapínám a na konci trhu vypínám, uvidím, jak se na výdrži baterek projeví klesající teploty. Že negativně vím. Spíš jde o to jak moc. Tenhle problém v provozovně odpadá.
ČSOB. V nejhorší variantě je vedení účtu 115 Kč/měsíc.Pět příchozích a pět odchozích plateb zdarma. Ještě se mi nestalo, že bych "přeplnila". Deset výběrů z bankomatu zdarma. Dost záleží, jaký máte měsíční obrat, mám pocit, že od dvacky je vedení zdarma. Co jde na účet přes terminál se do příchozích plateb nepočítá. Jsem oběhla všechny banky v okolí, včetně těch, co se prsí na reklamách, že zdarma a bez poplatků - a ve finále je pro mne toto nejlevnější a nejdostupnější variantou.
"Koncem roku jsem zjistila, že dělám vlastně jen na odvody státu a nákup materiálu."
To nechápu, tu matematiku. Takže vlastně pracuješ zadarmo, tj. vyrábíš i prodáváš zadarmo, na nástroje, pronájem výrobny i prodejního místa si nevyděláš, zisk žádný. Takže logicky zbývá, že žiješ z úspor, darů od dětí, nebo něco podobného.
Takové chování naprosto nedává smysl. Nebylo by lepší peníze, kterými dotuješ své podnikání, přesunout tyto peníze na dobrovolné platby odvodů, tím by ti běžely potřebné roky a... přinejhorším nedělat nic? Nebo si přivydělávat třeba sběrem bylin? Nebo něco úplně jiného. Nakonoc to jak to popisuješ, tak nějaký zdroj v řádu nejméně jednotek tisíců Kč/měsíc máš, kterými své podnikání dotuješ, tak ho využít lépe.
První rok na volné noze je ztrátový snad všude. Já byla na nule. Žádný vnitřní dluh. To není tak zlé. Letos se mi daří vytvářet si rezervu. S ohledem na popsaný diář aktuálně do půle února příštího roku jsem optimistická. Vcelku rychle jsem se stala lokální značkou, moje výrobky obdržely ochrannou známku, zákazníci mne začali sami vyhledávat, dodávám zboží za naprosto luxusních podmínek do jedné brněnské galerie. Začala jsem i zvažovat, že bych příští rok i vzala někoho na půl úvazku do dílny. Podle toho jak se v lednu prodám na veletrhu. Teda kolik uzavřu smluv pro daný rok.
Chování nedává smysl... Na ÚP se započítává do roků na důchod jen rok až tři, podle věku uživatele. ÚP platí jen zdravotní pojištění, sociální ne. Rozdíl mezi samoplátcem a OSVČ byl vloni plus mínus halíř pětistovka. Tak co je nevýhodné? Ta nula na konci roku s živností nebo mínus cca čtyřicet tisíc bez živnosti. Aktuálně mám do důchodového započítáno 31 let. Takže když si dáš na jednu stranu mince odchod do starobního důchodu v třiašedesáti a důchod vyšší než je průměr, protože bylo líp a to se počítá a musíš ještě minimálně čtyři roky vydržet s minimem příjmu a na druhou stranu mince dáš nulové odvody státu a sem tam nekolidující příjem a důchod v minimální výši a až od pětasedmdesáti...
Mám výhodu nulového nájmu dílny včetně nulových poplatků energií a pod. Dělám doma. Minimálně temperovat musím stejně, aby nezamrzla voda, jestli svítím v dílně a vidím za sebou kus práce nebo se válím u telky a užírám se, že mi zase ani neodpověděli na přihlášku k výběrovému řízení na pozici cvičené opice, to ve spotřebě elektriky vyjde nastejno. Před chvílí jsem spíš ze sportu, než ze skutečné potřeby, zareagovala na poptávku Ústředí slovenské lidové umělecké výroby. Tak mi drž palce, třeba budu už brzo dělat gubu a z dodaného materiálu. Do Bratislavy to mám násobně blíž, než do Prahy :-D
Kde, proboha kde, je uvedeno základní lidské právo navštěvovat hospodu? Když je tam zakouřeno a mě to vadí, tak tam prostě nelezu. Ať je to na rozhodnutí majitele. Navíc dřív byli kuřáci tak nějak rozumně rozptýlení, teď se v létě stahují na zahrádky a kouří všude okolo, tedy i když je hezky, tak radši jdu dovnitř, ačkoli bych raději byl venku. Osobně bych naopak klidně zakázal kouření ve veřejném prostoru (dejme tomu do x desítek metrů od obytných budov). Bo mi štve když mi někdo kouří večer pod oknem, vadí mi když jdu za kuřákem po chodníku, ... Byl bych mnohem radši kdyby se zavřeli do hospod a kuřáren, v soukromí ať si každý kouří jak chce. A já se rozhodnu, jestli půjdu na oběd/ pivo do kuřácký či nekuřácký hospody. Mimochodem mít byt v domě někde nad hospodou musí být s těmi postávajícími hloučky fakt hlukové i pachové terno (naštěstí se mě to netýká, mě stačí dvě sousedky, který občas jdou na jedno na dvůr, představa, že tam je furt někdo a mnohem více lidí a ještě navíc nalitých je fakt na mašli).
Když tak hezky hájíte kouření v restauracích (a já nechci zpochybnovat váš názor), měl byste si ujasnit jak vyřešíte následující otázky (jinak váš názor nedává žádný logický smysl)
1) Zákoník práce zakazuje kouření na pracovišti a byl v hospodách dlouhá léta porušován. Tato norma proste neumožňuje kouřit v hospodě, protože to vystavuje zaměstnance jedovatému kouři. Změnil byste kvůli tomu zákoník práce?
2) Alkohol a tabák jsou drogy, které se z historického hlediska stá rozhodl tolerovat. U alkoholu to dává jakýsi smysl (v malém množství mohou být nápoje zdraví prospěšné), u tabáku žádný pozitivní přínos není. Proč tolerovat tabák a zakazovat mariahuanu, kokain a jiné drogy? Chcete jiné drogy legalizovat nebo naopak postupně tabák vytlačit ze společnosti?
3) Stát reguluje všechno možné. Proč má být povoleno otravování hostů v restauraci jedovatými látkami z kouře, ale současně má být regulována bezpečnost podávaných potravin? Vždyť je to totéž. Jakým klíčem hodláte rozhodnout, která regulace na ochranu zdraví je ta správná? V principu není žádný rozdíl mezi prodejem závadných potravin a otravování kouřem.
Měl byste být ve svém názoru konzistentní. Pokud je špatná regulace kouření, pak je špatná i regulace potravin, regulace hygieny v bazénech apod. Vždyť nikam zákazník nemusí povinně chodit.
Děkuji za váš názor, podepisuji, ale nějak nemám chuť se pouštět do sofistikované debaty s oponenty jako vy, je to stejně ztráta času, raději zůstávám v lehčím tónu ve svých diskusních příspěvcích. Velmi se mi však líbí jako specialistovi na pracovní právo vaše poznámka č. 1 - zaměstnanec nekuřák v kuřáckém provozu..., ne že by ostatní poznámky nebyly setsakra trefné.
1) Zakaz koureni na pracovistich se tykal jenom pracovist, kde jsou i nekuraci. Stacilo tedy, aby kazdy zamestnanec rekl, ze je kurak a zakon byl dodrzen.
2) Chcete jiné drogy legalizovat nebo naopak postupně tabák vytlačit ze společnosti?
Jednoznacne legalizovat. At se smazky ufetuji pod statnim dohledem. Netreba si vydrzovat mafii.
3) Ze se v kuchyni zpracovava zkazene maso a kuchar nema zloutenku si jako zakaznik nemam sanci overit. Ze se v podniku kouri vidim hned(ale ja jsem svepravny).
Ad 1) jinými slovy byste se dopouštěl diskriminace (tj. porušoval jiný zákon) nekuřáků v pracovněprávních vztazích (to že je někdo nekuřák není relevantní důvod pro rozvázání pracovního poměru). Popravdě hloupěji jste se s tímto argumentem vypořádat nemohl.
Ad 2) problém je že tyto smažky (včetně kuřáků) následně musíme sanovat z našich daní (zdravotní péče, sociální dávky, tresty). To chcete řešit jak? A prosím vás nechoďte na mě s nesmyslem, že pro stát jsou kuřáci ekonomickým přínosem (tahle blbost byla vyvrácena už 150x). Nelze se dožadovat svobody a pak chodit s nataženou ručičkou za ostatními ať vás tahají z bryndy.
Ad 3) takže vlastně povolit za předpokladu cedule "nedodržujeme státní regulaci". každý je svéprávný a u dveří si přečte upozornění
1) Pripominate mi jistou mensinu(Dyskrymynace more!). Jit nekam pracovat je svobodne rozhodnuti. Ja bych treba nesel pracovat na diskoteku, nebo rockoveho klubu, protoze hlasita hudba taky skodi zdravi. No a jak jsem to vyresil? Nepracuji tam. Jak proste.
2) Muzete nejak dokazat, ze kdyz vezme obchod s drogami do sve pece stat, ze pribude narkomanu? Ja bych si teda herak pichat nezacal jenom proto, ze je to legalni. Diky legalni dostupnosti by zmizela s tim spojena mafie a mozna i ubylo detskych konzumentu. Vydej na obcanku, takze mame i prehled kdo si picha. Ke kazde davce cista jehla atd...
Jo a kuraci jsou rozhodne ekonomickym prinosem, to je nepopiratelne - dane s cigaret jsou zanedbatelne. Daleko vetsim prinosem jsou uspory na duchodech a zdravotnictvi(ano, ctete spravne).
3) takže vlastně povolit za předpokladu cedule "nedodržujeme státní regulaci"
Nejsem proti.
Ad1) Bohužel argumentujete stejně, jako ten zoufalec, co ho náš Pussydent nominoval na funkci v úřadě, kde zákonnou podmínkou členství je nečlenství v KSČ, přestože v minulosti členem KSČ byl. Když ho senát odmítl (ani o něm nehlasoval pro nevolitelnost), dělal ze sebe ještě idiota před celým národem v televizi. Jak smutné. To, že se vám nějaký zákon nelíbí nebo jej dokonce neznáte, neznamená, že ho nebudete dodržovat. Můžete pouze argumentovat tak, že antidiskriminační legislativu byste zrušil a omezil zákoník práce tak, abyste mohl zaměstnat, ubytovat, vyhodit, pronajmout byt atd... jen toho/tomu kde se vám zlíbí nebo znelíbí. Temprve pak je to relevantní argument, ale vyložme si je na stůl kompletně, a je jasné co všechno to jen obnáší kvůli "vašemu kouření". Tvářit se, že půlku legislativy budu ignorovat protože se mi argumentačně nehodí je směšné.
Ad2) Kuřáci žádným přínosem nejsou.
https://www.mesec.cz/clanky/duel-koureni-zabije-predcasne-jen-polovinu-kuraku-stat-moc-neusetri/
Všechny ty nesmyslné ohlupující pseudo-studie, kterými vás tabáková lobby zásobuje, nemají hodnotu ani toho papíru, na který jsou vytištěny Ekonomické odhady ztrát z kouření jsou proti příjmům prakticky dvojnásobné, což znamená, že nás kouření stojí ročně desítky miliard. A to není žádné specifikum ČR. Ke stejným výsledkům se dopočítaly i ostatní země v EU i USA.
Ad3
1) Mam proste jinak nastavene hodnoty nez vy. Vy chcete vsechno regulovat a kontrolovat, ja jsem pro maximalni miru svobody tam, kde to dava smysl. Do kuracke hospody nikdo chodit nemusi, ani tam nemusi pracovat. Ten zakon podle me napachal vic skod nez uzitku, protoze ted kuraci obtezuji okoli smradem a hlukem pred hospodami. Jsem jeden z poskozenych... vedle me hostel, naproti nonstopac a denodenne bordel v noci. Se zakazem se mi zhorsil zivot. Kdyz uz nekde zakazat koureni, tak radsi na ulici, nez v hospodach. Dal bych to nerozebiral.
2) V tom clanku jaksi chybi zpusob jak k tem cislum dospeli. Ekonomicke naklady jsou vycucane z prstu. Operovat s tim, ze si kurak chodi v pracovni dobe zakourit je padle na hlavu. To bysme pak mohli rict, ze Facebook nas stoji 100 miliard rocne a chtit ho zakazat. Navic jsou tam nesmysly(napr. "Ale ti, kdo na kouření umírají (nyní 16 000/rok), ztrácejí v průměru 14 let života, z toho tři čtvrtiny 22 let."). I kdyby jen polovina kuraku umirala predcasne, tak to jsou porad desitky miliard jen na nevyplacenych duchodech. Kouri 26 % lidi. At se nam to lepe pocita, tak vezmeme ten prumer, ze o kurak umre o 7 let driv. Starobnich duchodcu je 2.8 milionu. Nebyt koureni, tak jich mame cca o 250 tisic duchodcu vic. S prumernym duchodem to dela 34 miliard rocne. K tomu dane na koureni, par miliard se usetri ve zdravotnictvi.
Koureni je spatne a lepsi by bylo, kdyby nikdo nekouril. Lhat a vymyslet si kvuli tomu mi ale prijde nedustojne.
ad1) Nepodsouvejte mi argumentaci, kterou jste si vymyslel. Já netvrdím, co je všechno třeba regulovat. Jen vám názorně dokazuji, že zavedením zákazu kouření v hospodách došlo konečně k souladu různých protichůdných legislativních opatření. Až teď se v této oblasti začal dodržovat zákon. Tzn. pokud chcete zrušit zákaz kouření, musíte upravit nějakým způsobem další zákony. Vy mi oponujete, že zrušíte zákaz kouření, a ostatní zákony budete ignorovat(porušovat). To přece není smysluplná argumentace.
ad2) Studii jste neviděl, ale náklady jsou vycucané z prstu. :-) O tom, že byste takovému makroekonomickému výpočtu rozuměl nakonec stejně můžeme oba pochybovat. Co se tak do té studie kouknout, třeba v Oxford University Press?
https://academic.oup.com/ntr/article-abstract/6/1/181/1007443/Critique-of-the-Philip-Morris-study-of-the-cost-of?redirectedFrom=fulltext
K tomu byste ale potřeboval účet a pochopení toho, co je impaktovaný časopis a jakou relevanci mají takto publikované informace. BTW kouření je ekonomický průser v celé evropě:
https://ec.europa.eu/health//sites/health/files/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf
jehovista - 2)
máte pravdu za předpokladu, že by stát po legalizaci drog, nechal smažky legálně vychcípat - pak by to smysl mělo - bohužel se najde dost sluníčkářů, kteří budou kvičet, jak je to nehumánní apod. - ano, dát šanci na léčení - max dvě a tu druhou si pěkně zaplatit, ale více ne.
Další háček je v tom, že přes všechnu snahu (čistá jehla, výdej na OP apod.) tito lidé pod vlivem drog zcela ztrácejí jakoukoli soudnost - musel byste je ideálně někam pozavírat. A další věc - kdo je bude živit? Pracovat s největší pravděpodobností nebudou - a kdo by je taky zaměstnal - časovanou bombu...
Dostáváme se mimo téma: Kde jsem hovořil o lidském nebo občanském právu navštěvovat hospodu? Nic si nenárokuji, jen prostě zákaz kouření v hospodě kvituji, konečně, když si chci dát pivo nebo jídlo, nemusím současně riskovat, že budu po pár minutách páchnout, budu muset vyprat vše, co mám na sobě atp... Mně zákaz kouření vyhovuje. Kuřáci prostě ničí zdraví sobě (předem odmítám, že si na léčbu platí ze spotřební daně, na to jsou cigára dost levná a především spotřební daň nejde do zdravotnictví, a že umřou dříve, tudíž nespotřebují tolik zdravotního pojištění, není záruka, že umřou dříve), ostatním hostům, personálu. Zákaz kouření v určitých prostorách a všeobecný boj proti kouření není nic totalitního, to je rozumné opatření na ochranu zdraví. To je prostě v principu to samé jako třeba odsíření elektráren, povinnost užívat bezpečnostní pásy atp., lidé jsou všeobecně nerozumní, takže trocha ochrany zdraví, byť vynucována státem, je na místě. Mimochodem během dovolené jsem viděl řadu restaurací, kde se hulí stále. A v soukromí si kouřit, jak chcete? Nastěhoval se pode mne kuřák. Když větrám, musím být neustále ve střehu, nemohu si třeba jít uvařit, osprchovat se, jinak mi smrdí celý byt. Je to k nevydržení.
V posledním Reflexu na to byl hezký článek jak je to s omezením kouření v Japonsku, kde se to taky řeší, protože tam dřív kouřilo 50% populace a výsledek je takový, že nekuřák má nárok ve veřejném prostoru na nezakouřený vzduch a kuřák se tam musí stáhnout do míst vyhrazených pro kuřáky. Což v budovách jsou různé stavebně oddělené místnosti od zbytku provozu, ale i na ulici mají někde svůj vyhrazený prostor.
Jsem člen spolku, dříve studentského, dnes už poststudentského, vydáváme časopis za 60 Kč. Nedokážete si představit, co musíme jako spolek podstupovat - registrace na obchodním rejstříku, soudu se furt něco nelíbilo a vracel nám to, takže notář, advokát (6000 Kč), živnostenský list (1000 Kč), musíme mít sídlo (to nemáme, sídlíme u mě doma v obýváku), registrace na finančním úřadu. Musíme prý vést účetnictví, na to už nemám, kašlu na to, vedu jenom v sešitě evidenci prodejů. Časopis v nákladu 400 kusů prodáváme formou předplatného a přes několik univerzitních knihkupectví. Občas prodáváme časopis na různých festivalech, kde máme svůj informační stánek - jediný prodej je právě časopis. Občas časopis prodáváme všude možně, třeba na přednáškách, po hospodách, kde máme setkání a besedy s hosty. No - a bylo nám řečeno, že se musíme registrovat do systému EET. Otevřeně jsem se vzepřel, tohle prostě už nedávám... Jestli mě zavřou a mě rupne v bedně, tak se ve vězení snad oběsím. Chtěli jsme prostě nadšenecky vydávat časopis a pokrýt náklady tisku (nic nevyděláváme, naopak část nákladů dotujeme, naštěstí mám své zaměstnání), ale tolik byrokracie, co se na nás nahrnulo v posledních 3 letech, to člověk dosud nezažil.
Pane Richarde W. Fettere
Vcelku nesouhlasím s názorem ale s čím hrubě nesouhlasí je "kde menšina - kuřáci diktovala většině nekuřáků" a to proto,že v tomto státě VŽDY menšina diktovala a diktuje většině!!
Kolik odvedou do státní kasy "drobní zaměstnavatelé" a kolik zaměstnanci!!
Zaměstnavatelé a to i ti drobní by byly nejradši , kdyby jejich zaměstnanci za práci pro ně nic nechtěli a nejlépe platilI vstupné do zaměstnání (stát by to nazval REGULAČNÍM POPLATKEM)!
NESNÁŠÍM TY STÁLÉ STESKY - "k tomu ještě odvody, které platí zaměstnavate za zaměstnance" tak ať zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci zmíněné "odvody za zaměstnance" a ten to státu odvede, neboli by ho o tuto část stát zkasíroval (míněno zaměstnance) . A pak budu velice zvědav na co se budete vymlouvat potom!!!
Další podnikatelský génius - nejdřív se pořádně podívej, kolik na tu minimálku musíš vydělat a potom rozdávej moudra - v současné době je ta skutečná směšná minimální mzda 14 800Kč...
Ale jen jdi a krm tenhle stát - takové totiž potřebuje - nemyslící, přitakávající, případně závislé na státním "milosrdenství"...
pro účetní - to je fakt, ale pověz mi, kolik bude zaměstnanec brát, když současná minimálka hrubá 11000 vzroste třeba na 20000 - kolik bude v tom případě superhrubá mzda a kolik čistá - tedy mzda, kterou skutečně dostane zaměstnanec.
Otázka zní: kolik musí být superhrubá mzda (minimální), aby se zaměstnanec dostal na jakousi přijatelnou platovou úroveň?
Pak si spočítej, kolik tě budou stát různé služby, které se dneska v podstatě od té minimálky odvíjejí.
Milá Marie, ano je to hodně. Ale máme vysoké daně, tak to živnostníci nenají jednoduché.
Na druhou stanu z 12000,- tisíc je 10308,- čistého, nevím jak někdo z této částky vyžije. Vyžije, z ruky do huby, nebo je zase závislý na státu, musí asi žádat o podporu na bydlení.
Takže je to i přirozená selekce, podnikání, které není rentabilní musí zaniknout.