Hlavní navigace

Mince z drahých kovů. Vaše peníze uloží nebo zhodnotí

18. 5. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ
Mince, prostě menší nebo větší kovový předmět, který nám překáží v peněžence. Jenže existují i mince, které v peněžence nenosíme. Můžete s nimi sice platit, ale byla by to velká škoda. Mají totiž vaše peníze uložit nebo zhodnotit.

Mince jsou peněžní jednotkou, která je součástí peněžní soustavy každého státu. Jedná se o kousky kovu opatřené údaji (hodnota, název měny či údaje o vydavateli), ze kterých je patrné, že se jedná o peníze. Mince má dvě strany, a to líc (avers) a rub (revers), na kterých bývá zpravidla vyražen státní znak, číslice vyjadřující jmenovitou hodnotu mince a letopočet její ražby. Také mince jsou vybaveny ochrannými prvky – jedná se o hmotnost, průměr a sílu mince a o úpravu jejich hrany. Nominál je jmenovitá hodnota, uvedená číselně nebo slovně na papírovém platidle, na minci nebo na cenném papíru.

Pamětní mince jsou takové mince, kterou vyhláška příslušné centrální banky (u nás České národní banky neboli ČNB) označuje jako pamětní minci. Vydávány bývají na připomenutí nějaké významné události nebo významné osobnosti. Jsou součástí peněžní soustavy státu, v němž byly emitovány.

Obchodní mince jsou mince z drahého kovu určené k obchodování s drahými kovy. Tyto mince nejsou součástí soustavy zákonných peněz a nemají proto nominální hodnotu stanovenou v žádné peněžní jednotce a nejsou s ní v zákonném poměru. Jejich hodnota tudíž není dána kurzem příslušné měny, ale cenou drahého kovu na trhu.

České pamětní či drahé mince

Nejvýznamnější československou zlatou mincí byl a stále je tzv. svatováclavský dukát, který byl vyražen, aby připomenul tisícileté výročí zavraždění českého knížete svatého Václava (viz obrázek níže).

Inzerce zlaté mince svatováclavského dukátu z roku 1931 na Sbazar.cz. Zlato 986/1000, průměr 19,75 mm, 3,49 g. Nabízená cena 13 800 Kč (04/2017)
Autor: Seznam.cz, a.s.

Inzerce zlaté mince svatováclavského dukátu z roku 1931 na Sbazar.cz. Zlato 986/1000, průměr 19,75 mm, 3,49 g. Nabízená cena 13 800 Kč (04/2017)

První česká pamětní mince byla vydána dne 15. prosince 1993 k prvnímu výročí schválení Ústavy České republiky. Pro zajímavost – tato mince byla vyražena ve Vídeňské mincovně. Dnes jsou české mince raženy v České mincovně se sídlem v Jablonci nad Nisou.

Pamětní stříbrná mince První výročí schválení Ústavy ČR (15.12.1993).
Autor: Česká národní banka

Pamětní stříbrná mince První výročí schválení Ústavy ČR (15. 12. 1993).

Pamětní stříbrná mince První výročí schválení Ústavy ČR (15.12.1993).
Autor: Česká národní banka

Pamětní stříbrná mince První výročí schválení Ústavy ČR (15. 12. 1993).

Nejstarší českou zlatou mincí se stala mince sady „Koruna česká“, která byla vydána v roce 1995 při příležitosti vyhlášení volné směnitelnosti české koruny.

Zlatá mince "Koruna česká" vydaná v roce 1995 Českou národní bankou.
Autor: Archív redakce

Zlatá mince „Koruna česká“ vydaná v roce 1995 Českou národní bankou.

Česká národní banka ve spolupráci s odbornou veřejností připravuje plány emise stříbrných mincí na pětileté období. Plán jejich ražby je vždy schválen bankovní radou ČNB a je závazný. Jenom ve zcela výjimečných případech (a samozřejmě opět na základě schválení bankovní radou ČNB) může být vydání obvyklých čtyř mincí v jednom kalendářním roce doplněno o další minci, určenou k připomenutí velmi významné aktuální události.

Zlaté mince, resp. tzv. investiční zlato

V této souvislosti je možné se rovněž setkat s pojmem „investiční zlato“. Jedná se o zvláštní formu zlata, které je používáno jako speciální investiční nástroj. A ten má svá pravidla:

  1. zlato zpracované v certifikované rafinerii ve tvaru cihly, na které je uvedeno její vlastní číslo a označení výrobce, ryzosti a hmotnosti, o hmotnosti připouštěné na trhy se zlatem a o ryzosti minimálně 995/1000, nebo o
  2. zlaté mince o ryzosti alespoň 900/1000, které byly vyraženy po roce 1800, a které stále jsou (anebo byly) zákonnými platidly ve „svojí zemi“.

Náklad emitovaných zlatých mincí není žádným způsobem omezen.

Nejvýznamnější zlaté mince, se kterými se můžete aktuálně setkat

  • Wiener Philharmoniker (Rakousko)
  • Kangaroo (Nový Zéland)
  • Krügerrand (Jihoafrická republika)
  • American Eagle (USA)
  • American Bufallo (USA)
  • Panda (Čína)
  • Libertas (Mexiko)
  • Britannia (Velká Británie)

Níže se můžete podívat na zlaté mince Kangaroo a Krügerrand. Věřím, že se vám budou líbit alespoň tak jako mně, jedná se totiž o skutečná umělecká díla. Osobně na nich obdivuji nejenom práci jejich tvůrce (či jejich „návrháře“) a jejich rytce, ale také skvělou práci mincovny.

Investiční austalská mince Kangaroo.
Autor: Archív redakce

Investiční australská mince Kangaroo.

Investiční zlatá mince Krügerrand z Jihoafrické republiky.
Autor: Archív redakce

Investiční zlatá mince Krügerrand z Jihoafrické republiky.

Jak stanovit cenu mincí?

Zlaté mince jsou prodávány a samozřejmě také nakupovány za cenu drahého kovu (zlata), ze kterého byly vyraženy. Aktuální světová cena zlata na trhu s ním (tzv. London Fix) je vyhlašována dvakrát denně nevýznamnějšími obchodníky se zlatem.

Tímto způsobem stanovenou cenou se řídí veškeré obchody se zlatem o minimálním objemu 1000 troyských uncí, přičemž jedna trojská unce představuje přibližně 31,103 gramu a jako její zkrácené označení je používána zkratka oz. Platí, že 32,15 troyských uncí se rovná jednomu kilogramu zlata.

dan_z_prijmu

Uvedená váhová jednotka zlata je nazývána podle hmotnostní jednotky, která byla používána ve středověku na trzích ve francouzském městě Troyes, které se nachází přibližně 160 kilometrů na jihovýchod od Paříže a které leží na řece Seině. Název troyská unce tedy rozhodně nijak nesouvisí se starověkým městem Trójou.

A na závěr tohoto článku uvádím jedno historickou perličku. Koncem 12. století zajal babenberský vévoda Leopold V. anglického krále Richarda Lví Srdce, který se přes jeho území vracel domů z křížové výpravy do svaté země. Stříbro, které pocházelo z výkupného za jeho propuštění, se stalo základem pro založení dodnes existující mincovny ve Vídni (stalo se tak roce 1194). Toto stříbro v Anglii vybral Richardův bratr a nástupce Jan Bezzemek – protože toto výkupné bylo vysoké, musel jej získat od svých poddaných, což byl důvod pro „činnost“ legendárního Robina Hooda. Takže opravdu všechno souvisí se vším.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).