Hlavní navigace

Názor k článku Malý test kurzů platebních karet od Patrik Chrz - Je právně OK si půjčit kartu (která je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 5. 2019 6:36

  Patrik Chrz

  Je právně OK si půjčit kartu (která je typicky na jméno)?
  No, asi úplně ne, no. Bohužel moje sbírka aktuálně platných karet neobsahuje úplně všechny karty na českém trhu (to je i odpověď na jiné dotazy, proč jsem nevyzkoušel ještě tu nebo tamtu kartu), takže pokud jsem chtěl nějakou kartu vyzkoušet (a zrovna jsem stál o Unicredit Miles and More, protože jsem měl právě informaci, že z nějakého záhadného důvodu vychází obvykle o haléř lépe, než Hello, přestože obě mají používat stejný mechanismus konverze)

  V kolik hodin?
  večer, odhaduji tak 21:00

  1 CZK = 0.0388 EUR, tedy cca 25.77 CZK/EUR
  To by vycházelo hůře, než karty používající kurz MasterCard. Ale je pravda, že tady hraje roli to zaúčtování, tedy pohyb kurzu mezi ním. Mám-li věřit tomu, co se píše v diskusních fórech, tak dlouhodobě vychází Revolut asi o 2 haléře na euru lépe, než karty s kurzy MasterCard. Což je dobré, otázkou je, jestli to pro běžného cestovatele má smysl, neboť negativa této karty jsou značná (konverzní přirážka o víkendu - 0,5 % u hlavních měn, 1 % u ostatních, 2 % u vybraných - např. THB).
  U toho "tajného" limitu je problém, že je - tajný. Někteří diskutující píší, že k zablokování došlo u obratu v desítkách tisíc, u některých ve stovkách tisíc, u jednoho jsem četl, že zažil celkem 3 blokace vždy při dosažení určité úrovně obratu. Trochu jsem z časové posloupnosti příspěvků dostal dojem, že se limity postupně zpřísňují (tedy starší klienti mají vyšší, čerství nižší; také na to má nejspíše vliv jejich AML systém, který byl nejdříve příliš přísný, tak ho na nějakou dobu úplně vypnuli, aby ho pod hrozbou ztráty licence museli znovu zapnout - https://www.czechcrunch.cz/2019/03/cerny-tyden-revolutu-uspesny-pribeh-fintechoveho-jednorozce-utrpel-nekolik-trhlin/, to by vysvětlovalo, proč někomu určitý vzorec chování prošel a jinému klientovi byl účet zablokován) a banka je tolerantnější k postupnému nárůstu před skokovým. Takže pořídit si kartu a ještě "s mokrou" vyrazit na měsíční "turné" po světě je nejlepší způsob, jak si zadělat na problémy. Právě tato netransparentnost mi vadí. Další problém je 2 % poplatek při překročení objemu výběrů z bankomatu 200 eur za měsíc.

  1 % vratka Hello Bank (maximálně 500 Kč za měsíc) platí stále. Jen od 14. května nebude z quasicash transakcí (dobíjení předplacených karet, platby v kasinech, sázkových kancelářích a podobně).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).