Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Malý test kurzů platebních karet od xf - Nejzajímavější na tomto testu je, že vůbec vznikl....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 5. 2019 12:37

  xf (neregistrovaný) 86.49.187.---

  Nejzajímavější na tomto testu je, že vůbec vznikl. Tedy že klienti ústavů karty vydávající vůbec dopředu neví, a ani zpětně, za jakých podmínek a nákladů bude směna provedena.

  Srovnejte to s pouliční směnárnou. Tam musí být jasně předem znám buď kurs, nebo mechanismus podle kterého bude stanoven (třeba střed ČNB), musí být známy všechny poplatky, přirážky atd., tedy zákazník předem ví, co dostane. A navíc transakci může do nějaké lhůty zrušit. U karet je zvykem, a ČNB k tomu mlčí, že klient dopředu nezná vůbec nic.

  A tak vznikají tyto testy, aby měl klient "reversním inženýringem" alespoň jakous takous představu, co mohl před třemi týdny čekat, a co se snad dá čekat i tento týden. Ovšem bez jakékoli záruky.

  Existuje nějaký jiný obor podnikání, kde by cena, či alespoň mechanismus jejího stanovení, nebyla předem stanovena?

 • 11. 5. 2019 18:41

  Patrik Chrz

  Ale ten mechanismus kurzů je znám, byť ho banky mají často hluboce schovaný v produktových podmínkách.
  A i to zde zmiňuji:
  1) dle platného kurzovního lístku (v den zaúčtování), ano, zde není předem znám konkrétní kurz, ale lze ho celkem slušně odhadnout
  2) dle kurzu karetní společnosti - to je zpravidla nejvýhodnější varianta, jen se používá velmi málo, výsledný kurz je velmi blízko středu

  Samozřejmě je zde i varianta DCC, ta je určena právě pro ty klienty, kteří chtějí okamžitě vědět směnný kurz, samozřejmě že si za to zaplatí (ostatně stejně, jako u Revolutu, když platí o víkendu)

 • 11. 5. 2019 23:09

  xf (neregistrovaný) 86.49.187.---

  Skutečně? Bavíme se o obecném "dle platného kurzovního lístku (v den zaúčtování)". Nebo i o konkrétním kurzovém lístku, o konkrétně stanovených poplatcích, přirážkách? Tedy že by kurzy šly zpětně dopočítat pro libovolnou kartu třeba k 2.5.2019 v 10:00 SELČ.
  Pokud ano, potom ten test vznikl jen proto, že udělat v zahraničí kontrolní nákupy je jednodušší, nežli to dohledat v podmínkách bank? (já to nikdy nenašel, ale pravda je, že jsem se tím nijak intenzívně nezabýval)

 • 12. 5. 2019 6:17

  Patrik Chrz

  Ono názorné srovnání je vždy lepší. Vždy se lépe argumentuje případem "nakoupil jsem 13 balíčků sušenek ve stejném obchodě ve stejný okamžik a toto mi bylo naúčtováno", než "banka x měla k 2. 5. kurz ten, banka y měla kurz onen". Kurzovní lístek se obvykle vydává jednou denně, výjimkou jsou dny, kdy dochází k výraznému pohybu měn, pak může být aktualizován vícekrát denně, zpravidla se pak ale archivuje pouze ten poslední.

  Druhou možností je vzít libovolnou platbu v libovolný den a srovnat s kurzem ČNB ve stejný den a vypočítat si tak marži banky. Ta se obvykle příliš často nemění, i když se objevily i případy, kdy banka poměrně výrazně zvedla marži, např. před letními prázdninami (vzpomínám si na Equa bank, která v minulosti s kurzy dost kouzlila, mimo jiné i výběry účtovala valutovým kurzem).

  Naprostá většina bank poplatky ani přirážky při platbě kartou v zahraničí nemá. Výjimečně se objevuje konverzní poplatek (který je stále stejný), v tuto chvíli je mi znám u Revolutu (0,5 - 2 % dle měny, pouze o víkendu), Hello (2 % jen u debetek ke kurzu karetní společnosti), mBank (cca 0,2 % u Visa Svět ke kurzu karetní společnosti a 2 % u ostatních karet k už tak nevýhodnému kurzu deviza-prodej) a Raifka (0,5 % k už tak nevýhodnému kurzu deviza-prodej, ostatně proto tato karta vyšla nejhůře v testu).

  Kurzy Revolutu a Hello (jen debetky) to posune někam k průměru (takže žádná tragédie).

  Bohužel zásadní podmínkou platební karty je, že s ní půjde zaplatit. A to bez ohledu na denní dobu, svátky, pohyby měn,... Jako bylo by možné bankám nakázat aby si klient před okamžikem platby mohl zjistit kurz, ale to by vedlo jen k dvěma věcem: a) je možné, že kartou by šlo zaplatit jen v obchodních hodinách banky
  b) případně mimo tyto obchodní hodiny by zde musela být bezpečnostní přirážka (tak, jak to má nyní Revolut)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).