Hlavní navigace

Fondy prožívají stále rekonvalescenci

8. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Týden s pouhými 127 miliony nelze považovat za žádný úspěch. Ačkoli výnosově se fondy zotavují poměrně rychle, jejich obliba se zřejmě nenavrací. Přesto by mohl být právě červen prvním měsícem, který skončí v kladných prodejích po devíti měsících masivních odlivů.

Fondy peněžního trhu ztratily nadlouho svou „jistotu neklesání“ a ani po určitém zklidnění výnosů nemají ještě zdaleka vyhráno. Do 100milionových odkupů se opět propadl ISČS Sporoinvest přestože za poslední tři měsíce vynesl už 1,5 %. K hladině se naopak zase o pár temp přiblížil KBC Multi Cash ČSOB, který opustilo již jen 40 milionů korun.

Fondy 23. týden 09
Fondy 23. týden 09
Fondy V mil. Kč
Peněžního trhu  –132
Dluhopisové 44
Smíšené  –31
Akciové 115
Zajištěné 131
Celkem 127

V ČSOB se také podařilo získat skoro 130 milionů do zajištěného fondu zaměřeného na peněžní trh. Jinak zajišťáky paběrkují a mnohé starší jejich podílníci stále i opouštějí.

Z nejhoršího jsou asi již venku dluhopisové fondy. U nich je však výhled stále mlhavý – odkupování amerických dluhopisů FEDem zřejmě způsobuje zvyšování jejich výnosů. Strmější výnosová křivka by sice mohla naznačovat ekonomické oživení (potom by FED nepotřeboval tolik zvětšovat peněžní nabídku těmito nákupy), anebo strmá výnosová křivka znamená, že investoři mají strach ze zhoršení amerických fiskálních perspektiv. K odkupování bondů se chystá i ECB, a o tom, že nabídka těch našich domácích bude velká, ubezpečuje výhled na zdvojnásobení rozpočtového schodku: zatímco ještě v prosinci minulého roku MF počítalo s tím, že si bude letos muset půjčit jen 148,4 miliardy korun, začátkem června očekávání částky „nového zadlužení“ vzrostlo na 280 miliard korun.

Uvidíme, zda MF skutečně spustí avizovaný přímý prodej státních bondů retailu. To by mohlo poněkud změnit „naladění“ našich spořínků, kteří se zatím ve velkém nechávají zlákat masovou reklamou bank na své vklady. Zatímco ještě v březnu domácnosti do bank uložily jen málo přes 7 miliard korun, za duben nasnášely do bank přes 24 miliard korun (14 na netermínované a 10 na termínované vklady). S tím kontrastuje nárůst zadlužení domácností o pouhých 9 miliard korun.

skoleni_29_6

V poměru finančních aktiv k zadlužení s námi mohou soupeřit jen tradičně spořivé země jihovýchodní Asie. Objem úspor domácností loni převyšoval objem jejich dluhů zhruba 2,5krát. Celkové zadlužení domácností u bank a nebankovních finančních institucí meziročně vzrostlo o 16 % (cca o 150 mld. Kč) na více než jeden bilion korun. Celkové úspory domácností (přes nepříznivý vývoj trhů) meziročně stouply o 7,4 % – tedy o téměř 200 miliard! – na takřka 2,5 bilionu korun.

Akciové trhy se minulý týden sice opatrně, ale přece jen šplhaly vzhůru a býci mají jednoznačně navrch. Indexy atakují nejen letošní, ale Wall Street přímo 7měsíční maxima. Praha po předchozí korekci zvládla dokonce 10 %. Akciové fondy se tedy také probírají z mrákot a dlouhodobé hibernace, i když 115 milionech se opět podílel největší 70milionovou měrou ING Český akciový. Zato ISČS Sporotrend stále nevzbuzuje dost důvěry (nebo naopak šokuje) neuvěřitelným výnosem přes 85 % za poslední tři měsíce. Ale ani 78 % ISČS Top Stock není k zahození. Jak že je to s tím dobíháním rozjetého vlaku?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).