Hlavní navigace

Kurzarbeit po česku: Zachrání vám práci?

25. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nemá zaměstnavatel na to, aby vás platil? Práci vám může zachránit kurzarbeit. Otázkou je, zda bude podpora dostačující.

Vysoká nezaměstnanost je v současnosti jednou z Achillových pat české ekonomiky. Pokud nemá firma, u které pracujete dost prostředků pro všechny zaměstnance, ještě to nutně nemusí znamenat, že ztratíte práci. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravilo projekt „Vzdělávejte se pro stabilitu“, který má za cíl podpořit zaměstnanost a odbornou znalost zaměstnanců. Inspirovalo se německým kurzarbeitem, ale s tím rozdílem, že česká verze nenechá zaměstnance doma, ale ten se bude po část pracovního týdne vzdělávat.

Jeho realizace začala 17. září a skončí 31. srpna 2015 s tím, že vzdělávací aktivity musí firma ukončit do 30. června 2015. Projekt je financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Půl roku pro firmy, kde hrozí propouštění

Firmy, které se v současnosti nacházejí v obtížné ekonomické situaci a mají přechodně problém s přidělováním práce ve sjednaném rozsahu, mohou získat finanční příspěvek na realizaci odborného rozvoje zaměstnanců i na jejich mzdové náklady.

Žádat je možné o finanční podporu na půl roku s možností prodloužení na 12 měsíců. Mzdový příspěvek se bude vyplácet měsíčně, příspěvek na náklady vzdělávání až po ukončení těchto aktivit a prokázání jejich úhrady. Uznávají se jen ty náklady, které vzniknou po podpisu dohody o poskytnutí příspěvku.

Maximálně mohou firmy čerpat 31 000 Kč na jednoho zaměstnance včetně odvodů, skutečná výše příspěvku se ale bude odvozovat od úrovně mzdy konkrétního zaměstnance. 

Celkem může žadatel čerpat průměrně 500 000 Kč měsíčně za mzdové i vzdělávací náklady (v odůvodněných případech lze i více). Jedná se o průměr, takže pokud bude v jednom měsíci vyčerpáno jen 450 000 Kč, v dalším je možné vyčerpat 550 000 Kč.

Přiznání příspěvku má své podmínky

O finanční podporu může u úřadu práce žádat zaměstnavatel, který prokáže v meziročním čtvrtletním srovnání tržeb k počtu zaměstnanců pokles o více než 20 %. Posuzuje se tedy objem tržeb na jednoho pracovníka během 3 měsíců před podáním žádosti se stejným obdobím předchozího roku.

Kromě toho musí být tento zaměstnavatel alespoň jeden měsíc před podáním žádosti nucen u navržených pracovníků aplikovat § 209 Zákoníku práce (ZP). V tom případě je nutné prokázat, že není schopen přidělit práci v rozsahu větším než 20 % stanovené týdenní pracovní doby. Výpadek práce ale zároveň nesmí přesáhnout 60 % týdenní pracovní doby, tedy jde o více než jeden den, ale maximálně tři dny v týdnu.

Poznámka

Paragraf 209 ZP hovoří o překážkách v práci na straně zaměstnavatele, kdy ten nemůže přidělovat pracovníkům práci v rozsahu týdenní pracovní doby kvůli dočasnému omezení odbytu výrobků či omezené poptávce po jeho službách, tedy o tzv. částečné nezaměstnanosti. Pak může vyplácet náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. 

Kromě těchto podmínek musí splnit i ty, které ho opravňují k čerpání veřejné podpory (pravidlo „de minimis“ nebo „bloková výjimka na vzdělávání“) a které platí pro Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost – tedy například maximálně 200 tis. eur načerpaných v posledních třech letech z evropských fondů.

Podrobnosti o projektu včetně manuálu pro zájemce najdete na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Na co lze příspěvek použít

Prostředky budou zaměstnavateli poskytnuty na mzdové náklady, resp. na náhradu mzdy, kterou vyplatí pracovníkům za dobu vzdělávání v rámci programu, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Kromě toho pak také na úhradu nákladů vzdělávacích aktivit. Zaměstnanec tedy bude během této doby i nadále dostávat celou mzdu.

Pokud bude zaměstnavateli zajišťovat odborný rozvoj interní lektor, může získat na kurzovné pro tohoto odborníka maximálně částku 230 Kč na hodinu.

Bude podpora stačit?

Z evropského fondu je pro první fázi projektu připraveno 400 mil. Kč s tím, že v případě zájmu by mělo být možné načerpat ještě dalších 400 mil. Kč. 

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která tzv. kurzarbeit po česku kvituje, je ale maximální výše podpory na jednoho pracovníka příliš nízká. Obecně si firmy i v potížích hledí udržet zejména pracovníky kvalifikované, zkušené, s kontakty a se znalostí oboru či firemních procesů. Takoví se zpravidla do absolutního limitu 31 tisíc vč. odvodů opravdu nevejdou, uvádí zpráva vydaná Asociací v reakci na spuštění projektu.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).