Hlavní navigace

Koruna nejhorší měnou v regionu

23. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vítězem klání na středoevropských devizových trzích se včera stal maďarský forint. Česká koruna naopak včera oslabila.

Zprávy a události

Čínský flash HSBC PMI index průmyslové aktivity za květen zklamal poklesem z dubnových 50,4 bodu na 49,6 bodu. V pásmu kontrakce je poprvé po sedmi měsících.

Dubnové prodeje stávajících domů v USA se zvýšily o 0,6 % m/m a zaostaly tak za tržním očekáváním ve výši 1,4 % m/m.

Přebytek běžného účtu platební bilance eurozóny se v březnu zvýšil na 24,8 mld. EUR z únorových sestupně revidovaných 11,5 mld. EUR.

Průměrná hrubá mzda v Maďarsku zrychlila tempo svého meziročního růstu z únorových vzestupně revidovaných 2,8 % y/y na 3,2 % y/y za březen, když trh čekal 3,0% y/y.

Euro proti dolaru po třech týdnech zpět u 1,3000. Dočasně.

Kurz eura vůči dolaru se včera vyvíjel jako na houpačce. Kurz USD/EUR se v průběhu celé včerejší evropské seance posouval výše, z ranních kotací u 1,2900 se postupně posunul k 1,2950 na počátku amerického obchodování. V průběhu projevu B. Bernankeho trend posilujícího eura akceleroval, když kurz rychle povyskočil až téměř k hladině 1,3000 USD/EUR. V dalším průběhu amerického obchodování však začal dolar opět získávat a kurz se nakonec propadl až k 1,2850 USD/EUR.

Před projevem šéfa americké centrální banky hráči přivírali dlouhé dolarové pozice. Opatrnost byla cítit i na akciových trzích. Investoři se obávali, že Ben Bernanke nijak nenaznačí odklon od extrémně uvolněné měnové politiky. Očekávání se nakonec ukázala jako prozíravá. Bernanke skutečně uvedl, že americká centrální banka bude pokračovat v nákupech dluhopisů, dokud se podstatně nezlepší vyhlídky na trhu práce. I když jsou v poslední době patrné známky zlepšení na trhu práce, ten zůstává podle hodnocení šéfa amerických centrálních bankéřů celkově slabý. Měnová politika podle něj poskytuje významné stimuly americké ekonomice a předčasné ukončení by s sebou neslo podstatná rizika. Tato slova povzbudila akciové obchodníky, což se následně projevilo v otočení trendu na euro/dolarovém trhu a posílení americké měny. Klíčové pro další nastavení měnové politiky tak bude sledovat přicházející ekonomická data.

Dnešní den bude bohatý na čerstvé ekonomické ukazatele, které by měly vyznít spíše ve prospěch amerického dolaru. Z USA se totiž dočkáme týdenní statistiky nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti, předběžného květnového PMI indexu a statistiky z trhu nemovitostí. V podstatě všechny ukazatele by měly potvrdit zlepšující se situaci v americké ekonomice indikující budoucí oživení spotřebitelské poptávky. Naopak z Evropy se dočkáme předběžných květnových statistik PMI indexů aktivity za jednotlivé země i eurozónu jako celek. Čísla by měl potvrdit, že aktivita se snižuje. Očekávání naznačují, že by ale přeci jen již mohlo být dna dosaženo.

Koruna ve středu týdne nejhorší měnou regionu

Vítězem klání na středoevropských devizových trzích se včera stal maďarský forint. Ten si ziskem 0,6 % a posunem kurzu k úrovni 288 HUF/EUR zajistil dosažení nejsilnější úrovně za posledních pět měsíců. Maďarskou měnu povzbudila včerejší čísla mzdového vývoje za březen, která překonala tržní očekávání a jsou příslibem, že se vyšší výdělky postupně promítnou i do stabilizace a následného oživení spotřeby domácností. Zvyšují se tak vyhlídky, že by se maďarská ekonomika mohla dostat z loňské recese. První odhad HDP za první čtvrtletí ukázal na růst o 0,7 % q/q. Posilující forint pak pomohl i polskému zlotému, i když jeho zisky byly mírnější, když dosáhly necelého čtvrt procenta. Dnes ráno však se však již obě měny nacházely na včerejších zahajovacích úrovních.

Česká koruna včera na rozdíl od zlotého či forintu oslabila. Během první hodiny včerejšího obchodování se sice svezla na optimistické vlně a posílila z otevíracích 26,04 až k 25,95 CZK/EUR, ještě během dopoledne však byl obnoven trend oslabující koruny. V odpoledních hodinách se tak již euro obchodovalo za ceny kolem 26,15 CZK/EUR.

Účto_tip_změny21

Kurz koruny vůči euru se tak usadil v pásmu, které ohraničují úrovně technického supportu 25,90 CZK/EUR, respektive technické rezistence 26,15 CZK/EUR. Pokud nepřijde nějaký impuls, měl by se kurz v tomto pásmu udržet. Pro další oslabení koruny je z pohledu technické analýzy klíčové, aby se týdenní zavírací kurz nacházel nad hladinou odporu 26,15 CZK/EUR. Za tohoto předpokladu by se otevřel prostor pro posun směrem k 26,50 CZK/EUR.

Česká swapová křivka včera zaznamenala mírný pokles v rozsahu zhruba 2 bb a následovala tak vývoj svého eurového protějšku. Výnosy státních dluhopisů se posunuly paralelně se swapovou křivkou. Aktivita na domácím dluhopisovém trhu však byla včera minimální.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).