Hlavní navigace

Koronakrize ukrajuje bankám zisky, některým až polovinu

18. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pandemie koronaviru dopadla na banky. Propad zisku postihl, až na jednu výjimku, téměř všechny velké tuzemské peněžní domy.

Začátek roku byl pro banky slibně rozjetý, pandemie koronaviru ale zamíchala kartami v jejich neprospěch. Na banky dopadlo mimo jiné vládou nařízené moratorium, které jim ukládá povinnost, aby klientovi, za určitých podmínek a na základě jeho žádosti, umožnily odklad splátek hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na šest měsíců.

Pro banky to znamená dočasný výpadek příjmů a někteří ekonomové už před jeho schválením upozorňovali, že důsledkem bude zastavení či omezení poskytování úvěrů ze strany bank. To se právě nyní děje. Některé banky zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték a úvěrů, dívají se přitom i na to, odkud máte příjmy.

Air Bank

Air Bank za první tři měsíce letošního roku vykázala čistý zisk 320,8 milionu Kč, což představuje meziroční pokles o 5 %. Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů meziročně vzrostl o 9 % na 111,4 miliardy korun. Objem úvěrů se zvýšil o 25 % na 58,3 miliardy korun.

Česká spořitelna

Česká spořitelna vykázala k 31. březnu 2020 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk ve  výši 3,2 miliardy Kč. To znamená meziroční propad téměř o pětinu. Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 6,8 % na 7,8 miliardy Kč. Nárůst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019 a na začátku roku 2020, uvedla banka. Naproti tomu čistý výnos z poplatků a provizí klesl meziročně o 3,9 % na 2,1 miliardy Kč.

Celková bilanční suma, která představuje součet aktiv nebo pasiv, meziročně stoupla o 15,7 procenta na 1,688 bilionu korun. Vlastní kapitál se zvýšil o jednu miliardu na 9,8 miliardy korun.

Hospodářské výsledky bank za 1. čtvrtletí 2020
Banka  Zisk v Kč Meziroční změna
 Air Bank 320,8 milionu −5 %
Česká spořitelna 3,2 miliardy −19,8 %
ČSOB 2,1 miliardy −56 %
Fio Banka 376,1 milionu +27,7 %
Komerční banka 2,7 miliardy −16,3 %
Moneta Money Bank 731 milionů −25,6 %
Raiffeisenbank 808 milionů −9,3 %

ČSOB

Zisk skupiny ČSOB činil v prvním čtvrtletí letošního roku 2,1 miliardy Kč, což je o 56 % méně než ve stejném období loni. Důvodem poklesu je podle banky snížení ostatních provozních výnosů v souvislosti s přeceněním tržní hodnoty. V meziročním srovnání se projevil i loňský mimořádný výnos z prodeje ČSOB Asset Management. Objem úvěrů i vkladů se meziročně zvýšil.

Banka posílila svoji kapitálovou pozici díky zadržení výplaty dividendy. Podle generálního ředitele Johna Hollowse ČSOB banka v prvním čtvrtletí musela kvůli koronaviru reagovat na situaci, kterou doposud nepoznala.

Fio banka

Zisk Fio banky v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 27,7 % na 376, 1 milionu Kč. Banka je pátou největší podle počtu klientů a jedinou z této pětice (ještě sem patří Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta), které zisk rostl. Bilanční suma i objem vkladů bance vzrostl shodně přibližně o 20 %.

Komerční banka

Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se meziročně snížily o 0,8 % na 5,8 miliardy Kč, přestože objem úvěrů i vkladů rostl. Banka to zdůvodnila nižšími úrokovými maržemi u retailového úvěrování a nižšími výnosy z reinvestovaných depozit. Čisté poplatky a provize se snížily o 5,3 procenta na 1,4 miliardy Kč.

Poté, co představenstvo v březnu navrhlo ponechat celý zisk roku 2019 nerozdělený, v souladu s pokynem České národní banky, odložilo představenstvo také rozhodnutí o dividendě roku 2020 nejméně do letošního října.

Moneta Money Bank 

Skupině MONETA klesl za letošní první čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk meziročně asi o čtvrtinu na 731 milionů korun. Zisk podle banky negativně ovlivnila vyšší tvorba opravných položek v důsledku pandemie koronaviru. Celkový provozní výnos vzrostl meziročně o 14,7 %, čistý úrokový výnos o 4,9 %. 

Banka uvedla, že zvýšila úroveň tvorby opravných položek na úvěrové ztráty na 684 milionů korun. V souvislosti s revizí makroekonomického výhledu a zvýšeným rizikem pro klienty žádající moratorium na své splátky vytvořila dodatečné opravné položky ve výši 475 milionů korun. Výplatu dividend banka vyhodnotí ve 3. čtvrtletí. Kvůli nejasnostem kolem pandemie pozastavila také zpětný odkup akcií.

skoleni_29_6

Raiffeisenbank

Čistý zisk Raiffeisenbank kvůli pandemii koronaviru v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 9,3 % na 808 milionů Kč. Celkové provozní výnosy vzrostly o 3,7 % na 2,96 miliardy Kč. Aktiva banky dosáhla 380 miliard Kč a meziročně tak vzrostla o 6,6 %.  

Čisté příjmy z poplatků vzrostly o 9,3 % na 448 milionů Kč. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, však meziročně klesly o 23,7 % na 238 milionů Kč. Bance i přes pandemii v prvním čtvrtletí vzrostl celkový objem poskytnutých úvěrů. Meziročně o 5 % na 253 miliard Kč. Zvýšil se jak objem hypoték a spotřebitelských úvěrů pro domácnosti, tak úvěry pro firmy. Také objem přijatých vkladů meziročně vzrostl o 11,3 % na 296 miliard Kč.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).