Hlavní navigace

Konec bydlení v Čechách!

20. 9. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak je poslední dobou zvykem, vláda přišla s dalším návrhem daňových změn. Dokonce ještě s perverznějším, než byl ten předchozí. Na novou daň se mohou těšit ti, kteří chtějí bydlet. Člověka téměř pronásleduje představa, kolik piv musel v sobě mít úředník, který navrhl poslední daňový balíček. Perla stíhá perlu.

Jakékoliv zvyšování daní je ve své podstatě legitimní krádeží. Odpovědná (komu?) místa si takovou krádež předem odhlasují a berní úředník pak plní funkci vykonavatele rozsudku (resp. lupiče).

Skutečnost, že moudrý státní úředník rozhodne za nesvéprávné občany kde že by měli utrácet své peníze, zní bizarně. Nemluvě o tom, že práce vyvoleného nadčlověka také něco stojí.

Poslední verze daňového balíčku počítá s následujícími změnami:
Milionářská daň aneb daň za úspěch. Vydělá-li někdo ročně přes 1,12 miliónu korun, musí zaplatit z rozdílu mezi svým výdělkem a částkou 1,12 miliónu korun daň ve výši 35 %. Dodnes tato daň dosahovala 32 %. Pro člověka, který dosahuje ročního zdanitelného příjmu 1 300 000 Kč, představuje zvýšení daňové zátěže ztrátu částky 5 466 Kč.

Zvýšení spotřební daně na cigarety a alkohol zůstává. Vlády obvykle tyto daně zvyšují jak to jen jde. Jejich výhoda totiž spočívá ve skutečnosti, že se velmi snadno vybírají. A jistě není tajemstvím, že jsou u nás (soudě podle cen cigaret a alkoholu) jedny z nejnižších v Evropě. Nicméně ani tím nelze ospravedlnit skutečnost, že zvyšování daňové zátěže má objektivně (až na výjimky) negativní dopad na ekonomiku.

Do nebe volající jsou ovšem změny daně z přidané hodnoty. Původní zvýšení nižší sazby DPH z 5 % na 7 % neprošlo. Snížení vyšší sazby z 22 % na 21 % ano. V současnosti se uvažuje o zvýšení nižší sazby DPH pouze o jedno procento, tedy na 6 %.

Vysvětlil někdo racionálně důvod, proč chce vláda právě dnes snižovat vyšší sazbu DPH? Ano, ono to vypadá hezky. Někde vláda přidá, někde ubere. Ale efekt takové změny (z 22 % na 21 %) je pouze kosmetický a bez velkého vlivu na rozpočet.

Vláda navrhuje novou sazbu DPH ve výši 12 – 13 %. Údajně by se měla vztahovat na služby související s bydlením. Pokud to znamená, že by se na stavbu nového domu začala vztahovat 13 % sazba místo dosavadní 5 %, měl by se navrhovatel vrátit na základní školu. Při koupi levnějšího domku v ceně 2,5 miliónu korun by občan zaplatil na DPH o 200 tisíc korun více! O tolik by pro srovnání zaplatil více při současných daňových změnách ten, kdo vydělává ročně 7,8 miliónu korun. Zavedení třetí sazby DPH by tedy představovalo vytvoření multimilionářské daně pro nemilionáře.

Již v současnosti se podpora výstavby bytů a domů rovná nule. Na daních totiž člověk zaplatí zhruba tolik, co dostane na podporách (podpory stavebního spoření a hypotečních úvěrů). Třetí daňová sazba by způsobila skokový nárůst cen nemovitostí o stovky tisíc korun. Nikdo z gentlemanů ze Strakovy akademie tedy evidentně zrovna nestaví.

V souvislosti s letošními povodněmi a s množstvím škod způsobených na státním majetku lze vysledovat i jeden zajímavý efekt. Stát bude v rámci rozsáhlých rekonstrukcí vlastních nemovitostí platit daně sám sobě. Stoupnou tedy jak příjmy, tak výdaje rozpočtu. Následkem pak může být nižší procentuální vyjádření deficitu státního rozpočtu (i když se jeho absolutní výše nezmění).

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Pokud by se opravdu třetí sazba DPH vztahovala i na výstavbu bytů a domů, je otázkou, kdo by se proti ní mohl postavit. Lidí, kterých by se týkala, totiž není mnoho. Leckdy může být jednodušší vysoce zdanit malou skupinu lidí než marginálně zdanit celou populaci.

Proti podobnému kroku se mohou postavit developerské firmy, stavební společnosti, stavební spořitelny nebo hypoteční banky. Pokud by podobné opatření prošlo, mohlo by znamenat konec bytové a domovní výstavby v mnoha regionech.

Anketa

Souhlasíte s novým daňovým balíčkem vlády?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).