Hlavní navigace

Vláda zvyšuje daně - odstěhujte se!

17. 9. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

První pokus o zvýšení daní vládě neprošel. Premiér Špidla se však nevzdává a pokusí se návrh prosadit znovu, s novými spoluhráči. A jak známo, vytrvalost přináší růže - tedy v tomto případě vyšší daně. Chystané změny jsou známé, ale jak se proti nim bránit?

Hana Marvanová v pátek hájila program strany, za kterou byla zvolena do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky – hlasovala proti svým stranickým kolegům, které svým činem s největší pravděpodobností odsoudila do opozice. Vládní kabinet zřejmě dozná změn, které umožní naplnění volebního programu Sociální demokracie a zvýšení daní, ač není po včerejších jednáních s prezidentem Václavem Havlem zdaleka jisté, zda dojde i k personálním či jen strategickým změnám. Na co se máme připravit a jak?

Jaké daně zvýší?
Nelze jednoznačně říci, že se jedná o zvýšení daní. Úpravy daňového systému jsou nejrozsáhlejší od roku 1991, kdy došlo k výměně socialistického daňového systému za standardní v západních zemích.

K poklesu daňové sazby má dojít s účinností od 1. 1. 2003 u vyšší sazby daně z přidané hodnoty z 22 % na 21 % a s účinností od 1. 1. 2004 poklesne daň z příjmů právnických osob ze současných 32 % o celá 4 %.

Vláda v rámci naplňování programu o podpoře rodiny hodlá zvýšit nezdanitelnou částku na dítě o 300 Kč ročně, kterou bude možno uplatnit od příštího roku.

Tím však pozitivní zprávy končí. Ostatní změny jsou vesměs s negativním dopadem na občany.

Nejhůře pravděpodobně pocítíme zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty ze současných 5 na 7 %, které v roce 2003 přinese do veřejných rozpočtů 7,5 mld. Kč. Stejná částka, která uleví veřejným financí, zatíží občany a podnikatele.

(Poznámka: Do jaké míry kterou ze skupin závisí na elasticitách poptávky a nabídky. Vzhledem ke skutečnosti, že sníženou sazbou jsou daněny především nezbytné komodity, lze předpokládat vyšší dopad na spotřebitele než na výrobce.)

Pokud si myslíte, že se z nepříjemného zvyšování daní uchýlíte k alkoholu, vězte, že přestože daň z přidané hodnoty lihovin klesne (z výše zmíněných 22 na 21 %), půllitrová láhev 40%ní lihoviny podraží přibližně o 8 Kč. Novela nezapomíná na spotřební daně, které vzrostou nejen u alkoholických nápojů, ale také u tabákových výrobků (což nahrává distributorům marihuany) a paliv (snad s výjimkou nafty).

Abyste tedy měli dostatek prostředků na podražený alkohol, musíte více vydělávat. Ovšem ani to vám nepomůže, protože vláda zavede tzv. milionářskou daň – daň z příjmů pro částky přesahující v základu daně 993 600 Kč. Z každé koruny vydělané nad tuto částku si stát účtuje vedle sociálního a zdravotního pojištění 35 %. Po započtení pojištění vám tak zbude celých 56,875 haléřů.

Jak se bránit?
Způsobů, jak se bránit zvýšenému daňovému zatížení, je celá řada. Jedním z nich – a neprozrazuji žádné tajemství – je nepracovat a nevykazovat žádné příjmy. Tím nejenže neodvedete státem vytoužené daně (kromě spotřební a DPH), ale navíc vám stát za vaši nečinnost zaplatí. Krom toho i někteří zaměstnavatelé rádi využijí vašich služeb bez poměru, a tak ke „státním dotacím“ sociálního systému můžete přidat i slušný přivýdělek. Bude-li se jednat o příjem z autorských práv nebo kapitálového majetku, bude navíc zcela legální.

Jinou možností je převést činnost na podnikatelskou aktivitu právnické osoby. Zde se očekává snížení daňové sazby na 28 % a při zdanění výplaty podílu 25 % „stojí“ jedna vydělaná koruna 46 haléřů, tedy zdánlivě více než jedna koruna po zaplacení milionářské daně. Nesmíme však zapomínat na náklady, které platí za pracovníka zaměstnavatel. Pokud je jich ušetřen a za služby platí místo výplatní páskou fakturou, nebude se jistě zdráhat podělit se o uspořené náklady. Krom toho – i společnost s ručením omezeným nezbytně potřebuje výkonný počítač, reprezentativní automobil a prostorný dům s kanceláří a bytem pro výkonný orgán. Tak proč platit navíc 25 % a připravit se o možnost odpočtu DPH.

školení účto Kučerová

Poslední možností, pomineme-li podvolení se placení daní, je odstěhovat se. Není zdaleka třeba sbalit kufry, prodat dům a koupit si letenku či lístek na vlak. Dnes stačí přesunout své aktivity do ráje. Samozřejmě daňového. K tomuto účelu vznikla celá řada firem, které rády za úplatu poradí a zařídí veškeré nezbytné formality.

Daňoví poplatníci a plátci daně mají široké možnosti „daňové optimalizace“. Existují samozřejmě i další, zatím zde nezmíněné – ovšem volby do sněmovny již proběhly a dalších se dočkáme pravděpodobně za čtyři roky.

Anketa

Budete se bránit proti rostoucím daním?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).