Hlavní navigace

Kolik zaplatíte s internetovým bankovnictvím

25. 3. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Internetové bankovnictví vám většina bank zřídí zdarma - a pak si ho nechá dobře zaplatit. Bez měsíčních poplatků vám ho nedá téměř nikdo. Ale biti na něm beztak nemusíte být. Na oplátku vám banky kromě neomezeného přístupu k účtu nabízejí řadu slev, které nejsou k zahození.

Zřízení internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví vám zdarma zřídí v základní podobě všechny banky, které svým klientům ovládání účtu přes internet umožňují, s jedinou výjimkou. Poplatku se nevyhnete u HVB Bank – při zřízení služby vám naúčtuje 490 Kč za předání a inicializaci elektronického bezpečnostního klíče (PIN kalkulátoru).

I další banky si účtují poplatky při zřízení internetového bankovnictví s některým z druhů zabezpečení – např. čipovou kartou nebo PIN kalkulátorem. Současně s nimi ale nabízejí i jiné možnosti zabezpečení zdarma.

Pokud vám v České spořitelně nestačí zabezpečení uživatelským jménem a heslem, můžete si připlatit za autentizační kalkulátor 300 Kč. ČSOB nově nabízí SMS autentizaci (tj. zasílání ověřovacího kódu na mobilní telefon, na volbě klienta záleží, zda bude zasílána), čímž se klient může vyhnout platbě od 100 Kč do 1950 Kč za čipovou kartu a čtečku čipových karet (kartu se čtečkou lze pořídit za 500 Kč, 650 Kč nebo 1950 Kč podle typu čtečky).

eBanky máte možnost volby hned z několika způsobů autentifikace (ověření totožnosti). Zdarma je aktivace či nahrání bankovní aplikace do mobilního telefonu a následné využívání tzv. mobilního elektronického klíče (ověření totožnosti pomocí kódu zaslaného šifrovanou SMS zprávou). Osobní klíč (kalkulátor) je obdařen příplatkem 89 Kč měsíčně k vedení účtu a za internetový klíč (certifikáty) zaplatíte 200 Kč každý rok na jejich obnovení.

Další banky nabízejí pouze jediný způsob ověření totožnosti klienta, který není zatížen poplatkem při zřízení účtu.

Vedení internetového bankovnictví

Zdarma vedení služby internetové bankovnictví nabízejí samostatně pouze tři a půl banky – Citibank, ČSOB, WSPK (Waldviertler Sparkasse von 1842) a napůl eBanka, kde neplatí za přímé bankovnictví studenti a lidé s progrmy „Zdarma“. eBanka zahrnuje do jednoho poplatku veškeré formy přímého bankovnictví a neumožňuje otevření účtu bez přímého bankovnictví – čímž z účtů tvoří jakýsi minibalíček.

Do balíčků se internetové bankovnictví dostává u více bank. Bývá označováno jako „zdarma“, ovšem poplatek za jeho vedení je schován v poplatku za balíček (přičemž nutno dodat, že cena balíčku je vždy nižší než cena součtu všech služeb v balíčku zahrnutých).

Cena za vedení internetového bankovnictví
Banka Vedení IB měsíčně
Citibank 0 Kč
Česká spořitelna 25 Kč
ČSOB 0 Kč
Dresdner Bank 50 Kč
eBanka 0 – 75 Kč 1)
GE Capital Bank 39 Kč 2)
HVB Bank 50 Kč
Komerční banka 49 Kč
Raiffeisenbank 35 Kč
Volksbank 30 Kč
WSPK 0 Kč
Živnostenská banka 30 Kč

1) 0 Kč programy Student, Základ Zdarma a Plus Zdarma
45 Kč programy Základ a eLinka
75 Kč program Plus
2) 39 Kč Internetové bankovnictví Standard i Genius

Slevy a výhody

Při sjednání služby Servis 24 vám Česká spořitelna odpustí poplatek za vedení sporožirového účtu ve výši 20 Kč/měsíc, a celkové vedení účtu s internetovým bankovnictvím vám tak vzroste o 5 Kč/měsíc. Ostatní banky se zaměřují již jen na slevu na poplatcích za transakce.

V ceně vedení dostávají klienti ve všech bankách slevy na poplatcích za transakce. Jak vysoké jsou, ukazuje následující tabulka.

Slevy na příkazu k úhradě
Banka Platební příkaz vnitrobankovní Platební příkaz mezibankovní
přes IB na pobočce přes IB na pobočce
Citibank 6 Kč 24 Kč 6 Kč 24 Kč
Česká spořitelna 2 Kč 8 Kč 1) 4 Kč 10 Kč 1)
ČSOB 2 Kč 8 Kč 4 Kč 10 Kč
Dresdner Bank 4 Kč 2) 25 Kč 4 Kč 2) 25 Kč
eBanka 2,90 Kč 3) 22,90 Kč 3) 4,90 Kč 3) 24,90 Kč 3)
GE Capital Bank 3 Kč 12 Kč 3 Kč 12 Kč
HVB Bank 3,50 Kč 20 Kč 3,50 Kč 20 Kč
Komerční banka 1,90 Kč 8 Kč 4) 3,90 Kč 10 Kč 4)
Raiffeisenbank 2 Kč 10 Kč 3 Kč 20 Kč
Volksbank 3 Kč 12 Kč 3 Kč 12 Kč
WSPK 1 Kč 2 Kč 1 Kč 2 Kč
Živnostenská banka 2 Kč 10 Kč 4 Kč 15 Kč

1) Sběrný box. Přepážka o 37 Kč více.
2) Při současném vedení internetového bankovnictví a MultiCash 9 Kč.
3) Program Základ a Základ Zdarma o 4 Kč více. Program eLinka v obou případech vnitrobankovní 22,90 Kč, mezibankovní 24,90 Kč.
4) Prvních pět příkazů. Další o 8 Kč více.

To ovšem není zdaleka vše. Banky při zadávání příkazů klientem přes internet také ušetří a jsou ochotny se podělit o úsporu i na dalších poplatcích. Často tak nabízejí změnu a zrušení trvalého příkazu, SIPO, trvalého inkasa či povolení inkasa zdarma či se slevou – u Citibank tak ušetříte 18 Kč za položku, u ČSOB a Raiffeisenbank 30 Kč a u HVB dokonce 50 Kč, u Živnostenské banky při zřízení zaplatíte o 5 Kč méně (ostatní banky mají zřízení zpravidla zdarma) a při změně o 15 Kč méně. eBanka ve většině programů (s výjimkou eLinky) naopak zvýší cenu příkazu na pobočce oproti internetu o 20 Kč.

Živnostenská banka jako jediná zvýhodňuje mezinárodní platební styk (vedle generálního zvýhodnění přímého bankovnictví eBanky, které platí i pro mezinárodní platební styk). Místo 1 % z placené částky a rozmezí od 200 Kč do 1500 Kč zaplatíte jen 0,8 % v rozmezí od 200 Kč do 1000 Kč.

Jan Smítek - ŽIBA
Chcete ušetřit s internetovým bankovnictvím? Zeptejte se jak na to Jana Smítka, produktového managera přímého bankovnictví Živnostenské banky v Poradně Internetové bankovnictví na Měšci.

Další výhody internetového bankovnictví

Za samozřejmost již považuji další výhody internetového bankovnictví, kterými jsou rychlost, snadnost (mnohdy je jednodušší vyplnit platební příkaz na internetu než papírový formulář) a dostupnost omezenou jen vskutku řídkými výpadky bankovních serverů, které jsou často plánované a svou dobou a četností nestojí ani za řeč.

Cena internetového bankovnictví a poskytované slevy samozřejmě nemohou být jediným ani základním rozhodovacím kritériem. Internetové bankovnictví nabízejí banky a nabízejí ho k účtům. Důležitým kritériem je tedy důvěryhodnost banky a vlastnosti účtu jako celku, ne jen jedné z jeho částí.

Vyplatí se vám internetové bankovnictví?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šefredaktor odbormných komutních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz. Šéf obsahu EMA data.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).