Hlavní navigace

WSPK: může konkurovat gigantům přes internet?

17. 3. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Měnící se poplatky bank vedou řadu klientů k hledání jiných možností. Jednou z nich jsou malé banky a pobočky zahraničních bank. Dokáže Waldviertler Sparkasse von 1842 svým internetovým bankovnictvím konkurovat ostatním bankám? Jaké dovednosti a ceny nabízi?

Waldviertler Sparkasse von 1842 je na českém území malou bankou s několika pobočkami v Jižních Čechách a v Praze. O to těžší je její pozice v konkurenčním boji a o to více potřebuje produkty přímého bankovnictví. Podívali jsme se proto do její aplikace internetového bankovnictví a podrobili ji podrobné prohlídce.

Zřízení a přihlášení

Zřízení internetového bankovnictví je poměrně snadné. Na internetových stránkách www.wspk.cz/internetbanking si v přihlašovacím formuláři zaškrtnete „Nový uživatel“, zadáte heslo a uživatelské jméno pro přístup do systému a určíte, kam se mají uložit vygenerované klíče. Těm určíte vlastní heslo a necháte vytvořit klíč. (Pro generování náhodných čísel využívá banka pohyb kursoru myši ve vyznačeném poli.)

WSPK úvod

Vygenerovaný klíč exportujete a předáte bance, která vám na oplátku odevzdá certifikát. Po importu certifikátu do prohlížeče můžete internetové bankovnictví používat.

Trochu nadneseně jsem použil obecný termín „prohlížeč“. Banka podporuje pouze Internet Explorer 5.0 a vyšší s operačním systémem MS Windows 98/2000/NT a vyšším. Vzhledem k použité technologii (Active X) není ani naděje na rozšíření podpory na další prohlížeče před celkovou výměnou systému.

Další přihlašování probíhá pomocí uživatelského jména a hesla z prohlížeče, který má importovaný certifikát, ten je třeba ověřit platným heslem.

Schopnosti internetového bankovnictví WSPK

Po úspěšném přihlášení vidí klient přehled účtů, po jehož rozkliknutí získá přehled o zadaných transakcí. Těch však nemůže zadávat mnoho – jen jednoduchý příkaz k úhradě a příkaz k inkasu.

WSPK - příkaz

Příkazy lze zadávat a po zadání stornovat a měnit, dokud nejsou odeslány bance. Po podepsání a odeslání již nelze s příkazy pomocí aplikace nic provést. Stane se ale ještě jedna zajímavá věc, která mě překvapila.

Po zadání a odeslání příkazu k úhradě se disponibilní zůstatek sníží. To je v pořádku. Pokud ale zadáte příkaz k inkasu, disponibilní zůstatek se naopak zvýší – a to i v případě, že splatnost inkasa ještě nenastala, navíc není ani jisté, zda inkaso bude skutečně proplaceno.

WSPK inkaso

V případě inkasa se jedná o informační charakter jen pro dobu do odeslání inkasa ze systému banky, tj. dne, kdy bylo inkaso odesláno, částka se zde dále neudržuje a objeví se v disponibilním zůstatku až po proplacení inkasa, odpovídá na náš dotaz Ing. Milan Koubek z Waldviertler Sparkasse von 1842.

Banka chystá změny, které by se měly dotknout mimo jiné zobrazování zůstatku při zadání inkasa.

Ceny

To nejlepší na konec – ceny. Zatímco většina bank si tím či oním způsobem zpoplatňuje vedení přímého bankovnictví, zřízení i vedení internetového bankovnictví, Waldviertler Sparkasse von 1842 je zdarma.

Překvapující jsou poplatky za účetní položku, které se u podnikatelského účtu rovnají 3 Kč a u osobního účtu pouhé 1 Kč za kus. Poplatky si banka nevybírá ani jinou formou – za vedení účtu zaplatíte 30 Kč za čtvrtletí a měsíční výpisy jsou zcela zdarma. K tomu lze přidat ještě 1% úročení zůstatku a 50 Kč za zrušení účtu.

skoleni_13_10

Shrnutí

Internetové bankovnictví WSPK nabízí malé množství možností, ovšem za cenu, která již stojí za zvážení. Pokud potřebujete pouze základní transakce (příkaz k úhradě a k inkasu) a přehled o zůstatku na účtu (v podání WSPK poněkud zkreslený), může být účet s internetovým bankovnictvím u této banky zajímavým řešením.

Hledáte-li však internetové bankovnictví s vysokou přidanou hodnotou v podobě širokých služeb, případně zapojení celé finanční skupiny v jednom „účtu“, musíte se poohlédnout jinde a připlatit si.

Anketa

Zaujalo vás internetové bankovnictví WSPK?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).