Hlavní navigace

Kolik stojí stěhováci? Co očekávat a na co si dát pozor

19. 9. 2017
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Stěhování i malého bytu vyjde na několik tisíc. Promyšlenou přípravou a včasným zvolením vhodné varianty ale stejně tak můžete několik tisíc ušetřit.

Někdo při stěhování z jednoho místa na druhé zvládne veškeré vybavení a spotřebiče přestěhovat sám a vlastními silami, jiný poprosí přátele nebo známé, aby s nakládáním a vykládáním věcí vypomohli. Jsou ale i situace, kdy taková možnost není. Například nedisponujete automobilem, případně v něm vzhledem k velikosti nejste schopni přepravit rozměrný nábytek. Tehdy lidé často sahají pro pomoc směrem k profesionálům. Stěhovacích firem je na českém trhu celá řada. Rozsah a cena služeb se ale liší. Co je u jedněch tabu, druzí udělají i bez příplatku. 

Jen vůz, nebo i stěhováky?

První otázka ke zvážení, kterou je potřeba si položit, je, zda potřebujete od stěhovací firmy pouze rozměrnější automobil, kterým vše přepravíte, nebo se neobejdete bez mužů, kteří vám se stěhováním pomohou. 

V prvním případě dostanete k dispozici jen auto s řidičem, jehož úkolem bude vás i s vašimi věcmi přepravit z bodu A do bodu B. Veškerý materiál, který je předmětem stěhování, musíte do vozu naložit vlastními silami. 

Druhá varianta je taková, že si připlatíte za to, aby vám společnost poskytla také pracovníka či pracovníky, kteří vše naloží za vás. Tato možnost je ale z pochopitelných důvodů dražší. Zajistit musíte také volnou příjezdovou cestu a parkovací místo, aby se zbytečně dlouhou vzdáleností neprodlužoval čas stěhování a neplatili jste tak více peněz. 

Co máte v ceně? Vše je variabilní

Vždy je dobré se informovat, co je v ceně služby, kterou si platíte, a s čím už počítat nemáte. Rozsah poskytovaných služeb se totiž velmi liší. Logickým základem je poskytnutí automobilu a řidiče. Vše další již může být za příplatek. Pověření pracovníci, kteří budou stěhovat váš nábytek, jsou za příplatek v každém případě, pokud je firma již nenabízí v základu s tím, že pouze auto s řidičem vám neposkytne.

Součástí stěhování jsou i obalové materiály. Krabice, přepravky či boxy a materiál, kterým předměty obalíte, aby se nepoškodily. Využít můžete staré známé krabice od banánů, které za úsměv dostanete v každém supermarketu. Komu ale tato varianta nevyhovuje, může využít nabídky stěhovací firmy. Opět platí, že některé společnosti poskytnou obalový materiál k zapůjčení bezplatně. Jinde vám krabice půjčí za menší poplatek. Ten se při zapůjčení pohybuje okolo desetikoruny a při zakoupení se s cenou za jednu krabici vejdete do 50 Kč.

Krabice a obalový materiál vám některé firmy zapůjčí za malý poplatek i v případě, že si u ní nezaplatíte samotné stěhování. Nebo můžete zkusit některé internetové bazary, kde jiní lidé prodávají již zakoupené stěhovací krabice. Po jednom použití bývají často velice zachovalé.

A takových rozdílů najdete mezi společnostmi opravdu mnoho. Některé mají v ceně i demontáž nábytku a následnou montáž a rozmístění podle vámi připraveného plánku, jiné nikoli, viz níže.

Na „chytrost“ se nespoléhejte

Jakkoli to může znít zvláštně, nespoléhejte se při stěhování na to, že pracovníci stěhovací firmy budou řešit, jak by vaše věci zabezpečili, aby se nepoškodily, apod. To je váš úkol. Známá, která se stěhovala z jednoho města do druhého, si zaplatila i pracovníky, kteří celý byt vystěhovali a zase nastěhovali. Takzvané stěhování na klíč. U toho často není ani potřeba vaše přítomnost. V koupelně však nechala otevřenou lahev s aviváží. Víčko sice bylo položené hned vedle, ale v rámci nakládání věcí se žádný z pracovníků neobtěžoval nádobu zavřít před naložením do auta. Po vystěhování tak milou známou čekalo nepříjemné překvapení v podobě rozlité aviváže a umazaných věcí.

Ceny stěhování na klíč jsou však vysoce variabilní. Závisí na výměře stěhovaného bytu, počtu místností, vzdálenosti a dalších faktorech. Firmy vám však na vyžádání vždy ochotně udělají kalkulaci.

Stěhování po městě vs. mezi městy

Při stěhování v rámci jednoho města si společnosti naúčtují cenu za zapůjčení vozidla a pracovníků, které si objednáte. Standardní postup je, že za hodinu zapůjčení vozu zaplatíte nějakou částku a za hodinu práce stěhovacího pracovníka rovněž platíte nějakou částku. Ale co firma, to jiná pravidla. Někdy platíte nižší sazbu za služby pracovníků v době, kdy přejíždíte mezi byty, jindy plnou cenu a někdy také nic.

Pokud se budete stěhovat z jednoho města do druhého, počítá se výsledná cena trochu jinak. Nakládání a vykládání si firmy účtují v hodinové sazbě a ujeté kilometry pak v kilometrové sazbě. Jinými slovy, v době přejezdu mezi městy platíte kilometrovou sazbu, cokoli mimo přejezd pak v hodinových sazbách. Neplatí to však vždy. Setkat se ale můžete i s firmami, které si účtují kilometrovou sazbu i v rámci jednoho města.

Pro účely článku jsme porovnali ceny stěhovacích firem v několika městech po České republice. V tabulce uvádíme přibližné ceny, za které si firmy ve městech účtují své služby.

Město Praha Brno Ostrava Písek
Auto o velikosti 20 m3 1000 Kč za hodinu 500 Kč za hodinu 700 Kč za hodinu 400 Kč za hodinu
Auto o velikosti 20 m3 + 2 pracovníci 1200 Kč za hodinu 600 Kč za hodinu 900 Kč za hodinu 600 Kč za hodinu
Auto o velikosti 20 m3 + 3 pracovníci 1500 Kč za hodinu 700 Kč za hodinu 1100 Kč za hodinu 800 Kč za hodinu
Auto o velikosti 42 m3 1200 Kč za hodinu 500 Kč za hodinu 1100 Kč za hodinu 800 Kč za hodinu
Auto o velikosti 42 m3 + 2 pracovníci 1300 Kč za hodinu 700 Kč za hodinu 1300 Kč za hodinu 1000 Kč za hodinu
Auto o velikosti 42 m3 + 3 pracovníci 1600 Kč za hodinu 900 Kč za hodinu 1500 Kč za hodinu 1200 Kč za hodinu

S vozem o velikosti 20 m3 přestěhujete menší byt o velikosti přibližně 2+kk či 2+1. V případě vozu o velikosti 42 m3 se jedná o stěhování velkých bytů o velikosti 4+1 a větší.

Ceny se výrazně liší nejen mezi jednotlivými městy, ale také v rámci měst. Praha má tradičně cenu služeb vyšší než jiná města. Neznamená to však, že při troše hledání nenajdete přijatelnou cenu. Každá společnost si účtuje ceny podle svého uvážení, a tak sice průměrná cena může činit 1000 Kč za hodinu za vůz bez pracovníků, ale zrovna tak můžete nalézt i poloviční ceny.

Jiná města už však mají služby cenově o poznání levnější.

Těžké předměty za příplatek či se slevou 

Ačkoli stěhováci jsou zvyklí na stěhování kde čeho, setkat se můžete i s příplatkem za těžké věci. Jeho výše se pak může rovnat i ceně, za kterou jste si zaplatili dodávku se dvěma pomocníky. Účtovat si firmy mohou i každé patro, které s těžkým předmětem musí pracovníci ujít, případně počet metrů, pokud se jedná o přesun jen v rámci domu a není potřeba odvoz autem. 

Když nepoužijete vozidlo, cenu vám některé společnosti sníží i na polovinu. Setkat se ale můžete i s tím, že si firmy naúčtují poplatek podle váhy těžkého předmětu, každé patro, které musejí ujít, a navrch ještě samotný poplatek za to, že jste chtěli využít službu přestěhování nadstandardně těžkého předmětu.

Město Praha Brno Ostrava Písek
Váha do 200 kg 1400 Kč + 200 Kč za patro 1000 Kč + 200 Kč za patro 300 Kč 1000 Kč + 200 Kč za patro
Váha do 300 kg 2500 Kč + 400 Kč za patro 1500 Kč + 500 Kč za patro 500 Kč 1500 Kč + 250 Kč za patro
Váha do 400 kg 3600 Kč + 600 Kč za patro 2500 Kč + 600 Kč za patro 600 Kč 2000 Kč + 300 Kč za patro
Váha do 500 kg 4800 Kč + 1000 Kč za patro 3000 Kč + 800 Kč za patro 700 Kč 2500 Kč + 350 Kč za patro

Některé firmy si mohou plošně účtovat paušální poplatek za stěhování těžkého předmětu např. nad 100 kg. Počet pater, vzdálenost a konkrétní váha tak cenu nenavyšuje.

Modelové příklady

Příklad č. 1: Byt 2+kk v rámci Prahy

Stěhujete se z Prahy-Modřan do Prahy-Vysočan. Vystěhovat a zase nastěhovat potřebujete byt o velikosti 2+kk (60 m2). Pro účely stěhování si vystačíte s automobilem o velikosti 20 m3. Máte hodně šikovných a ochotných přátel, a tak vám bude stačit si zaplatit jen stěhovací auto s řidičem.  

Na stěhování si vyhradíte 5 hodin času. Celkem tak zaplatíte firmě přibližně 5000 Kč (5× 1000 Kč). 

Příklad č. 2: Stěhuji se bez přátel

Druhá varianta je dražší, jelikož potřebujete pomoc pracovníků, aby vaše věci vystěhovali a zase nastěhovali do nového bytu. Aby práce odsýpala, zvolíte 3 pracovníky. A opět počítáte s 5 hodinami času. Celkem tak zaplatíte 7500 Kč (1500 × 5). 

Příklad č. 3: Mám navíc klavír 

V rámci stěhování je potřeba přemístit i klavír, který váží přes 300 kg. Za samotné stěhování klavíru zaplatíte po Praze 3600 Kč a k tomu si připočítáte 2 × 600 Kč za dvě patra. Celkem tak zaplatíte 7500 Kč + 3600 + 1200 = 12 300 Kč 

Příklad č. 4: Z Prahy do Brna 

skoleni_4_3

Stěhujete se za prací z jednoho města do druhého. Situace zůstává stejná, stěhujete byt o velikosti 2+kk bez těžkých předmětů. Při počítání 5 hodin na stěhování se celková cena vyšplhá na cca 13 000 – 16 000 Kč.

Nebojte se zeptat

Ačkoli samotné stěhování zabere jen několik málo hodin, kvalitní příprava vám může ušetřit bezmála tisíce. Nebojte se zeptat a oslovit několik konkurenčních firem s tím, jaké máte požadavky. Vyptejte se, co vše je v ceně, co si můžete přikoupit apod. a nechte si zpracovat finální kalkulaci. Podle té se pak můžete rozhodovat, která firma vás vyjde nejekonomičtěji.

Stěhujete se do nájemního bytu? Pozor na podvodné inzeráty, které vás pouze připraví o peníze. Podívejte se do naší galerie, jak tyto inzeráty vypadají.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).