Hlavní navigace

Thomas Cook vs. CK Neckermann: lidé panikařit nemusí, domů se dostanou v pořádku

23. 9. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno 23. 9. 2019 11:25
Zkrachovalá cestovní kancelář Thomas Cook má zastoupení i v České republice a řada lidí propadla strachu, jestli se z dovolené vrátí domů. Čeští klienti mají ubytování i cestu domů zajištěnou podle původního plánu.

Cestovní kancelář Thomas Cook oznámila v pondělí 23. září 2019 ukončení činnosti. Firma vyhlásila krach poté, co si na sebe nedokázala vydělat. V roce 2018 sice měla tržbu přes 300 miliard korun, ale náklady byly 463 miliard korun. Tím vygenerovala ztrátu ve výši 163 miliard korun.

Na jejích webových stránkách si přečtete oficiální vyjádření, že společnost vstoupila do likvidace a je na ni uvalena nucená správa. S okamžitou platností tak musí ukončit své podnikatelské aktivity, tedy veškeré nasmlouvané lety a prodané zájezdy.

Ti, co mají u CK Thomas Cook zakoupen zájezd, na něj už neodjedou. Ti, co jsou v zahraničí na dovolené, se mají obrátit na specializovanou podpůrnou službu, kterou jim poskytne Úřad pro civilní letectví.

Tato situace se týká přes 600 000 klientů. Z toho 150 000 klientů je z Velké Británie a britské úřady nyní řeší, jak je dostat domů.

Historické okénko

Společnost Thomas Cook je považována za nejstarší cestovní kancelář na světě. V roce 1841 ji založil baptistický kněz Thomas Cook.

Krach společnosti bude mít kromě klientů, kteří uvízli v zahraničí, další důsledky. O práci přijde přes 22 000 zaměstnanců v celkem 16 státech, kde společnost působila. Mimo jiné jde i o Českou republiku.

Situace dopadne i na ČR

Do České republiky společnost vstoupila v roce 2007. Tehdy společnost koupila cestovní kancelář Travel plus – Lufthansa City Center, přičemž zájezdy začala prodávat již pod značkou Neckermann Česká republika.

Situace se tedy dotýká i České republiky. Krach společnosti Thomas Cook se totiž bohužel dotkne i CK Neckermann, která svou činnost rovněž bude muset ukončit. Německá pobočka už na svých stránkách klienty informuje, že činnost musí ukončit. Prodej zájezdů je zastaven a dnes ani zítra není garantován odjezd na žádný zájezd. Němečtí zákazníci nemají podle pokynu cestovní kanceláře kontaktovat infolinku, ale sami počkat, až je cestovní kancelář zkontaktuje, což by mělo být během dnešního a zítřejšího dne.

České webové stránky cestovní kanceláře zatím fungují standardně.

Nestrašte lidi, Češi se domů dostanou

Krach cestovní kanceláře vždy v lidech vyvolá nejistotu, strach a v případě těch, kteří jsou v zahraničí, možná i paniku, jestli se dostanou v pořádku domů a jak mají nyní postupovat.

Pokud se to týká i vás, není důvod panikařit a zmatkovat. Podle mých informací se klientů, kteří jsou nyní v zahraničí, tato situace nedotkne. Česká společnost CK Neckermann má pro všechny koupené a zaplacené letenky a garantuje i ubytování, sdělil Měšci Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Jestliže tedy jste v zahraničí, nenechte si kazit dovolenou stresem z toho, že neodcestujete. Ubytování a zpáteční cestu domů máte zaplacenou. Věnujte ale čas tomu, abyste získali potřebné informace, a spojte se s cestovní kanceláří. Klienti by se měli spojit se svými delegáty (ale raději s CK Neckermann v ČR) a nechat se informovat o detailech, dodává Jan Papež.

K situaci se vyjádřila i cestovní kancelář ve velmi podobném duchu. Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené. Nečekáme teď žádné extrémní problémy tohoto stylu, že by teď někdo čekal na letišti a nedostal se domů, potvrdil pro ČTK šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Cestovní kancelář pak krátce před polednem vydala k celé záležitosti oficiální prohlášení:

Během víkendu ve Velké Británii selhala jednání o plánované rekapitalizaci společnosti Thomas Cook Group plc., která oficiálně vstoupila do stavu likvidace. Insolvence se nedotýká Thomas Cook, s.r.o. Společnost Thomas Cook s.r.o. vystupující pod obchodním názvem Neckermann Cestovní kancelář je, jakožto dceřiná společnost tohoto koncernu, nucena zastavit veškerý prodej jak vlastních zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny Thomas Cook Group a dalších tour operátorů.

Cestovní kancelář Neckermann je stále v provozu a stará se o své klienty, kteří se aktuálně nacházejí v zahraničí. K dnešnímu dni se v zahraniční nachází asi 1100 českých klientů CK Neckermann. O tyto klienty bude postaráno a je zajištěn jejich bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem.

Vzhledem k nejistotě a možným rizikům pro zákazníky, kterou na trhu cestovního ruchu oznámení o úpadku Thomas Cook Group plc. vneslo, nelze však vyloučit rušení některých již zakoupených zájezdů v nadcházejících dnech. V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné Všeobecné obchodní podmínky a bude jim vrácena celá suma za zaplacený zájezd zpět.

Provoz divize Business Travel zůstává nedotčen.

Vedení mateřské společnosti Thomas Cook Touristik Gmbh nyní pracuje spolu s vedením Thomas Cook s.r.o. na plánech restrukturalizace společnosti a znovuobnovení plného provozu cestovní kanceláře.

Ti, co neodcestovali, o peníze nepřijdou

Ani pokud jste neodcestovali, nemusíte se bát, že byste o peníze přišli. Ti, co neodcestovali, jsou chráněni českým zákonem a o své peníze přijít nemohou. CK Neckermann je legální CK s koncesí a pojištěním, uklidňuje situaci Jan Papež. Doporučuje pak den až dva počkat, než opadne prvotní vlna, a pak se s cestovní kanceláří spojit.

Problém můžete mít ve chvíli, kdy jste si zakoupili zájezd v Německu nebo ve Velké Británii. Pak se na vás totiž nevztahují české zákony a budete muset řešit situaci dle zákonů země, v níž jste zájezd zakoupili.

Jak postupovat

Na české turisty sice krach společnosti dopadne, ale nejedná se o dramatické přesuny ze zahraničí domů ani o to, že by v zahraničí zůstali bez pomoci.

Ti, co v zahraničí jsou, mají podle sdělení cestovní kanceláře zajištěno ubytování i návrat domů. Ti, co ještě neodcestovali, sice pravděpodobně ani neodcestují, ale o své peníze nepřijdou, protože CK je standardně pojištěna proti úpadku. Pouze je potřeba se spojit s cestovní kanceláří a svou situaci řešit.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).