Je možno to řešit zpětně dostala jsem se na pracák po vážném úraze který musel být řešen operačně a to 16.01.2016 následovalo léčení ,dvě řasy rehabilitací a potom jsem skončila na pracáku ,nedostávám žádné dávky a těžko hledám další uplatnění nyní jsem osoba zdravotně znevýhodněná předem moc děkuji naschledanou. Jiřina Krejčíčková
Kdyby raději už veškeré pracovní úrazy řešila ČSSZ, bylo by to rozhodně lepší než 2 soukromé pojišťovny... Ve firmě měl zaměstnanec pracovní úraz před 2 lety a dosud nejsou schopní poslat rentu, protože stále chybí nějaký doklad, a protože se mění mezitím zákony, tak chtějí doklady, které dostat nemohou (nesmí) a přesto je vyžadují. Bordel, nic víc.
Problematika tkzv. rent se resi na www.poskozenihornici.cz poku mate zajem navstivte tuto stranku
A co ti, kterí pracovali za vyšší mzdu než minimální? Pro ty je to stop výdělek a bude jim strháván a valorizován do té doby, než je minimání mzda dožene. / pracovali za 14000 kč a budou čekat až je min. mzda dožene......?/ Vzal jsem prácí, kdy ji nebylo a za plat dle tabulek / ne u soukromníka - tam se to dá domluvit na min. mzdě/. Když jsem skončil je mi strhávána dosažená mzda plus její valorizace. KDYBYCH SEDĚL DOMA, BYL BYCH NA TOM DALEKO LÉPE. Tak mě pojišťovna okrádá ještě víc. Takže PRACUJ a budeš BIT.
Je to smutné poslanci si zvedají platy hned si je odhlasuji ale ten to problém se řeší tři roky ale lidé že nemají žáden příjem kvůli zvedáni minimální mzdy jich to nezajímá.Vyděl jsem v televizi horníky z Ostravska který bojuji za všechny postižené co pobírají rentu po úrazu či nemoci z povolání.
V článku uvádíte 600 poškozených, ale to jsou jen ti, jejichž zaměstnavatelé byli pojištění u české. U Kooperativy je dalších cca víc než 1000 poškozených, převážně z hornictví. Obě pojišťovny prováděly srážky z "rent" o zvyšující se minimální mzdu. Kooperativu v roce 2013 osvítil "DUCH SVATÝ" a renty přestala krátit s tím, že je to "ABSURDNÍ", ale česká poj. sráží aktuální výši min. mzdy a čeká na soudní rozhodnutí nebo změnu zákona. I když nález ÚS pod č. 164/1995 uvedl, že změna právního předpisu /zvýšení minimální mzdy/ není podstatnou změnou poměrů dělaly si obě pojišťovny co chtěly a co je horší i soudy všech stupňů koply nález ÚS pod postel /tam kopl K.H-Borovský občanský zákoník/ a rozhodovaly ku prospěchu pojištoven, potažmo MF, kam byly přebytky z úrazového pojištění odváděny. Co Peklo, pardon, MF schvátí, to už nikdy nevátí!!!!
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak je to tedy když po pracovním úrazu máte invalidní důchod a jste na pracovním úřadě jak se tedy počítá renta? Uměl by mě to někdo vysvětlit A co se bude pro lidi co takto dopadly dělat když vlastně se počítá minimální mzda kterou nikdy nemáte a nedostáváte a k tomu důchod a dostanete jen almužnu a ne rentu.To by se mělo už upravit taky a ne pořád lidi poškozovat
Dobrý den jde o to , že pojištovny museli a musí vyvíjet obrovské loby na polotiky a to napříč politickýma stranama.
Myslim si, že zakon https://www.pravniprostor.cz/zmeny-v-legislative/vyslo-ve-sbirce-zakonu/zakon-o-urazovem-pojisteni-zamestnancu-se-rusi , ktery na konec nebyl uveden v platnost a nekolik let ho odkladali je tim jasnym dukazem . Nedelej me si iluze jak to tu funguje a kdo koho plati . Odvody za pojistné jsou obrovske a jen min se z toho vyplací a to co vyplací nam jeste s tíchým souhlasem vlady a politiků KRADOU. Místo aby jsme se západu přbližovali zákonama tak se vzdalujeme..
Moc nevěřim v tlak na politicke strany a ani nejakým peticím. Jde o velike peníze, které měli jit do státní kasy a nakonec tečou do soukromích rukou .-)
To jsem řekl i já kdyz nám ztrhavaji minimální mzdu tak nechápu proč se z toho neplatí sociální, zdravotní je to bordel, jelikož tomu nechápu proč minimální mzdu ztrhavaji z renty... A nový zákon co bude, tak bude horší protože, bude platit minimální mzda pro toho kdo se eviduje na úřad práce v jakém roce.... Ale už neviresili to, že třeba když utrpis úraz tak si třeba na nemocenské rok někdy více a to se evidovat nemůžeš nejde to tak 2 roky ubehnou s tím se zvýší 2 krad minimální mzda a nakonec stejně ti ztrhnou tu aktuální minimální mzdu, u každého poškozeného by měli brát minimální mzdu z roku kdy nemoc utrpěl.
Tak to je tedy....to bude tedy změna , ale k čemu , tak například já jsem onemocněl v roce 2015 a do roku 2016 jsem byl na nemocenské...tak jsem se nemohl na uřad práce evidovat jelikož když jste na nemocenské neevidují vás..
tak jsem se evidoval v roce 2017 pak jsem šel do práce na 4 hodiny můj zdravotní stav se zhoršil byl jsem doma na nemocenské do roku 2018 leden...pak zas na uřad práce ale už mi počítali minimální mzdu 12.200 kč to je něco co???
Mělo by se počítat minimální mzda každému z toho roku kdy nemoc utrpěl já jsem nemoc utrpěl 2015 tak by jsem měl mít minimální mzdu 9.900 kč ne???a ještě něco proč minimální mzda proč evidence na uřad práce nechápu tomu
třeba každý kdo bere rentu se rozhodne sám zda chce platit zdravotní , daně a tak dále z renty nebo zda chce aby za něj platil stát tedy uřad práce...
Jednoduše není to v pořádku, že z renty ztrhávají minimální mzdu v případě evidenci na uřadě práce...
je to jednoduché kdyby nemoc z povolání neměl a bývalí zaměstnavatel dodržoval zákoník práce , tak by byl pořád zaměstnán a neřešil by nikdo z nemocných rentu...
ale jak se řekne za dobrotu na žebrotu.
Ale všichni nemocní by se měli začít bránit jde o jejich zdravý a nenechat se už tak je to složité tím že si těžko hledají práci.
nedejte se podávejte podněty všude udělejme protesty a všichni.
Jak je zohledněna výše minimální mzdy v tomto případě kdy:
- stal se mi úraz + obdržela jsem invalidní důchod I. stupně + byla jsem propuštěna + jsem registrována na ÚP ČR + pobírám rentu (např. r 2014)
- poté pracuji na částečný úvazek (mzda nedosahuje aktuální minimální mzdy) (např. 2017)
- poté jsem opět registrována na ÚP ČR (např. r. 2018)
- poté opět pracuji na částečný úvazek (2018) dodnes.
Až do doby než jsem opět začala pracovat byla u Kooperativ a.s., výše minimální mzdy konstantní, tedy výše byla stanovena v době vzniku úrazu. Poté co jsem začala pracovat, byla stanovena jako aktuálně platná tedy o 4200Kč víš. Po nové registraci na ÚP ČR již neklesla na původní a já přišla o cca. 4200Kč.
Toto novele zákoníku práce neřeší.
Dobrý den, sundejte si ty růžové brýle, zaslal jsem dotaz (email) na kooperativu, protože jinak nekomunikují!!!!!
"Dobrý den,
prosím o informaci, zda se mě týká "Zákon č. 262/2006 Sb. §271b. ods. 3".
Znění:
§ 271b
Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
(1) Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Ke snížení invalidního důchodu pro souběh s jiným důchodem podle právních předpisů o důchodovém pojištění, ani k výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím, se nepřihlíží.
(2) Náhrada za ztrátu na výdělku podle odstavce 1 přísluší zaměstnanci i při pracovní neschopnosti z jiného důvodu, než je původní pracovní úraz nebo nemoc z povolání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek, z něhož se stanoví výše nemocenského.
(3) Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy platné v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru nebo právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.
(4) Dosahuje-li zaměstnanec ze své viny nižšího výdělku než ostatní zaměstnanci vykonávající u zaměstnavatele stejnou práci nebo práci téhož druhu, považuje se za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání průměrný výdělek, kterého dosahují tito ostatní zaměstnanci.
(5) Zaměstnanci, který bez vážných důvodů odmítne nastoupit práci, kterou mu zaměstnavatel zajistil, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku podle odstavce 1 pouze ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a průměrným výdělkem, kterého mohl dosáhnout na práci, která mu byla zajištěna. Zaměstnavatel zaměstnanci neuhradí škodu do výše částky, kterou si bez vážných důvodů opomenul vydělat.
(6) Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení dočasné pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci nejdéle do konce kalendářního měsíce, v němž dovršil věk 65 let nebo do data přiznání starobního důchodu z důchodového pojištění.
PS:
Na úřad práce jsem se zaregistroval okamžitě po skončení nemocenské (2001).
V době od 2001 až 2012 jsem měl několik zaměstnání na HPP za minimální mzdu.
Rentu za 10/2018 jsem již dostal, ale stále je strhávána minimální mzda ve výši 12.200,-
S pozdravem"
Odpověď: nemáte nárok, protože jste pracoval. Ale zákon nic o možnosti neříká!!!
Na moji otázku proč nesplňuji podmínku zákona, jsem dostal další perličku: kooperativa postupuje dle vnitřní směrnice!!!!!
Tak to je super, má se dobře ten co nedělá a směrnice jsou nad zákon.
no a co ti co meli pracovni uraz v roce 1994??a pry se na ne vztahuje nejaky zakon z roku 1965 V roce 2006 byl
vydán nový zákoník práce, který zákon z roku 1965 nahradil. Novela
provedená zákonem č. 181/2018 s účinností od 1.10.2018, která hovoří o
tom, že se má při rentě započítávat v případech vedení na úřadu práce
jako výdělek minimální mzda ve výši, v jaké byla při prvním vedení na
úřadu práce, se však týká jen zákoníku práce z roku 2006. V novele se
přímo výslovně uvádí, že se vztahuje jen na renty,které vznikly dle
zákoníku práce z roku 2006. Na renty vzniklé dle zákoníku práce z roku
1965 (Váš případ) se novela bohužel nevztahuje.
tak co?????
je to tu plne blbych kecu...