Z odhalených padělků mohou mít v některých případech radost třeba děti ve výchovných ústavech. Naposledy se tak stalo v polovině června, kdy Česká obchodní inspekce Jihočeského kraje a Vysočiny věnovala Výchovnému ústavu ve Žďáru nad Sázavou 785 kusů textilu, který byl v rámci kontrolní činnosti zabaven jako padělané zboží. Místo, aby skončil ve spalovně, bude sloužit dobročinným účelům.
Šlo o padělky, které byly inspekcí zajištěny během kontrol v roce 2017 a které následně propadly státu z důvodu, že výrobky porušovaly práva duševního vlastnictví. Jednalo se o padělky známých značek. Dětem z ústavu tak byly předány textilní výrobky jako například bundy, mikiny, svetry, čepice, trika, trenýrky nebo také brýle a opasky,
říká Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.
Na dobročinné účely inspekce může použít jen menší část z padělaných výrobků, které odhalí při kontrolách například na tržnicích. Například loni tak Česká obchodní inspekce odhalila celkem 38 385 kusů padělků, z toho zatím 1005 kusů padělků bylo dáno na charitu. Podle Fröhlicha se ještě nejedná o finální číslo, to bude časem vyšší.
Zdaleka ne u všech loni zajištěných padělků máme totiž již pravomocné rozhodnutí, a tak musí výrobky zatím zůstat ve skladu ČOI a následně (až bude rozhodnutí pravomocné) se rozhodne, co s nimi bude. Bude-li to alespoň trochu možné, budou dány na charitu,
říká mluvčí inspekce. Oblečení či obuv následně zamíří do dětských domovů, kojeneckých ústavů nebo do jiných výchovných zařízení.
Například v roce 2014 mířila na dobročinné účely necelá tisícovka kusů padělaného oblečení. Objem zboží na charitu tak roste jen velmi pomalu.
Na charitu může dát Česká obchodní inspekce takové výrobky, které již neporušují práva duševního vlastnictví. Takže před tím, než padělky například dostanou dětské domovy, musí se odstranit ochranné známky (Adidas, Nike, …),
vysvětluje Fröhlich.
Jsou však padělky, kde to z povahy věci nejde. Například hračky v podobě postaviček ze seriálu Simpsonovi nebo z filmu Mimoňové, které patří k oblíbeným terčům padělatelů, nemohou být dány na humanitu nikdy, protože se stále bude jednat o padělek. Nelze u nich odstranit například logo a figurka Mimoně bude postavičku z filmu připomínat vždy.
Proto lze na humanitu věnovat v drtivé většině výhradně oblečení, a to jen takové, kde lze odstranit značku, která z výrobku dělá padělek. Například i zajištěné padělky CD a DVD s pirátsky nahranými filmy či hudbou jsou také stále padělkem originálů, a proto je nelze věnovat na humanitu,
dodává Fröhlich.
Zabavené padělky, které nelze darovat na dobročinné účely, inspekce likviduje. Jejich dalším šířením by totiž došlo k porušování ochranných známek.
Někdy dojde i na ředidlo
Jak odstraňování značek ze zabavených padělků funguje, popsala v reportáži Česká televize:
Při rozhodování, které padělky je možné použít, nerozhoduje ani velikost, ani barva, ale to, jak pečlivě je přišitá nebo přilepená značka. U některých výrobků to jde krásně sundat. Odstraňovali už jsme to ale i ředidlem,
vysvětlila hlavní účetní výchovného ústavu Podbořany Hana Kotěborská.
Vypočetla i přínos darovaného textilu pro výchovný ústav. Když si spočítáme, že máme čtyřicet kluků a ti mají nárok na dvě trika, dvoje kalhoty a dvě bundy ročně, tak ušetříme hodně peněz. Okolo sto tisíc korun určitě.
Stoprocentní nárůst
Inspektoři České obchodní inspekce loni během téměř 2000 kontrol zajistili celkem 38 385 kusů padělků, v hodnotě originálů téměř za 84 milionů korun. Nejčastěji šlo o padělky značek Chanel, Adidas, Michael Kors, Ray-Ban, Minecraft, Pokémon-Wizards, Nike, Minions. Inspekce za prodej padělků v roce 2017 pravomocně uložila 1627 pokut v celkové hodnotě 19 596 500 Kč.
Padělané zboží má stále na českém trhu své prodejce i zákazníky. ČOI za poslední tři roky zaznamenala nárůst případů, kdy obchodníci nabízí a prodávají padělané výrobky. Za toto období se počty zjištěného padělaného zboží navýšily téměř o 10 procent,
komentoval výsledky roku 2017 ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
V letošním roce počet odhalených padělků ještě výrazně narostl, i když jde zatím pouze o data za první čtvrtletí. Česká obchodní inspekce v něm během 472 kontrol zabavila více než 13 500 kusů padělků v hodnotě originálů 32 milionů korun. To je téměř o sto procent více kusů padělaného zboží než za stejné období v roce 2017 – tehdy šlo o 6294 kusů v ceně originálů 16 202 388 Kč.
Letos zatím převažují značky Salomon, Pokémon, Nike a Adidas. Inspekce pravomocně uložila v prvním čtvrtletí roku 2018 celkem 495 pokut v hodnotě 7 124 800 Kč.

Podíl vybraných ochranných známek z celkového objemu zajištěných výrobků v prvním čtvrtletí roku 2017: Salomon 2207 ks, Pokémon 1145 ks, Nike 884 ks, Adidas 566 ks, Burberry 404 ks, Apple 374 ks, Camp David 349 ks, Chanel 339 ks.
Mezi nejčastěji padělané druhy zboží patří textil, obuv, hračky či nosiče s hudbou nebo filmy či seriály. V roce 2017 bylo z celkových 38 tisíc kusů padělků zhruba 15 tisíc kusů textilu či obuvi, které následně mohly zamířit na charitativní účely. V prvním čtvrtletí roku 2018 to byla více jak polovina všech zabavených padělků.

Podíl jednotlivých sortimentních skupin na celkovém objemu zajištěných falzifikátů v prvním čtvrtletí roku 2018: audio, video 1440 ks, hodinky 140 ks, obuv 3010 ks, textil 4227 ks, další druhy výrobků 4737 ks. Pod položkou „další druhy výrobků“ jsou zahrnuty například tyto druhy výrobků: hračky, pilníky na nehty, samolepky na nehty, brusky na chodidla, vlasové kartáče a hřebeny, zapalovače, přívěsky, náramky, bižuterie, klíčenky, pouzdra, zapékací mísy, nože.
Také celníci myslí na charitu
Padělky při kontrolách odhaluje i Celní správa ČR. Ta během ledna až května roku 2018 odhalila přes 6000 kusů padělků oblečení. I celní správa umožňuje předání zabavených padělků na dobročinné účely (pravidla jsou na webu správy). Děje se to ale jen málo: rok 2015 – 587 kusů, rok 2016 – 173 kusů a rok 2017 – 143 kusů.
Je stále méně padělků, které mohou být nabízeny přejímajícím organizacím (ty také musí zajistit odstranění ochranné známky tak, aby i nadále výrobek mohl sloužit ke svému účelu), protože ve většině případů není možné odstranit ochranné známky tak, aby nedošlo k poškození zboží, nebo je jejich odstranění neúměrně náročné, případně nelze zajistit jejich zdravotní nezávadnost či bezpečnost,
říká Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.