Hlavní navigace

Kde získáte jako studenti kreditku?

10. 12. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kreditní karty už jsou dnes dostupné i studentům. Víte, které společnosti je nabízejí? U některých ani nemusíte mít účet.

Když chcete získat kreditní kartu, musíte bance doložit příjem na základě prohlášení, které vám vystaví váš zaměstnavatel. Banky navíc neuznávají brigády formou dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti. Ve většině případů musíte mít pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr, výjimečně i na vedlejší pracovní poměr. Jste-li OSVČ, v některých bankách vám nedají kreditní kartu dříve, než máte odpracovaný jeden rok. A důležitá je i výše příjmů, kterou pokud nepřekročíte, kartu nedostanete.

Na trhu jsou ale i kreditní karty, které banky poskytují lidem bez jakýchkoli příjmů, a to jsou právě kreditní karty pro studenty. Zjistili jsme, kolik bank tyto karty nabízí a jaké jsou podmínky.

U ČSOB až do 30 let

Československé obchodní bance mají přímo kreditní kartu určenou studentům. Maximální limit, který je možné si v rámci kreditní karty nastavit, činí 20 000 Kč včetně povoleného přečerpání v rámci studentského konta. Níže uvádíme úroky, které jsou v rámci kreditní karty účtovány:

Položka Úrok
Čerpání úvěrového limitu 21,9 % p.a.
Úrok z prodlení REPO sazba ČNB + 8 % p.a.

Bezúročné období je u kreditní karty nastaveno na 55 dní. Zároveň je zde nastavena minimální výše měsíční splátky. Pokud čerpáte z karty částku nad 500 Kč, musíte měsíčně vrátit minimálně 5 %, nejméně však 500 Kč. Pokud čerpáte částku pod 500 Kč, musíte měsíčně uhradit celou tuto částku. V rámci kreditní karty máte možnost si sami zvolit datum splatnosti.

S kartou jsou samozřejmě spojené i poplatky:

Položka Poplatek
Poplatek za vedení karty 0 Kč
Výběr z bankomatu ČSOB v ČR a SR 6 Kč + 1,5 %
Bezkontaktní nálepka MasterCard 9 Kč měsíčně
Cashback 0 Kč

Studenti mohou využívat kreditní kartu až do svých 30 let v závislosti na délce studia. Abyste mohli coby student dostat kreditní kartu, musíte splnit následující podmínky:

  • Mít založené ČSOB Studentské konto.
  • Být studentem denního studia na VŠ či VOŠ.

Potvrzení o studiu několikrát

Kreditní karta pro studenty se u ČSOB striktně váže na studentské konto. Aby vám banka mohla studentskou kreditní kartu a studentské konto nechat, potřebuje vaše potvrzení o studiu, a to hned několikrát. Od toho se následně odvíjí, zda vám kreditní karta pro studenty zůstane, či nikoli. Primárně totiž musíte mít ono studentské konto. Potvrzení dokládáte při žádosti o založení tohoto konta a poté v 21 a ve 26 letech. Případně můžete doložit diplom, který ale nesmí být starší 12 měsíců.

U kreditní karty dokládáte potvrzení o studiu při žádosti o její vydání a poté ve 26 letech (případně můžete doložit diplom, který není starší 12 měsíců). Pokud byste během jejího užívání chtěli navýšit limit, dokládáte potvrzení znovu.

V případě, že doložíte potvrzení o studiu či diplom, který není starší 12 měsíců, i v 26 letech, zůstávají vám výhody až do 30 let. Pokud nejste v některé z výše zmíněných situacích schopni potvrzení doložit, přechází vám studentské konto na ČSOB Plus konto a zároveň s tím i kreditní karta na kreditní kartu Standard. Kreditní karta vám zůstane, a to v případě, že po dokončení školy nemáte hned stálé zaměstnání, a tudíž nemáte možnost bance doložit, že máte příjem.

Bonusy ke kartě

Ke kartě banka nabízí i další služby, které jsou bez poplatku:

  • Pojištění proti poškození, rozbití a krádeži.
  • O rok prodloužená záruka.

Pokud zaplatíte kreditní kartou zboží, které má banka uvedeno ve svém seznamu, vztahuje se na něj 6měsíční pojištění proti poškození, rozbití či krádeži. Zároveň získáváte záruku prodlouženou o 1 rok nad rámec dvouleté záruky.

U Komerční banky podle pohlaví

Komerční banka nabízí kreditní karty pro studenty a má je rozdělené dle pohlaví. Pro dámy je určena Lady karta a pro pány A karta. Podmínky obou karet jsou ale shodné, liší se pouze designem a tím, jaké jsou v rámci karty poskytované slevy k vybraným obchodníkům.

Pro získání karty nemusíte mít u Komerční banky založený žádný účet ani využívat jakoukoli jinou službu. Kreditní kartu vám poskytnou i samostatně. Musí vám ale být minimálně 18 let a musíte být studentem VŠ či VOŠ. Příjmy dokládat nemusíte, ale v případě, že u banky nemáte žádný jiný produkt, budete muset podepsat čestné prohlášení, že nějaký, jakýkoli příjem máte.

Výše limitu, jaký můžete z karty čerpat, se řídí ročníkem vašeho studia na VŠ:

Ročník Výše úvěru
1. ročník 10 000 Kč
2. a vyšší ročník 20 000 Kč

Maximální limit je nastaven vždy s přihlédnutím k případnému povolenému debetu. Potvrzení o studiu dokládáte při žádosti o vydání karty a poté znovu v 21 a v 26 letech (v tom případě máte studentskou kreditní kartu až do 30 let). Pokud potvrzení nedodáte, přechází vám kreditní karta na standardní kreditní kartu, se kterou se vám zvedají i poplatky. V tomto případě musíte dokládat pouze potvrzení o studiu, diplom vám pro prodloužení výhod neakceptují.

Výše úvěru postupuje pouze směrem nahoru. Pokud byste například z druhého ročníku vysoké školy odešli a šli znovu do prvního ročníku na jinou vysokou školu, limit vám nesníží.

S kreditní kartou jsou spojeny i poplatky. Zde uvádíme některé z nich:

Služba Poplatek
Vedení karty 29 Kč/0 Kč
Výběr z bankomatu KB v ČR 1 %, min. 30 Kč
Výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR 1 %, min. 100 Kč
Dotaz na zůstatek v bankomatu KB 2,50 Kč
Cashback 0 Kč

Pokud kartou měsíčně zaplatíte 1500 Kč, máte vedení karty bez poplatku. V opačném případě zaplatíte 29 Kč za každý měsíc, ve kterém podmínku nesplníte. V případě převedení karty na standardní kartu se poplatek zvyšuje na 59 Kč a minimální limit, který musíte měsíčně zaplatit, na 3000 Kč.

Bezúročné období je nastaveno na až 45 dní. Peníze musíte vrátit vždy do 20. dne následujícího měsíce. Pokud v rámci těchto dní nestihnete vyčerpanou částku uhradit, činí splátka 3 % z čerpané částky. Zároveň se vám započítá měsíční úrok 1,83 %.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nemá přímo kreditní kartu pro studenty, ale nabízí klasickou Easy kartu s mírnými obměnami. Je ale vázána na studentské eKonto STUDENT. Kreditní kartu se studentskými výhodami můžete mít maximálně do 26 let v závislosti na studiu. Potvrzení o studiu dokládáte bance každý rok.

Maximální limit, který můžete na kartě čerpat, je ze 100 000 Kč snížen na 10 000 Kč.

Bezúročné období je nastaveno na maximálně 45 dní. Zde máte možnost si i sami zvolit, kdy chcete mít datum splatnosti a datum generování výpisu:

Datum generování výpisu Datum splatnosti
2. v měsíci 16. v měsíci
7. v měsíci 21. v měsíci
14. v měsíci 28. v měsíci
24. v měsíci 10. v měsíci
27. v měsíci 13. v měsíci

Úroková sazba za výběr z bankomatu činí 30 % p.a. Úroková sazba za platby u obchodníka začíná na 22,56 % p.a. a nastavuje se individuálně při sjednávání karty.

Níže uvádíme některé poplatky, které jsou s využíváním karty spojené:

Služba Poplatek
Vedení karty 0 Kč
Výběr z bankomatu v ČR 70 Kč + 1 %
Cashback 10 Kč

Bezúročné období je nastaveno na maximálně 45 dní. Měsíčně musíte splatit alespoň 3,5 % z čerpané částky, minimálně však částku 300 Kč.

skoleni_27_5

Pokud nedoložíte potvrzení o studiu, kreditní karta i eKonto STUDENT se vám převedou na jiný typ konta v závislosti na tom, jaký si zvolíte při konzultaci s bankou.

V době studia se kreditní karta může zdát jako skvělý nástroj při akutním nedostatku peněz. Zvažte ale, zda budete vždy schopni vyčerpanou částku splatit. Ne nadarmo chtějí banky po žadatelích standardně doložit potvrzení o příjmech. Pokud navíc nemáte žádné brigády, a tudíž ani žádný příjem, může pro vás být velice těžké splatit do požadovaných termínů vyčerpanou částku, nebo i minimální splátku.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).