Hlavní navigace

Kam s diamanty?

14. 2. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vetknout do pupíku? Zavrtat do zubu? Přivěsit na křišťálový lustr? Nebo udělat vaší nejdražší radost a po letech nevázané známosti se s ní konečně zasnoubit? Všechno špatně. Jediné smysluplné místo je...

…hezky zabezpečený bankovní sejf.

Znáte to. Diskrétní bankovní úředník v šedém obleku zacinká klíči a vy s svým vysněným hrdinou ladně vplujete mezi dlouhé řady regálů s nedobytně uzavřenými bezpečnostními schránkami, které skrývají mnohá tajemství pohádkové krásy a nesmírného luxusu. Úředník se taktně odvrátí a váš hrdina vloží do svého sejfu plány na spásu světa, záhadný malý klíček od schránky na nádraží nebo listiny jasně dokazující, že Elvis žije.

Nebo jinak. Odpudivý, ale nadlidsky striktní skřet od Gringottových se s Harrym Potterem vymotá z nekonečné spleti bankovního sklepení, Harry otevře celou trezorovou komnatu a tam… hromady zlata a stříbra, o kterých po celý svůj krátký bídný život ani zbla nevěděl.

Chtěli byste něco takového zažít na vlastní kůži? Stačí pár desítek korun za měsíc a ten pocit je váš. Banka a její bezpečnostní schránky se o to postarají.

Nejprve byste si ale měli rozmyslet, co do takové bezpečnostní schránky schováte. Jasně, že vše můžete jen tak nafingovat a do trezorku schovat třeba svou sbírku obalů od čokolád z mládí. Ale jestliže doma skutečně máte cennosti, které by mohly zajímat i nezasvěcené, případně navíc nezvané (tedy např. zloděje a podobné živly), mohl by vám bankovní sejf kromě pocitu sebeuspokojení přinést i jakýs takýs užitek.

Obecně se však nedoporučuje, ba dokonce zakazuje, do bezpečnostní schránky ukládat věci nebezpečné, výbušné, snadno hořlavé nebo podléhající zkáze. Bazuku po babičce, kilo paštiky ze skřivánčích jazýčků a balíček trinitrotoluenu tedy budete muset chtě nechtě nechat doma, i kdybyste měli podezření, že si na ně brousí zuby samotný Al Capone.

Po loňských záplavách by se chtělo říci, že byste do bankovních trezorů neměli ukládat ani věci snadno rozmočitelné a podléhající rychlé zkáze ve styku s bahnem, ale věřme, že další stoletá povodeň přijde zase až za pár let a podobné obavy tedy nejsou relevantní. Nevěříte-li, raději si vyberte banku na kopečku a bez kanalizace.

Nutno též podotknout, že se bance nebude líbit, pokud v ní budete chtít uschovat věci, které by mohly být poškozeny nezdravým klimatem bankovního podzemí nebo nadměrným magnetickým zářením vycházejícím bezpochyby z jádra zemského. Supercitlivé harddisky a da Vinciho kresby jsou tudíž také zapovězeny. A pokud ne, za škody způsobené ze zmíněných příčin si budete moci sami.

Co se týče ceny, rozdíly jsou převeliké. Nezáleží ani tak na jméně banky a kvalitě zlacení jejích klik, ale spíše na velikosti schránky, době pronájmu a také zájmu ostatních spoluobyvatel vašeho města. Kapacity bankovních sejfů jsou totiž omezené a lidé ve městech se o svůj majetek obávají více než na vesnicích. Ne každá banka také bezpečnostní schránky nabízí. Např. v GE Capital Bank či v Živnostenské bance byste je hledali jen stěží. Stejně tak ne každá pobočka jimi disponuje. Většinou je najdete pouze na velkých pracovištích, příp. centrálách ve větších městech.

Suma, kterou zaplatíte za úschovu svých cenností, se tak bude lišit nejen oblast od oblasti, banku od banky, ale i pobočku od pobočky. Ty totiž mají „sejfovou politiku“ zcela v kompetenci a vám tak nezbude, než obvolat několik telefonních čísel nebo se vyptávat přímo v terénu. Pouze tímto způsobem se můžete dobrat ke zjištění konkrétních podmínek.

Abyste však získali alespoň orientační představu, vybrali jsme několik poboček za vás a zjistili jimi nabízené základní podmínky. Jako příklad jsme vybrali pobočky pražské, neboť jsou tradičně nejdražší a vy tedy budete mít takřka stoprocentní jistotu, že vás to jinde vyjde levněji:

Tabulka č. 779

Banka (pobočka) Rozměry schránky (cm) Cena za rok (Kč) Cena za měsíc (Kč)
Citibank1/
Praha 1, Rytířská 24
53×11×11 1 080 2/90
Česká spořitelna
Praha 1, Rytířská 29
42×28×6 3/780 3/65
  42×28×14 3/1 080 3/90
ČSOB
Praha 1, Senovážné nám. 32
32×23×6 900 75
  36×25×18 2 520 210
HVB Bank
obecně
3do 10 000 cm 500 4/50
 
3do 20 000 cm 1 000 4/100
Komerční banka
Praha 1, Na Příkopě 33
39×26×5 684 57
  39×26×20 2 544 212
Raiffeisenbank
obecně
různé 1 000 – 5 000 84 – 417
Union banka
obecně
3do 10 000 cm 700 4/70
  3do 20 000 cm 1 000 4/100

1/ podmínkou pronajmutí bezpečnostní schránky je běžný účet u Citibank a minimální zůstatek na účtu 100 000 Kč
2/ smlouvu lze uzavřít na dobu určitou a pronájem lze platit měsíčně
3/ od 1.4. 2003 bude platit nový ceník: schránka 42×28×6 vyjde na 840 Kč ročně (70 Kč měsíčně) a schránka 42×28×14 na 1 800 Kč ročně (150 Kč měsíčně)
4/ pronájem lze platit měsíčně, cena je však méně výhodná

Velikosti schránek mohou být také různé – stejně jako u ceny se vše řídí výhradně možnostmi pobočky. Většinou máte na výběr od klasických schránek na skromný komínek papírů formátu A4 až po boxy, kam se vejde Svatoštěpánská koruna i se žezlem a jablkem. Například v některých pobočkách České spořitelny si však teoreticky můžete pronajmout i „malý“ trezor zvící rozměrů 62×120×200 cm, kam by se pohodlně vešel i nějaký ten zavražděný nepohodlný kolega či nadřízený (kdyby ovšem nepodléhal zkáze, samozřejmě).

U větších rozměrů schránek je však problém sehnat nějakou volnou. Zájem je totiž veliký a kapacity ve velkých městech jsou většinou beznadějně obsazeny. Sem tam nějaká se prý občas uvolní ke konci roku, ale to je všem zájemcům v půli února zřejmě celkem k ničemu.

Pronájem schránky se nejčastěji stanovuje na dobu neurčitou a platí se jednou za rok, a to předem. Při předčasném zrušení pronájmu se pak „nedoužívaná“ poměrná částka klientovi vrací. Některé banky však nabízejí i krátkodobější pronájmy a cenu za schránku zde můžete platit např. měsíčně (ačkoliv tato sazba bývá většinou méně výhodná).

Kromě ceny za pronájem budete muset většinou složit i určitou kauci za zapůjčení klíče ke schránce (např. u HVB či Raiffeisenbank 1000 Kč, u ČSOB 4000 Kč). Tím si pak budete v oné slavnostní chvíli a v soukromí odemykat svůj trezorek. Pracovník banky by vás samozřejmě neměl rušit. Ale pozor, jakmile ho jme podezření, že se snažíte ukrýt něco nekalého, zkontrolovat vás smí!

Jestliže chcete, aby celá odpovědnost obhospodařování bankovního sejfu nebyla jen na vás (a především, máte tu odvahu věřit i někomu druhému než své pravici, resp. levici), můžete samozřejmě k dispozici s magickým klíčkem zmocnit i svého důvěrníka. Oba pak budete mít k vašim drahocennostem přístup zpravidla kdykoliv, po celou pracovní dobu pobočky. Vkládat, vybírat, upravovat a jinak disponovat tajemným obsahem vaší schránky můžete samozřejmě zcela dle libosti.

Tip do článku - účto fakturace duben

Než se vydáte některý z trezorků pronajmout, je dobré si zjistit, jaké má banka představy pro případ, že by se k ní přeci jen nějaký umaštěný poberta vloupal a vaši milou schránku vyloupil, případně, že by vaše cennosti prohrály svůj nerovný boj s nelítostným ohněm či vodou.

I zde se budou podmínky lišit dle bank i poboček. Např. HVB Bank obecně pojišťuje obsah sejfů na 100 000 Kč a za 100 Kč lze toto pojištění zvýšit až na částku půl milionu Kč. Nelze tedy očekávat, že by vám banka slepě proplatila veškeré škody, které jí při první příležitosti nahlásíte.

Anketa

Kam ukládáte diamanty?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).