Hlavní navigace

Neukládejte své peníze do banky!

22. 6. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ptáte se proč? Že by nějaké bance hrozil krach? Doufejme, že nehrozí, ale vážné nebezpečí se skrývá v něčem jiném. V něčem, co klientům bank může nahánět strach i v době, kdy si všechny ústavy užívají blahobytu. O své peníze můžete přicházet, aniž byste si to nutně uvědomovali.

Jde totiž o inflaci. A zvlášť v poslední době. Poslední čísla znepokojují nejvíc, už proto, že překonala všechna očekávání. Od loňského května stouply spotřebitelské ceny o 5 %, což znamená, že se na českém bankovním trhu nenajde ani jeden termínovaný vklad, který by se inflaci vyrovnal.

Jestli si tedy z loňského jara držíte peníze na čtyřprocentní vklad s roční výpovědní lhůtou, tak na každých deset tisíc korun reálně přijdete o stovku, nemluvě o tom, že z účetně „vydělaných“ čtyř stovek ještě odvedete daň.

A co teprve, když se vám váš cenný kapitál poflakuje na běžném účtu! Pořád si myslíte, že vyzískaný úrok stačí aspoň pokrýt poplatky za transakce?

Ale co s tím? Vlastně: co s těmi penězi? Na jaký účet je vložit, když ani ten spořící vlastně nespoří? Je vůbec nějaká šance aspoň trochu vydělat?

Pokud nemáte rádi riziko a nejste příliš zběhlí ve finančním podnikání, tak moc šancí nemáte – nemůžete s klidným srdcem jen tak investovat na burze ani do podílových listů, zisk je nejistý, vklady nepojištěné, možná je i ztráta. Pro nadšence se dnes díky extrémní pozici eura nabízí alespoň spekulace s korunou – evropské měny už dlouho nebyly tak levné, a můžeme si být téměř jisti, že jejich hodnota zase někdy stoupne. Stačí si jen pamatovat základní investiční pravidlo – nakupuj, když je trh dole! – a mít chvilku trpělivosti.

Pro ty klidnější je tu pořád staré dobré stavební spoření – pokud ho ještě nemá každý člen vaší rodiny, je to skoro na žalobu. Tak vysoký zisk tak bezbolestně asi těžko získáte někde jinde.

skoleni_4_3

Kromě toho už zbývá jen to nejlepší vůbec – spotřeba. Prakticky nikdy dříve se v naší krátce existující zemičce nevyplatilo vytahovat peněženku tak často. Volba mezi spořením a konzumem se nikdy nezdála být lehčí – a tak nezbývá než následovat antické carpe diem, pověstné „užívej dne“. Nakupujte domy, pozemky, zařízení do bytu, auta, knihy, jídlo, víno, ženy, zpěv…

Jinak všechno zdraží a zjistíte, že z vašich úspor moc nezbylo. A nakonec budete rádi, že máte z čeho zaplatit aspoň za zrušení svého prodělečného bankovního účtu.

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).