Hlavní navigace

Kam na dovolenou do bezpečných (a levných) destinací?

9. 6. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Teroristické útoky ovlivňují výběr letní dovolené. Češi se ptají po bezpečných destinacích, které zdražují. Které zájezdy zlevňují a kde si připlatíte za klid na duši?

Podstatným kritériem pro výběr dovolené se kvůli teroristickým útokům stala bezpečnost cílových destinací. Hoteliéři změnu zájmu vnímají a destinace, které jsou považované za bezpečné, začínají zdražovat.

Víc peněz, častěji na dovolenou, méně už k moři

Touha Čechů vyrážet na dovolenou roste. Oživení ekonomiky přineslo nejedné peněžence lepší příjmy, a proto chceme cestovat častěji. Potvrzují to například statistiky Českého statistického úřadu, podle kterých postupně roste počet cest na více než čtyři dny.

Při výběru dovolené nás stále častěji ovlivňuje hledisko bezpečnosti cílové destinace. Loni se hitem léta stalo například Slovensko (nárůstem delších cest až o tři čtvrtiny na 837 tisíc) a po osmi letech sesadilo z pomyslného trůnu Chorvatsko (721 tisíc cest, – 8,2 % proti roku 2014). Obecně se dá říci, že zájem Čechů o přímořské destinace u Středozemního moře klesá. Pociťují to hlavně hoteliéři z Egypta (-37 %). Zájem roste naopak například o Německo (+27 %), Francii (+20 %) a Maďarsko (+10 %).

Nejoblíbenější destinace Čechů pro dovolenou na více než čtyři dny
Autor: prezentace Pavel Sobíšek z UniCredit Bank, data ČSÚ

Nejoblíbenější destinace Čechů pro dovolenou na více než čtyři dny

Protože česká koruna po třech letech posiluje, měli by si Češi na zahraničních cestách polepšit. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška by to mělo být asi o 3 %. Důvody zlevnění dovolených jsou v zásadě dva. Prvním je posílení koruny, resp. pokles hodnoty zahraničních měn proti české koruně. Tím druhým je pak relativně vysoká inflace doma, která zdražuje pobyty doma a naopak zlevňuje ty zahraniční, vysvětlil.

Z jedenácti evropských zemí, kam Češi jezdí na delší cesty nejčastěji, zůstane nejlevnější destinací Bulharsko a Maďarsko, kde má česká tisícikoruna podle Sobíška hodnotu 1383 resp. 1150 Kč. Počet zemí, kde nakoupíme levněji než doma, se oproti loňsku rozšířil ještě o Turecko kvůli oslabení liry a z nezařazených zemí podle Sobíška také Egypt. Nejdráže z oblíbených destinací Čechy vyjde návštěva Rakouska a Francie.

Hodnota 1000 Kč v zahraničí (březen 2016)
Autor: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank

Hodnota 1000 Kč v zahraničí (březen 2016)

Výrazněji by mohly zlevnit mimoevropské destinace, hlavně ty, které se potýkají s nárůstem bezpečnostních rizik a poklesem zájmu (Egypt, Turecko, Tunis). Tamní měny oslabují a efekt mohou ještě umocnit slevy cestovních kanceláří, které tak budou reagovat na pokles poptávky.

Kam letos vyrazit?

Ve spolupráci se serverem A-Hotel.com, který zprostředkovává online nabídky ubytování po celém světě, jsme pro vás připravili tipy, kam se podívat, pokud preferujete bezpečnější, ale oblíbené lokality.

Španělsko: v dojezdové vzdálenosti, bezpečné, ale dražší

Jste-li plážový tip, mohly by se vám líbit následující destinace. Nezapomeňte ale, že kromě vyšších cen za ubytování je Španělsko typické i tím, že se zde často platí ještě zvláštní poplatky na plážích (např. za slunečních atd.):

Pokud si místo povalování na pláži raději prohlížíte památky, zkuste město:

Portugalsko: vzdálenější, ale bezpečné

Chcete-li chytat bronz na plážích, zkuste:

Pokud jste propadli surfování, zamiřte do Lagosu.

Itálie: dražší strava a ubytování, dostupná autem, letenky nakoupíte levně

Jestliže jedete hlavně za mořem, dobře se vám bude koupat v:

Za pěší turistikou vyrazte do:

Chorvatsko: v dojezdové vzdálenosti, levné a bezpečné

Chcete-li na pláž, zajeďte si na:

Trocha historie na vás bude čekat spíš v Dubrovníku.

Bulharsko: vzdálenější, ale bezpečné, levné a oblíbené (začíná zdražovat)

V Bulharsku doporučujeme tyto oblíbené destinace:

Maďarsko: snadno dostupné, levné a bezpečné

Pokud míříte k Balatonu, doporučujeme:

Za termálními prameny můžete vyrazit na:

Slovensko: snadno dostupné, levnější a bezpečné

Pokud jedete pozdravit hory, doporučujeme ubytování v oblasti Vysokých Tater. Pokud si chcete dopřát spíš lázně, zamiřte do Piešťan. Jestli vás ale lákají spíš památky, historie a kulinářské speciality, zamiřte do Bratislavy.

Polsko: snadno dostupné, levné a bezpečné

Pokud chcete navštívit pláže v Polsku, zamiřte do:  

Za přírodou a turistickými lákadly pak můžete do:

Rakousko: snadno dostupné, bezpečné, ale dražší

Chcete-li raději do přírody a za turistikou, navštivte:

Chcete-li raději na jezera, doporučujeme:

Škatulkování na bezpečné destinace a ty ostatní může být ošemetné. Nikde samozřejmě není psáno, že se teroristické útoky nemohou objevit i v zemích, kde o nich dosud slýchali jen zpovzdálí. Kromě toho je riziko ovlivněno i řadou faktorů, které běžný turista zjistí jen těžko, například zda jsou v dané zemi přijatá dostatečná bezpečnostní opatření nebo jaká je úroveň, pohotovost a efektivita tajných služeb apod. Nicméně analýzy z prostředí cestovního ruchu hovoří jasně: psychika pracuje a škatulky se tvoří.

Levně, draze? A co last minute zájezdy?

Na letošní trendy v cestování a pohyb cen zájezdů (i těch na poslední chvíli) jsme se zeptali cestovních kanceláří Čedok, Fischer Group a Exim Tours.

Zástupci všech tří cestovních kanceláří potvrdili, že Češi berou bezpečnostní rizika vážně. Češi zatím při výběru dovolené upřednostňují bezpečné evropské destinace, jako je Španělsko, Bulharsko nebo Řecko. Naopak menší zájem měli doposud turisté třeba o Egypt nebo Turecko, v last minute sezóně by se ale poptávka měla díky příznivé ceně ještě zvýšit, odhaduje Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer Group s tím, že výrazně stoupá i zájem o exotičtější destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kuba nebo Dominikánská republika. Bezděk předpokládá, že v evropských zemích, které jsou považované za bezpečné, už nemusí zbývat na last minute zájezdy mnoho kapacit, protože hotely už budou plné. Opačná situace by podle něj mohla naopak nastat například právě u zemí, které trpí poklesem zájmu turistů. Výsledkem mohou být příznivé ceny zájezdů do Egypta, Tunisu či do Turecka.

Podle Stanislava Zímy, marketingového ředitele EXIM Tours, mají Češi velký zájem o Řecko (jak pevnina, tak i ostrovy) a Itálii (Sardinie, Sicílie, Kalábrie), ale i o Kapverdské ostrovy a Marokko. Cenově výhodné jsou podle něj především dovolené v Tunisku a Turecku. Tamní hoteliéři se snaží „svoje“ klienty získat zpět, a proto jsou na trhu pobídky především na červnové odlety, kdy je možno týdenní leteckou dovolenou pořídit i pod 7 tisíc korun, řekl serveru Měšec.cz Zíma a jako příklad z druhého konce spektra uvedl ceny v Chorvatsku, které podle něj budou letos velmi vysoké.

Letos podle něj také pojede na dovolenou velká část Čechů (oproti minulým letům) vlastním autem.

Také Hynek Špinar z cestovní kanceláře Čedok potvrdil, že letos hodně rostou prodeje zájezdů do Bulharska, Španělka, do Řecka a na Kypr. U zemí, kde je výrazně větší poptávka než v loňském roce, jsme doobjednávali další kapacity, u nichž je cena vyšší v průměru o 4 %, prozradil.

FIN21

Z hlediska ceny jsou podle něj velmi zajímavé last minute nabídky do Turecka, naopak malá nabídka se dá letos v létě v rámci last minute očekávat u destinací jako je Bulharsko nebo Španělsko. Sem navíc směřují turisté z mnohem větších zdrojových trhů jako je Německo nebo Velká Británie. Do těchto destinací se také přelije velká část klientů z Ruska, odkud byly zrušeny chartery do Egypta a Turecka, vysvětlil Špinar.

Podle oslovených cestovních kanceláří také Češi přestávají kupovat dovolené za exotikou jen během zimního období, zájem roste celoročně. Sezona exotiky se nám prodlužuje a klienti cestují na jaře, v létě i na podzim. Mezi top exotické destinace pro Čechy stále patří Thajsko, Dominikánská republika, Kuba, Srí Lanka a Spojené arabské emiráty. Za vzdálenou destinaci považujeme i USA, kam se vyráží na Floridu za pobyty a na západ za poznáváním, informoval Špinar, podle kterého ale o pětinu vzrostl i zájem o domácí cestovní ruch.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).