Hlavní navigace

Se kterými účty v zahraničí vyberete z bankomatu levně?

8. 6. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Za výběry ze zahraničních bankomatů zaplatíte obvykle vysoké poplatky. S řadou produktů ale můžete platit málo, nebo dokonce nic a moc práce vás to stát nebude.

Letní sezóna se pomalu blíží. Protože podle bankovních statistik si Češi čím dál častěji zvykají brát na dovolenou i své platební karty, srovnáme si dnes, kolik zaplatí za výběr ze zahraničních bankomatů a zda existuje nějaká cesta, jak si tento, mnohdy vysoký, poplatek snížit.

Vezměte kartu na dovolenou

Vzít si platební kartu do zahraničí se často vyplatí. A to nejenom kvůli tomu, že nosit s sebou velkou hotovost je nebezpečné. Platba kartou u obchodníka vás nic nestojí a navíc se přepočítává lepším kurzem, než za jaký nakupujete valuty. Pokud jste držiteli více karet, vezměte jich více. Může se vám stát, že někde nebudou akceptovat jednoho vydavatele, jinde zase jiného. S kombinací od VISA a MasterCard byste ale měli uspět všude. Karty nenoste u sebe. Pokud vás okradou, zbude vám ještě druhá karta a neocitnete se bez prostředků.

Hodit by se vám mohla i kreditka. To zejména v situacích, kdy potřebujete složit zálohu například v půjčovně aut nebo v hotelu. Peníze vám tak nechybí a přitom se stihnou vrátit do konce bezúročného období. Máte-li na výběr, vezměte si na cesty raději embosovanou kartu, než elektronickou (tu s vytlačenými čísly).

Více si o bezpečném placení kartou v zahraničí přečtěte v samostatném článku.

Vyberte si, kde a za kolik si vyberete

To, že se vám placení kartou v zahraničí vyplatí víc, neznamená, že vám radíme vyrazit úplně bez hotovosti. Tu uplatníte na dálnicích, při parkování nebo třeba pokud potřebujte zchladit hrdlo zmrzlinou.

Potřebujete přepočítat aktuální kurz, třeba i u exotických měn? Spočítejte si vše v naší kurzové kalkulačce.

Pokud hotovost došla a vy potřebujete vybrat z bankomatu, dost často za to zaplatíte poměrně vysoké poplatky. V některých případech si je můžete výrazně snížit tím, že natrefíte na bankomat spadající do stejné finanční skupiny, jako vaše domácí banka. Často bezplatné výběry v zahraničí získáte s určitým produktem, u kterého je poměrně snadné dosáhnout i odpuštění měsíčního poplatku za vedení účtu. Samozřejmostí pak bývá tato výhoda u prémiových produktů.

Kde výběry nebolí?

Klienti Air Bank mohou vybírat v zahraničí výhodněji pouze na území EU. S Velkým tarifem za takové výběry neplatí nic, s Malým tarifem 25 Kč.

U banky Cetelem je zase možné v případě Kreditní karty Cetelem v rámci programu Nastav si svou kartu zvolit, že za všechny výběry z bankomatů nad 1000 Kč v zahraničí i v ČR nezaplatíte poplatek. (Obecně se zde na kreditní karty v tomto článku nezaměřujeme, protože výběry z nich jsou ještě dražší než u debetních karet. Banka Cetelem ale zatím běžné účty, a tudíž ani debetní karty v nabídce nemá.)

Výběry si tak zlevníte u České spořitelny, která účtuje za výběry v rámci skupiny Erste Group 5 Kč místo 125 Kč za výběr u ostatních bankomatů v cizině. Tento fígl využijete v 10 evropských zemích:

  • Rakousko,
  • Slovensko,
  • Maďarsko,
  • Chorvatsko,
  • Srbsko,
  • Rumunsko,
  • Moldavsko,
  • Černá hora,
  • Makedonie,
  • Bosna a Hercegovina.

K běžným účtům je možné také sjednat balíček za 29 Kč měsíčně, v rámci kterého jsou výběry z bankomatů skupiny Erste Group bez poplatku a všechny ostatní výběry v zahraničí za 30 Kč. Bezplatně vybírají také klienti v programu Premier, splní-li podmínky pro vedení bez poplatku.

ČSOB a Poštovní spořitelny vyberete levněji z bankomatů ČSOB na Slovensku, a to za 6 Kč u ČSOB a 5 Kč u Poštovní spořitelny. Jinde zaplatíte za výběr 100 Kč. Za výběry obecně (v ČR ani v zahraničí) neplatí také majitelé Prémiového konta s debetní kartou Visa Infinite.

Podobně za výběr ani v zahraničí neplatíte s kartou Premium Plus od Equa bank, vedení účtu s touto kartou ale máte za 129 Kč měsíčně. Pokud se spokojíte s běžnou debetkou, máte účet bez poplatku bez nutnosti plnit jakékoli podmínky a i tak máte všechny výběry v zahraničí jen za 9 Kč.

Expobank máte všechny výběry z bankomatu v ČR i v zahraničí bez poplatku s účtem EXPO Global, který vás měsíčně stojí 299 Kč. Pokud u banky máte vklady v minimální souhrnné hodnotě 750 000 Kč, neplatíte za účet měsíční poplatek.

Bezplatné výběry ze všech bankomatů umožňuje také debetní Zlatá karta od Komerční banky, jejíž roční vedení ale stojí 1990 Kč a prémiová debetní karta Platinum, která držitele ročně vyjde na 6490 Kč. (V rámci TOP nabídky při splnění podmínek bez poplatku.) Jeden bezplatný výběr v zahraničí umožňuje také karta G2 k účtu G2.2 pro mládež a studenty.

mBank si můžete zahraniční výběr z bankomatu zlevnit tak, že vyberete částku, která odpovídá ekvivalentu v českých korunách v minimální výši 2500 Kč, pak nic neplatíte.

V případě MONETA Money Bank je výběr v zahraničí bez poplatku opět jen u konta Genius Gold, za které buď zaplatíte měsíčně 469 Kč nebo 169 Kč, přijde-li vám na účet každý měsíc minimálně 35 000 Kč nebo 0 Kč, pokud máte u banky uložen celkem milion korun.

Oberbank můžete vybírat v rámci Žirokonta Plus (stojí 89 Kč za měsíc), ale pouze z bankomatů ČSOB na Slovensku.

Klienti Raiffeisenbank mohou bezplatně v zahraničí vybírat s eKontem Komplet, které vás přijde na 129 Kč měsíčně při aktivním využití (alespoň 15 000 Kč měsíčně na účet a min. 3 odchozí platby) nebo 250 Kč v ostatních případech. Za zahraniční výběr neplatí ani studenti s eKontem Student za 49 Kč měsíčně (do 18 let se za účet neplatí). Klienti s účtem eKonto Smart za výběry platí standardní poplatek, ale mohou si na letní období objednat balíček neomezených výběrů z bankomatu v zahraničí za 40 Kč měsíčně.

Sberbank umožňuje bezplatný výběr v zahraničí s FÉR Kontem Optimal, jehož bezplatné vedení je podmíněno kreditním obratem minimálně ve výši 25 000 Kč nebo celkovým depozitem u banky přesahujícím 1 mil. Kč. V opačném případě zaplatíte měsíčně 199 Kč.

UniCredit Bank mohou klienti bezplatně vybírat v zahraničí, pokud mají U Konto. To je pro klienty do 26 let bez poplatku, ostatní stojí 199 měsíčně. Pokud si posíláte na účet alespoň 12 000 Kč měsíčně, za účet neplatíte. Bezplatné výběry i v zahraničí nabízí také U Konto PREMIUM, které stojí 499 Kč měsíčně a bez poplatku je možné ho získat, pokud máte na účtu kreditní obrat ve výši 50 000 Kč nebo u banky uložený minimálně 1 mil. Kč.

U ZUNO se dá vybírat v zahraničí bez poplatku s kontem Účet Plus. To stojí 68 Kč měsíčně, ale zaplatíte-li kartou u obchodníků za měsíc aspoň 3000 Kč, banka poplatek za vedení odpouští.

Pokud zrovna váš účet levnější výběry v zahraničí neumí, podívejte se, jestli banka umožňuje alespoň cash back, za který se většinou nic neplatí. Někdy jej ale v zahraničí banky buď vůbec neposkytují, nebo negarantují dostupnost služby.

21_5_skoleni

Zvýhodněné výběry z bankomatu v zahraničí
Banka Standardní poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí Možnost, jak poplatek snížit nebo se mu vyhnout Cash back v zahraničí
Air Bank na území EU 25 Kč
mimo EU 100 Kč
Velký tarif (100 Kč měsíčně) výběry na území EU 0 Kč 0 Kč
Cetelem 1 %, min. 100 Kč nastavení kreditní karty na bezplatné výběry nad 1000 Kč 0 Kč
Česká spořitelna 125 Kč bankomaty ERSTE za 5 Kč,
balíček za 29 Kč měsíčně s bezplatnými výběry u skupiny ERSTE, ostatní 30 Kč
v zahraničí banka službu neposkytuje
ČSOB 100 Kč výběry u ČSOB na Slovensku za 6 Kč,
s Premium Kontem (900 Kč/0 Kč měsíčně) a kartou VISA Infinite za 0 Kč
0 Kč, v zahraničí negarantují
Equa bank 9 Kč s kartou Premium Plus (129 Kč měsíčně) za 0 Kč 0 Kč
Expobank 2,5 %, min. 80 Kč s účtem Expo Global(299 Kč/0 Kč měsíčně) za 0 Kč nenabízí
Fio banka 80 Kč + 0,5 % z částky 0 Kč
Komerční banka 99 Kč Zlatá kata (1990 Kč za rok) a Platinum (6490 Kč za rok) 0 Kč 0 Kč
mBank 35 Kč výběry od ekvivalentu 2500 Kč za 0 Kč nenabízí
MONETA Money Bank 100 + 0,5 % z částky Konto Genius Gold (469 Kč/169 Kč/0 Kč měsíčně) 0 Kč nenabízí
Oberbank 100 Kč s Žirokontem Plus (89 Kč měsíčně) 0 Kč za výběr u ČSOB na Slovensku 0 Kč
Poštovní spořitelna 100 Kč u ČSOB na Slovensku za 5 Kč 0 Kč, v zahraničí negarantují
Raiffeisenbank 100 + 0,5 % z částky eKonto Komplet (129 Kč/250 Kč měsíčně) 0 Kč,
eKonto Student (49 Kč měsíčně) 0 Kč,
balíček bezplatných výběrů v zahraničí za 40 Kč měsíčně
0 Kč, v zahraničí negarantují
Sberbank 75 Kč + 0,5 % z částky FÉR Konto Optimal (199 Kč/0 Kč) 0 Kč neposkytují
UniCredit Bank 100 Kč + 0,5 % z částky U Konto (199 Kč/0 Kč) 0 Kč, U Konto Premium (499 Kč/0 Kč) 0 Kč 0 Kč
Zuno Bank 80 Kč Účet Plus (68 Kč/0 Kč) 0 Kč neposkytují

U prémiových produktů se s bezplatnými výběry v ČR i zahraničí tak nějak počítá, protože výměnou za to platíte buď vysoký poplatek za vedení, nebo se bance odvděčujete jinak, například vysokými vklady či úvěrem.

Na trhu je ale i řada běžných produktů, které levné nebo bezplatné výběry v zahraničí nabízí, a nedá přitom velkou práci za ně měsíčně nic neplatit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).