Hlavní navigace

Názor k článku Jedno dítě stojí matku několik stovek korun měsíčně na starobním důchodu od Jarmila - To tu existovalo před 2.sv.válkou, kdy byly důchody...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 5. 2017 12:03

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    To tu existovalo před 2.sv.válkou, kdy byly důchody jen pro státní zaměstnance. Jenže 2.sv.válka vybila mužské pracovní síly a na obnovu hospodářství potřebovala, aby šly do výroby ženy. Ty se ale nemohly starat o děti, k tomu o staré rodiče a zároveň ještě pracovat. Takže Evropa postupně zavedla důchodové systémy, a to jak v kapitalistické, tak i v socialistické části.

    Asie problémy má, hlavně Čína. Protože tam neexistuje důchodový systém, o staré rodiče se tam stará syn (na rozdíl od Evropy, kde je to obvykle dcera). Proto ho silně nabourala politika jednoho dítěte, protože pokud byla jediným dítkem dcera, měli staří rodiče ve stáří smůlu a byli by bez zajištění. Proto tam často docházelo k vraždám novorozených děvčátek, aby si rodina mohla pořídit jiné dítě a přitom doufala, že to bude chlapec. No a krom toho xx mladých mužů prostě nenajde životní partnerku, protože dívek je ještě dnes žalostně málo. Proto Čína experiment politiky jednoho dítěte zavrhla a s jeho následky se bude potýkat ještě několik desetiletí.

    Uvědomte si, že přelidnění je hlavně v zemích, které důchodové systémy nemají. Protože tam jsou důchodovým systémem děti, které se dožijí dospělosti. My máme průběžný důchodový systém, takže těch dětí už není tolik potřeba (protože taky produktivita práce atd).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).