Hlavní navigace

Názor k článku Jedno dítě stojí matku několik stovek korun měsíčně na starobním důchodu od ViR - Studie je zase jen studie, a záleží, jaké...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 5. 2017 1:25

  ViR

  Studie je zase jen studie, a záleží, jaké se do ní zadaly předpoklady (respektive někdy také, co měl být výsledek).

  Pokud bychom si udělali simulaci, že bezdětné ženě vznikne nárok na starobní důchod řekněme 1.9.2017, a té se dvěma dětmi také, tak té bezdětné bude 63 let a 2 měsíce (a narodila se 1.7.1954) a té se dvěma dětmi bude 60 let a 8 měsíců (a narodila se 1.1.1957).

  Ta starší, bezdětná, ovšem bude mít o tři roky delší dobu pojištění, a tedy také vyšší procentní výměru důchodu, přičemž půjde o skutečně odpracované roky (navíc, oproti té se dvěma dětmi).

  Nárok na starobní důchod ovšem neznamená povinnost do důchodu odejít, je to jen právo, přičemž 90 dnů další "práce nad nárok" má na výši procentní výměry důchodu stejný vliv, jako rok práce před nárokem.

  Důsledek je, že pokud mladší vysokoškolačka, která vychovala dvě děti, bude pracovat (bez pobírání důchodu) o 180 dnů déle, zvýší se jí důchod z 12844 Kč na 13312 Kč, a pokud pracovat déle o 270 dnů, získá důchod 13546 Kč. A to ve věku zruba o dva roky nižším, než ve kterém bude mít nárok na důchod starší bezdětná vysokoškolačka. (A že si toho důchodu ještě užije je celkem pravděpodobné, protože průměrná doba vyplácení starobního důchodu u žen je v ČR 27,5 roku...)

  Z toho mi plyne, že matka dvou dětí je proti té bezdětné, pokud se týká možnosti zvýšit si prací nad nárok důchod (který bude valorizovaný pobírat do konce života), výrazně zvýhodněna ;-). A to z toho důvodu, že nároku na starobní důchod dosáhne v nezanedbatelně nižším věku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).