Snad jenom doplním...:
1) V Ostravě nebyl v jedné pobočce přítomen pán, který má autorizaci pro založení KK. Na druhé pobočce již bylo vše v pořádku. Údajně by to mělo jít na všech pobočkách Kooperativy.
2) Vlastní proces žádosti trval asi 40 minut, nikoliv 1 - 1,5hod.
3) Karta přijde neaktivní poštou do týdne.
4) Aktivace 3D secure (nutné pro platbu přes internet)je možná pouze přes infolinku. V Servis24 tuto možnost vidíte, ale nejde zatrhnout.
5) Doplňkovou kartu můžete zřídit pouze přes infolinku, přijde na pobočku ČS do týdne.
Čerstvá, dnešní, zkušenost z Ostravy pobočka na Zámecké ul. Umí to zde sjednat pouze jedna paní, zastihla jsem ji až na potřetí. Celkem podepisování papírů trvalo 61 min, z toho 10 min.se čekalo na připojení do ČS. Podepisovala jsem i papír k inkasu z účtu, kde nebylo uvedeno, jaká částka se bude inkasovat (zajímala jsem se, zda jde o 100 % inkaso). Bylo mi odpovězeno, že půjde o 100 % inkaso. Dále jsem chtěla vědět, zda je toto inkaso zpoplatněno, odpověď byla, že to není v ceníku, takže je to zdarma. Do papírů chtěli uvést účet, ze kterého budu platit. Na můj dotaz, zda je nutné platit pouze z tohoto účtu, byla odpověď ano, pouze z účtu, který uvedu. Ptala jsem se na to zda mi karta přijde do týdne, odpověď byla že týden má na zpracování ČS a nejdéle do 14 ní kartu dostanu. Dále jsem se ptala na přechod z konkurenční karty na KKK, paní vůbec o této možnosti nevěděla a v manuálu nic neměla. Do manuálu a svých poznámek se dívala skoro pořád, i když tvrdila, že již karty sjednávala. Paní byla ochotná a milá, ale její odpovědi se mi moc nezdají a raději se poinformuji přímo u ČS. Jo, mohla jsem si zvolit design, ale později poradkyně řekla, že vidí jen tu zelenou (chtěla jsem bílou). Tak uvidím, jaká přijde. V Ostravě lze sjednat ještě v na pobočce v Porubě.
k premiovym citi kartam (vč. billa, life a mall) se vydavaji identifikačni karty elite program mastercard (mají své vlastní webky), které nevydává citi, ale mastercard a právě registraci tehle klubové (/nikoli platební) karty můžete využívat mmj letištni salonky v praze a vidni :)
Prakticky všechny prémiové karty MC (Gold, World, Platinum, World Elite) nabízejí tuto funkcionalitu. Vydavatel se zaregistruje v MC, zbytek je popsán výše. Jinak tuto službu nabízí karty spořky, čobky, komerčky, ge, citi, uni, rajfky, cetelem a další. Pro držitele je zatím zdarma.
Ano, tuhle klubuvou kartu mám už několikátou a jsem i registrován, takže mi občas chodí i nějaké nabídky - pozvánky na nákupní akce, ochutnávka vína, atd, zatím nic pro mne zajímavého.
V salonku jsem vždy ukazoval platební kartu, klubovou nikdy, takže nemůžu potvrdit, že je možné dovnitř jít jen a pouze na klubovou. Možná to při příštím letu vyzkouším, ale to už nebude v tomto roce - posledních pár dní dovolené vyplýtvám při odletu z Mnichova a tam žádný salonem využít nemohu.
Oceňuji autora, že si dal tu práci a důkladně popsal výhody jednotlivých kartet. Ale pro koho tyhle karty můžou být dobré, když nejsou:
1. pro socky (pro ně je to cesta k exekutorovi)
2. pro lidi, co mají problém s utrácením (pro ně je to cesta k exekutorovi)
3. pro lidi, co se nechají ovlivnit akcemi a koupí si to, co nepotřebují (nic neušetří, koupí kvůli malé slevě blbost nebo horší věc)
4. pro lidi, co málo utrácí (sleva bude menší než měsíční platba za kartu)
5. pro lidi, co jsou nepořádní (neohlídají si bezúročné období)
6. pro lidi, co se jim kvůli pár stovkám nevyplatí cokoliv řešit
7. pro lidi, co utrácí pouze v malých obchůdkách (tam se dá ukecat sleva za platbu bez karty)
Pro koho teda jsou ty karty kvůli penězům dobré?
1. pro lidi, jako autor článku (ale ve skutečnosti nemají padesát různých karet kvůli slevě jako takové, ale proto, že je to baví) - tuhle skupinu nepočítám, nedělají to pro peníze, ale z fanouškovství. Ve skutečnosti by za čas, který věnují kartám, dokázali vydělat víc peněz, než kolik s kartami ušetří.
2. lidi, co jsou pořádní, nemají moc peněz (tisícovka za měsíc je pro ně hodně), ale tak jako tak dělají pravidelné poměrně velké nákupy ve velkých obchodech (Globus, Bauhaus, ...)
Ale kdo do té skupiny 2 patří? OSVČ majitel nějakého stánku u jezu, co kupuje v Globusu buřty a kofolu a prodává je vodákům 2x dráž? OSVČ řemeslník, co rekonstruuje jádra panelových bytů a nakupuje v Bauhausu materiál. A pár dalších podobných týpků. Tak 0,1% populace.
U Agipu bez slevy 35,50. Počítám-li slevu 1 Kč, pak to máme 34,50
ONO proává za 33,90, což je o 5% méně.
Ano, jsi blbec, máš to i s výpočtem.
http://www.ceskybenzin.cz/index.php?akce=fuelprices&typ_palivo=3
Takhle otázka nestojí. Pro tyhle skupiny samozřejmě KK moc vhodná není, ale aby to fungovalo a pár rozumných to rozumně využívalo, tak to musí většina těch méně uvažujících zaplatit.
Kupodivu i relativně pořádní mohou relativně dost vydělávat a utrácet. Výhoda pár tisíc nebo desítek tisíc pak tak úplně k zahození není.
Nejvíce na tom vydělá skupina 1, to je jasné, vybírači "rozinek", co založí produkt kvůli akci a po jejím skončení ho zruší, aby ho jindy a/nebo jinde založili znovu. Ti takový souhrn ocení asi nejvíce.
Ale užitečný je i pro lidi, kteří "normálně utrácí". Když vezmu v úvahu, že běžná rodina utratí kartou asi 10 tisíc korun za měsíc, tak pro ty je dobré vybrat si takovou, která vyplácí co možná nejvíce (dle jejich způsobu užívání, nebo paušálně) za co nejmenší poplatek. Ti pak, místo svými debetními kartami platí kreditkou, řádně splácí a realizuje tak každý měsíc úsporu několik set korun. Úsporu, která je zadarmo, aniž musí nějak měnit své zvyklosti.
Měl by ji vlastně používat každý a veškerou útratu, pokud je to možné, realizovat přes tuto KK. Jednoduchá matematika, pokud dejme tomu rodina měsíčně protočí přes KK 25 tis. měsíčně, to je při 2% 6,000 ročně. To je přeci významné. Samozřejmě používat jako charge kartu a nespadnout do splácení s úroky. Lidi jsou prostě liní a jít třeba po roce o dům dál (kdy končí "akce" rok zdarma) je jim na obtíž...
Jistě, disciplína je nutná a neutrácet navíc oproti normálu. Je to jen platební nástroj, ne prostředek k utrácení prostředků, které nemám.
Autorovi díky za přehled a jakou si s tím dal práci. Tomu se říká koníček!
Těch 25 tisíc mi přijde hrozně moc. Já většinu peněz platím bankovním převodem nebo inkasem - 1 hypotéka, poplatky a elektřina za 2 byty, alimenty, zdravotní, sociální, internet. Kupoval jsem teď auto za 89 tisíc, ale to zase bylo v hotovosti od soukromé osoby. 15-20 jsem pak nechal v servisu, ale tam by mě asi s kartou vyhodili. Na obědy fasuju 100 Kč stravenky. Mám velkou rodinu a vydělávám slušně, ale 25 tisíc na kartě bych za jídlo v Albertu + sem tam nějaký nákup čehokoli jiného fakt neprotočil.
Třeba včera - volal mi kamarád, že probíhá akce 30 % sleva na mobily Samsung a že by si rád koupil S5, ale nemá peníze na běžném účtu, ale na spořicím. Původně mě chtěl využít jako "clearingové centrum", tedy, že by mi poslal peníze v rámci banky, kde má spořák a já bych mu je obratem poslal v rámci banky, kde má běžný účet. Nakonec jsme se dohodli tak, že jsem jel nakoupit s ním a zaplatil to mojí kreditkou. Výdělek nějakých 220 Kč :).
Takže i to je možný způsob využití kreditek - mít většinu peněz na spořáku a nákupy platit kreditkou a realizovat tak nějaký (byť mizerný) úrok. Samozřejmě platí, co už se tu v diskusi objevilo - chce to disciplínu a kupovat jen to, na co mám.
Ano, v zahraničí je kreditní karta asi nejužitečnější.
Prvním důvodem je, že někdy ji vyžadují autopůjčovny a hotely při rezervacích, i když české (a obecně evropské) debetky se např. v amerických terminálech tváří jako kreditní.
Druhým důvodem je to, že při placení v různých samoobslužných systémech (tankování, parkování,..) bývá blokována někdy i docela vysoká částka a není problém si takto "vyblokovat" celou kartu. S kamarády se nám to stalo při výletu do Švýcarska, stačilo párkrát natankovat a zaparkovat a nakonec jsme nekoupili ani lístek do kina. Případně stačí zneužití údajů z karty (odcizení ze systému obchodníka, zneužití obsluhou) a než se vše vyřeší, jste bez peněz. Z toho důvodu je lepší když jsou "zabetonované" peníze banky, než vlastní :).
Bohužel vzhledem k plíživě se zhoršujícím kurzům na platebních kartách začínám v zahraničí čím dál více používat hotovost. Třeba na 1 euru tak lze ušetřit i korunu, když nakoupím v dobré arabské směnárně proti tomu, jaký kurz bych dostal na platební kartě. Čest výjimkám (např. Cetelem).
Berte to prosím jinak, taky nesnáším dluhy, ale kreditku používám jako zdroj peněz pro oddálení plateb. Samozřejmě mám někde jinde ty peníze, ale platí je až na konci toho bezúročného období. ¨
Teď jsem se ale navíc experimentálně odvázal i jinak, na kreditku DinersClub jsem si půjčil větší obnos peněz, ona je měla v akci s ve verzi Pure + Měšec za 4,9%. A dokonce se tam neplatí nic za převod na kont, jenom 2% za zaslání. Jenom těch 4,9%, což dělá při mé částce řádově desítky korun měsíčně, což je za půjčení slušných peněz velmi přijatelné.
K přehledu dodám chronicky opomíjenou informaci, že kreditky CITI neumí blokaci internetových a MO/TO plateb. 3D secure je bezcenný v případech, kdy obchodník systém nemá a obejde to normálním zúčtováním platby. Zneužitelnost karty je pak snadná. A také chronicky je opomíjena KK Tesco z HomeCreditu. Výhodná hlavně pro ty, co nakupují v Tescu, kde je bonus 2 % z platby, mimo Tesco 1 %, při obratu nad 36 tisíc ročně je zdarma. Jinak, Patrik je samozřejmě zkušený expert.
Díky za doplnění. Pravda, na Tesco jsem si nevzpomněl a i tak mi to přijde málo. Protože s klubovou kartou Tesco mám to 1 % taky a můžu to doplnit nějakou kartou, co vrací 2 % všude (takže v Tesco nakonec 3 %) nebo akční GE, která má 5 %.
Ten roční obrat má takovou zvláštnost, že se počítá "klouzavě". Takže když nebudu dlouho nic nakupovat, může mi mnoho měsíců trvat, než obratu dosáhnu (počítá se vždy za uplynulých 12 měsíců), na druhou stranu stačí udělat jeden větší nákup (třeba vybavení nové domácnosti) a je na rok pokoj.
Tesco má prý výhodné kurzy při platbě v zahraničí, ale nemám, tak nemohu ověřit.
To 3D secure je spíše ochrana obchodníka, než zákazníka, ale už jsem se setkal s obchody, kde jinak, než 3D Secure zaplatit nešlo, kupoval jsem tak jednomu kamarádovi lístky na festival v Goodwoodu, protože žádnou z jeho karet to zaplatit nešlo (obchodník vyžadoval 3D Secure).
GE je sice akční, ale ne na furt. A momentálně má již několik dní kurzy horší než mBank, což stojí za povšimnutí, a po dlouhém kralování mBank se posunula na poslední místo mezi všemi bankami. Tesco se kurzy zhoršilo, po započítání 1% bonusu však vyjde kurz velmi dobrý. Proč by 3D secure chránil jen obchodníka? Při ztrátě karty či jakékoli jiné příležitosti k zneužití lze kartu "dobře a rychle" zneužít přes internet a MO/TO. Údajně hodně obchodníků u nás a většina v zahraničí nepoužívá 3D. Takže ochrana žádná.
Zrovna jsem se podíval na kurzovní lístek GEMB a jsem šokován, vždyť tam vychází spread 6,2 - 7 % (!!!), to je hodnľ znepokojující, IMHo jde o okrádání zákazíka.
Jinak nevím, co myslíte oba těmi dobrými kurzy u kreditek Home Credit (Tesco), ale já vidím v kurzovním lístku Home Credit: https://www.homecredit.cz/klientska-zona/kreditni-karty/kurzovni-listek odchylku na prodej EUR (ostatní měny jsou na EUR přepočítány kurzem karetní asociace a pak na koruny tímto kurzem) o 2,7 % od středu, což je hodně silný podprůměr (asi takový jak byl kdysi u GEMB) a tohle rozhodně nevylepší 1 % vratka (která navíc to procento z objemu vrací jen v poukázkách do Tesca), aneb ve výsledku se dostanu na hodnotu cca. 1,7 % od středu, resp. spread 3,6 %, přičemž spread 3,8 - 3,9 % mají už i některé debetky bez vratky (RB, UCB, ČSOB, Equa či Air Bank)... toto je hodně vzdálené od "velmi dobrého" kurzu!
Kurzy nemá smysl hodnotit proti "středu" či ČNB, ale srovnat reálné hodnoty bank uplatňující se při použití karty, což na asi dvě výjimky (kurz karetní asociace) znamená kurz devizy prodej. A např. z následující tabulky lze vidět to "skvělé" postavení GEMB
http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/EUR-euro/
Ačkoliv Tesco karta (přes HomeCredit) se kurzem hodně zhoršila, kdysi měla i bez bonusu kurz nejlepší mezi bankami, po snížení kurzu o 1 % se dostanete na úroveň lepších bank, jak píšete, blízko Equa aj. Zda to považovat za dobré či nikoliv, je subjektivní. Je to kreditka s odpovídajícími výhodami, pokud jste v tísni a zaplatíte s ní v zahraničí, po započítání 1% bonusu kurz nebude tragický (jako v případě GEMB, mBank...).
Ty úpřimně považuješ kurzy bank za dobré? Jaký smysl má platit kartou kterékoliv banky, když mi cizí měnu prodá 2 % od středu, zatímco v kterékoliv běžné směnárně v nějakém nákupním centru ji dostanu za polovic a v dobrých směnárnách i klidně jen 0,5 % nad střed, tedy rozdíl takřka čtyřnásobný?
Naopak, jenom vůči středu si dokážu vypočítat jaký spread daná banka používá - kurz ČNB je ale opravdu poměrně nesmyslná hodnota, která je vyhlašovaná dle aktuální situace ve 14:00 hod. daného dne...
Pak nevím o jakých lepších bankách mluvíš, u téměř úplně všech do jedné se spread pohybuje kolem úrovně 4 % - jestli je to 3,8 % nebo 4,2 % až tak nezaváží, to je jak prašť a uhoď - z velké trojky má například "nejlepší" spread ČSOB - 3,9 %, ČS má třeba až 4,4 %, ale Equa bank bych nevyzvedával, je na tom úplně stejně jako ona ČSOB, tak i RB, či UCB, prostě není lepší...
A pak až tady máme ty dva zmíněné extrémy - GEMB a mBank - mBank i po zhoršení kurzů GEMB bude nadále kralovat v cizích měnách odlišných od EUR, protože karetní asociace naúčtuje na pokyn banky za převod cizí měny na EUR kurzem karetní asociace dodatečná 2 % a poté banka převede eura na koruny kurzem deviza-prodej se spreadem 6 %, takže kurz je v konečném důsledku až někde 4,2 - 4,5 % od středu.
Pak nastává otázka, pokud jsou kreditky Home Credit srovnatelné s jinými (debetními) kartami jiných bank až po vratce, proč ji vlastně používat na platby v cizích měnách a nepoužít rovnou tu debetku (např. klidně i ČSOB), nebo kreditku, u které je sice běžný kurz, ale po vratce se dostanu na hodnotu blíže ke středu (nebo někdy i pod něj).
Kupovat cizí kurzy se spreadem 4 % není o subjektivním vnímání výhodnosti, je to jednoduše příliš velký rozdíl vůči např směnárně, jak jsem již dříve zmiňoval...
Tak v tom nejsme v rozporu. Jistě, že výhodně vyměněné peníze ve směnárně budou lepší než (daleko) horším kurzem získané přes platební kartu. Ovšem vyžaduje to mít v zahraničí třebas vyšší hotovost s sebou a to skrývá zase jiná nebezpečí. Jsou situace, kdy jinak než přes kartu to nejde (půjčení auta, rezervace hotelů). Před mnoha lety byly kurzy většiny karet výhodnější než ve směnárně, dnes je tomu naopak. Ale právě pro občasnou nutnost placení kartou je třeba vybalancovat vše podle potřeb dané situace a osoby. Souhlasím, že Tesco karta se dostala i po 1% bonusu na úroveň některých debetek, takže jistě se lze soustředit v zahraniční na (lepší) kurzy některých debetek. Ale i zde se může vyskytnout problém. Je snadné, po jisté době používání KK Tesco (a jiných karet), mít na kartě kredit 100 000 Kč i více. Čili většinou(?) asi vyšší částka než na běžném neúročeném účtu pro užití debetky. A nastane-li potřeba vyšší platby, použití oné kreditky nebude úplnou tragédií. Záleží také, zda se bavíme o cestě jednou za rok nebo 3x za měsíc, o jaké částky jde, jednou to bude zanedbatelné, jindy významné. To už je pro každého k posouzení. V případě častých převodů do zahraničí se zde často doporučovaly devizové společnosti, jež jsou ještě lepší než směnárny. Prostě zvážit, co pro moji aktuální potřebu je ještě smysluplné činit. A proč také zvažovat banky? Protože většina z nás (asi) vlastní bankovní kartu pro nákupy v ČR. Pak je otázka, zda při jisté frekvenci výjezdů do zahraničí postačí aktuální karta, nemá-li kurz příliš katastrofální vzhledem k platbě, anebo je důvod zabývat jinými výše diskutovanými cestami.
Tak mít kreditku je určitě výhodou - ale kdo ji už mít může, tak si raději zvolí takovou, u které bude její použítí v cizích měnách výhodnější než u kreditek Home Credit - tedy bude mít např. standardní kurzy, ale vedení bude zdarma (třeba ČSOB KK Standard, nebo Sberbank Fér KK) -
- anebo při splnění podmínek bude zdarma a navíc mu vrátí nějaké % z transakce a dostane se tak na lepší kurz, než u Tesco KK po vratce (v mnoha případech na kurz jen pár desetin p.b. od středu - např. cobrand ČS Kooperativa/Kapitol, KK ČSOB World, UCB AXA Club)...
Jednoduše zde nevidím jedinou výhodu KK Tesco vůči např. těm 3 uvedeným - např. právě tou KK UCB AXA Club jsem před pár dny bookoval na Expedii hotel v USD, kde je kurz karetní asociace + fixní přirážka (empiricky zjištěno, že u většiny měn jde o 1,25 %, ale v USD je to z nějakého důvodu méně a v tomto konkrétním případě šlo o cca. 0,3 %) a zároveň jsem získal vratku 1 %, takže z kurzu 21,54 USD/CZK jsem se dostal na cca. 21,32 USD/CZK - střed byl ten den 21,38, resp. ČNB stanovila 21,44, takže v podstatě šlo o nákup cizí měny pod střed a takový kurz bych určitě nedostal ani ve směnárně.
Je možné, že většině zákazníků, která to nechce řešit a do zahraničí cestuje typicky jednou či dvakrát do roka na dovolenou bude skutečně stačit některá z obecných kreditek, která zároveň i něco vrací - pak se dostane i třeba u Citi Life, která se taky na začátku roku zhoršila a cií měny konvertuje kurzem Citi-střed + 3 % bude po 2 % vratce 1 % nad střed a to je vždy pořád lepší než běžná debetka většiny bank. Ale pak jsou zde i kreditky, které mají díkybohu kurz karetní asociace (UCB Miles & More, Cetelem, Cofidis - ale tam pozor, nemá bezúročné období)...
Jinak devizovky, že jsou lepší než směnárny - taky neplatí obecně, EasyChange má např. absolutní spread u EUR 14 haléřů, u Akcenty je to hodně podobné, na valutách má i např. Exchange VIP jen 8 haléřů a více směnáren v Praze má spread pod 10 haléřů na euro.
V příhraničí pak zase některé směnárny sice nemají tak dobré spready, ale mají je "asymetrické", třeba 20-30 haléřů, ale jelikož hodně nakupují eura od cizinců, mají dost hotovosti v cizí měně, takže zákazníkům za ně dávají méně korun, ale prodávají je levněji, třeba taky jen 5-10 haléřů nad střed.
Osobně ale využívám nejvíce devizovek, eura mám pak na eurovém účtu, k němu navázanou debetku, kde se cizí měny převedou kurzem karetní asociace a výběry v bankomatů všude v zahraničí zdarma. Ale pak taky i kreditky, zejména v situacích, kdy vyjdou výhodněji (Cetelem s kurzy karetní asociace + 2 % vratka u bezhotovostních transakcí).
Jistě souhlas. Akorát u těch návrhů kreditek nevím, zda všechny lze získat bez běžného účtu v dané bance a zda jsou bez ročního poplatku. Opět - pro někoho zásadní věc, pro jiného nikoli. Ta detailnější hodnocení se zjevně vyplatí jen při vyšších částkách a častějším využívání.
S tím 3D Secure jsem to myslel tak, že pokud má tuto funkci obchodník na svém webu (přesněji řečeno na platební bráně) implementovanou a to dokonce tak, že je tato funkce vyžadována (jako to bylo u plateb za lístky do festivalu v Goodwoodu) tak má jistotu (no skoro, jistého není nikdy nic), že mu nebude zaplaceno kradenou kartou a on pak s tím nebude mít problémy (např. vracet platbu).
Kdežto u zákazníka, když je mu karta ukradena, tak zloděj moc dobře ví, kde s ní zaplatit, aby nemusel využít 3D Secure, kartu tak přítomnost 3D Secure nijak nechrání.
Tak tím si nejsem jist. Karta není 3D Secure, karta tak maximálně podporuje toto zabezpečení a obchodník nemá možnost odmítnout karty, které podporují zabezpečení, které jeho platební brána nepodporuje, protože to ani nezjistí.
Tohle se týká případů, kdy prostředky obchodníka podporují určitý typ zabezpečení, ale obchodník ho z nějakého důvodu nepoužije. Např. když v "čipovém" terminálu použije autorizaci čipové karty přes magnetický proužek.