Hlavní navigace

Jaké máte životní minimum?

14. 8. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Štědrý sociální systém nám umožňuje získávat nejrůznější peněžité dávky. Nemáte také nárok na některou z nich? Je přeci příjemné, když vám stát připlácí na nájem nebo na dopravu.

Existuje spousta důvodů, proč je dobré znát své životní minimum. Jedním z nich je přirozeně možnost získat některou sociální dávku, kterých náš stát přiznává relativně slušné množství. Na druhé straně figuruje životní minimum také jako jedno z kritérií pro poskytnutí hypotečního úvěru. A důvodů, proč ho znát, je daleko víc.

Životní minimum je definováno jako společensky uznaná minimální hranice příjmu, pod níž nastává stav hmotné nouze. Ve své podstatě vymezuje základní finanční potřeby domácností k zajištění elementárních životních potřeb.

Jelikož je životní minimum chápáno jako opravdové minimum, tak stát takovému člověku, jehož příjmy z nějakého důvodu nedosahují životního minima, velmi často životní minimum dorovnává.

Jak již bylo řečeno, výpočet minima je důležitý pro přiznání některých dávek sociální podpory. Jde zpravidla o sociální příplatek, o příspěvek na bydlení, o příspěvek na dopravu do školy (ať už vysoké nebo střední) a přídavek na dítě. Přehled o tom, kolikanásobek životního minima nesmíte přesáhnout pro poskytnutí příslušného příspěvku, udává následující tabulka:


Tabulka č. 443
Typ dávky Násobek ŽM
Příspěvek na bydlení 1,6
Sociální příplatek 1,6
Příspěvek na dopravu 2,0
Přídavek na dítě 3,0

Životní minimum se používá v systému podpor v nezaměstnanosti, je využíváno pro stanovení maximálního výdělku při starobním důchodu, vychází se z něj při výpočtu alimentů, při žádostech o poskytnutí hypotečního úvěru atd.

V našich podmínkách se skládá životní minimum ze dvou částí. Ta první představuje minimální potřeby jednotlivých osob v každé domácnosti. Do těch se započítává ošacení, obuv, výživa apod. Výše zmíněné první složky je znázorněna v následující tabulce:


Tabulka č. 444
Osoba v domácnosti Částka
Dítě do 6 let 1 690 Kč
Dítě od 6 do 10 let 1 890 Kč
Dítě od 10 do 15 let 2 230 Kč
Dítě od 15 do 26 let 2 450 Kč
Ostatní 2 320 Kč

Druhou složkou životního minima je částka potřebná k zajištění nezbytných nákladů na domácnost. Částka se v tomto případě určuje podle počtu členů v domácnosti. Její výše zaznamenává následující tabulka:


Tabulka č. 445
Typ domácnosti Částka
Jednotlivec 1 780 Kč
Dvoučlenná 2 320 Kč
Tří až čtyřčlenná 2 880 Kč
Pěti a vícečlenná 3 230 Kč

Celkové životní minimum se pak spočítá jako součet obou zmíněných částí. Spočítejme si tedy na příkladu životní minimum domácnosti, ve které jsou dva zaměstnaní rodiče, jedno tříleté a jedno devítileté dítě:


skoleni_4_3

Tabulka č. 446
Otec 2 320 Kč
Matka 2 320 Kč
1. dítě 1 690 Kč
2. dítě 1 890 Kč
Domácnost 2 880 Kč
Celkem 11 100 Kč

Má-li tedy naše vybraná rodina čistý měsíční příjem nižší než 17 760 Kč (1,6 násobek životního minima), může si s klidným svědomím zažádat o všechny čtyři jmenované sociální podpory.

Výše životního minima se bude každoročně upravovat k prvnímu lednu podle vývoje spotřebitelských cen.

Anketa

Kolikanásobek životního minima činí čistý příjem vaší rodiny?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).