Hlavní navigace

Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování s komoditami?

25. 8. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Komodity jsou zajímavou oblastí, která se dotýká každého z nás víceméně neustále. Podíváme se na různé možnosti, jak zainvestovat naše peněžní prostředky právě sem.

Navazujeme na článek Jak obchodovat s komoditami.

Přiblížení oblasti komoditních futures

Investice do komoditních futures kontraktů bude vyžadovat, abychom si otevřeli nový investiční účet, pokud nemáme brokera, který také obchoduje s futures. A poté vyplnili příslušné formuláře s potvrzením, že jsme pochopili rizika spojená s obchodováním futures kontraktů. Každý komoditní kontrakt vyžaduje jiný minimální vklad v závislosti na brokerovi a hodnota našeho účtu bude růst nebo klesat se změnou hodnoty kontraktu.

Pokud by hodnota kontraktu klesala, můžeme dostat výzvu na dodatečné doplnění vkladu (margin call), což znamená nutnost vložení dalších peněz na náš účet, aby pozice zůstala otevřená. Kvůli velkému pákovému efektu mohou malé pohyby cen znamenat značné výnosy nebo ztráty, takže náš účet může být během několika minut víceméně vymazán nebo zdvojnásoben.

Výhody:

 • Je to ryzí hra s podkladovou komoditou.
 • Pákový efekt umožňuje získat velké zisky, pokud jsme na správné straně obchodu.
 • Účty s minimálním vkladem kontrolují kontrakty ve skutečné velikosti, které bychom si za normálních okolností nemohli vůbec dovolit.
 • Můžeme snadno otevřít dlouhou nebo krátkou (short) pozici.

Nevýhody:

 • Futures trhy mohou být velmi volatilní a přímá investice na těchto trzích může být velice riskantní obzvláště pro nezkušené investory.
 • Pákový efekt zvyšuje potenciál pro zisk i ztrátu.
 • Obchod může jít rychle proti nám a můžeme ztratit náš počáteční vklad ještě před tím, než budeme moci naši pozici uzavřít.

Hodně futures kontraktů bude mít také opce, které jsou s nimi spojené. Nákup opcí na futures kontrakt je trochu jako vložení určitého vkladu na něco než přímo nákup této věci. Máme právo, nikoliv však povinnost, dodržet podmínky transakce. Pokud se cena kontraktu nezmění ve směru, který očekáváme v rámci výnosu, kontrakt nerealizujeme a omezíme tak naši maximální ztrátu jen na zaplacenou opční cenu. Opce se obvykle nepohybují přesně s futures kontraktem 1:1. Oba instrumenty samozřejmě spadají do oblasti finančních derivátů.

Akcie

Mnoho investorů používá akcie společností z odvětví napojených na komodity jako jednu z cest, jak se do této oblasti investičně dostat. Například ti, kteří si chtějí „hrát“ s ropou, mohou vybírat z vrtacích strojů, rafinérií, tankerů nebo diverzifikovaných ropných společností. Ti, které „pokouše zlatý brouk“, mohou investovat do těžebních společností, tavících pecí nebo rafinérií – jakákoliv firma, která se zabývá zlatými cihlami či pruty.

Akcie jsou méně náchylné k volatilním cenovým výkyvům při srovnání s futures. Akcie je snadné nakoupit, držet, obchodovat a sledovat. Je možné zaměřit se i na určitý sektor. Samozřejmě je potřeba, aby si investoři nejdříve udělali nějaký průzkum pro zajištění, že je vybraná společnost dobrou investicí stejně jako komoditní „hra“ na pozadí. Akciové opce, které vyžadují menší investici než přímý nákup akcií, jsou další možností, jak investovat do komodit. Zatímco riziko je omezeno na zaplacenou opční cenu, cenový pohyb nebude obvykle přesně odrážet vývoj cen vybrané podkladové akcie.

Výhody

 • Investoři obvykle již mají investiční účet, takže je obchodování snadnější.
 • Veřejné informace o finanční situaci společnosti jsou snadno dostupné.
 • Akcie jsou často vysoce likvidní investiční nástroj.

Nevýhody:

 • Akcie nejsou ryzí hrou s cenami komodit.
 • Cena akcií může být ovlivněna specifickými faktory dané společnosti a také tržními podmínkami.

Burzovně obchodované fondy (ETF) a dluhopisy (ETN)

Burzovně obchodované fondy a dluhopisy, které se obchodují jako akcie, umožňují investorům participovat na změnách cen komodit, a to bez nutnosti investovat přímo do futures kontraktů. Komoditní ETF obvykle sledují cenu konkrétní komodity nebo skupiny komodit, které tvoří index, s použitím futures kontraktů, i když jen málo ETF drží skutečnou komoditu uskladněnou. ETN jsou v podstatě nezajištěným dluhem navrženým tak, aby napodoboval cenové fluktuace určité komodity nebo komoditního indexu.

Výhody:

 • Protože se obchodují jako akcie, nejsou zde poplatky za správu (management fees), o které bychom se museli starat.
 • Poskytují snadný způsob, jak participovat na změnách cen komodity či koše komodit.

Nevýhody:

 • Velký pohyb v ceně komodity nemusí být reflektován 1:1 podkladovým ETF či ETN.
 • Ne všechny komodity mají ETF či ETN na sebe napojené.
 • ETN obsahují navíc kreditní riziko spojené s emitentem.

Podílové a indexové fondy

I když podílové fondy nemůžou investovat přímo do komodit, mohou investovat do akcií společností, které se pohybují v odvětvích napojených na komodity, mezi něž můžeme zařadit například energetiku, zemědělství či hornictví. Stejně jako akcie, do kterých fondy investují, mohou být ceny podílových listů ovlivněny i jinými faktory, než jsou jen ceny komodit, a to včetně výkyvů na akciových trzích a rizik specifických pro vybranou společnost.

Výhody:

 • Profesionální správa peněz.
 • Diverzifikace.
 • Likvidita.

Nevýhody:

 • Poplatky za správu mohou být vysoké a některé fondy mohou mít poplatky i při prodeji podílových listů.
 • Protože většina komoditních podílových fondů investuje do akcií, nejedná se o ryzí hru s cenami komodit.

Co to pro nás znamená?

Existuje mnoho způsobů, jak investovat finanční prostředky přímo či nepřímo do oblasti komodit pro nováčky i zkušené obchodníky. Ačkoliv komoditní futures kontrakty poskytují nejpřímější způsob, jak se podílet na cenových pohybech komodit, jsou zde další druhy investic s různými riziky a investičními profily.

skoleni_4_3

Komodity se mohou rychle stát riskantním investičním nápadem, protože mohou být ovlivněny událostmi, které je obtížné (ne-li nemožné) předpovídat: neobvyklé vzory počasí, epidemie, přírodní a člověkem způsobené katastrofy. Proto může být dobrým přístupem nealokovat více než 10 % portfolia do oblasti komodit.

Volná inspirace překladu podle originálního článku z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).