Hlavní navigace

Názor k článku Jak vypadá schůzka s finančním poradcem od Patrik - Jistě, cena je (mimo jiné) ovlivněna zvýšenými náklady,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 4. 2007 7:04

  Patrik (neregistrovaný)
  Jistě, cena je (mimo jiné) ovlivněna zvýšenými náklady, které s sebou nese konkurence mezi pojišťovnami. Ale výrazně nižší ceny pojistek v "dřívějších dobách" byly mnohem více ovlivněny jinými faktory.
  1. úplně jiná cena práce v porovnání s cenou výrobků. Dneska je u řady výrobků výhodnější ho v případě poruchy vyhodit a koupit nový. "Za komančů", když byl v každém oboru jeden (no, někdy dva :-) ) výrobek na danou činnost (navíc obvykle domácí výroby nebo z okolních států), bylo jednoduché na něj sehnat náhradní díly (myslím skutečně "díly", ne jako dnes, kdy se "kvůli šroubku" vymění "půlka" výrobku) a v servise (opět jedna nebo dvě firmy) si s ním uměli bez problémů poradit. Dneska opravy dělají max. domácí kutilové, soudobé "opravny" bych nazval spíše "měnírnami".
  2. nižší zločinnost - tady by se těch příčin našlo víc. Dříve toho nebylo zas tak tolik co ukrást ("každý" měl více méně to samé), byla povinnost pracovat (mělo to vliv minimálně na "zabití času" nekalých živlů) a hlavně - bylo mnohem více obtížné kradené věci prodat - bazarů tolik nebylo a zastavárny už vůbec ne (myslím, že by obrovsky pomohlo, kdyby bazary a zastavárny měli povinnost vyplácet peníze bezhotovostně).
  Je to prostě cena za to, co teď máme. Za to, že koupě TV, videa, počítače nepředstavuje pro běžnou domácnost investici v řádu několika měsíčních platů. Já si nemyslím, že současná doba je "ideální", ale neměnil bych.
  A ohledně té konkurence - např. v POV. Česká pojišťovna v době, kdy měla monopol na POV "spotřebovala" jen 5 % z vybraného pojistného. Dnes se odhaduje, že náklady pojišťoven na provoz tohoto systému jsou asi 20 %. Jenže dokud existoval monopolní poskytovatel, nebylo možné zavést systém bonus/malus.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).