Proč si pořád ti experti myslí, že jimi určený fóršrift pro život je ten jediný univerzální správný a kdo se podle něj neřídí, je idiot? Co to takhle nechat na lidech, jak se SVÝMI penězim naloží?
Známí třeba za úspory na penzijním spoření přestavěli chatu za Prahou na trvale obyvatelný dům, vlastní byt v Praze pronajali a mají tak k důchodu několikanásobek almužny, kterou by dostali jako penzi z toho připojištění. A takových lidí je mnohem více.
A pokud si tam někdo našetřil jen pár tisíc, tak i pro něj může mít poslední pořádný mejdan v životě větší hodnotu než desetikoruna měsíčně k důchodu.
Možnost vybrat peníze najednou je v podmínkách penzijního spoření, takže ti lidé podmínky samozřejmě dodržují. To stát teď chce přestat ty podmínky dodržovat a klackem honit lidi do možností pro ně nevýhodných. Jako to už udělal u stavebního spoření a spousty dalších produktů, když mu najednou bylo zatežko poctivě dodržet podmínky, které si sám nastavil.
Jo, dřít z lidí berně, ty by stát chtěl, ale poskytovat za to nějaké služby či aspoň dodržet dané slovo, to už ani náhodou.
Pokud si dobře vzpomínám, tak v úplně první verzi penzijního připojištění ani možnost výplaty důchodu nebyla. Našetřená částka se prostě vyplatila jako zabezpečení na důchod a bylo na klientovi, jak s ní naloží. Možnost koupit si za ni u životní pojišťovny doživotní penzi byla jedna z možností (a tou dobou u nás ani nebyla pojišťovna, která by něco takového nabízela).
A pokud se klient rozhodl, že to okamžitě prolije hrdlem, a zemře na otravu alkoholem, tak i to je svým způsobem zabezpečení na důchod.
Taky jsem o penzi na určitou dobu uvažoval. Vzhledem k tomu, že mám "staré penzijko", musím ho převést do nového typu, které nezaručuje kladný výsledek a nechat se vyplácet. Podíval jsem se na výsledky těch nejméně rizikových a oni jsou v mínusu. Asi stále nebudou, protože sazby úroků povyskočí, ale kdo ví jak dlouho. Nerad bych, abych výplatou ušetřil pár tisíc a na druhé straně o ně přišel činností fondu. Tak babo raď!!!!
To asi jiné řešení nemá :) Já mám také staré penzijko, mírně ho průběžně navyšuji s tím, že výnos je nula, po započtení inflace mírná ztráta (tu kompenzuje státní příspěvek). Počítám s tím, že až budu mít několik málo let do důchodu (tak 2-3), tak tam doplním peníze ze stavebka apod., změním na nové penzijko a odejdu do předdůchodu.
Ale že bych na penzijních fondech stavěl svoji budoucnost seniora, to bych musel být velmi naivní :) Celý svět je předlužen, jednou to bude muset bouchnout zřejmě formou velké války (všichni se na ní připravují jako před rokem 1914) a po ní se dluhy a úspory smažou. Nakonec není to tak dávno, co lidé spořící si v USA na důchod přišli ze dne na den úplně o vše, protože fondy jejich peníze nastrkali do hypoték a celý systém zkrachoval.
Ano, zaplatím si ho ze svého, to je přece v pořádku - ale jak jinak odejít do důchodu dřív, to přece jinak nejde. Musel bych si ze svého platit odvody jakožto osoba bez zdanitelných příjmů a ještě by se mi krátil důchod, což zde odpadá a současně s benefitem započtení let je to přece ideální věc.
Ještě uvažuji o tom, že bych odešel do předdůchodu a poté do předčasného důchodu, kde už by se důchod pak krátil, ale mohl bych tak odejít o cca 5 let dříve (dle výše úspor na předdůchod).
Také jsem před nějakou dobou řešil jak to udělat ,ale předdůchod jsem nakonec nevyužil . Jsem už dva roky na předčasném důchodu a celkem jsem odešel o tři roky dřív .
Proč ? Abyste mohl čerpat předdůchod potřebujete mít naspořeno / v dnešní době / cca 9000 Kč x počet měsíců o které chcete jít dřív do důchodu . Pokud by to mělo být /jak uvádíte / o tři roky tak budete muset mít v penzijním fondu / jakémkoliv - i v tom starém / naspořeno 36x9000 = 324 000 Kč To by jistě nemusel být problém , problémem ale je , jak s těmi pouhými 9000 měsíčně vyžít ... Takže potřebujete ještě nějaký další zdroj příjmu , protože vlastní důchod v té době ještě mít nebudete . Co se týče odvodu na sociální a zdravotní pojištění - to za Vás pokud jdete do PŘEDČASNÉHO důchodu / ale i předůchodu / platí stát .
Při odchodu o tři roky dřív mi byl důchod samozřejmě krácen a "ztratil " jsem měsíčně cca 2500 Kč , ale zkuste si položit otázku , jestli si dokážete někde koupit klid a pohodu každý měsíc kdy odejdete dřív do důchodu za "pouhé " 2500 :o)
A teď tu částku o kterou jsem byl "krácen" převeďme na počet měsíců o které se vyčerpáním vlastních peněz z penzijního pojištění připravíte . 324 000:2500 = 129,6 Takže kdybych si každý měsíc "přibral " ze svých úspor 2500 Kč abych si dorovnal důchod , tak teprve po téměř 11 letech začnu být v mínusu ... Ale budu tady ještě za 11 let ?
Odchod do důchodu a jak se v této situaci rozhodnout je velice individuální , ale já osobně svého rozhodnutí nelituji ani v nejmenším . Pro výpočet důchodu a jak se Vám bude krátit důchod doporučuji kalkulačku ze stránek ČÚSZ , kde si zadáte své výdělky od roku 1986 a vyloučené doby a můžete si své "krácení " a předčasný odchod modelovat do libosti .
Hezký den !
Super příspěvek, zkušenost ze života. Každý jsme jiný, já o tom ještě úplně nepřemýšlel, ani nevím, kdy reálně budu mít nárok na odchod do SD, zatím je to cca 15 let, ale to se může ještě změnit po každých volbách. Zatím mám tedy jen tu představu o předčasném důchodu (cca 2-3 roky, jak to vyjde) a předdůchodu (tak 3-4 roky). Ale to se logicky ještě změní, až začnu počítat reálná čísla, možná vyjde lépe předčasný důchod, možná předdůchod, to zatím neřeším do detailu.
Pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu je předůchod opravdu fakticky vyloučenou dobou, nicméně pro účely stanovení procentní výměry je nepojištěnou dobou, leda by si "předdůchodce" platil dobrovolné pojištění. Tedy opravdu nejde o "krácení", ale o to, že ty roky pojištění prostě nezískáte.
"do nového typu, které nezaručuje kladný výsledek"
Nikoli, nikdy žádný penzijní fond, alespoň u nás, nezaručoval kladný výsledek. A neznám žádný takový ani v zahraničí. Maximálně některé z nich měly zaručovat přinejhorším účetní nulu, tedy při ztrátě byl majitel povinnen peníze doplnit ze svého. Jenže stejně nebyl prostředek, jak ho donutit, aby při větší ztrátě fond nezavřel, místo doplnění peněz.
No a účetní nula je něco jiného, nežli kladný výsledek, jak ho chápu já. Tedy aby majetek v fondu neztratil hodnotu. Což je například při 2% inflaci účetní zhodnocení +2%, abys byl pouze na nule. Při účetní nule jsi na -2%.
To ať si každý uvědomí, že neexistuje fond, který by garantoval pouhou nulu vůči inflaci, a to i za podmínky, že cokoli nad nulu si může nechat.
No ta statistika bude malinko ovlivněna tím, že když člověk přijde "vypovědět penzijko" automaticky mu dají podepsat papír s jednorázovým vyrovnáním. A když chce penzi tak musí a) o této možnosti vědět b) poznat, že papír, co mu nachystali tuto možnost neobsahuje c) vyžádat si jiný papír d) hádat se s nimi, protože mají v hlavě aktuální podmínky a ne podmínky toho jeho penzijka.
Navíc vyznat se v tom (různé druhy penzí, předčasný důchod, předdůchod, jejich kombinace), znamená nejen fakt hodiny to studovat a nenechat se zmýlit bláboly lidí na přepážce, kteří tvrdí, že to nejde (dle aktuálních podmínek). Ale také číst mezi řádky.
> Odchod do starobního důchodu, s ukončením důchodového spoření, nemá nic společného.
Formálně sice ne, ale jinak hodně - těžko si někdo nechá vyplácet "důchod", pokud ještě pracuje a peníze nepotřebuje, to už si to spíš vybere jednorázově, o čemž vlastně ten článek je.
> spořím 300Kč měsíčně, kolik celkově naspořím
No to bych taky chtěl vědět, jenže to záleží na spoustě věcí a to měnících se v horizontu desítek let :) Vynásobit dvě čísla umí každý, ale přetavit to číslo do výše "důchodu" třeba za 40 let, to by nedal asi ani Nostradamus :)
Když se řekne A, mělo by se taky říct B. A sice: proč lidi upřednostňují jednorázový výběr? Protože pokud zvolí výplatu k důchodu a zemřou, je ze zbytku po nějaký čas vyplácen peníz pozůstalým a zbytek shrábne důchodový fond. A že by toho bylo v řadě případů dost, a mnozí lidé nejsou takoví blbci, jak předpokládá stát, tak je bude lákat na to, jak je výplata penzijního připojištění děěěsně výhodná a hlavně nezdaněná. Ano, při jednorázovém vyrovnání možná lidi ušetří na daních, ale peníze, které si za dlouho dobu naspořili, užijou aspoň v době, kdy ještě jakž takž fyzicky můžou, třeba doplatí hypotéku, provedou úpravy na domku, aby pak nemuseli z důchodu a třeba i odjedou na dovolenou, protože až nebudou fyzicky moct, tak můžou po cestování vzdychat jen nad katalogem cestovní kanceláře.
Ano, taky o tomhle uvažuji, mám "staré" penziní připojištění (PP) u AXA, těch fondů ale už byla předtím celá řádka: nejdříve Podnikatelský, potom Vojenský, Credit Suisse, aktuálně AXA. Jenom s tím furt někdo "šmelil", samé papíry. Jenže u té penze na dobu určitou - jakou dobu zvolit ? 2 roky, 5 nebo 10 let ? A nikde jsem si zatím neověřoval, zda pro účely dědictví (pozůstalosti) zůstane celková částka (tzn. spoření - úložky, státní podpora, úrokové zhodnocení) nebo jen tzv. odbytné anebo zda výplata do dědictví nebude nějak "chytře oříznuta", myslím konkrétně v neprospěch původního klienta resp. jeho dědice (zdanění apod.).
Ovšem hlavní problém je se výplaty svých úspor PP vůbec tzv. dožít - než to zkrachuje ! Dneska je bohužel totiž možné úplně cokoliv, o tom nepochybuji ...
Takže úplně chápu drtivou většinu spoluobčanů, že to požadují vyplatit - všechno a najednou - i když zdaněné (důchodové úspory zdanit ale je, proiňte, sviňárna). Sichr ist sichr !!!
Penzijko jsem zakládal někdy v roce 2008 podle starých podmínek. Nic jsem nikdy neměnil a měnit nehodlám. Platim vždycky max. abych měl státní příspěvek, daňové úlevy na vyšší částky nevyužívam (platil jsem 500, teď 1000 kč). Od začátku jsem žil v tom že se už nic později nedaní. Státní příspěvek bych měl vrátit pokud vyberu penzijko dřív než je nějaká lhůta (X let od uzavření nebo než dosáhnu nějakého věku). Ale zdaňovat už tak mizerný úroky nebo státní příspěvek, pokud vydržim spořit do 55 let, kdy ho budu mít asi 30 let ? Chápu pořád správně že já už nic s myms pořenim dodaňovat nebudu ?
Obdobně to bylo pokud vim i u příspěvků zaměstnavatele, proto to bylo výhodné pro oba - člověk dostal bokem část hrubéího platu v čistym i když na to memoh X let sáhnout.
Podotýkam že jsem zatim nic (typ spoření nebo fondu) neměnil, nikdo mi nic nevnucoval a měnit nic nehodlam.
Když jsem k 1.1.2017 ukončila penzijní spoření, napsali mi, že mi budou měsíčně vyplácet částku, s kterou bych tu musela být skoro do 95 let, aby se mi naspořené peníze vrátily. Tak jsem to převedla (na doporučení jejich pracovníků) do nového typu smlouvy s výplatou během 10 let, kde mi samozřejmě slibovali zhodnocování Jaké bylo mé "zděšení", když za první 4 měsíce mi to "zhodnotili" cca - 4500 Kč. Do konce roku se "polepšili" - ztráta už je "jenom" cca 3000 Kč.
Raději ani nebudu jmenovat příslušnou pojišťovnu.
Vidím, že to vyjde stejně. Buď tedy si peníze vyberete naráz a zdaníte výnosy, nebo to převedete do nových fondů, daně nezaplatíte , dostanete přidělen sice ten nejméně rizikový fond, předem jste ujištěn o zhodnocení, ale je tu i možnost prodělku, za který vlastník a správce fondu nemůže. Stejně tedy o něco přijdete.