Ačkoliv v současnosti ještě nejsou známy přesné údaje, již nyní je jasné, že je pojišťovnictví v našich podmínkách jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví. Podle předběžných údajů České asociace pojišťoven, jejíž členové zaujímají přes 98 % trhu, rostlo předepsané pojistné v loňském roce tempem 14,6 % a dosáhlo výše 79,4 miliard korun.
Pravděpodobně stále ještě v souvislosti s relativně nedávno uzákoněnými daňovými úlevami na kapitálové životní pojištění se znovu a znovu projevuje atraktivita tohoto produktu. To je zřejmé i ze skutečnosti, že zatímco u neživotního pojištění rostlo předepsané pojistné o 9,9 %, u pojištění životního to bylo celých 24,4 %. To znázorňuje i následující tabulka.
Předepsané pojistné | Nárůst v % |
---|---|
Celkem | 14,6 |
Neživotní pojištění | 9,9 |
Životní pojištění | 24,4 |
Růst životního pojištění ovšem říká také to, že lidé již nepovažují životní pojištění za zbytečný luxus, ale za standardní způsob zajištění spokojeného života. Vždyť prostřednictvím některých produktů životního pojištění lze např. splácet hypotéku bez obav z toho, že ztratíme stálý příjem, neboť v takovém případě začne pojišťovna platit splátky za nás.
V důsledku popularizace životního pojištění je možné zajistit si slušný životní standard i v případech snížení pracovní schopnosti, ztráty zaměstnání nebo odchodu do důchodu. Je možné prostřednictvím specializovaných pojistných programů finančně zabezpečit své děti pro vstup do života nebo zajistit své dceři slušné věno.
Zmíněný významný nárůst v životním pojištění zapříčinil i další růst podílu životního pojištění na celkovém předepsaném pojistném. Zatímco v roce 2000 činil tento podíl 32,9 %, koncem loňského roku již šlo o 35,7 %.
Jelikož se ve vyspělých ekonomikách pohybuje tento podíl standardně okolo 60 %, lze očekávat i v následujících letech vysoký zájem právě o produkty životního pojištění. Pravděpodobně již růst nebude dosahovat takového tempa, jako tomu bylo dosud, ale neustálý vývoj nových pojistných produktů, jejich popularizace a v neposlední řadě růst životní úrovně by měly být i nadále motorem zájmu o tento typ pojištění (vedle již zmíněných daňových výhod).
Zde je zajímavé sledovat jakým způsobem mohly loňské teroristické útoky zasáhnout náš pojistný trh. Jelikož byla zasažena zejména globální zajistná síť, vliv mohl být v částečném navýšení sazeb právě v důsledku dražšího zajištění. Neméně důležitým následkem útoků je zvýšení zájmu o majetková pojištění. Konec konců za loňské čtvrté čtvrtletí stoupnul zájem o neživotní pojištění výrazně více, než tomu bylo v ostatních obdobích.