Hlavní navigace

Nastane kolaps v pojišťovnictví?

17. 9. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Celkové škody, které by měly pojišťovny vyplatit po teroristických útocích ve Spojených státech, činí podle nejnovějších odhadů 30 až 40 miliard dolarů. Unesou pojišťovny podobnou zátěž? Dotknou se škody výše pojistného v České republice?

Po nesmyslně brutálním teroristickém útoku na Spojené státy americké se naskýtá mnoho nových otázek. Jednou z nich jsou výše očekávaných vyčíslitelných škod a jejich vliv na světové finanční trhy.

Cena lidského života je nevyčíslitelná a žádná pojišťovna se o jeho vyčíslení ani nikdy nesnažila. Poskytované produkty životního pojištění jsou pouze možností, jak zabránit ztrátě hmotného zabezpečení, a nelze tedy nikdy mluvit o odškodnění.

Podle odhadů zemřelo v USA následkem útoků něco kolem 11 tisíc lidí. Bylo zničeno několik budov a letadel. Za to vše budou muset pojišťovny vyplácet obrovské krytí.

Mezi další pojištěná rizika budou patřit ztráty společností, které na základě zničení svých působišť přijdou o možný zisk. Jelikož lze očekávat vlny žalob pozůstalých směřované na aerolinie a firmy zajišťující bezpečnost na letištích, i tyto škody pravděpodobně nakonec dopadnou na bedra pojišťoven.

Otázkou zůstává, zda zmíněné ztráty, které dosáhnou 30 až 40 miliard dolarů, ovlivní pouze pojišťovací ústavy, které se podílely na pojištění útokem poškozených obyvatel a společností, nebo zda bude zasažen globální pojistný trh.

Pokud jde o samotné pojišťovny, nebudou jejich ztráty až zas tak vysoké, protože pro případ katastrofických událostí, jako je např. tato, jsou zpravidla samy pojištěny u světových zajišťoven, které disponují neporovnatelně vyšším kapitálem a rozprostřením rizika.

Problémy lze očekávat zejména u pojišťoven malých, které nedisponují dostatečně velkým pojistným kmenem, nebo u pojišťoven nedisponujících kvalitním zajištěním. Tak jako tak půjde převážně o jiné pojišťovny než evropské, neboť ty často teroristické útoky vylučují ze svých pojistných krytí.

Evropských pojišťoven se můžou nedávné tragédie dotknout spíše ze strany zajišťoven. Ačkoliv se zdá, že podobné katastrofy přece jenom neohrozí stabilitu obrovských zajišťoven, jako je Munich Re nebo Swiss Re, může jim následkem těchto škod poklesnout krátkodobě hospodářský výsledek a mohou být nuceny zvedat cenu zajištění. Zajišťovny se nicméně shodují v tom, že očekávají pouze snížení zisku.

skoleni8_12

To pocítí i naše pojišťovny, které jsou nuceny se proti nejrůznějším rizikům pojistit právě u zajišťoven. Cena zajištění se nepřímo promítá i v cenách pojištění, lze tedy očekávat zvýšení cen pojistných produktů. Tyto ale budou pravděpodobně minimální.

Zpravodajskými agenturami probleskly zprávy o dramatickém propadu cen akcií významných pojišťovacích a zajišťovacích ústavů. Jelikož je teoretická tržní cena akcie závislá na dlouhodobém diskontovaném cashflow plynoucí z její držby, neměla by být jednorázovým snížením dividend příliš ovlivněna. Dá se tedy očekávat, že se cena akcií pojišťoven časem opět ustálí blízko hodnoty před katastrofou.

Anketa

Vztahuje se některé vaše pojištění i na škody způsobené teroristickým útokem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).